Skocz do zawartości

Piec, ogrzewanie domu, zgłoszenie źródła ciepła


MaxMen

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie mam do was kto się orientuje w sprawach ogrzewania domów, piecach itp. 

Dzięki uprzejmości znajomych mam możliwość pomieszkiwania w sezonie letnim w starym domku na wsi (po rodzicach dziadkach) Domek to już taka ruinka przedwojenna z kamienia wapiennego, bez łazienki itd. Woda bieżąca jest, ogrzewacz elektryczny.

Jest też piecyk typu koza w którym to na początku sezonu 2-3 razy napalę aby osuszyć po zimie wilgotne mury w środku.

Później jak przyjdą chłodniejsze noce we wrześniu teraz napalę, drewnem, węglem. 

 

Wiem o konieczności zgłaszania źródeł ciepła do końca czerwca, zastanawiałem się czy w ogóle to robić choć w teorii powinienem.

Ale jak zgłoszę źródło ogrzewania to będą wiedzieli w przyszłości gdzie szukać jakichś starych pieców jakby jakieś wymiany itd. 

A Przecież chyba nikt nie będzie na wsi szukał latem czy ktoś pali, resztę roku nikt tu nie mieszka od lat, bo właściciele zmarli.

 

Choć myślę zgłoszę będzie spokój chyba prędko o jakieś wymiany pieców nie będą ganiać a ciekawe jak ja długo jeszcze będę mógł tu korzystać itd.

 

Ale czytam sobie dziś artykuł który traktuje właśnie o konieczności wymiany pieców na nowsze niż 10 letnie i poniżej klasy 6.

I tak do końca bieżącego roku obowiązek zmiany pieców obowiązywać będzie w woj Łódzkim (tu się domek znajduje) 

Wiem, że mnie osobiście to mało dotyczy ale zawsze trochę.

I czy taka wymiana będzie się tyczyła całego województwa, również terenów wiejskich? Przecież tutaj mnustwo starych chatek starszych ludzi którzy nie mają c.o pałą w jakichś kuchniach węglowych czy kozach i nikt raczej nie będzie chciał inwestować w jakiś nowoczesne źródła ciepła. 

Ktoś się orientuje jak to jest i będzie z tymi piecami?

Zgłaszać w ogóle tą kozę czy nie? 

 

Wiem, że to niby sprawa właściciela no ale on tu nie miszka, nie będzie więc jeśli coś to bardziej moja sprawa. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MaxMen napisał:

Wiem, że to niby sprawa właściciela no ale on tu nie miszka, nie będzie więc jeśli coś to bardziej moja sprawa. 

PALENIE GŁUPA ZALECANE!

.....te ustawy to podkład pod abonamenty EKO we glowe.

STARA KOZA NAJLEPSZA.

....duża dynamika grzania.

Wszystko żerna!

....onuce(rosyjskie) opony, meble itd.

:)

Idzie kryzys....opał będzie drożał.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tornado napisał:

Idzie kryzys....opał będzie drożał.

To na pewno tylko ile ja tego opału tam zużyje, drewna w stodole jeszcze sporo a jak kupię na sezon 100-200kg węgla to max. 

W zeszłym roku w lokalnym składzie kupowałem workowany 34zł/25kg 1300zł/t 

Ciekawe ile w tym roku 😬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z kuchnią? Wiesz w lato nie źródło ciepła, a po prostu kuchnia opalana. Stawiasz fasolkę po bretońsku w rondelku i pyka sobie, ewentualnie czajnik. 

 

U mnie w mieście do listy pieców ma dostęp patrol Straży Miejskiej, który obsługuje drona do sprawdzania co wydobywa się z komina. Do tego zespół (komisja czy jak tam się nazywają) od dofinansowania wymiana. Z tego co się orientuje nie opuściła ta lista ratusza. 

 

ps. zaprzyjaźniłeś się już z Sołtysem? Na wiosce to zwykle bardzo życzliwy człowiek dla wszystkich członków społeczności. Głównie dla tego, że nie ma mocy sprawczej więc nie pcha się tam raczej nikt kto chciałby coś przytulić, a raczej chce pomóc wszystkim mieszkańcom. Jeśli masz zamiar tam pomieszkiwać, to kurtuazyjna wizyta jak pójdziesz płacić podatek czy pogaduszki przed sklepem są wręcz obowiązkowe. Doradzą czy trzeba czy nie. Chłop do urzędu chodzić nie lubi jak nie musi.

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie tutaj masz kilka linków na ten temat.

Mam nadzieję, że będą pomocne.

