Skocz do zawartości

Marcin Popkiewicz


Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu (jakoś w 2019 roku) szukałem wykładów, które dobrze objaśniłyby naukę o klimacie, jej przebiegu, czy jest globcio naprawdę czy też nie ma. Niestety dyskusja w tym temacie po obu stronach jest bardzo emocjonalna bazująca na "ojej! Jest 20 stopni dzisiaj w lecie! Globcia nie ma!" albo z drugiej strony "Jest globcio, wszyscy zdechniemy! Szybko! Zatrzymujemy gospodarkę i cofamy się do epoki kamienia łupanego! Return to monke!"
Trafiłem na wykłady Marcina Popkiewicza i nie pożałowałem. Jest z wykształcenia fizykiem i bardzo szczegółowo i dogłębnie potrafi omówić temat. Przeczytałem połowę jego książki "Świat na rozdrożu", gdzie się przekonałem, że nie jest komuchem, a rozumie współczesną ekonomię całkiem nieźle (tłumacząc współczesny świat finansowy, gdzie kredyt jest wszechobecny i wręcz bardzo ważnym czynnikiem funkcjonowania największych gospodarek)
Zobaczyłem ostatnio, że miesiąc temu wydał książkę "zrozumieć transformację energetyczną" i oglądam wykład prezentujący tematykę książki i pomyślałem, ze napiszę o nim posta i się z wami podzielę, bo wiedza bardzo ciekawa na ogół (jak ktoś się interesuje fizyką, geografią czy energetyką):

 

Od tego wykładu zacząłem:

 

 

A ten także jest niezły (pokazuje pytania, które są często pokazywane jako kontrargumenty - 2:20):


Wiem, że to środowisko proekologiczne często jest kojarzone z kompletnie lewackim spierdoleniem, co tylko robi złą robotę tej sprawie oczywiście. 
Konkluzja raczej jest prosta - należy rozwijać technologię, aby zdążyć na czas. Nie spowalniać i wyłączać, ale przyspieszać i uświadamiać o problemie (czyli że na przykład lepiej ocieplić dom niż w dłuższym terminie płacić więcej za palenie) zamiast robić płaczki jak to robią aktywiści.

Chyba czegoś zapomniałem dopisać, to najwyżej potem dodam. Jak to mówią - myślcie samodzielnie czy coś takiego. :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.