Skocz do zawartości

Gra Wiedźmin 4 oficjalnie zapowiedziana


Dworzanin.Herzoga

Rekomendowane odpowiedzi

CD Projekt RED właśnie oficjalnie potwierdził prace nad nowym Wiedźminem. Studio rozpoczyna „nową sagę” i potwierdza wielką współpracę z Epic Games. Produkcja powstaje na Unreal Engine 5.

 

CD Projekt RED właśnie oficjalnie potwierdził, że przygotowuje „kolejne pełnoprawne RPG dla jednego gracza w ramach serii Wiedźmin”. Proces opracowania nowej gry będzie bazował na silnika Unreal Engine 5 w ramach „strategicznej współpracy” z Epic Games.

Paweł Zawodny, CTO CD PROJEKT RED, skomentował temat przyszłych gier studia oraz silnika Unreal Engine 5 w następujący sposób:

“Jednym z kluczowych filarów RED 2.0 — transformacji, którą obecnie przechodzi studio — jest większy nacisk na technologię i właśnie to działanie leży u podstaw naszej współpracy z Epic Games. Naszym celem nie było po prostu pozyskanie licencji na silnik; razem z naszymi partnerami widzimy tę współpracę jako pierwszy krok w długiej i owocnej współpracy. W przypadku wcześniejszych gier studia, rozwój i przygotowanie REDengine pod dany tytuł wymagało znacznych zasobów i nakładu pracy. Dlatego niezwykle ważne było dla nas, aby w przypadku kolejnej gry CD PROJEKT RED wyznaczyć kierunek technologiczny tak szybko, jak to możliwe. Współpraca, którą nawiązaliśmy podniesie efektywność w procesie produkcji, a także jej przewidywalność. Jednocześnie dzięki niej otrzymamy dostęp do narzędzi do tworzenia gier z najwyżej półki. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć jakie niesamowite przygody uda nam się stworzyć w Unreal Engine 5!”

Na temat współpracy obu firm wypowiedział się również Tim Sweeney, założyciel i CEO, Epic Games: 

“Przy tworzeniu Unreal Engine 5 jednym z naszych celów było umożliwienie zespołom deweloperskim tworzenia dynamicznych otwartych światów łączących niespotykaną dotychczas skalę i jakość oprawy graficznej. Cieszymy się, że możemy współpracować z CD PROJEKT RED i wspólnie przesuwać granice tego, co możliwe jest w dziedzinach rozgrywki i opowiadania historii w grach. Wierzymy, że na naszych działaniach skorzysta na przestrzeni kolejnych lat cała społeczność twórców gier.”

Współpraca polega na przystosowaniu technologii do opracowania produkcji w otwartym świecie – warto tutaj pamiętać, że dotychczas CD Projekt RED rozwijało gry na własnym silniku. Technologia REDengine, która napędza Cyberpunka 2077, będzie dalej wykorzystywana w przypadku opracowania dodatku do przygody z Night City.

Nie tylko nowy Wiedźmin będzie rozwijany na Unreal Engine 5 – twórcy zamierzają wykorzystać technologię Epic Games do wszystkich swoich przyszłych projektów. Dodatkowo otrzymali możliwość modyfikacji propozycji od twórców Fornite:

„Twórcy z CD PROJEKT RED oraz Epic będą wspólnie pracować, by przystosować silnik do obsługi rozgrywki w otwartych światach. Pierwszym takim tytułem będzie właśnie nowo zapowiedzana gra z serii Wiedźmin”.

 

 

https://www.ppe.pl/news/298005/wiedzmin-4-oficjalnie-nowa-saga-rozpoczeta.html

 

Było trochę zawirowań w CD Project, spora część ekipy pracująca nad Wiedźminem 3 z tego co czytałem odeszła, a sam CDP przekształcił się na przestrzeni lat w typowe korpo.

Myślę, że jest szansa na powstanie dobrej gry, ale nie na poziomie trzeciej części i dodatków, które dla mnie osobiście, mimo pewnych niedoróbek, były czymś w połowie drogi między produktem komercyjnym a dziełem sztuki.☺️

Ale to z czasem będzie można więcej powiedzieć, w miarę jak projekt będzie się rozwijać, bo to takie przewidywania na ślepo.

 

Co myślicie?

No i Sapkowski będzie miał inspirację do napisania kolejnej książki.☺️

 

 

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Like 4
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że CDP czasy świetności ma już za sobą. Polityka zatrudnienia firmy nie jest oparta o zatrudnianie osób kompetentnych, do tego dochodzi siłowa feminizacja firmy oraz programy dla przyszłych "programatroarystek" przeznaczone TYLKO dla KOBIET (https://www.cdprojekt.com/pl/media/aktualnosci/dziewczyny-w-grze-rusza-program-stypendialno-mentoringowy-im-karoliny-grochowskiej/) - piękny przykład dyskryminacji mężczyzn na polskim rynku pracy.

