Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, KolegiKolega napisał:


Bo gwarancje nienaruszalności granic Ukrainy zawarte są w tzw. memorandum budapeszteńskim, a dokładniej "Memorandum on Security Assurances in connection with the Republic of Belarus'/Republic of Kazakhstan's/Ukraine's accession to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons" podpisanym w Budapeszcie 5 grudnia 1994 roku. W imieniu Federacji Rosyjskiej dokument podpisal prezydent Borys Jelcyn.

 

Tekst memorandum budapeszteńskiego w języku rosyjskim możesz przeczytać tutaj: https://ru.wikisource.org/wiki/Меморандум_о_гарантиях_безопасности_в_связи_с_присоединением_Украины_к_Договору_о_нераспространении_ядерного_оружия ,

w języku angielskim tutaj: https://en.wikisource.org/wiki/Ukraine._Memorandum_on_Security_Assurances

a polskie tłumaczenie tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Memorandum_budapeszteńskie

Memorandum Budapesztańskie nie moze być gwarancją czegokolwiek, bo to jest memorandum, a nie traktat. Inaczej... Ukraina dała się wydymać trzem mocarstwom, za nic nie znaczący kawałek papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zychu napisał:

Przewrót w Rosji z dużym prawdopodobieństwem oznaczałby wojnę domową (był już taki scenariusz w 1917) - miliony uchodźców, destabilizacja Eurazji.

Czy to na pewno takie dobre?

Nie koniecznie, może ktoś już zęby ostrzy na wymianę elit w Rosji 22 lata to już czas na zmiany. Zawsze w systemie wschodnim zmiana elit następowała albo przez śmierć przywódcy albo przez jakieś błędy władzy. 

2 minuty temu, zychu napisał:

No, w PL to by specjalny pociąg dla mokebów podstawili. Franek Sterczewski byłby maszynistą.

Tak by dokładnie było. Nikt na świecie nie jest tak gościnny jak Polak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gościu napisał:

Na razie jest mało informacji, za to dużo propagandy, dezinformacji a nawet fakeów...

 

O to to... problem w tym, iż jesteśmy bombardowani informacjami tylko jednej strony, które nie do końca są prawdziwe. Przykład? Ukraińscy żołnierze z Wyspy Węży nie zginęli, ale maja się dobrze w rosyjskiej niewoli i jest ich 82 a nie 13. Pytanie, po co Ukraincy tak bezczelnie kłamali? Czym ich propaganda różni się od rosyjskiej? 

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/inwazja-rosji-na-ukraine-bohaterowie-z-wyspy-wezy-jednak-zyja/8tpyg9e

https://pl.sputniknews.com/20220226/ponad-80-ukrainskich-pogranicznikow-z-wyspy-wezy-poddalo-sie-sa-na-krymie-17447431.html

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, I mieczem napisał:

po co Ukraincy tak bezczelnie kłamali?

 

Dla potrzymania morale i po to by Zachód widział sens pomocy.

 

Na wojnie wszystkie informacje trzeba brać z dystansem, prawda pewnie jest po środku. 

 

 

 

Gdyby kogoś interesowało to zaraz zaczyna się Q&A z Jackiem Bartosiakiem na żywo.

 

Edytowane przez Syfik
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, I mieczem napisał:

O to to... problem w tym, iż jesteśmy bombardowani informacjami tylko jednej strony, które nie do końca są prawdziwe. Przykład? Ukraińscy żołnierze z Wyspy Węży nie zginęli, ale maja się dobrze w rosyjskiej niewoli i jest ich 82 a nie 13. Pytanie, po co Ukraincy tak bezczelnie kłamali? Czym ich propaganda różni się od rosyjskiej? 

 

Tak btw, co oni na tej wyspie węży robili? Węży szukali? 

Z tego co widziałem to to maleństwo.

 

I dzięki za te info - ciekawe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Syfik napisał:

 

Dla potrzymania morale i po to by Zachód widział sens pomocy.

 

Na wojnie wszystkie informacje trzeba brać z dystansem, prawda pewnie jest po środku. 

 

 

 

Gdyby kogoś interesował to zaraz zaczyna się Q&A z Jackiem Bartosiakiem na żywo: 

 

Zapytam kolejny raz, w zwiazku z tym, czym się różni bezczelna propaganda ukraińska, od bezczelnej propagandy rosyjskiej? Ze na jedna jest przyzwolenie zachodu?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, I mieczem napisał:

O to to... problem w tym, iż jesteśmy bombardowani informacjami tylko jednej strony, które nie do końca są prawdziwe.

To jest to na co ja zwracam cały czas uwagę.

Rosjanie niemal całkowicie odpuścili neta podczas gdy Ukraińcy łapią się niemal wszystkiego.

1 minutę temu, SzatanK napisał:

Tak btw, co oni na tej wyspie węży robili? Węży szukali? 

Z tego co widziałem to to maleństwo.

 

I dzięki za te info - ciekawe.

