Skocz do zawartości

20-ty stopień zasilania


Zatarra

Rekomendowane odpowiedzi

Będzie w tym kraju to co musi się stać już od dawna tylko jest non stop (od 2005 roku) przeciągane przez naciąganie wielu aparatów ekonomicznych. 

 

Moja rada jest taka, żeby każdy mieszkający w mieście ogarnął sobie zawczasu miejscówkę na wsi, a jeśli to nie możliwe to kupił sobie jeszcze jedną kołdrę lub gruby koc. Mówię całkiem poważnie, 10% ludzi w Rosji tak właśnie śpi, nas też to czeka. 
 

Ale! 

 

To wszystko będzie miało swoje plusy, naród po tym wszystkim zmądrzeje i na przyszłość nie będzie wybierał tak jak teraz przez ostatnią dekadę. Mam nadzieję, że @RealLife też.

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przygotowany. Węgiel, drewno jest. 8 butli z gazem. Spiżarnia pełna przetworami. 

Trudno mi sobie wyobrazić że jednak miałoby coś pierdyknąć i faktycznie by był blackout i brak ogrzewania. Ceny będą wyższe i ludzie może nauczą się bardziej oszczędzać. Gdyby jednak przyszło najgorsze to raczej nie odczuję (najgorzej z prądem, ale mam full baterii, jakieś radia czy żarówki).

Mnie aby ciekawi jak w takich blokowiskach będą ludzie kupy robić jakby prądu nie było. Musicie sobie ogarnąć jakieś wiadro i do niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2023 roku VAT musi spaść do 22 procent. „Rząd na to nie pozwoli” 

https://wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/Od-2023-roku-VAT-musi-spasc-do-22-procent-Rzad-na-to-nie-pozwoli?rzs=OTymSięMówi&rzp=standard&_gl=1*fus5pn*_ga*MTAxMDg1ODYyLjE2NTQ2MDc4OTA.*_ga_MPM3D93P3J*MTY2MTQwNDQ0Ny42My4wLjE2NjE0MDQ0NDcuN

Przepraszam za źródło

 

Komentarze pod tym:

- "Podatki są niskie, są w odwrocie, niema powodu żeby się ich bać, te siły unii, siły zła którymi jak wiemy dowodzi donald tusk sterowany z berlina, chciały by żeby podatki były niższe a jak wszyscy wiemy niższe podatki to tak naprawdę wyższe podatki,składki i akcyzy... nie możemy sobie na to pozwolić dlatego wprowadzimy tarczę antypodatkową, 1000zł dla każdego kto nie płaci podatków... ale to nie jest nasze ostatnie słowo, dlatego za chwilę o naszym programie podboju kosmosu, zaglądaniem do gwiazd, zaśpiewa państwu największa z gwiazd, oto zeeeneeeeeeek maaaartyniuuuk!"

"To co napisałeś jest tak niedorzeczne, że w PiSie możliwe do zrealizowania."

---

- "Obniżymy wat do 22%, ale nałożymy na was 5% podatek od towarów i usług w celu odbudowy kraju po kryzysie ( ͡° ͜ʖ ͡°)"

- " pracuje pan w KPRM?"

- "zapewne nie, ale widać ze mógłby i ma do tego predyspozycje"

- "jakie 5%?! Bez skomplikowanego wzoru na obliczenie podatku nie ma zabawy."

- "ale wzór może ułożyć tylko firma zewnętrzna szwagra pana ministra?"

- " ok, ale tylko w pakiecie z zaprogramowaniem kalkulatora na stronę Ministerstwa Finansów.*
        * kalkulator nie musi liczyć podatku poprawnie."

- "o, widzę że kolega chyba robi w zamówieniach publicznych..."

 

Jak nie odnieść wrażenia, ze narodowe "czampiony" czerpią pełnymi garściami z netu

 

Śmiech przez łzy (rozpaczy) :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wsi ludzie sobie poradzą, pójdą do lasu nawet ogólnego i na pewno nikt ich nie pogoni jak będzie -20 bo to wyborcy, reszta w domach już skupuje tanie meble nawet z sklejki i będzie się kopciło. Niestety ten węgiel co teraz przychodzi ma niską kaloryczność, dużo odchodzi, więc w blokach będzie nieciekawie.

 

Biorąc powyższe polecam blokersom zakup grzejnika na kartusze, tak wiem tanio nie jest, ale jak będzie bardzo zimno lepsze nić nic.

