Skocz do zawartości

Musli, granole, owsianki


Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem ograniczać cukier (słodycze, chipsy, cukierki itd.) i mam problem z utrzymaniem wagi. Postanowiłem więc zacząć jeść śniadania. Najszybszym i zdrowym produktem wydaje mi się musli. Wiem że te ze sklepu mają w składzie dużo cukru i dodatków ale są też sklepy które sprzedają dobre produkty.

Znalazłem takie sprzedające musli i granole w takich tubach po 500g. Niektóre sklepy pozwalają nawet skomponować własny miks. 

Może ktoś jest miłośnikiem i napisze czy żywi się takimi produktami. Wiem że zawsze samemu robiąc jest zdrowsze ale wolę kupić gotowy produkt. Mile widziane linki do przetestowanych i smacznych produktów. Czym zalewacie? Wodą, mlekiem czy jogurtem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj bo to nie takie dietetyczne jak się wydaje.

Zboża (owies itp.) = węglowodany

Sklejone jakimś syropem = węglowodany

Z suszonymi owocami (rodzynki itp) = węglowodany

Zalane mlekiem, które też ma laktozę czyli rodzaj cukru.

 

W rezultacie przyjmujesz na śniadanie duża dawkę węgli, teoretycznie spory zastrzyk energii, który powinien dać ci energię na pewien czas. W praktyce duży wyrzut insuliny, która nie zużyty węgiel magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej.

 

Takie śniadanie jest ok, jeśli po śniadaniu bierzesz do ręki łopatę i zapierdalasz. Natomiast jeśli siadasz przed komputerem na kilka godzin, to spasiesz się na tym błyskawicznie.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki z mlekiem na śniadanie wiele nie różnią się od pizzy, chyba nawet pizza zdrowsza, bo ma warzywa i trochę białka. A płatki to węgle z mlekiem. Owoce w musli w większości kandyzowane... A nawet jeśli nie, to nadal cukier.... A w pizzy... Węgle z mąki (tak jak owies w płatkach) laktoza i tłuszcz z sera, tak jak mleko w płatkach, a owoce z musli wymieniasz na warzywa i białko z pizzy (gdy pizza z mięchem)... Ja przeszedłem na jajecznicę, a produkty zbożowe zdecydowanie ograniczam, przestaje pięć chleb i pieczywo rzadko lub wcale.... I lepiej się czuje, (nie mam świra bezglutenowego, czasem jem, a na wyjezdzie jem to normalnie, ale po kilku dniach na dużej ilości mącznego produktu przewód pokarmowy odczuwa) inna sprawa że zboża są ekstremalnie pryskane glifosatem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę tego wcinać bo za dużo fosforu :(

 

Ale gdybym mógł, to zrobił bym (jak zwykle) z podstawowych surowców. Czyli na początek eksperyment z mixem proporcji płatków przeróżnych (nawet kukurydzianych, byle bez syropu G-F), może jakiś sezam mielony, orzechy (kruszone) co brazylijskie/włoskie/laskowe/pinie. suszone figi/rodzynki/daktyle... O rany, tyle jest do wyboru substratów że głowa mała. 

Pewnie bym orzechy uprażył na patelni przed siekaniem. Potem może miód do gotowca i koniecznie na jogurcie typu greckiego. Robię taki samemu, więc zawsze odpowiedni litraż jest w zapasie w lodówce (używam do sosów, napojów owocowych albo skyru czy ajranu {z mieloną kozieradką i solą}. Jak kupujesz jogurty, patrz chociaż na wieczko - czy jest wybrzuszone. Jak jest to bakterie w miarę żywe. Zwykle są trupy po sklepach, więc jak masz odrobinę możliwości - rób jogurt sam. Nawet dedykowanej jogurtownicy nie trzeba, jest wówczas tylko odrobina więcej pierdolenia się z tematem ;))

 

A kupne? No benzynę albo ON to można brać ;) Bo tak to wał na wale. Mam ultra restrykcyjną dietę, więc muszę siłą rzeczy patrzeć i dociekać składu produktów. I sorry, ale większość rzeczy (zwłaszcza z dyskontów) dla mnie się kompletnie nie nadaje. Nabijane chemikaliami jak gęś farszem na św. Marcina. 