 

Co do Sapkowskiego .. to CDP ostro się z Sapkiem pokłuciło. CDP nie posiada praw do dzieł Sapka, nie posiada praw do postaci Geralta. Tak więc kolejne ewentualne produkcje "Wiedźmin" będą raczej typowym fan-fiction bez Geralta i bez udziału Mistrza Andrzeja w kolejnych produkcjach.

 

Kwestię rezygnacji z RedEngine można odczytać jako przyznanie firmy do tego, że nie ma w zespole osób kompetentnych, które byłyby w stanie pociągnąć projekt oraz dostarczyć wysokiej jakości specjalistyczny kod silnika gry. Możliwe, że być może ostro pokłucili się z Balazs'em Torokow'em oraz/lub osoby które tworzyły ów silnik, dawno pracują w normalnych firmach, natomiast "nowy narybek" "nie ogarnia" bo ma ważniejsze sprawy na głowie typu strajki kobiet czy "pride month'y". Ogólnie firma ostro skręciła przez ostatnie lata w lewo.

 

Jeżeli chodzi natomiast o UnrealEngine, to być może przesiadka umożliwi "szybsze" dostarczanie "ładnie wyglądających" gier dzięki dużej dostępności tanich programistów znających tą technologię, ale obawiam się, że mocno ucierpi jakość oraz głębia kolejnych produkcji. Co prawda wspominają o tym, że będą mogli modyfikować silnik ... no ale kto ma ten silnik modyfikować, skoro obecnie nie posiadają ludzi, którzy są w stanie utrzynać obecny projekt RedEngine? Do tego UE5 "kosztuje" 5% przychodów ze sprzedaży (być może coś utargowali, ale raczej wątpię).

 

W skrócie z mojej perspektywy wygląda na powolne opadanie na dno dzięki niedocenieniu szeregowych pracowników, którzy stworzyli sukces tej firmy oraz przez zachłanność tych na troszkę wyższych stanowiskach. Do tego dochodzi przeobrażenie firmy w maszynkę-do-mięsa-zasilaną-programistami oraz IDEOLOGIA.

 

 

Edytowane przez oxy
  • Like 7
  • Dzięki 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak uda im się zmierzyć z brakiem Geralta w nowej sadze. Bo jeśli dobrze pamiętam z informacji prasowych, w nowym Wieśku nie będzie Białowłosego, bohaterem ma być jakiś inny wiedźmin. Ciężko będzie się przyzwyczaić do nowych postaci.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewiduje kolejną lipę. Nie zdziwię się jak pójdą w kierunku homo, tolerancji wszystkiego, i kobiety super, mężczyźni fe. No i oczywiście czarni górą, w tym świecie Sapka coś za mało czarnych dominujących postaci nad białym niewolnikiem. Trzeba to zmienić! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się łamie wiedźmińskie zasady i miesza w politykę...

Dijkstra to straszna menda była, ale trzeba mu przyznać że zawsze był państwowcem, który zrobiłby wszystko dla dobra Redanii.

A dajcie spokój, miałem moralniaka przez parę dni 😅

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek końca tej firmy to był scam z cyberpunkiem, a odejście od własnego silnika to czysty idiotyzm. Czyli poświęcili mnóstwo hajsu i czasu, żeby wyjebać do śmietnika? xD Podejrzewam, że nie mają ludzi, którzy ogarniają, co tam się działo, więc na gotowych zasobach stworzą jakieś gówno. Czysta spekulacja z mojej strony, ale ich ostatnie działania pokazują kierunek rozwoju, czyli jebanie konsumentów w dupsko.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac ja bym się nie czepiał zmiany silnika, szczególnie, że UE 5 wygląda świetnie, ma duże możliwości i jest dobrze zoptymalizowany.

 

Kluczowy będzie scenariusz i wielowątkowość tego scenariusza.