Taki alpen camping to koło 200 zł, kartusze 400ml po 7 zł, jeden starszy na 2 - 3h grzania:

https://allegro.pl/oferta/piecyk-gazowy-turystyczny-alpen-camping-4-kartusze-11353793271

 

Lepsze niż nic, podejrzewam że w dzień będą przerwy i to spore, ale chociaż na noc będą trochę grzać bo ich na taczkach wywiozą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, spacemarine napisał:

Lepsze niż nic, podejrzewam że w dzień będą przerwy i to spore, ale chociaż na noc będą trochę grzać bo ich na taczkach wywiozą

 

 

Tutaj JP mówi ze pis tonie. Klątwa itp.

Jeśli to prawda, to oni mają już wszystko w d...e. Teraz to jest po prostu skok na kasę. Będą uwalać wszystko koncertowo bo zajęci są kradzieżą 24H/7/365

 

Ale czy zmiana na innych coś zmieni?! Ten sam kij tylko inny koniec dla niepoznaki dla jak to ładnie nazwał @rnext "jedwabnika" Iluzja wyboru.

 

Polityka (bezwstydną ku....e) się nie zmieni. Można zmienić na innego polityka ale to niczego nie zmienia.

Edytowane przez Zatarra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spacemarine said:

jeden starszy na 2 - 3h grzania

"Człowiek może mieć zapasy na czarną godzinę, ale nie na czarny rok". Ratunkowo - jak najbardziej. Ale lepiej mieć nie zapas, a metodę zdobycia - najlepiej taką, która może być kontynuowana do skutku.

Przypomnę, że już w tym roku w Chinach palili w piecach ziarnem...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spacemarine said:

Taki alpen camping to koło 200 zł, kartusze 400ml po 7 zł, jeden starszy na 2 - 3h grzania:

https://allegro.pl/oferta/piecyk-gazowy-turystyczny-alpen-camping-4-kartusze-11353793271

Jasne, lepsze takie coś niż nic, chociaż IMO to przywiązanie do kartuszy z gazem to średnio może wypaść pod względem dostępności.

 

Sami mamy już cztery systemy grzewcze, jak świrować to świrować ;)

- C.O. z kotłem na LPG w butlach (akurat tu na wsi nie ma jeszcze "rurociągu Przyjaźń"), rozwiązanie na dobre czasy (które się chyba skończyły) bo w ciągu roku butla (wystarczała zimą na 7-10 dni) zdrożała ze 170 do 350. 

- kozo-kominek na drewno (nawet ugotować na nim można a i ziemniaki z ogniska piekłem :D), sąsiad ma lasy, w dobrej cenie mamy drewno, praktycznie od czasu jego montażu w styczniu, grzane było głównie nim

- piecyk naftowy Zibro off-grid, taki knotowy, najprostszy, ale za to niezależny od prądu w gniazdku, błyskawiczne ciepło i to w sporej ilości, np. zanim się kominek rozgrzeje rano. I do bloku raczej coś takiego bym polecał. 

- niewielki grzejnik elektryczny na lokalne dogrzanie któregoś pomieszczenia (głównie mojej pracowni). 

 

Natomiast nie zapominajmy, że nie tylko trzeba nie zamarznąć, ale i coś przekąsić, najlepiej na ciepło. Ze swojej strony mam przetestowany ten palnik:

https://allegro.pl/oferta/wielopaliwowy-palnik-nova-optimus-12363776373

I właśnie w coś wielopaliwowego bym celował - sprawdziłem, przepala pięknie denaturat, naftę, ropę i nawet benzynę ekstrakcyjną. 

Aczkolwiek jak zobaczyłem dzisiejszą cenę to oczy mi wyszły z orbit. Zaopatrzyłem się jak były po coś koło 350.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PyrMen nie przesadzaj i nie promuj retoryki "lewych sanek". To nie jest żadna wina konsumentów, że jest taka inflacja. Konsument ma pełną swobodę i prawo kupować co tylko chce za własne, zarobione pieniądze. To kartel rządowo-banksterski nie powinien mieć prawa fałszować swobodnie waluty. Wyłącznie dzięki "polityce monetarnej" polegającej na fałszerstwie megaton papieru, mamy mniej "cukru w cukrze", czyli pieniądza w pieniądzu. I stąd jest gros inflacji. A nie z zaspokajania potrzeb przez obywateli, którzy sobie sami na te potrzeby zapracują.

