Skocz do zawartości

Co sądzicie o testach IQ z neta?


Rekomendowane odpowiedzi

@sol Jak tak się wczytałem i w krytykę i to co ludzie sami piszą o MBTI to wychodzi na to, że to takie psychologiczne horoskopy. 

 

https://www.vox.com/2014/7/15/5881947/myers-briggs-personality-test-meaningless

https://www.discovermagazine.com/mind/the-problem-with-the-myers-briggs-personality-test

 

I tego jest dużo więcej jak sobie człowiek wygoogluje. To jest po prostu zabawa, ale koło jakiejkolwiek rzetelności to nie stało.

 

I fajnie to sobie dla zabawy zrobić ale jeśli ktoś nie daj boże zacznie to wykorzystywać do jakiś rekrutacji czy oceny człowieka to masz tragedię.

1 godzinę temu, sol napisał:

Dlatego MBTI jest względnie ok dla ludzi, którzy mają dobry wgląd na swoją własną osobowość i potrafią się dość obiektywnie ocenić.  

Bo? xD

 

Godzinę temu, Johanne napisał:

No ty chyba żartujesz xD Próba na 199 studentach? xD Śmieszne niepoważne, ale to KUL więc XD Po pierwsze masz typowy sample bias, po drugie próba jest za mała żeby wyciągać jakieś sensowne wnioski. A tu masz pracę "naukową" która jest zwyczajnie śmieszna. Może to jeszcze byli studenci psychologii?

 

Widać, że studentom psychologii brakuje zajęć z matmy a zwłaszcza porządna statystyka.

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, NoHope napisał:

wychodzi na to, że to takie psychologiczne horoskopy

Nie zgodzę się z tym. Horoskopy są na maksa randomowe (teoretycznie, bo możemy udowodnić z tego co pamiętam, że pora roku narodzin ma wpływ na osobowość, co ma związek z temperaturą, słońcem itd). Tu nie ma randomowości, tylko swoiste "przybliżenia". Wynik będzie mniej lub bardziej przybliżony, ale nie totalnie randomowy. Nawet przy różnych wynikach "po czasie", raczej normalnemu człowiekowi nie wyjdzie skrajny introwertyk intuicyjny typu INTJ, a następnie ekstrawertyk sensoryk ESFP. 

 

21 godzin temu, NoHope napisał:

jeśli ktoś nie daj boże zacznie to wykorzystywać do jakiś rekrutacji czy oceny człowieka to masz tragedię.

 

Po pierwsze, należy sobie zadać pytanie, czy moralnym byłoby gdybyśmy mieli jakieś fenomenalne 100% narzędzie które określałoby naszą osobowość co do joty i gdyby to narzędzie było właśnie wykorzystywane przez rekruterów. Załóżmy na potrzeby przykładu, że MBTI byłoby takim narzędziem i rekruter wiedziałby, że np. statystycznie typ INTP jest najlepszym programistą. Załóżmy też, że rynek nie byłby już taki chłonny, byłaby większa podaż niż popyt. Rekruter wiedziałby, że najlepszy programista to INTP w wieku 25-30 lat, bez nadwagi i tak dalej i tak dalej. To nie jest moim zdaniem taki prosty problem moralny do rozwiązania. I nie chodzi tu o MBTI tylko o narzędzie w ogóle. 

 

21 godzin temu, NoHope napisał:

czy oceny człowieka

Jeśli jesteś typem intuicyjnym, prawopodobnie wiesz jak dużo ludzi trzeba poznać, żeby z kimś znaleźć wspólny język. I tu uważam, MBTI byłoby super do wstępnego "odsiania" np. na jakiejś appce randkowej czy czymś podobnym jak już jesteś starym człowiekiem i nie masz jak poznawać w realu ludzi. Nawet jeśli prawdziwe są dane, że 50% ma wynik, który się zmienia w czasie bo inaczej zaznaczą odpowiedzi, to a) kolejnej połowie się nie zmienia, więc 50% ludzi mniej więcej prawidłowo typuje swoją osobowość b) nawet jeśli wynik jest inny po czasie, to na pewno nie jakoś skrajnie. 

 

Czytam o tym Barnum effect i rzeczywiście, jest takie niebezpieczeństwo w tego typu prostych testach, ale mówię, u mnie 90% przyjaciół to intuicyjni, rodziców wytypowałam przed tym jak zrobili test (trafiłam), "u mnie działa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sol napisał:

Wynik będzie mniej lub bardziej przybliżony, ale nie totalnie randomowy.

