Skocz do zawartości

Jak wzmocnić siłę chwytu?


MarkoBe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie drodzy Bracia. Jak zwiększyć siłę chwytu, czyli de facto zwiększyć siłę mięśni przedramion. Jakie polecacie ćwiczenia/porady/wskazówki itd. Zakładam temat, bo wróciłem do regularnych treningów u siebie, w przydomowej siłowni( oby zapał został). Wiadomo siła chwytu przekłada się chociażby na większy ciężar podniesiony w martwym ciągu, ale też i w życiu codziennym, podczas przenoszenia różnych rzeczy itd.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Mosze Red napisał:

Mam to od dawna fajna sprawa widziałem też gdzieś wersję metalową daje o wiele większy ogień ale jest o wiele droższa.

 

A bez powerballa można zwyczajnie wisieć na drążku na czas + ewentualnie z obciążeniem narzucać nawet do plecaka.

@Robert kosmosu ten kacap to kot 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Król Jarosław I @Mosze Red

 

Są jakieś rozpiski treningowe, jak budować górną część ciała, przy użyciu Poweball?

 

Czy nie będzie taki trening powodował asymetrii w budowie ciała. Nie trzeba pilnować "licznika"? No bo potrafię sobie wyobrazić, że w przypadku braku koordynacji po jednej stronie będę robił dany trening gorzej.

 

Wpisywałem w gogle kontuzje. Na razie nie widzę. Czy waszym zdaniem to rzeczywiście bezpieczny sposób trenowania. 

 

@MarkoBe ja zawsze miałem słabe nadgarstki, dłonie. Najbardziej pomogły mi te małe przyrządy do ściskania. Najlepszy efekt uzyskiwałem na sprężynie z dwiema dźwigniami w kształcie trójkąta. Gumowe i tworzywowe 'oponki" to była dla mnie porażka. Zauważyłem, że wyrabiają się nierówno i nieświadomie łapie się w taki sposób, żeby było nam łatwiej robić ćwiczenie. W ten sposób zmniejszyła mi się w pewnym momencie ruchomość jednego stawu w małym palcu. Na szczęście jak zauważyłem zacząłem nim intensywnie ruszać i po jakimś czasie przeszło. 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piter_1982 napisał:

Są jakieś rozpiski treningowe, jak budować górną część ciała, przy użyciu Poweball?

 

Możesz sobie znaleźć na YT pokazane ćwiczenia. 

 

Możesz też poszukać badań dotyczących treningów z powerballem, tam były opisywane metody treningowe i efekty.

 

Generalnie kupiłem powerballa jak przestałem progresować na ściskaczach, którymi trenowałem uścisk przez wiele lat. 

 

Dłonie mam przeciętnych rozmiarów, długość palców średnia więc nie mając łap jak bochen chleba i naturalnego mocnego uścisku czy obszernego chwytu więc "od zawsze" zależało mi na jego wzmocnieniu, chwyt przy treningach SW ma znaczenie. 

 

Również nie spotkałem się z opisami kontuzji od powerballa, ani nie znam nikogo kto by się kontuzjował, a znam sporo osób które tego używa. 

 

Ponadto jest to również narzędzie wykorzystywane w rehabilitacji np. powypadkowej, to wskazuje że jest to bezpieczny sprzęt. 

 

8 minut temu, Piter_1982 napisał:

Czy nie będzie taki trening powodował asymetrii w budowie ciała. Nie trzeba pilnować "licznika"? No bo potrafię sobie wyobrazić, że w przypadku braku koordynacji po jednej stronie będę robił dany trening gorzej.

 

Naturalną asymetrię budowy ciała masz zawsze, jedna strona jest dominująca, jak jesteś praworęczny to prawa. 

 

Można pracować, żeby tą asymetrię zmniejszyć np. wykonując dodatkową serię każdego ćwiczenia na słabszą stronę, ale względne wyrównanie zajmuje kilka lat, wiem z własnego doświadczenia. 

 

Jak zaczniesz używać to koordynacja i rytmika napędzania żyroskopu bardzo szybko będzie równa w obu dłoniach, nie martwił bym sie o to. 

 

Jak masz obawy albo chcesz podciągnąć słabszą stronę, to możesz kręcić każde ćwiczenie chwilę dłużej słabszą stroną np. 45 sekund na silniejszą, 60 na słabszą.

