Skocz do zawartości

Proszę o wsparcie finansowe, by utrzymać nasze forum


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Pora chwycić za kalkulatory.

 

Zanim dalej procedowane będą jakiekolwiek pomysły abonamentowe, MK i administracja forum muszą przeanalizować twarde dane liczbowe.

 

Ile miesięcznie:

-Wejść na forum

-W tym unikalnych

-Nowych użytkowników/mc

-Dobrowolnych dotacji

-Mediana tychże

-Ilu „aktywnych”użytkowników, tj.takich którzy spełniają kryterium x, y lub z. Np. liczba postów).

 

-Kosztów stałych

 

-Kwota jaką MK chciałby mieć do dyspozycji (przed podatkami)

 

I policzyć próg rentowności wyrażony liczbą abonamentów przy założeniu stawki a, b i c.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli część treści ma być ograniczona to i tak zawsze pierwszy post w miarę możliwości powinien być widoczny co wspiera pozycjonowanie strony w sieci i zachęca by się zarejestrować po więcej. Inna sprawa że w pl nie ma niezależnych "wolnych" for, na większości to comercha, gdzie reklamy są co kilka postów itd.

 

Poza tym taki wątek Wiruska z Wuhan myślę ocalił wiele osób przed dziabką, a moi rodzice gdybym ich nie przekonał na bazie wspierania się informacjami, nie wiem jakby z nimi dziś było, tyle powiem, a rodzice dalszej rodziny byli ratowani pod respiratorem i wszyscy wiemy jak to "ratowanie" się kończyło.

Niestety czasem i ja to widzę za wiedzę za darmo czasem człowiek nie myśli żeby zapłacić, nie szanuje się tego.

I tak wątek wiruska czy obecnej nośnej sprawy wschodniego sąsiada dostałby bana na większości for.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka książek szefa już mam (Kobietopedia, Stosunkowo dobry, Bruda gra, Jak zabezpieczyć majątek, Poradnik rozwodowy), ale serduszko mi pękło po tym co przeczytałem dziś na fejsie... Ode mnie również skromny datek. I przyłączam się do wcześniejszych wpisów: może jakiś patronajt, reklama sklepu na głównej?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, PanLodowegoOgrodu said:

Kilka książek szefa już mam (Kobietopedia, Stosunkowo dobry, Bruda gra, Jak zabezpieczyć majątek, Poradnik rozwodowy), ale serduszko mi pękło po tym co przeczytałem dziś na fejsie... Ode mnie również skromny datek. I przyłączam się do wcześniejszych wpisów: może jakiś patronajt, reklama sklepu na głównej?

A co jest na fejsie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie płatnego dostępu do forum, to jestem przeciwny. Tak jak jest teraz (symbolicznie płatne pisanie, czytanie za darmo) działa. W jakiś sposób trzeba dotrzeć do nowych odbiorców, bo te 11k osób, które są już zarejestrowane już kupiły książki, dały datki z wdzięczności, nie są niewyczerpanym zasobem. Jeśli zablokuje się dostęp do forum za paywallem, trzeba udostępnić ludziom po pierwsze: jakąś zachętę, po drugie: poważne i wartościowe treści. Forum z zasady jest zarządzane przez Marka, ale tworzone przez Braci. Zatem jeśli za tą zmianą nic innego by nie poszło, wychodziłoby na to, że bracia płacą za to, żeby pomagać innym braciom, co jest średnią perspektywą dla przeciętnego użytkownika. Sprzedawanie książek, nagrań, koszulek, jakiegokolwiek merchu jest czym innym, bo nawet jeśli ludzie kupują to z chęci wsparcia, to jednak dostają coś w zamian. Porównywanie forum do serwisów subskrypcyjnych pokroju Netflixa jest zupełnie chybione. 

 

Żeby forum rosło (a zatem pośrednio generowało zyski) musi przyciągać nowych użytkowników i być w jakiś sposób zmonetyzowane. Jeśli forum stanie się płatne, znacząco ubędzie nie tylko nowych użytkowników, ale także spadnie aktywność starych i może się to okazać strzałem w stopę, nie tylko z finansowego punktu widzenia, ale także dla forum jako miejsca wymiany myśli.