Dzięki wyspie węży można kontrolować deltę Dunaju, port rumuński w Konstancy i port w Odessie. Wyspa była sporem dyplomatycznym między Rumunia a Ukrainą

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dassler89 napisał:

To jest to na co ja zwracam cały czas uwagę.

Rosjanie niemal całkowicie odpuścili neta podczas gdy Ukraińcy łapią się niemal wszystkiego.

Kolejnym takim przykładem bezczelnego łgarstwa strony ukraińskiej jest pokazywanie rzekomego rosyjskiego BWP który rozjeżdża ukraiński cywilny samochód. Problem w tym, iż nie było (i dalej nie ma?) rosyjskich wozów bojowych w Kijowie, za to ukraińskie o owszem, po co kłamać, winić druga stronę, robiąc z siebie wzór cnót wszelakich, realnie pływając w rynsztoku kłamstw?

Problem w tym, iż KAŻDY kto śmie pisać prawdę, która nie pasi interesom Ukrainy jest od razu kwalifikowany jako "rusku troll", a to już jest bezczelna cenzura.

Edytowane przez I mieczem
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Wruźka Zębuszka napisał:

Tak by dokładnie było. Nikt na świecie nie jest tak gościnny jak Polak

Mam wielu znajomych z Afryki. Jednego nawet wyswatałem z dziewczyną (notabene o korzeniach ukraińskich), bo ona była w porządku, i on też był w porządku. Miałem kilka dziewczyn z Afryki, lubelskich studentek. I ujmę to tak - jako ludzie nie różnimy się zbytnio - z jednym wyjątkiem - nikt nie jest takim zaprzańcem rasowym, jak czarni. Jeżeli dziewczyna im odmówi - jest rasistką. Jeżeli się na nich patrzysz dłużej niż przez sekundę - jesteś rasistą, uskuteczniasz mikroagresję (tak, te chujki dobrze przyswoiły takie terminy), sprawiasz, że czują się opresjonowani. Minęło sporo czasu, zanim nauczyłem się, że do laski z Afryki - jeżeli na nią patrzysz - należy się uśmiechnąć, bo inaczej pomyśli, że jesteś jednym z tych galicyjskich ciemniaków, co pierwszy raz widzą czarnego człowieka.

I choć wiem, że sytuacja przedstawiona na nagraniu była nerwowa - każdy chce się ratować - to jakoś, kurwa, nie potrafię im współczuć. Właśnie ze wględu na ten pierdolony kompleks rasowy, który wielu z nich nie pozwala normalnie funkcjonować u nas, w Europie.

Nie czuje się dobrze, z tym co teraz napisałem, ale tak to widzę - a nie zamierzam się tu autocenzurować.

Po prostu wkurwiłem się tym nagraniem (czy mam jeszcze prawo tak zwyczajnie, po ludzku się wkurwić, nawet jeżeli nie mam racji?). Wiem, że pociski nie stosują segregacji i walą na ślepo, więc każdy jest w niebezpieczeństwie - ale jednak...

 

Edytowane przez zychu
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, I mieczem napisał:

Zapytam kolejny raz, w zwiazku z tym, czym się różni bezczelna propaganda ukraińska, od bezczelnej propagandy rosyjskiej? Ze na jedna jest przyzwolenie zachodu?

 

Tak. I cieszę się, że Zachód łyka tą pierwszą, bo w naszym interesie leży niepodległa Ukraina. Nie muszę lubić Ukraińców, żeby lubić Ukrainę. ;) 

Natomiast inną kwestią jest podniecanie się tymi statystykami. Trzeba je brać z pewnym dystansem według mnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, I mieczem napisał:

Kolejnym takim przykładem bezczelnego łgarstwa strony ukraińskiej jest pokazywanie rzekomego rosyjskiego BWP który rozjeżdża ukraiński cywilny samochód. (...) po co kłamać, winić druga stronę, robiąc z siebie wzór cnót wszelakich, realnie pływając w rynsztoku kłamstw?

Wojna toczy się na wielu frontach - także informacyjnym.

Nie ma się co emocjonować, na pierwsze rzetelne omówienia wojny poczekamy zapewne kilka lat. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zychu napisał:

Nie ma się co emocjonować, na pierwsze rzetelne omówienia wojny poczekamy zapewne kilka lat. :)

W pewnym sensie nigdy. Co ciekawe nawet po wielu latach historycy różnych krajów mają odmienne statystyki zabitych żołnierzy i cywilów. Tę pierwszą zawyżają tą drugą zaniżają odnośnie swojego Narodu i odwrotnie w odniesieniu do wroga. 

Edytowane przez Syfik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Syfik napisał:

 

Tak. I cieszę się, że Zachód łyka tą pierwszą, bo w naszym interesie leży niepodległa Ukraina. Nie muszę lubić Ukraińców, żeby lubić Ukrainę. ;) 

Natomiast inną kwestią jest podniecanie się tymi statystykami. Trzeba je brać z pewnym dystansem według mnie. 