 

Ja mam model bez licznika 280 Hz z autostartem, i brak licznika w niczym mi nie przeszkadza, bo robię ćwiczenia "na czas". 

 

 

 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem powerballa, miałem ściskacze. Nic nie wzmocniło mi tak chwytu, jak nałożenie dużego obciążenia na gryf, trzymanie go przed sobą opuszczanie na palcach i znowu zaciskanie.   Jak na filmie (03:16 tylko trzymałem z przodu) i bez małpiego chwytu, tylko normalnie. Powerball natomiast zlikwidował mi ból nadgarstka, a ojcu pomaga w cieśni nadgarstka.

 

Edytowane przez mph25
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno siła ścisku, jak i vertical jump (wysokość na jaką podskoczysz) to rzeczy które w bardzo małym stopniu można poprawić, w porównaniu do np. wytrzymałości w bieganiu, albo siły w wyciskaniu.

Dodatkowo, u sportowców spadek siły ścisku jest uznany jako znak że trzeba zrobić roztrenowanie - przerwę od treningu lub słabsze treningi - zmęczenie układu nerwowego, ogólne przemęczenie, mocno osłabia siłę ścisku, bardziej niż inną siłę (np. wspomniane wyciskanie).

W Azji podobno gdy rekrutuje się dzieci do szkół dwuboju olimpijskiego to sprawdza się wyskok, bo tak jak mówiłem tego zbyt nie wypracujesz, a gdy masz dobry wyskok, siłę eksplozywną, to masz dobre wybicie sztangi i co za tym idzie, dobre wyniki w clean and jerk i snatch.

 

Oczywiście można próbować. Polecam do tego ściskacze regulowane. Zwis na drążku jest okej, ale jeśli nie doczepiasz ciężaru i wisisz tą minutę, to ćwiczysz wytrzymałość a nie siłę. Trzymanie sztangi w górnej pozycji martwego ciągu, też jest OK, ale stosunek generowanego zmęczenia do uzysku, jest niekorzystny. Do tego, te ćwiczenia (zwis, trzymanie sztangi) mogą wzmacniać chwyt tylko w krańcowej pozycji (kompletne ściśnięcie) a w punktach pośrednich - od otwarcia dłoni do pozycji palców jak przy pełnym ścisku - mogą poprawić niewiele. Chyba, że zakładasz na drążek/sztangę tzw. fat gripy, albo owijasz szmatami lub gąbkami, to wtedy trzymasz drążek/sztangę w niepełnym ścisku. Warto mieć to na uwadze, badania wykazały, że trening izometryczny wpływa na poprawę siły w zakresie +/-15stopni, czyli jakbyś ćwiczył biceps izometrycznie trzymając hantel w pozycji 90 stopni między przedramieniem a ramieniem, to siłę zwiększasz w zakresie kątowym 75 stopni do 105 stopni.

 

 

Trening przedramion hipertroficzny, może mało wpłynąć na poprawę siły ścisku, a trening pod siłę ścisku może mało wpłynąć na hipertrofię.

 

Ja dużo ćwiczę przedramiona, ale pod kątem ich rozrostu, mniej interesuje mnie siła ścisku. Mam bardzo wąskie nadgarstki i wysoko zaczepione mięśnie przedramion, przez co wygląda to mizernie, i muszę jeszcze dużo mięśni przedramion nabudować, aby wyglądały one jakkolwiek imponująco. A one pierwsze rzucają się w oczy, nie chodzisz przecież bez koszulki czy spodni na codzień.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie rozpisywać to krótko powiem, gripy działają. Jest jedna oldschoolowa marka Captain of Crush, ale wtedy musisz kupować każdy jeden gripper bo nie ma regulacji.
Po tym jak dziadostwa z decathlonu przestały mi starczać, wynalazłem coś takiego:

https://www.amazon.co.uk/IRON-Light-Adjustable-gripper-Strengthener/dp/B06XWQNPRN/ref=sr_1_9?keywords=go+iron+grip&qid=1661096292&sprefix=go+iron%2Caps%2C58&sr=8-9

Jest też wersja do 90kg
https://www.amazon.co.uk/Iron-Grip-Adjustable-Hand-Gripper/dp/B00IRWR82Q/ref=sr_1_8?keywords=go+iron+grip&qid=1661096292&sprefix=go+iron%2Caps%2C58&sr=8-8

Jedna z fajniejszych rzeczy które kupiłem, bardzo porządna i starczy na lata. 
Trzeba tylko sobie dodatkowo kupić jakąś owijkę jak np. taką do rakiety tenisowej i zaaplikować na grip bo inaczej troszkę się ślizga.