 

ps. Ale jako urozmaicenie diety a nie jej baza. Chyba że zakładasz spore modyfikacje składu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARTOŚĆ ODŻYWCZA MUSLI  NA PORCJĘ 80 g
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA                            1301 kJ/310 kcal
TŁUSZCZ                                                          9,0 g
W TYM KWASY TŁUSZCZOWE NASYCONE     1,4 g
WĘGLOWODANY                                            42,2 g
W TYM CUKRY                                                6,6 g
BŁONNIK                                                         8,3 g
BIAŁKO                                                           11,0 g
SÓL                                                                 0,04 g

 

@bzgqdn Te które sobie zamówiłem mają takie wartości na porcję 80g. Nie wydaje mi się że dużo węglowodanów. 

@Piter_1982 Przed 9 też nic nie jem. A jajka też lubię ale to na kolacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie na YT kanał :Policzona szama. 

Chłopak robi super smaczne i dość proste dania, np nagral filmik o owsiankach. 

 

Ja najczęściej jem jajka na twardo, lubię też właśnie owsianki i najczęściej robię dzień wcześniej bo rano niestety ale lubię sobie pospać i niespecjalnie mi się spieszy ze wstawaniem, ale ciepla kawa lub herbata z zimnym śniadaniem jakoś od biedy wchodzi dobrze 😆 

 

Od czasu do czasu można sobie zrobić tosty z chlebem pełnoziarnistym oczywiście z jakąś fajną i względnie zdrowa szyneczka i serem 😉

 

A i jeszcze bym zapomniał: dość fajna opcją są wafle ryżowe z masłem orzechowym i bananami. Jak mam skrajne mało czasu rano to wleca z 3-4 i dość długo dzięki temu nie jestem późnej glodbyy 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy śniadania tylko bazujące na węglach są dobrym rozwiązaniem dla faceta w sile wieku. Dla mnie niekoniecznie.

Ale jeśli mam polecić to komponuj własne - najlepsze są płatki owsiane górskie konieczne.

Do tego owoce i orzechy ale w ograniczonej ilości.

Mleko - tylko nie UHT i nie od krowy.

Zastąp je roślinnym - ale spróbuj zrobić sam - np. migdałowe. Sojowe-nie każdemu smakuje a zbożowe to dalej dużo cukru.

Jogurt tylko naturalny i najlepiej także roślinny, ewentualnie taki z mniejszej spółdzielni mleczarskiej.

Panowie proponują kanapki - ehhh ja nie polecam!

Tylko śniadania tłuszczowo białkowe. Ja mam więcej energii a pieczywa nie jem wcale.

Kolega polecał marchew na zapchanie - ale marchew ma duży indeks glikemiczny i to znowu cukry, podobnie jak buraki.

Zdecydowanie na przekąski polecam owoce cytrusowe, ewentualnie orzechy. I dobre masło orzechowe.

I podstawa kolego-sprawdzaj zawsze składy! Zawsze.

A jak masz chęci to dobry dietetyk :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lady Bathory napisał:

Nie wiem czy śniadania tylko bazujące na węglach są dobrym rozwiązaniem dla faceta w sile wieku. Dla mnie niekoniecznie.

Ale jeśli mam polecić to komponuj własne - najlepsze są płatki owsiane górskie konieczne.

Do tego owoce i orzechy ale w ograniczonej ilości.

Mleko - tylko nie UHT i nie od krowy.

Zastąp je roślinnym - ale spróbuj zrobić sam - np. migdałowe. Sojowe-nie każdemu smakuje a zbożowe to dalej dużo cukru.

Jogurt tylko naturalny i najlepiej także roślinny, ewentualnie taki z mniejszej spółdzielni mleczarskiej.

