Skocz do zawartości

Kościół katolicki a prawdy z Pisma Świętego


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, jestem w trakcie czytania Pisma Świętego i to co czytam i to co widziałem w KK to dwie różne sprawy.

Na początku muszę zaznaczyć, że od lat nie chodzę do kościoła i nie wpuszczam "batmana" do swojego domu.

Jedziemy:

Zbawienie (uratowanie)

KK w swoim katechizmie twierdzi, że do zbawienia są konieczne sakramenty nowego przymierza, chrzest i dobre uczynki.

Co na to biblia?

 

"Albowiem łaską jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, dar to Boży jest;
Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił. " (Ef 2, 8-9)

Wiele tu tłumaczyć nie trzeba; zbawienie jest łaską przez wiarę.

 

Chrzest.

(baptizo - zanurzenie), symbol śmierci i zmartwychwstania.

KK nakazuje chrzest małych dzieci. Biblia mówi o chrzcie ludzi, którzy uwierzyli (zbawionych). Dodatkowo konieczne jest wyznanie wiary.

 

" A gdy jechali drogą, przyjechali nad jednę wodę. Tedy rzekł rzezaniec: Otóż woda! Cóż na przeszkodzie, abym nie miał być ochrzczony?
 I rzekł Filip: Jeźliż wierzysz z całego serca, wolnoć. A on odpowiedziawszy, rzekł: Wierzę, iż Jezus Chrystus jest Syn Boży.
 I kazał stanąć wozowi; i zstąpili obadwaj w wodę, Filip i rzezaniec, i ochrzcił go." (Dzieje 8, 36-38)

 

Małe dzieci raczej nie potrafią mówić i nie są świadomi wiary.

Chrzest nie jest konieczny do zbawienia. Patrz historia złoczyńcy na krzyżu.

 

Czyściec.

Uj go wie o co kaman.

W XVI wieku KK sobie to wymyślili, i nie ma nic o tym w Biblii.

"23 Albowiem zapłata za grzech jest śmierć; ale dar z łaski Bożej jest żywot wieczny, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." (Rzym 6, 23)

W całym Piśmie nie ma nic o "poprawczaku".

 

Święci.

KK kanonizuje sobie świętych i każe się do nich modlić.

Biblia; święci to ci, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa.

"bo święty jest każdy z nich Bogu swemu.  A tak będziesz go miał za świętego" (Kapł 21, 7-8)

" Ale jako ten, który was powołał, święty jest, i wy bądźcie świętymi we wszelkiem obcowaniu.. (1 Piotr 1, 15)

" A on podawszy jej rękę, podniósł ją, a zawoławszy świętych i wdów, stawił ją żywą." (Dzieje 9, 41)

 

Fragmentów o świętości wierzących jest jak stąd do rana. To tylko pierwsze z brzegu.

 

Co do czczenia bałwanów to drugie przykazanie, którego nie uświadczycie w katechizmie KK wyraża się jasno:

 

"Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa tych rzeczy, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które w wodach pod ziemią;
 Nie będziesz się im kłaniał, ani ich chwalił: bom Ja Pan, Bóg twój, Bóg zawisny w miłości, nawiedzający nieprawość ojców nad syny do trzeciego i do czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą"

 

a Nowy Testament to potwierdza:

 

" A odpowiadając Jezus rzekł mu: Pójdź precz ode mnie, szatanie! albowiem napisano: Panu, Bogu twemu, kłaniać się będziesz, i jemu samemu służyć będziesz. " (Łuk 4, )

 

Co do rzekomych objawień niejakiej Faustyny:

"Abyście się snać nie popsowali, i nie czynili sobie rytego bałwana, albo obrazu wszelkiego podobieństwa, kształtu mężczyzny albo niewiasty" (Pow Praw 4, 16)

 

Panowie, jeśli macie jakieś swoje zauważone niejasności, zapraszam do dyskusji.

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
  • Dzięki 7
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.  Należysz do 0.01% ludzi w tym kraju co przeczytali. Dla mnie też było szokiem że KK jest w wielu miejscach sprzeczny w Biblią. Tak to jest - trzeba zawsze sprawdzać czy to co wszyscy mówią nie jest przypadkiem szwindlem.

