Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Rnext napisał:

Czyli np. zdobycie lotniska pod Kijowem, po to żeby je po 2h stracić? Pokazywanie w mediach zdjęć z przelotów myśliwców sprzed lat? Albo skutków ostrzału niemożliwych do osiągnięcia rakietami? Ale spoko, ja tam się na wojnie nie znam.

 

Na poprawkę trzeba brać dezinformację sianą po stronie ukraińskiej, jak i rosyjskiej. Ukraińcy mogą podawać informacje o fałszywych atakach Rosjan i miejscach walk, właśnie po to, żeby namieszać w ich łączności - i vice versa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

.Na jeśli wojna dotarła by do Polski to raczej ruscy dostali by wpierdol. 

 

Polscy Janusze w takim przypadku by się same zaorały, nie potrzeba by było ruskich czołgów. Wystarczy spojrzeć co kuce teraz odpierdalają. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rnext napisał:

@zychu nagle u większości chłopaków wykorzystano (plandemia była kobietą, przypomnę) naturalny pociąg do wojaczki i zostali żołnierzami, taktykami, znawcami uzbrojenia i strategii. Co daje dość duże pole do podprowadzenia opiniami różnych "medialnych ekspertów" od wojny i kreowania pożądanego obrazu zarówno samej wojny jak i jej celów. Mówiąc wprost - ogólnie przyda się spora dawka nieufności co do każdego przekazu, bo "pierwszą ofiarą wojny jest prawda". 

Oczywiście. I bardzo celna uwaga o tym skanalizowaniu naturalnej chęci do bitki (ba, ja sam w wojennym uniesieniu dzielnie i niezłomnie spamuję na forum 😆). Rozumiem Ukraińców, którzy wracają do kraju, aby walczyć, ale my tu musimy zachować zimną krew. I pomagać potrzebującym.

Myślę, że nawet pisiorki przystopowały, bo widzą, że z ruskim jednak nie ma żartów (tzn. widzą, że pewnych rzeczy lepiej nie mówić). Ja bym w tej chwili nie wykluczał możliwości agresji na Polskę - w perspektywie najbliższych pięciu lat. Po prostu wczorajszy dzień kilka rzeczy mi uzmysłowił (a byłem pewien, że Putin nie pójdzie na całość, tylko będzie po trochu podgryzał - oj, naiwny byłem).

9 minut temu, maroon napisał:

I już płyną pierwsze nauczki. Nie 250 abramsów, ale 2500 rakiet opl i drugie tyle ppanc robi robotę. 

I efektywna obrona plot, łącznie z budową schronów (bo przecież i ta kwestia u nas nie istnieje - zresztą, nic dziwnego, bo od zakończenia zimnej wojny nie było to potrzebne). Abramsy też nie zaszkodzą, bo jednak nacierająca piechota musi mieć wsparcie na miejscu.

Edytowane przez zychu
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maroon napisał:

 

Polscy Janusze w takim przypadku by się same zaorały, nie potrzeba by było ruskich czołgów. Wystarczy spojrzeć co kuce teraz odpierdalają. 

No nie wiem. Polacy jednoczą się w takich chwilach i wojenki polityczne idą na bok.

Jeśli wojna na Ukrainie nie skończy się dzisiaj to Rosja pokaże gigantyczną słabość militarną. Nie potrafią podbić kraju w zasadzie 3 świata. A przypominam że walczy tam jakieś 70% kacapskich żołnierzy. Gdyby nie atom to można było by ich pojechać.

Dowództwo też mają idiotyczne bo zajęli lotnisko pod Kijowem które zostało odbite i starcili ponad 100 kacapów.

Oby tak dalej to się wykrwawią

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zychu napisał:

(bo przecież i ta kwestia u nas nie istnieje - zresztą, nic dziwnego, bo od zakończenia zimnej wojny nie było to potrzebne)

Myślę, że niezależnie od uwarunkowań geopolitycznych warto było wypośrodkować tę zasadę - nie w stylu Envera Hodży, ale i nie w stylu "e tam, wyjebane, Wujek Sam mnie obroni" :) Kraj uzbrojony i przygotowany, kraj spokojny.

 

Sąsiedzi też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, zychu said:

. Abramsy też nie zaszkodzą, bo jednak nacierająca piechota musi mieć wsparcie na miejscu.

Na co chcesz nacierać? Na Moskwę? 

 

Zatrzymane kolumny pancerne dobija się artylerią i nalotami. 

 

Nie jestem przeciw dodatkowym czolgom, ale nie w sytuacji gdy zostaną rozjechane z powietrza. 

 

4 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

. Gdyby nie atom to można było by ich pojechać.

