Skocz do zawartości

Pędzicie coś?


bzgqdn

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu braci odrzuca alkohol, ale ja nie kestem jeszcze na tak dramatyczny krok gotowy 🙃

 

Zachęcony kanałem "Malinowy Nos" z YouTube, nastawiłem sobie winko.

Rodzynki + hibiskus, fermentuje sobie dzielnie od jakiegoś czasu. Taka mała rzecz, a cieszy, chodzę, zaglądam, zamieszam i już nie moge sie doczekać jak za jakiś miesiąc będę robił pierwsze filtrowanie itd.

 

Wyjdziei tego ze 25l więc w dobie inflacji raczej nie stracę?

A jak u was? Pędzicie coś?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spokojnie, niskoprocentowe tak (nie wiem jaki jest limit %). Malinowy na yt nastawia w mauzerach :) i sam mowi ze nie sprzedaje bo nie ma koncesji. Myślę że sie stara i chce mieć gotowe przeleżakowane gdy już dostanie.

 

Destylacja jest nielegalna, choć aparatury "do robienia płynu do dezynfekcji" na necie pełno, bo posiadanie nie jest zakazane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bzgqdn napisał:

A jak u was? Pędzicie coś?

 

Dawniej wina owocowe, zbożowe, kwiatowe, miody pitne i mieszanki tych trunków. 

Zdarzały się też cydry i podpiwki, najwięcej chyba nalewek i likierów.

Plus inne rzeczy, o których nie trzeba pisać publicznie, a których było dużo jeśli chodzi o surowce i style. 

 

Eksperymenty z różnym rodzajem przechowywania- od szkła po beczki w różnych stopniach wypalenia i zamawianych pod określone trunki, ale też kombinowałem z glinianymi gąsiorami (tam też są różnice-  chodzi dyfuzję).

W sumie to tylko piwa nie warzyłem. 

 

Od paru lat zero tematu, pozmieniało się w życiu i brak czasu na to wszystko.

 

Co ciekawego zauważyłem u siebie- im więcej miałem gotowych trunków i tych dojrzewających, tym mniej było ochoty do picia. Taki śmieszny paradoks. 

W okresie szczytu uzbierałoby się ponad tysiąc litrów w piwniczkach pl i fr, a piłem tylko od wielkiego dzwonu. 

 

Fajna sprawa, ciekawe hobby i dobry sposób żeby uniknąć chemii spożywczej, jak np. siarczynów. 

Dobre i zdrowe:)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bzgqdn napisał:

(nie wiem jaki jest limit %)

 

Nie chodzi o procenty a o sam proces technologiczny.

 

Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, bzgqdn said:

"W dobie inflacji" pragnąłbym zwrócić Twoją i czytających uwagę, że alkohole albo nie podrożały,albo podrożały w nieznacznym stopniu. Za PRL też powszechne picie było dobrze odbierane przez władze, bo wtedy łatwiej się rządzi...

2 hours ago, bzgqdn said:

Wielu braci odrzuca alkohol, ale ja nie kestem jeszcze na tak dramatyczny krok gotowy 🙃

 

Zachęcony kanałem "Malinowy Nos" z YouTube, nastawiłem sobie winko.

Rodzynki + hibiskus, fermentuje sobie dzielnie od jakiegoś czasu. Taka mała rzecz, a cieszy, chodzę, zaglądam, zamieszam i już nie moge sie doczekać jak za jakiś miesiąc będę robił pierwsze filtrowanie itd.

 

Wyjdziei tego ze 25l więc w dobie inflacji raczej nie stracę?

A jak u was? Pędzicie coś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, WolfSkin napisał:

pragnąłbym zwrócić Twoją i czytających uwagę, że alkohole albo nie podrożały,albo podrożały w nieznacznym stopniu. Za PRL też powszechne picie było dobrze odbierane przez władze, bo wtedy łatwiej się rządzi...

Zgadzam sie w całej rozciągłości.

Świetnym przykładem jest Rosja, z tego samego poowodu. W żadnym wypadku nie promuję picia, a szczególnie jesli ktoś czuje że ma z tym problem.

Zakładam, że alkohilicy nie pędzą, nie wytrzymaliby oczekiwania na rezultat. 

 

Dyskusja ma cel wymianę doświadczeń, pomysłów, przpisów, może nawet kilku butelek w przyszłości :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.