 

"Po owocach ich poznacie"

 

Polecam Ci kanał Pana,  który ktoś tu wrzucał i zachęcam do dalszych poszukiwań.  

 

 

 

 

  • Like 6
  • Dzięki 5
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Damian napisał:

Bracia, jestem w trakcie czytania Pisma Świętego i to co czytam i to co widziałem w KK to dwie różne sprawy.

Oczywiście, oczywiście. Zdarzało mi się rozmawiać z wyznawcami KK. Zwykle zadaje im proste pytanie. "Dlaczego KK zmienił oryginalne 10 przykazań?". Odpowiedzi ,które zwykle słyszę to "aaa nie wiem" lub nawet "W Boga nie wierzysz jak do KK nie chodzisz!"

 

Także tego :D

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już był taki jeden co wiarę wywodził bezpośredni z Biblii :P i się Marcin Luter nazywał. No to w kontrze, Sobór Trydencki, uznał tradycję kościelna za równoważne źródło wiary. Tylko jakie to ma znacznie? KK ma swoją doktrynę, Luteranie taką, Prawosławni inną... Islam, Buddyzm, Judaizm - każdy ma swoje odłamy z różnym podejściem.

Jakbyś był Turkiem to pewnie byś się zastanawiał: "-czemu mój imam interpretuje koran w taki sposób?".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy,  kto przeczytał ma wszystko podane na tacy.

 

Gdyby każdy przeczytał to stałoby się jasne, że Kościół NIE JEST potrzebny do zbawienia :D

 

Pamiętam oburzenie i zdziwienie wiernych, za wskazanie, że Bóg stwarza niepełnosprawnych :D Zrobiłem o tym kazanie...

 

Czytaj, czytaj, znajdziesz więcej kwiatków.

Edytowane przez Martius777
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intencja?
Ona jest kluczowa, jeżeli szukasz różnic to znajdziesz je, jeżeli wspólnych części też znajdziesz.

 

Biblia to książka a wiara jest żywa, Jezus pokazywał jak żyć a nie pisał przykazania bo te ze swojej istoty są martwe. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, icman napisał:

Jezus pokazywał jak żyć a nie pisał przykazania bo te ze swojej istoty są martwe. 

Martwe, choć tylko w niektórych kulturach.

W innych są wciąż żywe, albo ich funkcję spelniają inne systemy.

 

Kiedy prześledzić historię, były one zawsze o jeden krok przed tym, na jakim stopniu rozwoju był człowiek. Jeden krok, nie dziesięć. 

Tak, żeby ich przestrzeganie a w konsekwencji rozwoj, wymagał wysiłku ale jednocześnie był możliwy. 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za przeczytanie "pisma świętego" właśnie dołączyłeś do niewielkiego grona osób, które zapoznało się z tą księgą a przypominam, że w Polsce większość to katolicy.

Oczywiście ta księga też nie powinna być prawdą objawioną bo są przesłanki, że to kopiuj wklej z innych religii, z których poprzednie cywilizacje korzystały.

Cała reszta społeczeństwa klepie bzdury, wypełnia wytyczne i idzie ślepo za KK. Najlepiej to widać jak zadajesz niewygodne pytania na tematy z nim związane.

Gdyby nie tylu wyznawców to KK był by sektą bo religia od sekty różni się ilością wyznawców.

Praktycznie KK wtłacza od małego poczucie winy i nienawiść do Boga bo przecież jak wiesz super istota jest przedstawiona w starym testamencie jako bestia wcielona gdzie 

morduje kogo popadnie natomiast już w nowym testamencie to anioł dobroci.

Popatrz co KK robił na przestrzeni ostatniego tysiąclecia gdzie niewiernych, nieposłusznych nazywano heretykami, sługami zła i skazywano na śmierć.

Wszystkie wyprawy krzyżowe gdzie eksterminowano ludność tubylczą i narzucano wiarę dosłownie siłą.

Jaką zawsze KK miał władzę na umysłami ludzkimi i wykorzystywał do swoich niecnych celów by osiągać korzyści.