 

Ktoś powyżej napisał, że trzeba podejść do sprawy jak do projektu biznesowego. Wypisać koszta, poznać trendy, wyznaczyć metody docierania do ludzi i zarabiania na nich. Jakkolwiek by to nie brzmiało. Największym kapitałem miejsca takiego jak to, jest popularność i uwaga ludzi mu poświęcana. Ten potencjał można zwiększyć starając się robić viralowy content, reklamując i udostępniając treści lub zajawki na innych portalach. Może ten merch jest jakimś pomysłem, niech ludzie nie muszą mówić o forum znajomym, tylko niech pójdą w ładnej, dobrze zaprojektowanej koszulce na imprezę/do parku/na zakupy i niech koszulka mówi za nich. Może ulubiony kubek w korpo będzie przyciągał wzrok wszystkich korzystających ze zmywarki? Może przypinka do garnituru zainteresuje jakąś grubą rybę? 

 

@Mosze Red Na lubimy czytać już jest lepiej, a minął dopiero jeden dzień. Odnośnie strat z piractwa, to tego tak nie można liczyć, bo z tych 480 pobrań luźno połowa została dokonana przez ludzi, którzy i tak nigdy by książki nie kupili i pobrali tylko dlatego, że była darmowa. Na dodatek części z nich ta książka się spodobała i powiedzieli o tym znajomym, z których część zakupiła jakieś produkty. Część z tych ludzi została użytkownikami forum i nawet jeśli nic nie płacą, nabijają zasięgi i uczestniczą w tworzeniu tego miejsca. Trudno jest ocenić "straty" spowodowane piractwem, ale z pewnością nie jest to pełna cena treści razy ilość pobrań. W niektórych branżach (np. muzycznej) praktycznie jedyną drogą odniesienia sukcesu i zarabiania tony hajsu jest rozpowszechnianie treści za darmo i liczenie na dochody z dodatków (koncerty, merch), albo podpisanie cyrografu z producentem, który reklamuje treści używając swojej fortuny i chroni prawa autorskie na tyle, ile to możliwe. W drugim przypadku już po 20 latach kontraktu zaczyna się odcinać kupony.

Edytowane przez Grzesiek
odpowiedź
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

Odnośnie płatnego dostępu do forum, to jestem przeciwny.

 

Tak to proponuje zrobić test i pójść do sklepu, urzędu, przedsiębiorstw, polityków czy zwykłych ludzi i załatwić coś za darmo,

wziąć za darmo, skorzystać z usług za darmo😆

Proszę cię nie pisz czegoś takiego bo zakrawa to o śmieszność.

Barierą nie do przejścia było by dla ciebie 10-25 zł miesięcznie?

Kolejna sprawa masz pojęcie i dochodzi do ciebie ile utrzymanie takiego portalu kosztuje?

Zdajesz sobie sprawę ile pracy ktoś włożył w stworzenie takiego miejsca gdzie wiedzę, informacje, pomoc, rozwiązania masz za darmo?

 

Gdy brat Marek prosi o pomoc w trudnych dla każdego czasach to ty się odwracasz plecami?

Gdzie pójdziesz jak to ty tej pomocy będziesz potrzebował? założysz sobie konto na zrzutka.pl?

Przecież w Polsce pomaga się tylko dzieciom i kobietom a mężczyzn ma się tam gdzie nie dochodzi słońce.

Dlatego mężczyźni powinni być ze sobą solidarni i wzajemnie się wspierać.

Chcesz mieć miejsce, do którego będziesz wracał, gdzie miło można spędzić czas, gdzie można realnie poprawić swoje życie

a szkoda Ci 10 zł miesięcznie?

 

My na forum nie potrzebujemy 11 tyś kont z czego 90% jest nie aktywnych.