 

Od samego "zapracowania" nie rośnie baza monetarna, tylko zwiększa się ilość dostępnych dóbr, prowadząc zresztą do deflacji. Kartel finansowy odcina od tej dodatkowej wartości kupony, obniżając wartość waluty i zgarniając nadwyżkę deflacyjną dla siebie (chociaż ich chciwość sięga dużo dalej). Wyrównują niepostrzeżenie poziom cen, i zamiast dzięki pracy - wszystko tanieć, drożeje, bo się nie potrafią pohamować w chciwości i rabunku. 

 

ps. Dlatego pieniądz powinien być towarowy. Każdy inny jest sposobem na masowe dymanie jedwabnika, przez właścicieli "pieniądza" (waluty). 

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Redbad napisał:

Wtedy może uda się do szpitala dostać,

Lepiej do więzienia, tam na ogrzewaniu nie będą oszczędzać, bo osadzeni potrafią równo jechać z państwem polskim przed sądami, lecą wyroki za osadzenie niepalącego z palącymi, za zbyt mały metraż celi itp. 

 

Dlatego będą pilnowali, żeby dupy osadzonym nie zmarzły ;) 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Mosze Red said:

Lepiej do więzienia, tam na ogrzewaniu nie będą oszczędzać, bo osadzeni potrafią równo jechać z państwem polskim przed sądami, lecą wyroki za osadzenie niepalącego z palącymi, za zbyt mały metraż celi itp. 

Rany, pamiętam jak bodaj w latach '80-'90 zdjęto z indeksu filmów zakazanych, pewien ruski obraz, który postanowiłem obejrzeć z ciekawości. Otóż scenariusz traktował o dwóch ruskich emerytach, siedzących na ławeczce w parku, do którego zostali doprowadzeni więźniowie "na roboty" przy kwiatkach. Koniec końców, emeryci rozważali jakiś występek, oceniając że jest on bardziej w ich sytuacji korzystny od uczciwego życia, bo dzięki temu nie będą przymarzać zimą i jak obdartusy chodzić głodni przez resztę roku. Trafią sobie do więzienia, gdzie inni ich sfinansują i zatroszczą się o ich zdrowie, pełny brzuch, rozrywki i ciepły kocyk. I nawet telewizor będzie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rnext napisał:

Jasne, lepsze takie coś niż nic, chociaż IMO to przywiązanie do kartuszy z gazem to średnio może wypaść pod względem dostępności.

 

 

Pełna zgoda ale lepsze niż nic, kozy nie wstawię do mieszkania w bloku, a grzejnik naftowy aż tak tanio nie wychodzi, więc zostaje grube ubranie się i dogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwój wydarzeń w zoo nabiera tempa: Zaledwie dwa dni po tym, jak należąca do PKN Orlen włocławska spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych, kryzys na rynku odbił się również na browarnikach. Carlsberg Polska wstrzyma produkcję w związku ze wstrzymaniem przez Anwil i Grupę Azoty dostaw dwutlenku węgla, niezbędnego do warzenia piwa - poinformował serwis Poradnik Handlowca.

"Zakłady mięsne za kilka dni mogą stanąć. Kończą się zapasy dwutlenku węgla"

https://businessinsider.com.pl/biznes/dwutlenek-wegla-sie-konczy-i-zaklady-miesne-za-kilka-dni-moga-stanac/y8jt13c

 

Oho! Nie spodziewałem się ze tak zacznie się rozkręcać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/24/2022 at 10:45 PM, RealLife said:

To są twoje przypuszczenia, domysły.

Oczywiście że tak. Ale można też wierzyć jak Ty w wersję oficjalną, choć od niepamiętnych czasów, lepiej się w PL wychodziło, wierząc tylko w to, co zostało oficjalnie zdementowane.

 

Quote

Ty zaś twierdzisz że największa spółka chemiczna w Polsce okłamuje swoich akcjonariuszy, klientów, dostawców i pracowników podając fałszywy powód. 

Powód i pretekst to są dwie różne rzeczy, podobnie jak cele realne i cele deklarowane.