Kiedyś już opisywałem na forum jak ta instytucja działa, w jaki sposób prowadzi msze, kazania, odpowiednia muzyka, ton głosu by manipulować, omamiać wyznawców, wprowadzać w trans.

 

Mroczne rytuały magiczne Kościoła Katolickiego – okultyzm - ARCHIWUM TAJEMNIC

www.proroctwa.com - Kogo naprawdę wielbi Watykan?

Mroczny sekret sali audiencyjnej papieża Pawła VI. Wąż, symbol biblijnego diabła konstrukcją auli. - globalne-archiwum.pl | Portal tworzony przy współpracy z najlepszymi |

 

Coraz więcej ludzi, którzy się budzą ze snu zaczyna dostrzegać, że coś tu nie gra a faceci w w czarnych sukienkach mieniący się przedstawicielami Boga na Ziemi nie przestrzegają tego o czym pismo mówi.

Wstawiam temat @BlackDrake z zeszłego roku w ramach zapoznania się i ciekawych przemyśleń😉

 

 

Edytowane przez Iceman84PL
  • Like 7
  • Dzięki 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian ciekaw jestem, czy faktycznie szukasz odpowiedzi na te pytania, czy oczekujesz akceptacji od ludzi na forum, na którym teologów raczej nie znajdziesz? Jeśli to pierwsze, to powinieneś zapoznać się z nauką Kościoła i poznać argumenty. I dopiero wtedy można się zgadzać lub nie.

 

Czytając różne teksty tłumaczące Biblię dowiedziałem się, że czytelnik znający kontekst (znaczenie konkretnych słów w tamtych czasach) zrozumie wiele niuansów niedostępnych dla kogoś, kto tego kontekstu nie zna. Polecam zatem pokorę.

 

Tutaj masz np dyskusję o czyśćcu, sprawa nie jest taka prosta:

https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/w-obronie-wiary/27-czysciec,208.htm

 

Polecam cały portal, zwłaszcza artykuły autora o pseudonimie O.K. (jak sądzę, fizyk z wykształcenia).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian wszedłeś na drogę pomieszania z poplątaniem. Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale rozumiem pewną logikę.

Pierwsza najważniejsza sprawa. Kto stworzył Biblię? Przecież Kościół wybrał sobie co mu tam pasowało, pięknie to zostało nazwane według kanonu. A ty doszukujesz się tu dziury w całym. Ojcowie kościoła, którzy to uczynili, odrzucili masę materiału apokryficznego, który nie pasował im do tego kanonu. 

Po drugie jest coś takiego jak Tradycja Apostolska. Dla logiki naszego wątku wystarczy, że przyjmiemy - to moc działania Boga. Wytworem tej mocy jest między innymi Biblia. Ważne między innymi. Ważne jest praktykowanie wiary. Wg twojego rozumowania, zdaje się nie trzeba robić nic, bo i tak z łaski pańskiej zostaniesz zbawiony. Akuratnie sam Jezus mówił o 2 drogach do zbawienia, łatwej i trudnej. No to jak?

Co do samej wiary, jest ona ogólnie źle pojmowana. Dobry jest tu przykład rolniczy, którym też posłużył się Jezus. To co stanie się z ziarnem zależy od Boga (łaski), ale ktoś to pole musi zaorać i ziarno posiać, a to już musi rolnik zrobić. Dalej wracamy do praktykowania wiary.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam na horyzoncie dużo offtop'u i gównoburzy😎

 

@Damianrzeczy, które przytoczyleś są wstępem, ale ważnym,  bo te teksty(formuła i porzekaz) powtarzają się kilka razy w Bibli, a to co powtarza sie więcej niż raz, to oznacza ze jest bardzo ważne z punktu relacji z Bogiem czy kanonu wiary.

Tu powyższe pojawia się trzy, a nawet cztery razy, więc znaczy to "uwaga , to jest bardzo bardzo istotne-pozdrawiam Pan Bóg". 

 

Odnośnie bibli tysiąclecia - to sobie odpuść, bo to słabe tłumaczenie - jak większość polskich przekładów jest przerobione tak, żeby zgadzała się z myślą KK(wiadomo kto rzadzi na tym terenie). 

 

Stara biblia Gdańska może być - tylko bez tych wersji "uwspólczesnionych" tego wydania.