Panowie proponują kanapki - ehhh ja nie polecam!

Tylko śniadania tłuszczowo białkowe. Ja mam więcej energii a pieczywa nie jem wcale.

Kolega polecał marchew na zapchanie - ale marchew ma duży indeks glikemiczny i to znowu cukry, podobnie jak buraki.

Zdecydowanie na przekąski polecam owoce cytrusowe, ewentualnie orzechy. I dobre masło orzechowe.

I podstawa kolego-sprawdzaj zawsze składy! Zawsze.

A jak masz chęci to dobry dietetyk :)

Mi po dobrej owsiance na mleku wzbogaconej o banana, masło orzechowe nie chce się jeść przynajmniej przez parę godzin. 

 

Natomiast potwierdzam również że jajka są również bardzo dobrym pomysłem, więc warto urozmaicać. 

 

Np. Jutro u mnie wjedzie omlet owsiany z 3 jaj, 100g owsianki z dodatkiem odżywki białkowej, a to wszystko posmaruje naturalnym masłem orzechowym bez dodatków cukru i soli.

 

Zawsze dla zaoszczędzenia czasu rano przygotowuje sobie masę dzień wcześniej, a rano tylko szybko na patelnię i jazda. 

Albo nawet i smażę wieczorem a rano zjem zimny i popije ciepłą herbatą 😉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yrl napisał:

To chyba dobrze. Chciałbym z 5 kg przytyć. 

Przytyć? Tłuszczem, czy masą?

Jak wspomniano wyżej, będziesz szybko głodny, bo to jest błędem koło cukier-insulina-glod (leptyna i grelina chyba).

Wszystko ok jeśli ta energię z węgli wykorzystasz na pracę, zglodniejsz i no na drugie śniadanie dowlosz trochę białka (jaja, lekkie mieso, ryba).

 

Wszystko jest dla ludzi i dużo zależy od twojej przemiany materii może spalisz to bez problemu. Unikaj łączenia węgli z tłuszczami, poeksperymentuj z większą ilością białka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na śniadania robię taki zastaw (przemiennie z jajami):

płatki owsiane zwykłe albo górskie do tego orzechy (przeplatam włoskie z laskowymi i migdałami) do tego pestki dyni plus słonecznik plus siemię lniane plus ostropest plus rodzynki lub żurawina plus suszone owoce (na zmianę daktyle, figi lub mieszanka) do tego garść mrożonych drobnopestkowców leśnych i to do miseczki i zalewam wrzątkiem zakrywam na 10 minut i włala.

 

Dobre i długo trzyma.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wolverine1993 napisał:

Mi po dobrej owsiance na mleku wzbogaconej o banana, masło orzechowe nie chce się jeść przynajmniej przez parę godzin. 

 

Natomiast potwierdzam również że jajka są również bardzo dobrym pomysłem, więc warto urozmaicać. 

 

Np. Jutro u mnie wjedzie omlet owsiany z 3 jaj, 100g owsianki z dodatkiem odżywki białkowej, a to wszystko posmaruje naturalnym masłem orzechowym bez dodatków cukru i soli.

 

Zawsze dla zaoszczędzenia czasu rano przygotowuje sobie masę dzień wcześniej, a rano tylko szybko na patelnię i jazda. 

Albo nawet i smażę wieczorem a rano zjem zimny i popije ciepłą herbatą 😉

Oj tak jajka :)

Ja uwielbiam sadzone z awokado lub ala szakszuka i w koszulkach.

 

10 minut temu, bzgqdn napisał:

Przytyć? Tłuszczem, czy masą?

Jak wspomniano wyżej, będziesz szybko głodny, bo to jest błędem koło cukier-insulina-glod (leptyna i grelina chyba).

Wszystko ok jeśli ta energię z węgli wykorzystasz na pracę, zglodniejsz i no na drugie śniadanie dowlosz trochę białka (jaja, lekkie mieso, ryba).