Lepiej mieć zwartą, wyselekcjonowaną grupę a nowi, którzy będą chcieli tu przyjść lub sytuacja zmusi i tak przyjdą i wpisowe zapłacą.

Nic chłopie na tym świecie nie ma za darmo, zawsze jest jakaś odpłata.

Dziwię się, że Marek tak długo robi to charytatywnie gdzie jak zwykle u ludzi wychodzi ich skrywana natura by się nie odwdzięczać.

 

Coś Ci zobrazuję na portalu już nie istniejącym samiecweb.pl ja, kilku braci i jedna rezerwatka przez dwa lata czynnego udziału 

sprawiliśmy że portal miał czwarte miejsce w manosferze jako portal newsowy.

W 2021 roku forum braciasamcy.pl było na pierwszym miejscu jako forum męskie w manosferze przy udziale aktywnych użytkowników

na poziomie mniej więcej 200 osób dziennie.

Jak myślisz ilość ludzi sprawiła, że odnieśliśmy sukces czy może jakość?

A skoro ludzie w internecie docenili to co było na tych portalach to możemy mówić o jakości treści.

Więc skoro ta jakość jest to takie informacje, wiedza, rozwiązania, pomoc, miejsce, które jest bardzo tolerancyjne nie może być darmowe.

 

Sama sprzedaż książek, nagrań czy prowizje z you tube to za mało tym bardziej, że hejterzy zniszczyli opinię Markowi.

Dlatego jest w końcu moment by sprawdzić z kim mamy do czynienia i kto pokarzę klasę.

Trzeba tworzyć swoje grupy nie oglądać się na tych, których nie interesuję los tej grupy i ludzi.

Datki to coś normalnego bo nie ma żadnych instytucji pożytku publicznego by finansowały takie portale.

To od ludzi zależy być albo nie być.

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiek podstawowym problemem jest efekt, który wywołano działaniami wobec MK. 

 

Straty to nie tylko ilość pirackich produktów. 

 

Do roku 2019 wszystko rosło w sensie finansowym, z każdym rokiem ilość sprzedanych książek i nagrań rosła, pojawiały się tez artykuły o BS w mainstreamie i niekoniecznie negatywne.

 

Jak się ekipa hejterów zabrała za ataki i niszczenie opinii, to zarobki MK zaczęły z każdym rokiem spadać bo pozyskiwanie nowych ludzi do społeczności znacząco spowolniło, a co za tym idzie ilość potencjalnych nowych klientów malała. 

 

Tak niestety wygląda przykra rzeczywistość, że ludzie znacznie chętniej angażują się w robienie komuś krzywdy niż w zrobienie czegoś konstruktywnego.

 

Książki MK przeczytało całkiem sporo osób, a niewielu się chce np. dać ocenę/ napisać recenzję na lubimyczytać, a hejterzy potrafili tych recenzji robić wiele w krótkich odstępach czasu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdań ode mnie. Z racji, że staram się wejść w świat zarabiania pieniędzy w necie, to mam kilka propozycji:

- najwięcej kasy przynoszą usługi typu freemium, czyli masz coś za darmo, a za dodatkową zawartość płacisz. Sam najwięcej na takie coś wydaję pieniędzy, przykład, który każdy zna to Spotify, gdzie płacisz za brak reklam,
- moje ulubione anglojęzyczne forum ma możliwość usunięcia reklam za opłatą. Właściciel forum jest mocno zaskoczony, jak ogromny zysk mu to przyniosło,
- biznes musi się kręcić i powinno się dziać więcej niż mniej. Może warto angażować ludzi zewnątrz, może ktoś, kto ma predyspozycje do np. prowadzenia podcastu. Podcast by się podpiął pod biznes lub na zasadzie współpracy,

- nie interesowałem się bardzo historią Marka z hejtem itp. Z tego co widzę, to sprawa poważna i jest tego wiele. Może warto by było poszerzyć działalność o innych ludzi i nie działać pod marką Marka tylko coś w stylu "grupa Bracia Samcy", to by zdjęło z Marka pozycję "zderzaka" z hejtem.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Santo napisał:

Wysłałem pieniądze i zapomniałem wpisać nick w tytuł 

Spokojnie, pieniążki dotrą, nie martw się. 😁

A tak na poważnie, to rozmyślałem nad tym przy donejcie i coś w tym jest jak reszta grupy zareaguje na naszą hojność. 