I to jest nasz największy błąd strategiczny. Brak choćby 5 wlasnych rakiet z glowicami. 

5 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

No nie wiem. Polacy jednoczą się w takich chwilach i wojenki polityczne idą na bok.

 

Ta? Zobacz jak się kuce na cpnach jednoczą. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Władimir Władimirowicz napisał:

Jeśli wojna na Ukrainie nie skończy się dzisiaj to Rosja pokaże gigantyczną słabość militarną. Nie potrafią podbić kraju w zasadzie 3 świata.

Armie trzeciego świata jednak nie są tak rozbudowane, jak ukraińska. Do tej pory klasyczny blitzkrieg powiódł się tylko Anglikom i Amerykanom w Iraku - właśnie dlatego, że walczyli z armią, która strukturalnie była licha, a technologicznie stała w latach 60. A i tak musieli później ponownie zdobywać miasta, które kilka razy przechodziły z rąk do rąk. Wojna to nie jest prosta sprawa. Ostatnio sobie czytałem Beevora - impas pod Caen, na zachodzie Amerykanie utknęli między normandzkimi żywopłotami. A to też przecież potężne armie z druzgocącą przewagą lotniczą.

Ale obawiam się, że niepowodzenie ofensywy może poskutkować pójściem na całość (już w nocy podobno zaczął się ostrzał zabudowań Kijowa - rzekomo, aby złamać morale ludności).

 

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maroon napisał:

Na co chcesz nacierać? Na Moskwę? 

 

Zatrzymane kolumny pancerne dobija się artylerią i nalotami. 

 

Nie jestem przeciw dodatkowym czolgom, ale nie w sytuacji gdy zostaną rozjechane z powietrza.

Dlatego podstawą jest panowanie w powietrzu (juz teoretycy wojny lotniczej o tym pisali, na długo przed II wś). A nacierać trzeba choćby po to, aby odbić lotniska, miasta, mosty.

Rakiety rakietami, ale zawsze na końcu musi wejść szary piechur z karabinem.

2 minuty temu, Władimir Władimirowicz napisał:

1 dzień wojny zweryfikował że żołnierz z javelinem/piorunem jest lepszą opcją niż 5 żołnierzy w czołgu.

Myślę, że należy poczekać z takimi opiniami, albo przynajmniej mieć jakieś rozeznanie w tym, co się tam naprawdę działo. Nie wiemy, jak wyglądały starcia (a żaden filmik z jutuba nie da nam nawet powierzchownego poglądu), mamy tylko szacunkowe doniesienia o stratach i przesunięciach linii frontu.

3 minuty temu, spacemarine napisał:

My tu pitu pitu a syn Nowackiej nagrywa z kibla by jej nie obudzić

Wyłaź z kibla, dekowniku!

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, SzatanK napisał:

@Wladimirowicz Putin

 

Zapytajmy nieobecnego 😜

 

Nie wiem na ile to prawdziwe porównanie ale z wczoraj.

 

 

Ale te natowskie to wszystkich państw Sojuszu? Tia, miarodajne. :)

Takie zestawienia są dla czytelników Defence24, aby mieli nad czym się brandzlować.

 

Ja jednak odsyłam do miesięcznika Raport WTO - piszą mniej (czytaj: nie spamią gównem), ale rzetelniej. :)

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jeszcze dopiszę - Putin zagrał bardzo ostro. I jeżeli będzie przedłużała mu się ta ofensywa, kilku panów, którzy stracą dzięki tej polityce miliardy swoich dolarów faktycznie może zebrać się "przy świeczce", jak już pisałem parę dni temu. I będzie miał miejsce jakiś wybitnie nieszczęśliwy wypadek. Oczywiście nikogo tam ludzkie życie nie interesuje, w to nie uwierzę. Ale swoje pieniądze tak, jak najbardziej.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Rnext napisał:

Zresztą nie wydaje się Wam dziwna ta wojna?

Ustawiona.

Jedzie kolumna drogą.

3 typy porzucają auto osobowe.

Wybiegają przed maszyną.

Czołgi* omijają osobówkę.

 

Ogień się pali głównie na starych pozabudynkowych terenach.

 

 

*stare rupcie......Z demobilu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Władimir Władimirowicz said:

Jeśli wojna na Ukrainie nie skończy się dzisiaj to Rosja pokaże gigantyczną słabość militarną. Nie potrafią podbić kraju w zasadzie 3 świata. A przypominam że walczy tam jakieś 70% kacapskich żołnierzy. Gdyby nie atom to można było by ich pojechać.

Piłeś dzisiaj kawę?

 

https://www.globalfirepower.com/countries-listing.php

 

Rosja - 2 mocarstwo wg tego rankinku pod względem militarnym.