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/srodowisko/5414786,Deklaracja-CEEB.html

 

https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

 

Czy jest kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do 30 czerwca 2022, deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a w sądzie do 5000 zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter_1982

Kuchnia gazowa, gaz z butli, czajnik elektryczny. 

SM tu nie ma chyba, że Policja z okolicznego miasteczka.

 

Z sołtysem się nie znam choć mieszka blisko.

Sklepu tutaj nie ma więc trzeba do miasteczka.

Podatku ja też osobiście nie płacę.

A to się nie płaci gdzieś w/do jakimś urzędzie gminy, miasta itp? 

Raczej do urzędu nikt nie pójdzie to dom swoich którzy mieszkają kilka wsi dalej i nadal obrabiają przyległą do domu ziemię. 

@Legionista

Cięższe się, że chciałeś się udzielić ale teorię odnośnie zgłoszenia to ja znam. 

 

Bardziej ciekawi mnie sprawa tych wymian pieców, czy to się tyczy całych województw, również terenów wiejskich i co w sytuacjach kiedy w domach nie ma c.o a tylko piece, kuchnie węglowe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zmieni gdy przyjdzie zima z -25 , a nie będzie wungla i gazu. Mamy takie czasy, że trzeba założyć, iż w sezonie jesienno-zimowym nie będzie opału.

Mogą zdarzyć się przerwy w dostawie prądu, żywności i ogólnie może być wesoło.

Edytowane przez vodkas85
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, vodkas85 napisał:

ogólnie może być wesoło.

Czego 'wymagasz' od czeławieków po 30 latach prosperity???

.....stania w kolejce po 2 paczki kawy?

....A może odkurzaczy na talony za makulaturę?

A co to makulaturę?/a/

Fantazja jest od tego aby bawić się na całego.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podkleję się trochę do tematu.

 

Rozglądam się ostatnio za mieszkaniem .

 

Czasem zdarza się, że ktoś sprzedaje mieszkanie z ogrzewaniem gazowym/ z kotłem na ekogroszek. Zazwyczaj oferty wyglądają atrakcyjnie.

 

Jak podchodzić do ofert takich mieszkań na sprzedaż?

 

 

 

Czy w/ w źródła ogrzewania mogą stanowić potencjalną minę po zakupie?

 

Dodam, że zarządzane są przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Kiroviets said:

Czasem zdarza się, że ktoś sprzedaje mieszkanie z ogrzewaniem gazowym/ z kotłem na ekogroszek. Zazwyczaj oferty wyglądają atrakcyjnie.

Mieszkanie z kotłem grzejnym?

Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić choć świat jest duży i o wielu rzeczach nie wiem.

Niby gdzie by ten groszek trzymali?

Na balkonie czy w piwnicy?

A sam kocioł w przedpokoju?

Chyba że zdanie jest źle sformułowane i chodzi o cały blok ogrzewany groszkiem czy gazem, to nie nowina.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JoeBlue napisał(a):

Mieszkanie z kotłem grzejnym?

Tak, to konkretne mieszkanie wystawione na sprzedaż. Takie kotły zasypuje się i nawet przez tydzień nie ma potrzeby zaglądać do pieca z tego co słyszałem od właścicieli ( nie tego mieszkania, tylko innych którzy to mają w domach).

 

Godzinę temu, JoeBlue napisał(a):

Niby gdzie by ten groszek trzymali?

Na balkonie czy w piwnicy?

Można w workach 20 czy 25 kg kupić.

 

Godzinę temu, JoeBlue napisał(a):

A sam kocioł w przedpokoju?

Często widziałem w przedpokoju. Czasem w łazience, czasem w kuchni.

 

Godzinę temu, JoeBlue napisał(a):

Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić choć świat jest duży i o wielu rzeczach nie wiem

Przeglądając oferty nos najtańszych trafiłem na kabinę prysznicową w kuchni.🤣🤣

 

 

 

ugUEm - raczej odpuszczam temat kwadratu z ogrzewaniem etazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Kiroviets said:

1. Często widziałem w przedpokoju. Czasem w łazience, czasem w kuchni.

 

2. Przeglądając oferty nos najtańszych trafiłem na kabinę prysznicową w kuchni.🤣🤣

1. A dym którędy wychodzi? Sąsiedzi co na to?

 

2. Sam byłem u panienki, która miała kabinę w pokoju.

Mieszkała na kilkunastu metrach więc za dużego wyboru nie było.

Patrzyła na mnie jak na rybkę w akwarium gdy się kąpałem.

Hmm.

Może quiz?

Kto powie w jakim mieście/dzielnicy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.