Skocz do zawartości

Social media i telefon - ograniczam!


Rekomendowane odpowiedzi

Przysięgam przed braćmi, że od 1 sierpnia ograniczam korzystanie z telefonu i zarazem social mediów na conajmniej miesiąc. Pisałem już w którymś poście, że byłem pewien że korzystam mało z tego "dobrodziejstwa". Jednak po zainstalowaniu apki do śledzenie ile czasu spędzam w telefonie przeraziłem się na dobre! 

 

Ostatnio olśniło mnie skąd to błędne przekonanie. Otóż odnośniłem się do tego jak wyglądam na tle moich znajomych - a  wypadałem bardzo blado, właściwie w towarzystwie w ogóle nie sięgałem po telefon (z czego byłem dumny). Było to błędne założenie, bo finalnie tracę za dużo czasu i pora to zmienić. Przez weekend dopracuję swój plan i od poniedziałku wprowadzam go w życie. Postaram się za jakiś czas podrzucić informacje jakie postępy robię. 

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopinguje i chętnie poznam więcej szczegółów planu, bo potrzebuję wdrożyć podobny challange. Tzn. Podobnie jak ty i tak na tle moich znajomych mocno ograniczam, ale da się bardziej. Największy problem jest taki, że masz w kieszeni narkotyk, który jednak czasem zmuszony jesteś użyć. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Druid napisał:

Podziel się proszę nowiną, jak nazywa się ta aplikacja

Apka się nazywa StayOff, dosyć przejrzysta, z podziałem na aplikację, czas, godziny itp. ale są też inne, dzisiaj przetestuje jeszcze StayFree.

6 godzin temu, alphachad napisał:

i tak na tle moich znajomych mocno ograniczam

Właśnie miałem to samo, jak spojrzę na znajomych to mam wrażenie że oni conajmniej 2x tyle korzystają z tel co ja. Dla mnie szok, no ale apka mnie wyjaśniła szybko, że żyłem w błędnym przekonaniu. 

 

6 godzin temu, alphachad napisał:

który jednak czasem zmuszony jesteś użyć

Dokładnie, ale spróbuję jakoś nad tym panować, delikatna zmiana nawyków powinna pomóc. Zobaczymy z jakim efektem.

 

Napiszę jutro jak się do tego ostatecznie zabiorę, jak będę chciał pomóc sobie w osiągnięciu celu itp. ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Spokojnie napisał:

Pisałem już w którymś poście, że byłem pewien że korzystam mało z tego "dobrodziejstwa". Jednak po zainstalowaniu apki do śledzenie ile czasu spędzam w telefonie przeraziłem się na dobre! 

Proponuję przeprosić się z Nokią 3310 lub 6310 (może być też Alcatel One Touch Max). Twój problem sam się rozwiąże ;)

A propos, by nie być gołosłownym - sam używam Nokię 6310 - wystarczy do moich potrzeb :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AT91SAM7S256 napisał:

przeprosić się z Nokią 3310 lub 6310

Mam tam jakieś stare telefony, ale niestety z uwagi na pracę - muszę być pod e-mailem. Mając powiadomienia w telefonie, nie muszę siedzieć ciągle przed kompem i czekać na zadania. Gdyby nie to, pewnie skorzystałbym z twojej rady. Telefon niestety dzisiaj już rzadko służy do tego do czego został domyślnie stworzony.

 

Ale mam już wstępnie plan jak ograniczyć swoje zapędy, wrzucę info później jak zamierzam ujarzmić smoka ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dożyliśmy takich czasów, że jesteśmy nadmiernie pobudzeni psychicznie, bombardowani miliardem informacji na sekundę i czas to trochę ukrócić. Na podstawie swoich żałosnych statystyk z lipca postanowiłem rozprawić się z telefonem oraz czasem korzystania z tego urządzenia. Co ciekawe nie jestem aktywnie publikującym użytkownikiem na instagramie czy facebooku, a i tak odczuwam nadmiar korzystania z social mediów. Mało tego – uważałem, że nie mam problemu z telefonem, że radzę sobie wyśmienicie bo nie muszę ciągle zaglądać, ale jednak analiza czasu pokazuje, że marnuję kupę czasu (w moim przypadku według kolejności: przeglądarka, notatnik, insta, fb). Telefon dla mnie jest jednym z głównych rozpraszaczy.