 

Tak, w naszym interesie jest niepodległa Ukraina, ale nie z UPA i Banderą na pomnikach. Przypominam, iż Polska cokolwiek ugrała z Ukrainą, gdy rządzili prorosyjscy politycy, po Majdanie, ZERO. Najlepszy przykład to Cmentarz Orląt Lwowskich, odnowiony niemałymi środkami własnie przed Majdanem, obecnie lwy na wejściu w pudłach, jako symbol "polskiej okupacji". I nawet nie protestujemy. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@I mieczem Nie czas i miejsce. Nawet Winnicki to zrozumiał: 

 

https://twitter.com/RobertWinnicki/status/1497663715101089798?s=20&t=djcVt5ykKzw7IBUGR3nJ9g

 

 

Jeżeli kogoś interesuje to zaczął się Q&A z Jackiem Bartosiakiem na żywo: 

 

Edytowane przez Syfik
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Syfik napisał:

A co mnie Winnicki? Coś zrobił dla normalizacji stosunków z Ukrainą? Protestował, gdy Ukraińcy zablokowali nasz tranzyt towarów z Chin? Może zabrał głos, gdy od lat blokują ekshumację Polaków pomordowanych na Wołyniu przez Ukraińców? Nie, no to jest wolny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, I mieczem napisał:

Kolejnym takim przykładem bezczelnego łgarstwa strony ukraińskiej jest pokazywanie rzekomego rosyjskiego BWP który rozjeżdża ukraiński cywilny samochód. Problem w tym, iż nie było (i dalej nie ma?) rosyjskich wozów bojowych w Kijowie, za to ukraińskie o owszem, po co kłamać, winić druga stronę, robiąc z siebie wzór cnót wszelakich, realnie pływając w rynsztoku kłamstw?

Też widziałem ten filmik i tłumacze to inaczej znajomym. 

Jedziesz transporterem. Prowadzisz kolumnę. Na przeciw Ciebie jedzie osobówka na pełnej prędkości. Prowadzący kolumnę nie wie kim jesteś, co widzisz. Czy np nie wjedziesz między kolumnę i nie wystrzelisz się w powietrze tak jak np w Iraku robili. 

 

Nawet nasz kodeks ruchu drogowego zabrania wjazdu samochodu pomiędzy zroganizowana kolumnę. Myślę że podobnie postąpił by prowadzący rosyjskiej, ukraińskiej, polskiej, niemieckiej, jakiejkolwiek innej kolumny wojskowej. Wiem, słabo to wygląda, słabo to brzmi, przyjaciół nikomu nie przysporzy ale tak jest.

Edytowane przez Dassler89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Wruźka Zębuszka napisał:

Nie koniecznie, może ktoś już zęby ostrzy na wymianę elit w Rosji 22 lata to już czas na zmiany. Zawsze w systemie wschodnim zmiana elit następowała albo przez śmierć przywódcy albo przez jakieś błędy władzy.

Tyle że Putin kiedyś się skończy, a interesy Rosji są wieczne. Chyba że do władzy dojdą zachodnie pacynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dassler89 napisał:

Też widziałem ten filmik i tłumacze to inaczej znajomym. 

Jedziesz transporterem. Prowadzisz kolumnę. Na przeciw Ciebie jedzie osobówka na pełnej prędkości. Prowadzący kolumnę nie wie kim jesteś, co widzisz. Czy np nie wjedziesz między kolumnę i nie wystrzelisz się w powietrze tak jak np w Iraku robili. 

 

Nawet nasz kodeks ruchu drogowego zabrania wjazdu samochodu pomiędzy zroganizowana kolumnę. Myślę że podobnie postąpił by prowadzący rosyjskiej, ukraińskiej, polskiej, niemieckiej, jakiejkolwiek innej kolumny wojskowej. Wiem, słabo to wygląda, słabo to brzmi, przyjaciół nikomu nie przysporzy ale tak jest.

To był pojedynczy wóz Strieła 10, poza tym na Ukrainie nie był żadnych przypadków z samochodami-pułapkami. 

 

29 minut temu, I mieczem napisał:

O to to... problem w tym, iż jesteśmy bombardowani informacjami tylko jednej strony, które nie do końca są prawdziwe. Przykład? Ukraińscy żołnierze z Wyspy Węży nie zginęli, ale maja się dobrze w rosyjskiej niewoli i jest ich 82 a nie 13. Pytanie, po co Ukraincy tak bezczelnie kłamali? Czym ich propaganda różni się od rosyjskiej? 

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/inwazja-rosji-na-ukraine-bohaterowie-z-wyspy-wezy-jednak-zyja/8tpyg9e

https://pl.sputniknews.com/20220226/ponad-80-ukrainskich-pogranicznikow-z-wyspy-wezy-poddalo-sie-sa-na-krymie-17447431.html

 

Edytowane przez I mieczem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.