Tu problem jest inny, MBTI te wszystkie hipotezy na których są oparte testy są z tego co czytałem nienaukowe, więc masz typową sytuacje jak w logice czyli -> na podstawie błędnych przesłanek masz tworzony cały wywód logiczny, w tym przypadku testy i to że wyniki są spójne wewnętrznie ze sobą to jedna sprawa a czy sam test jest wiarygodny to druga.

 

Z bardziej naukowych testów psychologicznych to masz big 5, ale to nie są testy typu jesteś taki i owaki tylko pokazują ci jakie masz poziom neurotyzmu i tak dalej.

 

I tak naprawdę tym można zaorać całe MBTI - opiera się na nienaukowych przesłankach. Ale to nie koniec problemów bo masz problemy z replikowalnością i falsyfikalnością.

 

Sam lubię sobie robić różne testy i tak dalej. W tym MBTI. Ale ja lubię sobie też czytać jakieś rzeczy związane z znakami zodiaku. Traktuje to jako ciekawostki i w pewien sposób rozszerzenie świadomości. Jeśli jednak ktoś dogmatycznie wierzy w MBTI no to niestety trochę słabo bo to nie jest nauka. Ludzie przynajmniej czytając horoskopy wiedzą, że to nie jest nauka a w przypadku MBTI jak i części rzeczy w psychologii rzeczy nienaukowe, bez silnych podstaw, są przedstawiane jako wiarygodne chociaż nie są.

 

Trzeba powiedzieć jasno zarówno Freud jak i Jung to byli filozofowie a nie naukowcy. Oni sobie gdybali. Na podstawie gdybania Junga stworzono MBTI i tyle.

 

Powiem szczerze nie wiem nawet czy da się zweryfikować MBTI, więc masz sytuacje jak z latającym potworem spaghetti. Możesz sobie w niego wierzyć, możesz nie wierzyć ale to nie ma nic wspólnego z nauką. To nie jest tak, że ludzie od MBTI zebrali jakieś dane, stworzyli na podstawie tych danych test. Tu masz zwykłe filozoficzne, dosłownie filozoficzne gdybania i określenia.

Godzinę temu, sol napisał:

Rekruter wiedziałby, że najlepszy programista to INTP w wieku 25-30 lat, bez nadwagi i tak dalej i tak dalej.

Właśnie o to chodzi, co innego jak ja czy ty sobie czytam o tym w necie i prowadzimy dyskusje, a co innego jak masz jakiegoś debila który na podstawie takich testów rekrutuje ludzi i podejmuje decyzje które mogą jemu zaszkodzi jak i firmie.

 

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem słaba w takie testy, maks dwa pytania i już mi się nie chce. 

 

Jakieś 20 lat temu telewizja TVN organizowała "narodowy test inteligencji Polaków". O tym jak zmienił się świat niech świadczy fakt, że bez żenady podano wówczas wyniki z podziałem na płeć. Oczywiście wyniki kobiet niższe o jakieś 3-4 punkty od wyników mężczyzn. Wyobrażacie sobie coś takiego dzisiaj w telewizji?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, NoHope napisał:

I tak naprawdę tym można zaorać całe MBTI - opiera się na nienaukowych przesłankach. Ale to nie koniec problemów bo masz problemy z replikowalnością i falsyfikalnością.

 

Beka jest taka, że jak czytałam gdzieś Twoje posty, myślę sobie - no wykapany ENTP. Najpierw coś popiera, a potem  z tym walczy, żeby mieć z tego intelektualny fun, debatuje na każdy temat z każdym, stosuje różne sztuczki erystyczne i tak dalej i tak dalej, a potem gdzieś tam wyczytałam, że tak Ci wyszło xD

Kocham naukę, ale czakry też trzeba mieć otwarte ;) , pozdro dla kumatych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sol napisał:

ENTP

Mam cechy mieszane conajmniej 3 typów. Gdybym był typowym ENTP to podobałaby mi się filozofia a ja jestem wbrew pozorom pragmatyczny. Mam też cechy INTJ i INFJ.

 

Z resztą kiedyś się bawiłem w różne podtesty nawet i mam 51 % ekstrawersja, 49% intro, i 50% feeling i 50% thinking, wiec pozdro.

 

A z wszystkich testów jakie robiłem to znaki zodiaku okazały się najbardziej wiarygodne. Brałem swój znak zodiaku, cechy i wysyłałem rodzinie i się pytałem co uważają, więc tak.