 

Jak tego nie zepsują to będzie gra co najmniej bardzo dobra (aczkolwiek przeskoczenie Wieśka 3 to jest potężne wyzwanie). 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek gier to chyba jeden z najgorszych pod kątem traktowania konsumentów. Zaskakuje mnie to niesamowicie. Większość premier, które ogrywałem w tym i poprzednim roku to na premierę dosłownie niedopracowane buble. W 1999 roku BG w opakowaniu nie posiadał właściwie żadnych wad, jeżeli chodzi o stan techniczny i możliwość przejścia tytułu od początku do końca + polski, wręcz perfekcyjny dubbing. Lata minęły i branża, chociaż nasycona wieloma tytułami to wieje nudą, albo się zestarzałem xD

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że będę w mniejszości, ale z perspektywy lat uważam, że to chyba Wiedźmin 2 był tym najlepszym... Bardzo dobra fabuła, lokacje wypełnione zawartością, masa rozgałęzień tej fabuły, świetna grafika nawet dzisiaj. Wiedźmin 3 bardzo dobry, ale czegoś tam mi brakowało troszkę się zawiodłem, to chyba przez to, że główny antagonista nie budził trwogi, taki chłopek do ubicia na końcu. Na szczęście dodatki bardzo mi się podobały:)

2 minuty temu, mac napisał:

Rynek gier to chyba jeden z najgorszych pod kątem traktowania konsumentów. Zaskakuje mnie to niesamowicie. Większość premier, które ogrywałem w tym i poprzednim roku to na premierę dosłownie niedopracowane buble. W 1999 roku BG w opakowaniu nie posiadał właściwie żadnych wad, jeżeli chodzi o stan techniczny i możliwość przejścia tytułu od początku do końca + polski, wręcz perfekcyjny dubbing. Lata minęły i branża, chociaż nasycona wieloma tytułami to wieje nudą, albo się zestarzałem xD

Nie no, to prawda, czas leci, a człowiek gra albo w wiedźmina, albo w gothica. Mało tego mam 30 lat a szczyle po 20 lat grają w te same starsze gry, tak widzę po znajomych przynajmniej w moim otoczeniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pietryło napisał:

Nie no, to prawda, czas leci, a człowiek gra albo w wiedźmina, albo w gothica. Mało tego mam 30 lat a szczyle po 20 lat grają w te same starsze gry, tak widzę po znajomych przynajmniej w moim otoczeniu.

W fanowskie Kroniki Myrtany: Archolos grałem to dosłownie wróciłem na kilka tygodni do dzieciństwa 😆 Za darmo tytuł na grubo ponad 100 godzin, dubbing, zajebiste poczucie humoru. Nie pamiętam, żebym grał w coś podobnie dobrego z premier. Polecam, jeżeli ogarniasz Gothica xD

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://polskigamedev.pl/rebel-wolves-to-nowy-zespol-kluczowych-tworcow-wiedzmina-i-cyberpunka/

 

Tu są prawdziwi twórcy Wiedżmina, a nie jakiś CDP, w którym już ich dawno nie ma. Mają robić jakiegoś RPG AAA, który będzie powstawał na tym samym silniku co nowy Wiesiek. Liczę na to, że utrą nosa postępowcom z CDP i zrobią dużo lepszą grę od tych speców od marketingu i manipulantów, którym soi wyjebało po sufit.

 

Będzie z nimi to samo co z Blizzardem i Bioware. Dwie firmy, które też miały silną pozycję, ale ugięły się pod ciężarem własnego spierdolenia i obrośnięciem w piórka po wielkich sukcesach.

 

Cytat

Możliwe, że będę w mniejszości, ale z perspektywy lat uważam, że to chyba Wiedźmin 2 był tym najlepszym

Dla mnie pierwsza odsłona.

 

Może system walki był do dupy, może grafika, animacje i modele postaci były budżetowe, ale nie tego szukam w grach. Jak te elementy są dopieszczone to ok, ale głównie chodzi mi o to coś, co nie pozwala mi się oderwać od ekranu, a to Wiedżmak pierwszy miał.

 

Mroczny, duszny klimat, wciągająca fabuła, a nie jakieś cukierkowe opowiastki dla masowego konsumenta. Co nie zmienia faktu, że Wiedżmin 3 był genialną grą, którą będę ogrywał trzeci raz, gdy wyjdzie next-genowa wersja.

Cytat

W fanowskie Kroniki Myrtany: Archolos grałem to dosłownie wróciłem na kilka tygodni do dzieciństwa 😆 Za darmo tytuł na grubo ponad 100 godzin, dubbing, zajebiste poczucie humoru

Kocham Kroniki całym sercem, ale czuć trochę kukoldzkiego ducha w tej produkcji.

 

Kobieta oferuje Marvinowi seksy za kasę, a on daje jej 500 sztuk złota i prosi ją, żeby sobie ułożyła za to życie. Nie pamiętam już dokładnie, ale ona chyba mu oferowała " że może jednak zamoczy", a ten, że nie, bo widzi w niej wartościową osobę i robi to dla niej z potrzeby serca xD

 

Bezimienny chociaż do tej czerwonej latarni się przeszedł, a ten nie dość, że kobiety nie dotknął to i jeszcze za bankomat robi.