Ja ma się wybór dać anonimowo, a zaznaczyć, że coś od nas wpadło, to obstawiam, że chyba każdy wolałby żeby to było widoczne. 

 

Jak wpłacałem na jakieś zbiórki nawet w swojej okolicy, to nawet wolałem robić to anonimowo.

Może miał na to wpływ większy poziom wstydu w dawniejszych czasach albo to, że tworzymy tu w pewnym sensie zamknięte środowisko i działają pewne mechanizmy adaptacyjne (wykształcone w toku ewolucji), które nie działają, gdy robimy to przykładowo dla fundacji czy czegoś na większą skalę. 

 

Pamiętam jak robiłem ciotce przelew na okiliczną zbiórkę na fb i zrobiłem to z anonima, bo w sumie sam bym tak zrobił i nic nie mówiła abym uwzględnił jej imię i nazwisko, a ona później zdziwiona, że tak postąpiłem.

Miałem wrażenie, że w głównej mierze zrobiła to dla lansu. 😆

 

Tutaj ilość wpłaconych pieniążków przy nicku niesie też za sobą jakieś informacje o hojności i wdzięczności, a przy takich zbiórkach jak powyższe zaraz wszystko idzie w niepamięć. 

 

@Santo może zrobiłeś to jako jedyny i administracja widząc Twój post dopisze Ci to. 

 

20 godzin temu, Spokojnie napisał:

Można jakoś anonimowo wpłacić

Marek podał numer konta pod koniec głównego posta. 

 

10 godzin temu, Grzesiek napisał:

niech pójdą w ładnej, dobrze zaprojektowanej koszulce na imprezę/do parku/na zakupy i niech koszulka mówi za nich. Może ulubiony kubek w korpo będzie przyciągał wzrok wszystkich korzystających ze zmywarki?

Tylko to się może wiązać z ostracyzmem społecznym i dostaniem w łypę. 

Nie mówiąc o prawdopobnej sytuacji, gdzie można dostać przekopę od iluś białogłowych. 

Mogłoby się skończyć kalectwem albo gorzej. 

 

Dodam jeszcze, że kiedyś miałem pomysł żeby wpłacać co miesiąc jakąś dyszkę od siebie, ale jak zobaczyłem obrót w dotacjach, to dałem sobie spokój. To właśnie chyba się nazywa psychologia tłumu, nie? 

 

Jakby wleciał jakiś patronite czy coś z widoczną liczbą subskrybentów i ludzie by się w to angażowali, to za nimi pewnie podążyliby inni. 

Mi się nie chciało samemu wychodzić przed szereg, no może poza @Iceman84PL, który w tamtym czasie co rusz rzucał ładne kwoty od siebie. 

Edytowane przez Adalberto
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Adalberto said:

A tak na poważnie, to rozmyślałem nad tym przy donejcie i coś w tym jest jak reszta grupy zareaguje na naszą hojność. 

Ja ma się wybór dać anonimowo, a zaznaczyć, że coś od nas wpadło, to obstawiam, że chyba każdy wolałby żeby to było widoczne. 

Nie każdy ma mentalność baby z Radomia "dom 60 złotych księńciu proboszczowi, bo Kryśka doła tylko 50 i co ludziem powiedzom".... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie i ja od siebie coś dorzucę robiąc zakup w sklepie :)

To jest właśnie inflacja i pocovidowa sraczka którą teraz każdy kraj dostał w prezencie za dodruk bez umiaru. 

 

Nie wiem czy subskrybcja miesięczna to dobry pomysł, ale już 25zł za rejestrację się sprawdziło i możnaby ewentualnie to podnieść do 30-35zł. Tylko wielu woli bardziej czytać niż pisać i się udzielać więc nie wiem czy nowi użytkownicy tak chętnie by się rejestrowali i opłacali taką "wejściówkę" jak w czasach kiedy żadnych opłat nie było. 

