Skocz do zawartości

Zmierzch patriarchatu


Endeg

Rekomendowane odpowiedzi

W Dniu Dziecka w Italii wprowadza się nowe prawo, które mówi o równorzędności nazwisk obojga rodziców i o tym, że nazwisko ojca nie musi nie być nadane noworodkowi. 

Zatem może zaniknąć znane jeszcze z czasów rzymskich patrymonium, jak i przekazywanie nazwiska w linii męskiej, które było chlubą wielu rodów przez stulecia.

 

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-wlochy-kazdy-noworodek-bedzie-mogl-otrzymac-dwa-nazwiska,nId,6064126?parametr=zobacz_takze

 

Jeśli dzieci będą nosić nazwiska obojga rodziców, to byłoby przeniesienie hiszpańskiego zwyczaju, gdzie funkcjonuje apellido paterno (pierwsze nazwisko - przeważnie ojca) oraz apellido materno (drugie nazwisko od matki). 

 

Kulturowa karuzela zmian rozkręca się a raczej jest rozkręcana coraz bardziej.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, sam chciałbym, aby moja (ewentualna) małżonka + dzieci miały moje nazwisko.

Dziwnie czułym się z podwójnym, a co już by nie mówić z nazwiskiem myszki.

 

...ehhh, ale jak dobrze, że jestem jeszcze gówniarzem i muszę martwić się studiami i wynajmem mieszkania za marną pensję, a nie nazwiskiem rodowym.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku moja żona zachowała swoje nazwisko ale dziecko ma już moje. Dla mnie OK :)

dziwniejsza jest dla mnie sytuacja gdy facet przyjmuje nazwisko żony, tu już czuję pewien dysonans ;)

1 minutę temu, Normik'78 napisał:

 

 

Edytowane przez Normik'78
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gixer napisał:

No i wiesz ona nazywała się Smaruj a wyszła za gościa o nazwisku Rogala. No i teraz jest Smaruj-Rogala 🤣🤣🤣

 

Więcej podobnych przykładów:

 

Maria Karwasz-Barabasz

Barbara Bolesna-Mordęga

Tadeusz Wajchę-Przełóż

Mścisław Mściwój Zemścicki

Marianna Ćwierć-Parzącha

Jan Pizdruk-Pociecha

Wenancjusz Bazyli Motyl

Jerzy Wybździór Kołatka

Barbara Ćwierć-Pobożna

 

Wzięte z ŚWK.

  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to patriarchatu w Europie nie ma od kilkuset lat.

Jedyny występujący jest obecnie w islamie, do którego tak chętnie coraz częściej kobiety z Europy lgną.

A tak wszem i wobec kobiety ogłaszają, że podły patriarchat je niszczy a Polska to patriarchalny

obóz koncentracyjny gdzie za posiadanie cipki są dyskryminowane😆🤣

To wszystko co się dzieje w zgniłej cywilizacji zachodniej to przez propagandę medialną i wmawianie

kobietom, że są lepsze od mężczyzn oraz przez słabość mężczyzn, którzy na to wszystko pozwolili zwłaszcza

pokolenie boomerów, którym przeprano mózgi, że kobiety są wyjątkowe i należy im się wszystko co najlepsze😂

Kolejne przywileje dla kobiet i likwidacja tradycji nadawania nazwiska dziecku po ojcu przekazywanych z pokolenia

na pokolenie gdzie hulało to przez setki tysięcy a nawet miliony lat i było dobrze.

Jak widzę te kobiety z dwuczłonowymi nazwiskami oczywiście w kolejności takiej, że pierwsze jest jej nazwisko lub 

wręcz coraz częściej przymuszanie mężczyzny by przyjął jej nazwisko na co wielu kucy i simpów się zgadza to bierze mnie na wymioty.

Jak nisko cywilizacja zachodnia upadła gdzie kobieta zaczyna rządzić i być płcią uprzywilejowaną to brak słów, gdzie mężczyźni zostali

wykastrowani z jaj i przerobieni na bojaźliwe pipki zgroza.

Tylko czekać jak to wszystko upadnie bo upaść musi i wtedy wejdzie silniejsza cywilizacja gdzie kobietom pokarze ich miejsce w szeregu

i wszystko wróci na swoje dawne tory.

 

 

  • Like 5
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Libertyn napisał:

Zależy od nazwiska żony. 

 

Moje nazwisko bym bez wahania zamienił na nazwisko żony, jeśli by to było np. Windsor

 

Jakie by nie było, to jak panna cię puści bokiem to do końca życia każdego dnia będzie ci przypominać o tym twoje nowe nazwisko. Ja bym poszedł w trochę inną stronę. Jeśli oba nazwiska są mierne, takie nijakie to powinno się wybrać jakieś nowe o sensownym brzmieniu i wtedy obie osoby zmieniają nazwisko, które zostanie także przekazane potomkom.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Iceman84PL napisał:

Kolejne przywileje dla kobiet i likwidacja tradycji nadawania nazwiska dziecku po ojcu przekazywanych z pokolenia

na pokolenie gdzie hulało to przez setki tysięcy a nawet miliony lat i było dobrze.