 

Jestem baranem a baran żeby było ciekawie w mbti to jakiś taki ESTP albo ENTJ.

 

No po prostu to jest zabawa, i spoko fajnie robić sobie jakieś testy i o tym czytać. Mi czasami też tarota rozkładały laski więc każdy lubi to co lubi xD Jedna nawet dobrze wywróżyła mi dolegliwość fizyczną więc no to właśnie MBTI. Coś tam pasuje, coś nie ale to się pomija i się skupiasz tylko na tym co pasi xD

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj robiłam drugi raz ten sam test i niby wyszedł  mi trochę lepiej jak ostatnio. Choć nie wiem, czy to nie zasługa tego, że rozwiązując go kolejny raz, szybciej odpowiadałam na znane mi pytania i cały poszedł szybciej :P 

Ale tak czy inaczej, do Mensy w dalszym ciągu bym się wg nie dostała. Choć kiedyś rozwiązywałam test niby Mensy (bo nie jestem pewna, czy nie była to ściema), w którym mi wiele nie brakowało. 

Ale z drugiej strony - zgadzam się z tym, że testy te pewnie nie odzwierciedlają w pełni inteligencji. Bo są za bardzo ustawione pod jeden schemat myślenia. Niby pewnie jest to jakiś tam wyznacznik, bo jednak pytania są czysto logiczne i nie trzeba tu znać żadnych matematycznych zasad, wzorów itd., ale z drugiej strony, wszystkie pytania są tu na jedną modłę, nie jestem pewna, czy właściwą, znając życie, pewnie po latach okaże się, że nie do końca. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel_Sue

 

Nie pękaj z tą inteligencją. 

 

Dzisiaj jakoś mi wpadł do głowy ten temat podczas koszenia trawy i w sumie stwierdziłem, że mam co najwyżej przeciętną inteligencję. 

Jakaś średniawka pewno plus minus, bardziej minus. I co? - i pstro. Nie ma co mieć pełnych majtów i się dołować, że masz pusty łeb jak bęben (większość ludzi tak właśnie ma i sobie dają radę :) )

Głowa do góry, na pewno masz inne atuty, chociaż wydajesz się być ponad średniawką jeśli chodzi o inteligencje - (gdybym miał Cię oceniać @Angel_Sue)

 

Poza tym bycie mózgiem nie jest takie usłane różami jak to się ludziom wydaje. 

 

Zresztą możesz zapytać kilku mózgów forumowych kobiecych czy męskich. Inteligencja potrafi być plusem ale potrafi być też znacznie większym minusem i dużo mniej o tym się mówi.

Nie będę zbytnio raczej wspominał nicków ale z pewnością sama pewno wiesz, kto ma tu mózg a kto ma tylko łeb by nie padało do środka. 

Zapytaj ich z czym mają problemy, to skrobną Ci całą litanię gdyby byli szczerzy (ci drudzy również z czym się borykają)

 

A te testy to możesz na pamięć się nauczyć i wyjdzie, że mensy za słabe i awansowałaś do grona super mentosów. 

 

Nie przejmuj się tak tym, bo i po co?

Pocą to się nogi nocą. 

 

Żyj, masz musk jaki masz i gra gitarka.

Nie ma co się maltretować testami na czajnik, byle by się wyłączał na czas jak jest wrzątek i tyle.

 

 

 

 

Edytowane przez SzatanK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, SzatanK napisał:

@Angel_Sue

 

Nie pękaj z tą inteligencją. 

 

Dzisiaj jakoś mi wpadł do głowy ten temat podczas koszenia trawy i w sumie stwierdziłem, że mam co najwyżej przeciętną inteligencję. 

Jakaś średniawka pewno plus minus, bardziej minus. I co? - i pstro. Nie ma co mieć pełnych majtów i się dołować, że masz pusty łeb jak bęben.

Głowa do góry, na pewno masz inne atuty, chociaż wydajesz się być ponad średniawką - gdybym miał Cię ocenić.

 

Poza tym bycie mózgiem nie jest takie usłane różami jak to się ludziom wydaje. 

 

Zresztą możesz zapytać kilku mózgów forumowych kobiecych czy męskich. Inteligencja potrafi być plusem ale potrafi być też znacznie większym minusem i dużo mniej o tym się mówi.

