Skocz do zawartości

Mały quiz dla forumowiczów


Mosze Red

Rekomendowane odpowiedzi

Weźmy sobie artykuł 148 kk.

 

§ 1. Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Pytanie brzmi: gdzie macie zakaz, a gdzie nakaz? :)

 

Ci którzy odpowiedzą prawidłowo znajdą się w bardzo wąskim gronie, a w nagrodę otrzymają mój podziw.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slusa brawo znalazłeś się w 2% ludzi, którzy potrafią prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie. 

 

Pomyślałeś jak prawnik. 

 

Większość ludzi odpowiada, że to jest zakaz zabijania.

 

Umysły ścisłe odpowiadają, że tam nie ma zakazu.

 

Ktoś myślący jak prawnik odpowie, tak jak ty. 

 

Bo art. 148 kk nakłada obowiązki na organ orzekający, a nie stanowi zakazu zabijania dla obywatela. 

 

Ludzie, którzy rozumieją  ten prosty quiz są z reguły prawnikami, albo ludźmi którzy mają pojęcie o logice prawniczej i zasadach konstruowania prawa.

 

Rozumienie takich konstrukcji to zalążek, który pozwala czytać kodeks karny ze zrozumieniem.

 

Jak to skwitował jeden kolega, to pokazuje jakie prawo karne jest piękne i przerażające zarazem gdy się je rozumie. 

 

 

  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mosze Red napisał:

Większość ludzi odpowiada, że to jest zakaz zabijania.

 

Podobnie jak ludzie mylą "wolność słowa" z konsekwencjami :)

5 minut temu, Mosze Red napisał:

a nie stanowi zakazu zabijania dla obywatela. 

 

Bo jesteś karany nie za czyn, ale za fakt iż dałeś się złapać:)

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

/podlega karze/ nakaz.

/nie krótszy/zakaz ograniczony limesem dolnym....(zakazuje się wydania wyroku mniejszego niż 8 lat) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że jest jakaś furtka na Teściowe. A tak... daj Pan spokój!

 

ps

Ja nawet pytania nie zrozumiałem. Jestem poza skalą, poza systemem. Pierwszy z Was opuściłem matrixa. 

 

 

ps2.

Poza matrixsem jest tak samo jak u Was... dalej jestem białym rycerzem.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.