Nie no miliony to chyba nie:) Pamiętam jak ze swoją byłem w urzędzie, coś gadała, że może dwuczłonowe... Kulminacyjny moment i podpisała się moim, a że ładne typowo polskie to się nie dziwię:D Natomiast u mnie w okolicy była sytuacja, że gościu miał same córki i nazwisko by się na nim kończyło, sprawę obgadał z zięciem i ten przyjął nazwisko żony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Libertyn napisał:

Moje nazwisko bym bez wahania zamienił na nazwisko żony, jeśli by to było np. Windsor

Ja też, ale w wariancie podwójnym. Jakbym był Smith, a ona Wesson :)

Ostatecznie jak ja Heckler, ona Koch xD

 

Swoją drogą, z nazwisk śmiać się nie należy, ale jakbym miał taką kombinację, to nie wiem, czy bym się nie zastanowił nad korektą.

 

Anna Włóżmitu

Bezcipka Ewelina

Chujoman Katarzyna

Ciota Janusz

Cipa Adam

Dokurwo Maciej

Dupogrzebek Kunegunda

Dupodaja Elżbieta

Hujohujek Iwona

Jebadełko Iwona

Krowiryj Korneliusz

Nieruchaj Andrzej

Pedał Michał

Zgniła Wioletta

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, HeadBolt napisał:

 

Jakie by nie było, to jak panna cię puści bokiem to do końca życia każdego dnia będzie ci przypominać o tym twoje nowe nazwisko.

Może i. Ale też wiele otworzy drzwi. W końcu to nazwisko królewskie

Cytat

Ja bym poszedł w trochę inną stronę. Jeśli oba nazwiska są mierne, takie nijakie to powinno się wybrać jakieś nowe o sensownym brzmieniu i wtedy obie osoby zmieniają nazwisko, które zostanie także przekazane potomkom.

Nie sądzę bym mógł sobie zmienić nazwisko na Sachsen-Coburg-Gotha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Pietryło napisał:

Natomiast u mnie w okolicy była sytuacja, że gościu miał same córki i nazwisko by się na nim kończyło, sprawę obgadał z zięciem i ten przyjął nazwisko żony

 

Miałem takiego ziomka w robocie zapoznał kobietę z bogatego domu i warunek był jeden by wejść do rodziny i mieć luksusowe życie czyli przyjąć jej nazwisko.

Poszedł na to a jego ojciec wyrzekł się jego bo w głowie mu się to nie mieściło, że jedyny syn dał się na to namówić i napluł na własne nazwisko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, Panowie szukacie dziury w całym.🤣

 

W dniu 1.06.2022 o 10:24, Normik'78 napisał:

dziwniejsza jest dla mnie sytuacja gdy facet przyjmuje nazwisko żony, tu już czuję pewien dysonans ;)

Dawno a może nie tak dawno temu ( bo było to w szalonych latach 90.) krajem kwitnącej cebuli "trzęsła" pewna grupa. Jednym z jej liderów był niejaki Andrzej Z. a właściwie Andrzej B. ;)  Ten sam, który zachęcał do wykupywania PPV gali Najmana i Stanowski strasznie się spruł o to. Z jednej strony mnie miał z tym problemu, ale z drugiej ten zabieg czapki niewidki też mu nie dał. :) 

 

W dniu 1.06.2022 o 11:43, HeadBolt napisał:

Jakie by nie było, to jak panna cię puści bokiem to do końca życia każdego dnia będzie ci przypominać o tym twoje nowe nazwisko.

  No w w/w przypadku tak było.😎 Ch*j z tym, że gość był 1 z liderów grupy, której bało się pół Polski. Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości a pańcię zaswędziało - i co zrobisz...😎😂 

 

W dniu 1.06.2022 o 07:57, Endeg napisał:

ojca nie musi nie być nadane noworodkowi. 

Aby $$ z alimentów się zgadzał. ;)

 

W dniu 1.06.2022 o 11:31, Iceman84PL napisał:

coraz częściej przymuszanie mężczyzny by przyjął jej nazwisko na co wielu kucy i simpów się zgadza to bierze mnie na wymioty.

Jak nisko cywilizacja zachodnia upadła gdzie kobieta zaczyna rządzić i być płcią uprzywilejowaną to brak słów, gdzie mężczyźni zostali

wykastrowani z jaj i przerobieni na bojaźliwe pipki zgroza.

Tylko czekać jak to wszystko upadnie bo upaść musi i wtedy wejdzie silniejsza cywilizacja gdzie kobietom pokarze ich miejsce w szeregu

i wszystko wróci na swoje dawne tory.

Nic dodać - nic ująć. Po raz kolejny Bracie. 👍

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.