 

Mimo wszystko Kroniki są super i są dla mnie dużo lepszą opcją od Cyberbuga.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mac napisał:

W fanowskie Kroniki Myrtany: Archolos grałem to dosłownie wróciłem na kilka tygodni do dzieciństwa 😆 Za darmo tytuł na grubo ponad 100 godzin, dubbing, zajebiste poczucie humoru. Nie pamiętam, żebym grał w coś podobnie dobrego z premier. Polecam, jeżeli ogarniasz Gothica xD

Tak, muszę właśnie te Kroniki Myrtany ogarnąć, choć z czasem co raz gorzej i jeszcze ta sytuacja geopolityczna która, dosłownie mnie niszczy psychicznie... i nie mogę tak choć chwilę odpocząć od tego. No ogólnie z nowszych gier to ostanio w cyberpunka no i jeszcze z kobietą ograłem it takes two, taka kooperacyjna gierka, ale niestety czuć w niej trochę lewą stronę;) No ogólnie to też ten problem dotknął branże, poprawność polityczna. Gwiezdne wojny wytrzymałem, wiedźmina też, ale jak padnie god of war nadchodzący to dla mnie, padł ostatni bastion:) A już coś nie za bardzo bo chyba dyrektor nadzorujący jest inny no i Angerboda, czyli mitologiczna żona Lokiego będzie wiadomo jakiego koloru skóry, nie żeby coś, ale w dawnej skanydnawi chyba nie było murzynów:)

Znaczy się tak, jeśli chodzi o wiedźmina, dwójka najlepsza fabuła, trójka świat i rozgrywka, no a jedynka pomimo wad bardzo duża nostalgia i dla mnie muzyka która jest nie do wyjebania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Infernal Dopamine napisał:

Kobieta oferuje Marvinowi seksy za kasę, a on daje jej 500 sztuk złota i prosi ją, żeby sobie ułożyła za to życie. Nie pamiętam już dokładnie, ale ona chyba mu oferowała " że może jednak zamoczy", a ten, że nie, bo widzi w niej wartościową osobę i robi to dla niej z potrzeby serca xD

Mnie ten moment akurat szczerze rozbawił. Pojawia się w takim momencie, gdzie już człowiek nieźle rozpierdala wszystko po drodze, a tutaj z babą sobie nie radzi xD Meta realizm xD Z drugiej strony fabularnie to się spina, bo przecież szuka brata, a w mieście pomaga wszystkim, bo nie wie, kto się przyda. Upodlona miejska prostytutka to nie jest poza tym żadna okazja na ruchanie, więc w sumie nie wiem, czy podobnie bym się nie zachował. Taki kontakt w półświatku przecież zawsze mógłby mu się przydać. Oczywiście rozumiem, co masz na myśli, ale akurat mi się to spina, nawet dla tej postaci. On właśnie idzie w ten klimat pomocy bliźniemu i jeszcze nie wie do końca, w jaki sposób działa świat. Przecież to młody wypierdek w tragicznej sytuacji. Zmuszony do życia najemnika na obcym terenie. Dodajemy do tego, że zna go praktycznie całe miasto, w tym ten arcymistrz magów ognia i tak dalej. Prostytutce lepiej nie ufać i miał rację, jeżeli wziąć całe tło i zarys fabularny pod uwagę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucili zapowiedź, żeby poprawić swoje notowania na rynku. Mam podejrzenie, że pójdą w żeńską bohaterkę i to będzie dla mnie zakończenie przygody z serią. Mam dość żeńskich bohaterek, które są właściwie odpowiednikiem mężczyzny w postaci kobiecej. Ewentualnie jakimś rozwiązanie byłoby danie wyboru płci. Nie wiem czy na to się zdecydują. Narracja w Wiedźminie silnie była oparta na głównym bohaterze i jego osobowości. 

 

Inna rzecz, że zrezygnowali z RED Engine na rzecz UE5 co pokazuje, że mogą mieć niezłą kaszane w kodzie źródłowym silnika. Nowy UE5 ma też tak nieziemski potencjał, że dopiero przekonamy się co potrafi współczesny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Obliteraror napisał:

Wolałbym by najpierw wypuścili do CP ze dwa, trzy dodatki i doprowadzili obecny silnik do lepszego stanu :)

Źle się zrozumieliśmy. Nie mówię o początku końca dla nich, tylko z mojej perspektywy, z perspektywy konsumenta, który szuka czegoś, za czym się tęskni, albo na coś czeka :D Życie polega na tym, że wybierasz coś, na co chcesz i lubisz czekać. Na weekend, na wypłatę, na nową, zajebistą grę, na randkę i tak dalej. W tym sensie zakończyła się pewna era zaufanej firmy, której słowo cokolwiek znaczyło. Finansowo niech stoją doskonale, ale kasa to nie wszystko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.