 

Wszystko jest dla ludzi i dużo zależy od twojej przemiany materii może spalisz to bez problemu. Unikaj łączenia węgli z tłuszczami, poeksperymentuj z większą ilością białka.

Dokładnie kolega ma rację.

Węgla i tłuszcz najgorsze połączenie. 

Polecam poczytać o diecie keto i korzystać z przepisów.

Ja jako osoba aktywna po zjedzeniu takiego śniadania - jem dopiero obiad. A forma idealna :)

17 minut temu, yrl napisał:

 

To chyba dobrze. Chciałbym z 5 kg przytyć. 

haha a ja zrzucić 5 kg i zjeść na mniej  z 51 na 45-46 kg  ale mięśnie robią swoje.

Edytowane przez Lady Bathory
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, yrl napisał:

No to może do takiej owsianki dodać trochę odżywki białkowej? Mam dobrą przemianę materii i ciężko mi przytyć. Może takie coś by pomogło. 

Myślę, że dobry dietetyk to będzie pierwszy krok. Ustalisz swoje cele, co lubisz jeść i Ci dobierze odpowiednio.

Ja bym zrobiła także podstawowe badania aby określić stan zdrowia.

Nie wystarcza wpieprzać pączków aby przytyć ale robić to z głową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, yrl napisał:

Może ktoś jest miłośnikiem i napisze czy żywi się takimi produktami. Wiem że zawsze samemu robiąc jest zdrowsze ale wolę kupić gotowy produkt. Mile widziane linki do przetestowanych i smacznych produktów. Czym zalewacie? Wodą, mlekiem czy jogurtem?

Ja kiedyś miałam fazę na musli. Ale przeważnie robiłam domowe. To mega proste. Do płatków owsianych wystarczy dodać ulubione owoce suszone i/lub jakieś orzechy czy pestki i gotowe. Kupne faktycznie mają nieciekawe składy. Pamiętam, że czasem kupowałam musli w Lidlu, takie w dużym opakowaniu (może 1 kg?), ono miało spoko skład, ale nie wiem czy obecnie jest w sprzedaży. Gdy jadałam mleczne rzeczy to zalewałam jogurtem, a gdy przestałam to po prostu wodą. 

10 minut temu, yrl napisał:

No to może do takiej owsianki dodać trochę odżywki białkowej? Mam dobrą przemianę materii i ciężko mi przytyć. Może takie coś by pomogło

Białkowe produkty mają mało kalorii, więc to nie jest dobry wybór jeśli chce się przytyć, dodatkowo niepotrzebnie obciążyłbyś sobie nerki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, yrl napisał:

WARTOŚĆ ODŻYWCZA MUSLI  NA PORCJĘ 80 g
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA                            1301 kJ/310 kcal
TŁUSZCZ                                                          9,0 g
W TYM KWASY TŁUSZCZOWE NASYCONE     1,4 g
WĘGLOWODANY                                            42,2 g
W TYM CUKRY                                                6,6 g
BŁONNIK                                                         8,3 g
BIAŁKO                                                           11,0 g
SÓL                                                                 0,04 g

 

@bzgqdn Te które sobie zamówiłem mają takie wartości na porcję 80g. Nie wydaje mi się że dużo węglowodanów. 

@Piter_1982 Przed 9 też nic nie jem. A jajka też lubię ale to na kolacje. 

 

No precyzyjnie ja śniadanie jem o 13 ;), zdecydowanie przemawia do mnie idea, okna żywieniowego. Ok 16-17 obiad, kolacja jak mi się chce. Nie mam oporów by zjeść nawet godzinę przed snem, nawet wydaje mi się, że węgle + białko sprawia, że śpi mi się lepiej. Np. po kaszach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lady Bathory napisał:

A tak na poważnie - szybko to można sobie zaszkodzić. Ale patrząc na wypasanie młodych to jednak się da. 

W moim przypadku geny robią swoje. Tzn bo u mnie w rodzinie, co najmniej od czasów drugiej wojny światowej, były tylko dwie otyłe osoby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.