Ukraina - 22 miejsce

Polska - 24 miejsce

 

O jakim kraju 3 świata Ty piszesz?

 

https://en.as.com/en/2022/02/24/latest_news/1645729870_894320.html

Mniej jak 3000 czołgów wysłanych przez Rosję (a mają 12000+).

Około 150 tysięcy chłopa tam wysłane - żółnierzy mają koło miliona.

 

Jak Ty policzyłeś te 70% to nie wiem, poproszę korki z matmy. 

 

Dodaj do tego, że Ukraina jest wpychana na siłę do tego konfliktu i rozdają już broń cywilom. Więc ktoś ewidentnie chcę, aby tam się polało morze (cywilnej) krwi. 

A interes rosyjski chyba nie polega na tym, żeby upaprać się w długoletni konflikt z cywilami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, SzatanK napisał:

@Wladimirowicz Putin

 

Zapytajmy nieobecnego 😜

 

Nie wiem na ile to prawdziwe porównanie ale z wczoraj.

 

 

Liczby nic nie mówią. Ważniejsze są fundusze na wojsko bo odzwierciedlają jego stan. Na co Rosji 1200 samolotów gdy może 1/3 jest sprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruskie onuce słabo używają myśliwców. Pewnie ten ich złom nadaje się tylko na defilady na placu czerwonym, 

6 minutes ago, Tornado said:

Ustawiona.

Jedzie kolumna drogą.

3 typy porzucają auto osobowe.

Wybiegają przed maszyną.

Czołgi* omijają osobówkę.

 

Ogień się pali głównie na starych pozabudynkowych terenach.

 

 

*stare rupcie......Z demobilu?

 

 

 

Bredzisz z rana. Kawy się napij. 

 

@Rnext też się napij. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tornado no właśnie, np. takie kwiatki jak piszesz. Zaślepieni covidianie też nie przyjmowali do wiadomości, że te setki trumien to po wypadku łodzi z imigrantami sprzed lat. A skoro cel uświęca środki to jaki jest cel, jeśli środki są takie - czyli kłamią najbardziej ci, po których oczekujemy rzetelności i prawdy? Więc jeśli dla wszystkich wszystko jest jasne z tą wojną, to kurde, gratuluję przenikliwości. 

 

@Obliteraror Pućka z kolegami, a raczej swoimi mocodawcami (brawa dla naiwnych biorących go za cara) chwilowe straty mają skalkulowane i gdyby nie mieli gwarancji odrobienia, "kukła" dawno jak Marzanna, pływała by w byle rzece i nawet jeden soldat by na granicę nie pojechał. Ryzyko inwestycyjne, zwłaszcza w wojnę jest zawsze i wszyscy z wierchuszki się z tym liczą. Obstawiam, że akurat z tego powodu Pućce włos z głowy nie spadnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z onetu:

Cytat
09:38

 

Sztab ukraińskiej armii z ostatniej chwili: obecnie nieprzyjaciel, po skutecznej obronie Czernihowa, próbuje obejść miasto i przeprowadzić ofensywę na stolicę. W tym samym celu - ataku na stolicę Ukrainy - przeciwnik porusza się w kierunku Kozielec-Browarów i Konotop-Nieżny-Kijów. Miasto Konotop zostało utracone.

 

09:36

"Prosimy obywateli o informacje na temat przemieszczania się sprzętu" – przytacza komunikat sztabu Ukraińska Prawda. Sztab zaapelował też o atakowanie wroga koktajlami Mołotowa, a cywili – do pozostania w domach.

09:34

W kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Rosyjskie wojsko jest już w Kijowie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eknm2005 napisał:

 

https://en.as.com/en/2022/02/24/latest_news/1645729870_894320.html

Mniej jak 3000 czołgów wysłanych przez Rosję (a mają 12000+).

Około 150 tysięcy chłopa tam wysłane - żółnierzy mają koło miliona.

 

Jak Ty policzyłeś te 70% to nie wiem, poproszę korki z matmy. 

 

 

Globalfirepower - rzetelny ranking niczym gwiazdki piłkarzy w FIFA 21 :)

Ruscy mają około 1mln. Ale z tego - 

-200k to lotnicy/obsługa lotnisk/radarów

-150k to marynarze 

-100k wojska strategiczne/informatycy 

-300k altylerzysci i inni siedzący w wyrzutniach

-50k spadochroniarze 

-200k żołnierze 

 

A Rosja właśnie wystawiła około 200k żołnierzy.

 

Licząc czołgi i inne maszyny należy wziąć pod uwagę ich stan. W przypadku Rosji - większość to złom. Straszą liczbami.

Te 3000 tys czołgów to pewnie elita, która i tak ledwo sobie radzi.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.