A "Grupa Azoty" należy w większości do Skarbu Państwa (siłą rzeczy będą posłuszne odpowiednim ministrom i polityce) a reszta to Mosze Kantor i OFE+TFI (nie licząc free float). Więc ten typ akcjonariuszy sam najchętniej nakłamie. Tym bardziej, że kłamstwo o tym, że cena gazu za duża jest korzystniejsze dla kursu akcji niż rozłożenie rączek i powiedzenie - nie mamy z czego robić i nie wiadomo kiedy będzie. Szczególnie, że tu nie same nawozy zaczną być problemem, bo już są braki w produkcji CO2 dla przemysłu, spożywki a nawet na suchy lód do transportu. Więc przy tak szeroko strategicznej produkcji, nie ogranicza się jej ze względu na cenę. Tym bardziej, że jednak, mimo wysokich cen jakaś część produkcji idzie. 

 

Quote

Baltic Pipe zacznie przysyłać gaz 1 października, w tym roku zapewne w 1/3 swoich możliwości. Kolejne kontrakty są negocjowane. 

Kolejne??? To są już wynegocjowane jakiekolwiek?

Chyba że masz na myśli ten już załatwiony gaz dla Ukrainy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kespert napisał:

Przypomnę, że już w tym roku w Chinach palili w piecach ziarnem...

Ajwaj. Mój znajomy rolnik od lat w okresie tzw. klęski urodzaju pali w piecu jęczmieniem i owsem. Prócz że zboże ma 70% kaloryczności węgla. To dodatkowo po okolicy rozchodzi się miły aromat palonego słodu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Baca1980 said:

w okresie tzw. klęski urodzaju

To co innego ;) Ale w przypadku gdy naraz jest brak nawozu, węgla, a paliwo i praca drogie - klęska urodzaju raczej nam nie grozi.

 

Quote

PGNiG miałby zapewnić gaz w cenach nie wyższych niż średni koszt jego pozyskania, powiększony o średni ważony koszt kapitału. Gaz w takich cenach miałyby mieć zapewnione zakłady mięsne, mleczarnie, piekarnie i producenci nawozów. Jednak póki co praktyczne działania nie zostały podjęte. Jest prawdopodobne, że ostateczne decyzje zapadną na radzie ministrów 31 sierpnia.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/za-5-dni-uboj-swin-stanie-w-miejscu-a-mleczarnie-wstrzymaja-produkcje-powod-ten-sam-co-przy-nawozach/

https://businessinsider.com.pl/finanse/rzad-chce-zamrozic-ceny-gazu-na-2023-r/vlwql1e

 

Dobry kryzys nie może się zmarnować - już na początku było jasne, że "wujek rząd" będzie musiał zareagować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak @Rnext dywersyfikuję się grzewczo jak mogę. Wiadomo, że w domu o to łatwiej niż w bloku, ale nawet tam polecałbym zaopatrzyć się w jakiś piecyk naftowy typu zibro i jakiś palnik na naftę do ugotowania sobie szamy. 10 litrów nafty to wydatek rzędu 100 PLN a powinno wystarczyć na jakieś 10 dni grzania po kilka godzin dziennie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenię mądre myślenie, ale na koniec dnia nie da się kompletnie odciąć od rzeczywistości.

Np:

Ktoś ma agregat, ale nie kupi benzyny, bo na stacji nie ma prądu, pompy i komputery!!! nie działają a dziś nawet mając kasę nie kupisz nic gdy siadły komputery.

PS:

Dziś kupiłem 10 świeczek, żeby przynajmniej nie siedzieć w ciemności i nie płacić za nie po 100 PLN za sztukę.

Zawsze wszystko będzie, kwestia za ile.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eskel napisał:

Podobnie jak @Rnext dywersyfikuję się grzewczo jak mogę.

 

Bój się Boga. I nie nakręcaj inflacji jak już wcześniej ktoś wspomniał :D 

A tak serio to ja polecam żarówki na baterię jak ktoś nie chce siedzieć po ciemku. U mnie już raz prądu nie było i dobrze się sprawdziły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, yrl said:

A tak serio to ja polecam żarówki na baterię jak ktoś nie chce siedzieć po ciemku. U mnie już raz prądu nie było i dobrze się sprawdziły. 

Aktualnie rozważam konstrukcję lampki opartej na taśmie LED i małym akumulatorze (jakiś modelarski 12V koło 10Ah). Odcinek taśmy zżera 500mA czyli mamy circa 20h świecenia na jednym ładowaniu. Może komuś idea przypasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.