 

Polecam wersje zagraniczne, ale to już wymaga pewnej pracy.

 

Polecam porównywarki online tekstów (uwaga polskie porównywarki wydań mylą je między sobą, więc dobrze znać najpierw wydania-może to być zabieg celowy hehe).

 

https://biblehub.com

Edytowane przez RedChurchill
Gramatyka
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, balin napisał:

 

Pierwsza najważniejsza sprawa. Kto stworzył Biblię? Przecież Kościół wybrał sobie co mu tam pasowało, pięknie to zostało nazwane według kanonu. A ty doszukujesz się tu dziury w całym. Ojcowie kościoła, którzy to uczynili, odrzucili masę materiału apokryficznego, który nie pasował im do tego kanonu. 

 

Nieprawda wynikająca z braku wiedzy. Chrześcijanie od początku wiedzieli, które ewangelie są kanoniczne, znali ich autorów. Za kanoniczne zostały uznane te, za którymi stał autorytet apostolski. Autorami ewangelii byli apostolowie Mateusz i Jan, uczeń Piotra - Marek oraz uczeń Pawła "apostoła narodów", Łukasz. Tych autorów i kolejność (Mateusz, Marek, Łukasz, Jan) podaje zgodnie cała znana tradycja chrześcijańska.

1 minutę temu, MG-42 napisał:

Jak zadawałem księdzu pytania to mnie wyjebał z kaplicy. Jak dorosłem to zrozumiałem, taka tam wolność słowa. 

Trafiłeś na słabego księdza. Zdarza się. Spróbuj przyjść do typowego nauczyciela z podstawówki z równaniem różniczkowym, też zapewne wylecisz z klasy.

 

Większość ludzi jest przeciętna i dotyczy to również księży.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dodam, że KK wcale nie ukrywa tego. Każdy  ksiądz Ci powie, że ich obowiązuje Katechizm Kościoła Katolickiego, a Biblia to "dodatek".

 

Przytoczona np. sprawa tych "popularnych" 10 przykazań - regułka, którą nas tak micno uczyli została wprowadzona coś ponad 100lat temu na polecenie papierza.  

 

Zło zawsze pokazuje swoją naturę - jak coś.  Po owocach Panowie - po owocach.

 

Świadków Jehowy unikałbym przy rozeznawaniu wiary moi drodzy , bo to szwidel jak KK. 

 

 

Edytowane przez RedChurchill
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Damian said:

Jeźliż wierzysz z całego serca, wolnoć. A on odpowiedziawszy, rzekł: Wierzę, iż Jezus Chrystus jest Syn Boży.
 I kazał stanąć wozowi; i zstąpili obadwaj w wodę, Filip i rzezaniec, i ochrzcił go." (Dzieje 8, 36-38)

 

Dla mnie to poprostu bełkot że średniowiecza. 

 

A jak to trudno przeczytać - jeźliż, wolnoć albo rzezaniec (kto to?). 

 

Potrzebne jest współczesne tłumaczenie Bibli bez tych archaizmów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, RedChurchill napisał:

Każdy  ksiądz Ci powie, że ich obowiązuje Katechizm Kościoła Katolickiego, a Biblia to "dodatek".

 

 Jedno wynika z drugiego. 

Szykuje się kolejny temat, kiedy będą dyskutować ludzie z silnymi przekonaniami ale słabą wiedzą.

To już schemat w takich dyskusjach.

 

Nie wystarczy lektura Biblii, choć i to już nie lada wyczyn. Warto się wgłębić, poszukać kontekstu kulturowego epoki, znaczeń i symboli. 

W niektórych przypadkach okazuje się że Kościół jest z nią na bakier, w innych wychodzi że zęby zdarł w osobach wielu którzy poświęcili na to życie studiując te pisma, żeby je zrozumieć. 

 

Pulapką jest też oczekiwanie że ktoś, kto ma wiedzę i nawet być może silny duchowy pierwiastek, jest pozbawiony mrocznej strony. Czasem tym mocniej ona wybrzmiewa w wyniku wewnetrznego rozdarcia. 

