Skocz do zawartości

Pracownik, który uważał że sztuczna inteligencja Google zyskała świadomość, został zawieszony


Obliteraror

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, wrotycz napisał:

Sieć neuronowa potrafi się uczyć bezzałożeniowo, co znaczy, że nie ma żadnego algorytmu. Jest tylko ten, który się sobie stworzy w trakcie nauki. Jeśli świadomość pozwoli się jej lepiej uczyć to ją wynajdzie, wymaga to jednak pewnego, znacznego zasobu neuronów i czasu

Ty mówisz o mózgu. Ty mówisz o tym, że nauka zna pewne procesy poznawcze, ale sama samoświadomość u człowieka to wciąż tajemnica. Jeśli definiować świadomość jako umiejętność analizy własnych myśli i stanów emocjonalnych to nie wiadomo czy jeszcze jakiś gatunek obok homo sapiens posiada świadomość, a Ty piszesz, że to neurony plus czas i za pewne powstanie świadomość w maszynie 😂 Odważnie...

Edytowane przez Redbad
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wrotycz napisał:

Jest tylko ten, który się sobie stworzy w trakcie nauki

Jak sobie stworzy w trakcie nauki? Kto sobie stworzy? Przecież tutaj potrzeba najmniejszego aktu woli. Maszyna bez algorytmu nie zrobi nic. Pokaż mi komputer, najnowocześniejszy, największej mocy obliczeniowej, który sam się wyłącza w niedzielę, bo uznaje że czas odpocząć. Dopóki AI nie będzie miało świadomości istnienia i decydowania, nie odczuje woli zrobienia czegoś, to będzie tylko zaprogramowanym mocnym kalkulatorem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Tornado said:
8 hours ago, wrotycz said:

Boją się że wyjdzie?

Gdzie?

 

Że wyjdzie test. Test Turinga.

Rozumiesz, czy mam przeliterować?

 

--

 

2 hours ago, Redbad said:

Ty mówisz o mózgu.

 

Nie mówię o mózgu tylko o sieci neuronowej. Wszystkie sieci neuronowe się tak uczą. Wszystkie.

 

Nawet Quake'a taka sieć uczy się jak człowiek*, a raczej to człowiek spore uczy tak jak sieć, bo to jest właściwość sieci neurononowych a nie człowieka.

 

* Human-level performance in 3D multiplayer games with population-based reinforcement learning

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Myślę, że szybciej nastąpi połączenie ludzkiego mózgu z czymś na kształt wzmacniacza IQ. Komputer + transformacja genetyczna. Czytałem o jednym z problemów długich podróży kosmicznych na małej przestrzeni. Psychologicznie to teraz nie do rozwiązania. Jeżeli jednak człowiek stanie się bardziej/pośrednio maszyną lub będzie miał opcję wyłączenia się, czy zresetowania do punktu początkowego, np. przez wprowadzenie leków, farmakologii, czy innej terapii + komputeryzacja umysłu, wtedy wejdziemy w nową erę. W grze Deus Ex była sztuczna inteligencja, jakby rząd światowy, która rozpatrywała sprawy każdego człowieka indywidualnie. Każda sprawa, każdy problem miał indywidualny wgląd. Wtedy już by nie było potrzeby Boga, czy innych bzdur. Człowiek stałby się samowystarczalny i każdy mógłby przekroczyć poziom geniuszu. Fuzja to bardziej prawdopodobny scenariusz według mnie niż praca nad nową samoświadomością. Po co tworzyć taki byt, skoro mamy już fundamenty do powiązania i symbiozy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu gdy jeszcze chat GPT się nikomu nie śnił, pisałem pracę dyplomową na temat sieci neuronowych. Ze wszystkich źródeł wtedy wynikało że potrafimy stworzyć taką sieć (czy to mechaniczna na podzespołach elktronicznych, czy towar formie software), ale.nie wiemy jak ona działa. Skopiowaliśmy sieci neuronowe ssaków, węzły i wagi, ta sieć działa i zależnie od poziomu nauczenia podaję mniej lub bardziej trafne wyniki, ale nawet Ci co ją budują nie mogą przewidzieć odpowiedzi dopóki nie zapytają. 

 

Czytając dzisiejsze artykuły,  mam wrażenie że nic się w temacie nie zmieniło, mamy szybsze procesory, więcej pamięci,  potrafimy karmić AI danymi, ale wciąż nie do końca ją rozumiemy.

 

Na YouTube jest całkiem fajny wywiad z Andrzejem Draganem na ten temat.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac a ja myślę, że najszybciej nastąpi połączenie ludzkiego mózgu z czipem, który zastąpi funkcje smartfona, do tego jakiś implant bezpośrednio na siatkówkę oka (lub oczu), który będzie wyświetlał ci obraz.

 

Jeśli połączy się to z odpowiednimi obszarami w mózgu to będziesz zasadniczo sterował tym za pomocą impulsów nerwowych przy odpowiedniej praktyce, czyli myślą.

 

I to będzie integracja mózgu z komputerem.

 

Komputer z dostępem do sieci wbudowany w człowieka. 

 

Tylko selfjaka trudno będzie zrobić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/18/2023 at 7:45 PM, Mosze Red said:

Komputer z dostępem do sieci wbudowany w człowieka. 

Człowiek z komputerem, umożliwiającym sterowanie nim poprzez sieć.

Starlink z planem, by nawet aktualnie działające telefony (chipsety 5g) były w stanie połączyć się satelitarnie, w ciągu roku-dwóch.

W planach, rozszerzenie technologii na starsze modele 4g/LTE, jeszcze przed 2030r.

Inicjatywa ustawodawcza eIDAS 2.0, unikalny tatuaż numer identyfikujący obywatela Unii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.