Skocz do zawartości

Szef nie chcę zapłacić odprawy z tytułu powołania do szkolenia wojskowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno byłem na szkoleniu podstawowym (okres 1msc) w służbie wojskowej. Była to moje pierwsze powołanie do takiej służby.

 

Pracodawca, dostał kartę powołania, udzielił mi urlopu na czas trwania szkolenia, ale odprawy nie dostałem. W kadrach powiedzieli, by napisać wniosek o udzielenie tego świadczenia. Napisałem więc, ale przekazano mi, że szef nigdy nie wypłacił tu dla żadnego żołnierza i się nie zgodził. Czy ktoś miał może podobną sytuację?

 

Poproszę o rozmowę z szefem o dzielenie mi odpowiedzi skąd taka decyzja. I nie wiem chyba zostaję się sądzić i czy to ma sens

 

ŚWIADCZENIA I UPRAWNIENIA ŻOŁNIERZY W SŁUŻBIE PRZYGOTOWAWCZEJ
Żołnierze pełniący służbę przygotowawczą są objęci obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach
określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze
środków publicznych. (art. 69 ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP tj. Dz.U. z
2021 r. poz. 372 ze zm.).
W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej, a jej
zakończeniem, stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany ( art. 118
ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.);
Na wniosek pracownika, któremu doręczono kartę powołania do czynnej służby wojskowej, pracodawca jest
obowiązany udzielić mu zwolnienia od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia ( art. 119 ustawy z dnia
21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.);
Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie
wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy (art. 98f ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym
obowiązku obrony RP tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.);
Kandydaci powoływani do służby przygotowawczej otrzymują od pracodawcy odprawę w wysokości
dwutygodniowego uposażenia (art. 125 ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP tj.
Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.);
Wszyscy żołnierze zwalniani ze służby po jej zakończeniu otrzymują odprawę w wysokości najniższego
uposażenia. Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą w kilku okresach, odprawa przysługuje po odbyciu
ostatniego okresu pełnienia tej służby (art. 34a ust. 3 ustawy z dnia 17.12.1974 r. o uposażeniu żołnierzy
niezawodowych tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 2146);

1 minutę temu, Plazmit napisał:

Kandydaci powoływani do służby przygotowawczej otrzymują od pracodawcy odprawę w wysokości
dwutygodniowego uposażenia (art. 125 ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP tj.
Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.);

Tutaj dokładnie ta ustawa

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
3 godziny temu, Plazmit napisał:

Warto walczyć o swoje 😁

 

Oczywiście, że tak.

Brawo za odwagę i determinację w egzekwowaniu swojej należności👍👊👏

Dzisiaj można wygrać z pracodawcą tylko nie trzeba się bać i być nastawionym na konfrontacje w sądzie.

Coraz więcej ludzi wygrywa bo pracodawcy zwłaszcza w Polsce nie przestrzegają prawa pracownika, pracy czy przepisów BHP.

Ten cały wyzysk do granic niemożliwości, dziadowanie Januszy biznesu jest żałosny.

Za granicą ten sam pracodawca nie mógł by spokojnie zasnąć gdyby tak się zachował jak w PL bo tam prawo stoi za pracownikami

i są potężne kary za nieprzestrzeganie czy działanie na szkodę.

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.