 

Moim zdaniem lepsze byłyby reklamy od Google i tych kilka stów czy kilka tysięcy dolarów co miesiąc. I to nie jest tak że tam koniecznie byłyby reklamy parówek czy innego gówna. Każdy by miał i tak reklamę pod siebie, bo są one targetowane i każdemu wyświetla się inna reklama. A reklamy są już wszędzie więc nie wiem czemu Marku się tak tego wypierasz. My to zrozumiemy a hejterzy i tak będą gadać ;)

 

Przy okazji, czy ktoś mógłby mi wyjaśnić pokrótce jakim cudem działają jeszcze takie kanały MamaKozy (kopia panPUMA?) jak https://www.youtube.com/c/MamaKozy/videos a już szczególnie ten, który chyba ma obecnie kilka spraw sądowych z Markiem? - https://www.youtube.com/channel/UCrXV7179k8Qaw42KEoQ3DSg/videos

Jakim cudem on nadal sobie ot tak nagrywa wyzywając, bluzgając i mówiąc groźby karalne skoro ponoć notorycznie przegrywa sprawy?

Edytowane przez WysportowanyPrzystojny
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WysportowanyPrzystojny opłata za pisanie na forum, te 25 PLN tak naprawdę przynosi niewielki zysk w skali roku.

 

Jej zadaniem jest ograniczenie ilości trolli na forum, szczególnie seryjnych recydywistów i tu się sprawdza. 

 

Celem głównym tej opłaty nie było nigdy pozyskiwanie środków na utrzymanie forum.  

 

Od 25 PLN odchodzi prowizja i podatek, realnie zostaje 18 PLN z groszami.

 

No i wtyczka, która umożliwia działanie tego mechanizmi i jest zintegrowana z forum wymaga opłacania rocznego abonamentu.

 

Realnie z tej opłaty jest +/- 200 PLN miesięcznie na czysto. 

 

Czyli tzw. kropla w morzu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór wszystkim,

 

Naprawdę nie wiem co napisać. Może po prostu napiszę - dziękuję.

 

Już wczoraj wieczorem widząc wpłaty, zdałem sobie sprawę że wszelkie obecne problemy finansowe przestały istnieć. Natychmiast spłaciłem to, co byłem winien. Dziś opłacę na spokojnie ZUS i kilka faktur. Dwie na 1000 złotych i nowa aktualizacja forum, pewnie kilka stów, ale to musi poczekać jeszcze.

 

Lipiec i sierpień to miesiące, gdzie skupiły się niemal wszystkie roczne opłaty, stąd przy bardzo niskich zarobkach, odczułem to jako nokaut finansowy.

 

 

Dziękuję też za pomysły. Wiadomo że te pieniądze nie załatwią problemu, ale dadzą mi kilka miesięcy oddechu, luzu, żebym w tym czasie coś wymyślił. Na tę chwilę, zaczynam łamać się w kwestii reklam. Wiedząc że ten świat jest pełen ludzi, którzy wszystko robią za i dla pieniędzy, chciałem pokazać ludziom, że rezygnując z często dużych pieniędzy np. za reklamy, jestem godny zaufania. Np. oddałem Jarkowi 5 tysięcy (nagrałem o tym audycję), mimo że dla niego 5 tysięcy to jest nic, ale chciałem pokazać że jestem wdzięczny mu za wcześniejsze pieniądze. Takich sytuacji trochę było, w tym większe sumy niż ta wymieniona. Wymieniałem pieniądze na szacunek, i coraz mocniej dochodzi do mnie, że ta koncepcja była bezsensowna.

 

Kierunek obiorę na nowy portal plusujemy.pl, w obecnej sytuacji trzeba atakować, rozwijać się za wszelką cenę. Nagram kilka nagrań, może napiszę jakąś książkę.