Bardzo szybko doszedłem do tych 70kg, jak kiedyś uda mi się wymaksować ten gripper to już tylko Captain of crush pozostaje.

I tak btw do martwego ciągu to nie ma przełożenia 1:1. Poza tym wystarczy chwyt mieszany i już jesteś w stanie bez pasków podnosić ogromne ciężary i dłonie wytrzymają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, UncleSam napisał:

I tak btw do martwego ciągu to nie ma przełożenia 1:1. Poza tym wystarczy chwyt mieszany i już jesteś w stanie bez pasków podnosić ogromne ciężary i dłonie wytrzymają. 

chwyt zamkowy też rozwiązuje problem ze ściskiem, jeśli ktoś się boi chwytu mieszanego przez asymetrię lub możliwość zerwania bicepsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MarkoBe napisał:

Mam pytanie drodzy Bracia. Jak zwiększyć siłę chwytu, czyli de facto zwiększyć siłę mięśni przedramion. Jakie polecacie ćwiczenia/porady/wskazówki itd. Zakładam temat, bo wróciłem do regularnych treningów u siebie, w przydomowej siłowni( oby zapał został). Wiadomo siła chwytu przekłada się chociażby na większy ciężar podniesiony w martwym ciągu, ale też i w życiu codziennym, podczas przenoszenia różnych rzeczy itd.

Zacznij robić kolczugi ;)

 

Jako nastolatek zrobiłem tego sporo dla bractwa - cięcie, rozginanie, zaginanie, +100k kółek ze stali spokojnie.

Do tego wywijanie żelastwem.

Na studiach zacząłem chodzić na karate - sensei kila razy próbował na mnie pokazywać "chwyty obezwładniające" - poddał się po kilku, bo miałem "jakieś dziwne ręce" :D

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, sargon napisał:

Jako nastolatek zrobiłem tego sporo dla bractwa - cięcie, rozginanie, zaginanie, +100k kółek ze stali spokojnie.

Do tego wywijanie żelastwem.

Na studiach zacząłem chodzić na karate - sensei kila razy próbował na mnie pokazywać "chwyty obezwładniające" - poddał się po kilku, bo miałem "jakieś dziwne ręce" :D

 

Coś może w tym być. Kiedyś czytałem, że barmance tak urósł obwód nadgarstka (od otwierania piwa otwieraczem), że nie pasowała na nią ulubiona bransoletka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu organ/mięsień nie używany ulega zanikowi:). Jeśli chodzi o "naturali". To największe łapska i mocny uchwyt. Mają według mnie operatorzy koparki ręcznej czyt. łopaty oraz ludzie pracujący przy ścince drzewa.

 

14 godzin temu, krzy_siek napisał:

Podobno siła ścisku, jak i vertical jump (wysokość na jaką podskoczysz) to rzeczy które w bardzo małym stopniu można poprawić, w porównaniu do np. wytrzymałości w bieganiu, albo siły w wyciskaniu.

 

Masz rację. Podobnie jak z przedramionami jest z łydkami. Trzeba się z nimi urodzić.

 

13 godzin temu, UncleSam napisał:

Żeby się nie rozpisywać to krótko powiem, gripy działają. Jest jedna oldschoolowa marka Captain of Crush, ale wtedy musisz kupować każdy jeden gripper bo nie ma regulacji.

 

Są też polskie odpowiedniki

 

W dniu 20.08.2022 o 21:32, MarkoBe napisał:

Jakie polecacie ćwiczenia/porady/wskazówki itd.

 

Trening pod siłowanie na rękę..

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że zacząłem stosować mocniejsze ściskanie hantli czy sztangi przy ćwiczeniach oraz mocniejsze przyciskanie dłoni do podłoża, przy wykonywaniu pompek, w różnych wariantach. Można również ściskać nieco mocniej drążek przy podciąganiach. Oczywiście nie może być to ścisk do załamania, bo wtedy wykonamy mniej powtórzeń, kosztem gorszego rozwoju głównych mięśni zaangażowanych, w danym ćwiczeniu. Poza tym znalazłem krótki, merytoryczny i ciekawy materiał o zwiększeniu masy i siły przedramion:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.