 

Cel: być bardziej produktywnym, lepiej (ambitniej) wykorzystywać wolny czas, wypracować zdrowe nawyki i substytut korzystania z telefonu.

 

Dałem sobie 3 dni na przygotowanie do tego pomysłu, podjąłem się m.in. analizy ile i na jakich aplikacjach spędzam za dużo, czasu, z czego to wynika itp. Wierzę, że dzięki takiemu podejściu będzie mi łatwiej kontrolować ten nałóg.

 

Cytat

„Mechaniczne życie nie jest warte tego, by je przeżyć” Anthony de Mello

 

Co mi powinno pomóc:

  • będę starał się mieć blisko siebie czytnik książek, mam aktualnie z 10 pozycji w kolejce do przeczytania, także do świetnych wypełniacz wolnego czasu
  •  usunąłem aplikacje z których korzystałem sporadycznie i nie są one mi niezbędne np. jak livesports czy wykop (za dużo negatywnych informacji!)
  • wyszedłem z grup na whatsupie które nic nie wnosiły w moje życie
  • wygasiłem rozmowy na Messengerze z osobami, które po prostu lubią gadać o tym co zrobił ich pies, czy kot, oraz co zrobiły w ostatnim czasie (nie wiem czemu to ciągnąłem)
  • notatki, pomysły itp. będę prowadził w formie tradycyjnej, pisanej ręcznie
  • mając pogląd w jakich godzinach korzystam najwięcej z telefonu, wprowadzam pewne delikatne zmiany, zwłaszcza wieczorem – telefon z dala od łóżka (już wiem, że będę czuł dyskomfort choćby sprawdzania godziny, ale jest to niezbędne). No i korzystnie wpłynie to na higienę snu!
  • wyczytałem, że lepiej korzystać z telefonu w kolorach szarości (żywe kolory jak w jednorękim bandycie w kasynie mają zachęcać do jak najdłuższego korzystania z aplikacji), sprawdzę to
  • jeśli będę miał problem z utrzymaniem założeń czasowych jakie chcę przeznaczyć na korzystanie z telefonu i różnych aplikacji – ściągnę apkę blokującą konkretne aplikacje po wykorzystaniu swojego czasu, ale wierzę, że nie będzie to potrzebne
  • wyłączanie danych mobilnych w niektórych okresach dnia (np. na parę godzin), wówczas brak powiadomień -> brak zaglądania w tel. Zamierzam to wprowadzić wtedy, kiedy będę pracował na komputerze nad jakimś projektem, wówczas wskazane jest nie przeszkadzanie mi i rozpraszanie uwagi
  • punktu wyżej, wyłączyłem powiadomienia w większości aplikacji, które dają jakieś bzdurne informacje. Nie mam też dźwięków w 90% aplikacji, właściwie tylko email (praca) oraz budzik/kalendarz dają sygnalizację dźwiękową

Wracając do siebie – mam wrażenie, że fakt iż nie korzystam w ogóle z telewizji (nie mam fizycznie telewizora w domu), podczas jazdy autem rzadko kiedy słucham wiadomości (przeważnie radio off lub muzyka z telefonu przez transmiter) – to gdzieś tam podświadomie chcę jednak chłonąć informacje ze świata. Ale jak wiadomo, jak nie wrzucę swoich filtrów, to zostanę zbombardowany głupotami i informacjami dla mnie nieistotnymi, często też takimi, które obniżają moje samopoczucie.

