Skocz do zawartości

Powódź '97 - film dokumentalny, który warto obejrzeć


Obliteraror

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Iceman84PL napisał:

Wyobraź sobie, że żyjesz w takiej wiosce.

Po uj. 

12 godzin temu, Iceman84PL napisał:

Jest noc przyjeżdża wojsko z policja bez zgody mieszkańców po cichu wysadzają wał, który momentalnie zalewa wioskę

bo bodajże jak na tym filmie było pokazane 3200 m3 wody na sekundę się wdziera z duża siłą.

No ok

12 godzin temu, Iceman84PL napisał:

Przy dobrych wiatrach jeżeli szybko zareagujesz to zdołasz ujść z życiem jeżeli nie to w czasie snu topisz się.

Przypominam jest noc gdzie możliwości są ograniczone a mieszkańcy rozrzuceni na dużym terenie gdzie o pomoc było by trudno.

Wystarczyło zadzwonić

12 godzin temu, Iceman84PL napisał:

To co chciał zrobić ówczesny prezydent to zabójstwo mieszkańców i zniszczenie kilkunastu wsi by ochronić Wrocław a raczej

zabytki. Bo wpierw to przyjeżdża się i rozmawia z mieszkańcami a na koniec proponuje godne warunki rekompensaty czy zastępcze domy, lokale, mieszkania.

Jak ma się czas. Albo jest się cholernym Mojżeszem który może zatrzymać wodę. Domów i mieszkań można nie mieć do rozdysponowania. Decyzje trzeba podejmować szybko. 

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Libertyn napisał:

 

Wystarczyło zadzwonić

 

 

W 1997r. jeszcze bardzo mało kto miał telefon komórkowy. A i stacjonarny, tradycyjny aparat wcale nie był tak powszechny na wsiach jak i w miastach.

 

Ćwierć wieku temu rozważano ponoć wysadzenie wału na Wiśle przed Warszawą, Parę dzielnic miasta mogło znaleźć się na łasce żywiołu, a koszty wynikłe z kataklizmu byłyby niewspółmierne w porównaniu z takim na terenie mniej zurbanizowanym, W przypadku zalania np. ambasad na nisko położonej Saskiej Kępie państwo polskie musiałoby zapłacić potężne odszkodowania. Szczęśliwie fala powodziowa na Wiśle była niższa niż ta na Odrze. 

 

W czasie powodzi 2010r. wśród mieszkańców Żuław krążyły na wpół oficjalne informacje, że muszą się ewakuować bo ich domy i dobytek zostaną poświęcone na rzecz ratowania rafinerii. Mówiło się o wysadzeniu prawobrzeżnego wału wiślanego. Dwa dni oczekiwania na najgorsze to czas przenoszenia i wywożenia mebli, majątku w bardziej bezpieczne miejsce. Na szczęście i tu skończyło się na strachu,

Edytowane przez Endeg
styl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem ten dokument, robi wrażenie. Najgorszy wniosek to, że pewne aspekty pomimo upływu czasu pozostały niezmienne. Nadal jesteśmy zjednoczeni głównie tylko pod presją zagrożenia.

 

Nie napawa optymizmem również podsumowanie, w którym autor cytuje raporty NIk-u, że infrastruktura przeciwpowodziowa to nadal "ch*j, d**a i kamieni kupa". Jak widać jest gorzej niż w tym powiedzeniu - "Mądry Polak po szkodzie".

W dniu 22.08.2022 o 17:19, Libertyn napisał:
W dniu 22.08.2022 o 16:11, Obliteraror napisał:

 

Kilka tysięcy mieszkańców wsi albo kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miast. 

 

W dniu 22.08.2022 o 19:14, Iceman84PL napisał:
W dniu 22.08.2022 o 14:24, Libertyn napisał:

Ojej. Straszne. Wybrał mniejsze zło.

 

Wyobraź sobie, że żyjesz w takiej wiosce.

Jest noc przyjeżdża wojsko z policja bez zgody mieszkańców po cichu wysadzają wał, który momentalnie zalewa wioskę

bo bodajże jak na tym filmie było pokazane 3200 m3 wody na sekundę się wdziera z duża siłą.

Przy dobrych wiatrach jeżeli szybko zareagujesz to zdołasz ujść z życiem jeżeli nie to w czasie snu topisz się.

 

Gorzej jak do takiej sytuacji doszło by teraz - pisiory bez mrugnięcia okiem pozbawili by ludzi dorobku życia w sytuacji zagrożenia jakiegoś kościoła czy tam klasztoru... W mediach oczywiście byśmy usłyszeli, że wina Putina  i "Paaanie za peŁo to tiry z niemiec ze smiećmi pSZyjeRZdRZali i było dobrze". Nie wspominając już o akcji ewakuacyjnej, którą w przypadku ponownego wystąpienia powodzi na taką skalę jako pierwsi zostali by objęci upadlińcy.

  

W dniu 22.08.2022 o 19:29, Vlad_Lokietnichuk napisał:

Ja polecam cały kanał Tomka Czukiewskiego.

 

W dniu 22.08.2022 o 19:29, Vlad_Lokietnichuk napisał:

Kanał jego brata Bartka (Bez Planu) tez jest genialny.

Również polecam oba kanały. Na kanale "Bez Planu" bardziej chyba podobała mi się wyprawa do Naddniestrza - odcinki nagrywane z Roman FanPolszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/22/2022 at 9:43 PM, Egregor Zeta said:

To do kogo należał obowiązek przekopać te rowy? Komuś za to należy się nieźle skopać rów, a później powiesić dla przykładu...

Obecnie odpowiedzialne są Wody Polskie.

U mnie X lat temu zalało. Gmina + lokalny właściciel stawów przekopali potem rowy.

Gdy Wody Polskie przejęły pobieranie opłat, gmina ściągnęła urzędniczkę z Warszawy - było spotkanie.

Dyskusja kto będzie przekopywał rowy melioracyjne itd.

Właściciel stawów, ja kupiłem koparkę, swoje przekopuję, u mnie OK.

Gmina, my kasy nie pobieramy to nie będziemy przekopywać.

Wody Polskie, my kasę zbieramy ale nie wiemy ile będzie, jak starczy to coś zrobimy.

Oczywiście nic nie zrobili. 

Gdy nie ma właściciela to nikogo nie obchodzi nic poza zbieraniem kasy. 

 

   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.