Świetnie to opisują slowa (chyba) św Augustyna, w ktorych stwierdził ze zarówno najlepszych, jak i najgorszych ludzi spotkał wlasnie w Kościele. 

 

Władza demoralizuje a Kosciół niestety szeroko z niej korzystał. Już choćby to stoi w sprzecznosci z Biblią. 

Kończy sie hossa, przyjdzie oczyszczenie. 

 

@RedChurchill

 

[...]

KatolicyzmEdytuj

W katolicyzmie normatywność dogmatów bierze się z tego, że są wyrazem nauczycielskiej misji Kościoła (tzw. Magisterium), nadanej mu przez samego Chrystusa (por. Mt 28,19). Treścią dogmatów, z definicji, są twierdzenia Objawienia Bożego, które zostały ściśle zawarte w Piśmie Świętym i w Tradycji apostolskiej[2].

 

[...]

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dogmat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wstąpienia na początek ścieżki rozumu. Droga bęzie kręta, wąska i wyboista a nie szeroka i gładka (jak w przypadku większości iluzji religijnych), no ale to dopiero początek...

 

Polecam ciekawy podcast Sama Vaknina (link do ciekawszej części, polecam całość):

 

 

 

 

Godzinę temu, Iceman84PL napisał:

Oczywiście ta księga też nie powinna być prawdą objawioną bo są przesłanki, że to kopiuj wklej z innych religii, z których poprzednie cywilizacje korzystały.

Sprawa jest jeszcze bardziej ciekawa, że są to plagiaty z plagiatów z plagiatów np. baśń o biblijnym "potopie" (podobno jedyna w swoim rodzaju, spisana ręką nieomylnego, miło-mściwego demiurga) to plagiat "Eposu o Gilgameszu", który jest plagiatem "Eposu o Atra-hasisie" który jest plagiatem "Eridu Genesis" - więc z tego by wynikało, że prawdziwą religią jest religia sumeryjska, skoro nawet wszechwiedzący demiurg "Jałe" kopiował prawdy z mitów sumeryjskich.

 

Pół żartem, pół serio:

 

 

3... 2... 1....

1*PK-rJjNwz9rYPYCDF_2TzQ.jpeg&f=1&nofb=1

 

 

Edytowane przez oxy
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od jakiegoś czasu czytam często po 2-3 kartki przed snem.

 

Przede wszystkim podejście do zła. Totalne wyparcie i przez to już od dawna powtarzam, że KK jest skazany na pożarcie przez zło.

 

A potwierdzają to choćby sytuacja gdzie Juda wyruchał swoją bodajże kuzynkę jak przebrała się za prostytutkę i się mu podstawiła, później namawiał swojego drugiego syna aby wyruchał żonę pierwszemu i w nią ejakulował a jak ten drugi podczas seksu ejakulował poza to się Bogu nie spodobało i go zabił. Jakub także wywyższył Judę przed swoją śmiercią jako najbardziej prawilnego syna.

 

Jak spytałem o to Katotaliba to mi powiedział "wszyscy musimy przyjąć Judę w serce" :D

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BumTrarara napisał:

KK ma swoją doktrynę, Luteranie taką, Prawosławni inną... Islam, Buddyzm, Judaizm - każdy ma swoje odłamy z różnym podejściem


Już kiedyś pisałem tutaj o jednej ciekawej kwestii w/s różnych wiar.
Otóż - religie się różnią i mówią różne rzeczy w różnych sprawach.
Ale jedna zawsze jest spójna - Bóg jest w niebie.

Czyli - teoria, która mówi iż ludzkość na ziemi wyhodowali kiedyś kosmici po czym odlecieli (do nieba) - jest NIESPRZECZNA z żadną z religii.

 

Jesli ileś tysięcy lat temu jakieś istoty były w stanie wyprodukować zywe komórki zdolne się rozmnażać i nawet myśleć - to z całą pewnością nawet dziś, przy obecnym poziomie technologicznym - takim istotom możnaby przypisać cechy boskie.
A wtedy ? Nie ma wątpliwości.

Bogami byliby uznani współcześni komandosi, ktorzy wlecieliby śmigłowcem strzelającym rakietami powietrze-ziemia na pole bitwy pod Grunwaldem.
A to przecież tylko 600 lat.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.