 

Informacja informacjami, ale dużo czasu w telefonie przeznaczałem na pierdoły. Zastanawiałem się skąd ten eskapizm w moim wykonaniu, skoro autentycznie czuję, że na wielu płaszczyznach jestem przebudzony i bardziej świadomy. Finalnie przyjąłem, że wynika to ze złego nawyku, który wypracowałem sobie przez wiele lat (takie czasy). Po części myślałem, że to przez pracę, ale przy analizie wykorzystania aplikacji z ostatniego miesiąca jasno wynika, że dysproporcja jest za duża (praca 10%, przyjemności i pierdoły 90%!). Kolejny szok, bo serio byłem pewny, że różnica jest mniejsza. I co najlepsze moi znajomi przy mnie korzystają dużo więcej z telefonu, mają dużo więcej aplikacji, ja nie mam tik toka, snapchata, netflixa, twittera i pewnie jeszcze miliona innych apek. Oni to dopiero muszą mieć ciężko! :)

 

Przez zupełny przypadek trafiłem na film: The Social Dilemma - dylemat społeczny z 2020 roku. W sumie jeśli ktoś się jeszcze zastanawia – czy się ewakuować z social mediów to szczerze polecam. Jak zwykle – coś tam wiedziałem jak działa cała ta machina i reklama, ale w filmie podane są konkrety które przerażają (jak wiele informacji o nas jest zbieranych i wykorzystywanych). Jak łatwo jesteśmy manipulowani, jak wiele informacji o sobie udostępniamy za free, jak jesteśmy podatni na cały ten syf. Film utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że czas ograniczyć to gówno do absolutnego minimum.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, vodkas85 napisał:

Technologia ogłupia. Narzędzie przejęło władzę nad ludźmi. A raczej korporacje, stosując narzędzia psychologiczne, za pomocą technologii manipulują ludźmi. Masz kupować, nie myśleć i podążać za naszymi trendami. 

Dokładnie do widać w tym filmie The Social Dilemma. Szok!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 30.07.2022 o 11:19, vodkas85 napisał:

Technologia ogłupia. Narzędzie przejęło władzę nad ludźmi. A raczej korporacje, stosując narzędzia psychologiczne, za pomocą technologii manipulują ludźmi. Masz kupować, nie myśleć i podążać za naszymi trendami. 

Złote myśli, 100% zgoda. Musimy mieć nad tym kontrolę. Osobiście ograniczyłem wszelkie portale medialne. Wojna w Ukrainie, Łukaszenki, ulewy w Bangkoku są poza orbitą moich zainteresowań. Koncentruję się nad działaniami, które mogę wykonać w mojej przestrzeni, bez pozostawania biernym odbiorcą natłoku informacji, których do niczego w swoim życiu nie wykorzystam.

W dniu 29.07.2022 o 22:12, Spokojnie napisał:

Przysięgam przed braćmi, że od 1 sierpnia ograniczam korzystanie z telefonu i zarazem social mediów na conajmniej miesiąc. Pisałem już w którymś poście, że byłem pewien że korzystam mało z tego "dobrodziejstwa". Jednak po zainstalowaniu apki do śledzenie ile czasu spędzam w telefonie przeraziłem się na dobre! 

 

Ostatnio olśniło mnie skąd to błędne przekonanie. Otóż odnośniłem się do tego jak wyglądam na tle moich znajomych - a  wypadałem bardzo blado, właściwie w towarzystwie w ogóle nie sięgałem po telefon (z czego byłem dumny). Było to błędne założenie, bo finalnie tracę za dużo czasu i pora to zmienić. Przez weekend dopracuję swój plan i od poniedziałku wprowadzam go w życie. Postaram się za jakiś czas podrzucić informacje jakie postępy robię. 

Popieram i też ograniczam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W ogóle mały life hack dla osób zmagających się z nadmiernym korzystaniem z telefonu...  Polecam ustawić monochromatyzm na telefonie. Na własnej skórze przećwiczone, niby banał, ale jakże skuteczny.

 

Mało tego przez przypadek trafiłem na stronkę https://szaryekran.pl/ (znajdziecie tutaj info jak zmienić w swoim telefonie)

 

Okazuje się że to ogólnopolska akcja, która trwa jakiś czas i wspiera ją wiele znanych osób, wow! Podsumowując: u mnie to się sprawdziło. Z tych punktów 4 posty wyżej co pisałem to monochromatyzm umieściłbym na pewno w top3 rad jakie pomagają.

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.