 

Teraz wszystko zależy od ilości i daty kolejnych procesów sądowych. Jeśli nie będzie ich ze dwa miesiące, to mam dwa miesiące luzu, jak będą, pieniądze zaczną topnieć w szybkim tempie. Taxi z mojego miasteczka do Rzeszowa - 200 złotych. Bilet do i z powrotem (Wrocław, Częstochowa, będą też inne miasta z czasem) ok. 200 złotych albo jakieś 25 złotych taniej, jeśli będzie to 2 klasa. Powrót do miasteczka 200 złotych. Na miejscu jedzenie, zawsze coś komuś fundnę (ludzie płacą żeby przyjechać do mnie, poświęcają się). Są też inne koszty, wolałbym o nich nie pisać. Każdy taki wyjazd to od 700 złotych do 1000, 1100 złotych. 

 

A to tylko wyjazdy...

 

Przydałby się też szybki, nowy dysk systemowy, od miesięcy Państwu mówiłem i pisałem, że kilka razy na godzinę komputer zamiera, zawiesza się. Komputer to moje narzędzie pracy, nie daj Panie dobry Boże, żeby w czasie ważnej aktywności wszystko się wysypało.

 

Dziękuję jeszcze raz!

 

 

 

  • Like 16
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek Kotoński napisał:

Dziękuję też za pomysły. Wiadomo że te pieniądze nie załatwią problemu, ale dadzą mi kilka miesięcy oddechu, luzu, żebym w tym czasie coś wymyślił. Na tę chwilę, zaczynam łamać się w kwestii reklam. Wiedząc że ten świat jest pełen ludzi, którzy wszystko robią za i dla pieniędzy, chciałem pokazać ludziom, że rezygnując z często dużych pieniędzy np. za reklamy, jestem godny zaufania. Np. oddałem Jarkowi 5 tysięcy (nagrałem o tym audycję), mimo że dla niego 5 tysięcy to jest nic, ale chciałem pokazać że jestem wdzięczny mu za wcześniejsze pieniądze. Takich sytuacji trochę było, w tym większe sumy niż ta wymieniona. Wymieniałem pieniądze na szacunek, i coraz mocniej dochodzi do mnie, że ta koncepcja była bezsensowna.

Marku, włącz reklamy. Praktycznie każdy stały użytkownik forum pisze o tym. Nam to nie zaszkodzi, Tobie pomoże a niezadowoleni mogą sobie iść w diabły.
Hajs powinien się zgadzać. Zdrowia i pieniążków!

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszły pieniążki. Na pewno się przydadzą Marku! 

Godzinę temu, Marek Kotoński napisał:

Już wczoraj wieczorem widząc wpłaty, zdałem sobie sprawę że wszelkie obecne problemy finansowe przestały istnieć. Natychmiast spłaciłem to, co byłem winien. Dziś opłacę na spokojnie ZUS i kilka faktur. Dwie na 1000 złotych i nowa aktualizacja forum, pewnie kilka stów, ale to musi poczekać jeszcze.

Cieszy mnie to. Są jeszcze Bracia, którzy po prostu odwdzięczają się za okazaną pomoc. To co zrobiłeś dla nas, dla młodszych i starszych forumowiczów czy radiosłuchaczy nie można policzyć pieniędzmi. Oferowałeś swój czas, by innym ludziom wskazać właściwą drogę, w tym i mnie.

Godzinę temu, Marek Kotoński napisał:

Nagram kilka nagrań, może napiszę jakąś książkę.

Jak najbardziej! W ciemno kupuje książkę, z resztą większość i tak już zakupiłem i nie z pewnością stwierdzam, że nie były to pieniążki wyrzucone w błoto :) 

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2022 o 06:12, BlackDrake napisał:

Albo jak byś mógł zacząć sprzedawać stare audycje.  

Stare by mógł jeszcze z radia samiec (1) Teraz to nawet tego nie słucham :( 

W dniu 10.08.2022 o 10:49, Iceman84PL napisał:

rzeba zrobić w końcu forum płatne, jest tutaj masa wiedzy, informacji, materiałów

Nie śmiesz mnie xd 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.