Nie będę zbytnio raczej wspominał nicków ale z pewnością sama pewno wiesz, kto ma tu mózg a kto ma tylko łeb by nie padało do środka. 

Zapytaj ich z czym mają problemy, na to skrobną Ci całą litanię gdyby byli szczerzy. 

 

A te testy to możesz na pamięć się nauczyć i wyjdzie, że mensy za słabe i awansowałaś do grona super mentosów. 

 

Nie przejmuj się tak tym, bo i po co?

 

 

 

 

Ale ja się nie przejmuję, bardziej ciekawość wzięła tu górę, bo generalnie jestem osobą, która lubi dużo kminić i analizować :P Co wyszło mi chociażby dzisiaj na teście typów osobowości ;). A poza tym, gdybym nie lubiła kminić, to pewnie bym tych testów nie robiła.

Szczególnie, że żeby dostać się do Mensy, trzeba być niemal geniuszem (wg skali, tak to jest zresztą określone), więc mój wynik całkiem mnie zadowala (bo niby mi wyszło ponadprzeciętnie, ale że geniuszem nie jestem, no cóż). 

A  i już wiem czego tym testom brakuje - skupiają się na rozwiązywaniu problemów już istniejących. A gdzie pomysłowość? Niby każdy pomysł musi być też przydatny, więc i logiczny. Ale z drugiej strony żeby wpaść na jakiś pomysł, logika często nie wystarczy, ale i np. kreatywność, zrozumienie ludzkich potrzeb, bogata wyobraźnia. A testy IQ skupiają się dość sztywno na rozwiązywaniu już istniejących problemów. Ma to większy sens, bo sprawdza się w życiu, ale i nie w każdej dziedzinie, bo tutaj oprócz logiki jest potrzebne nieraz wiele innych czynników. Jak właśnie wyobraźnia, myślenie nieszablonowe.

W dalszych pytaniach test IQ też trochę bada takie myślenie, bo już nie są takie oczywiste, ale ludzie genialni nieraz tworzą coś całkiem innego od reszty, więc oprócz logiki, muszą mieć też bogatą wyobraźnię, skoro są w stanie wymyślić coś zupełnie odklejonego od reszty, a przy tym przydatnego.

Przykład to stworzenie Windows. Taki prosty pomysł z tymi "okienkami", a jednak trzeba było wielkiej wyobraźni, żeby na to wpaść.

Edytowane przez Angel_Sue
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
On 5/27/2022 at 12:30 PM, Angel_Sue said:

Jak dla mnie są oszukane.

 

Które konkretnie.

 

On 5/27/2022 at 12:30 PM, Angel_Sue said:

Po pierwsze zwykle są płatne, a po drugie zwykle pytania podejrzanie proste.

 

Bo trzeba wybrać stronę, która tak nie robi. Mensa.no ma jeden bezpłatny test online. Jest dobry, bo to jeden z ich testów srandaryzowanych.

test.mensa.no

 

Z tych, które robiłem to te są w miarę dobre:

new-iq-test.com

checkiq.pl

 

Więcej nie pamiętam. Nie robię ich za często ale staram się nie zardzewieć.

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajebiste bo jeśli wynik mnie nie zadowala to oznacza, że testy są słabe ułożone. Natomiast jeśli wynik mnie satysfakconuje to rzeczywiście, muszę być inteligetniejszym od reszty braci i sióstr, a więc "jeste elitom". Jakkolwiek wynik nie wyjdzie, moje ego będzie pokrzepione (miejmy nadzieję)

 

Jeśli realnie natomiast pragniecie poznać swoją inteligencję to spójrzcie na własne życie, na wasze szczęscie, na wasze relacje, na zadowolenie, na relacje, na wasze zdrowie, partnera, wybory itd, itp i wtedy nie potrzeba testów z neta, bowiem test rzeczywistości jest wymierniejszy no i przy okazji nie trzeba płacić 15 zł za przesłanie nam wyniku.

 

Mi przykładowo patrząc w ten sposób wychodzi, że daleko mi do inteligentego człowieka - w gruncie rzeczy powiem wiecej - wychodzi żem matoł i to do kwadratu. Gdyby brać pod uwagę tezy mężczyzny gamma to wypadałoby poddać mnie eutanazji. Prywatnie sądzę, że nawet takie gamonie jak ja mają prawo do istnienia, więc pozwolę sobie żyć i miejmy nadzieję żyć bardziej inteligentnie. 

 

Trzymajta sie cholera jasna :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.