Skocz do zawartości

Śmierć ojca w Kanadzie - czy coś należy się synowi? Ważne!


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, mam takie pytanie i prośbę. Mój kolega wychowywał się bez ojca, który opuścił rodzinę dawno temu. Kolega żył w Polsce a jego ojciec w Kanadzie - teraz umarł. I pytania dwa:

 

1. Czy należy się cokolwiek koledze? Moim zdaniem chyba zachowek? Ojciec miał w Kanadzie swoje dzieci i żonę.

 

2. Jak w ogóle sprawdzić ile miał ojciec majątku? Czy to możliwe? A jak tak, jaką drogę obrać by to sprawdzić?

 

Proszę o konkretną odpowiedź, a nie o domysły. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie prawo tam nie obowiązuje, nie ma czegoś takiego jak zachowek , jeśli był obywatelem kanadyjskim, a zakładam, że był.

 

Kanada jest państwem federacyjnym czyli każda prowincja ma własne prawo spadkowe, aczkolwiek opiera to się wszystko na zasadach prawa anglosaskiego.

 

Pierwsze jest dziedziczenie testamentowe.

 

Jeśli zostawił testament to dziedziczenie jest według testamentu i zależy czy twój kumpel w nim został uwzględniony, jeśli został, zostanie poinformowany przez wykonawcę testamentu.

 

Jeśli nie było testamentu, to prawo administracyjne danej prowincji. Np. w Ontario majątek wartości do 200 000 dolarów przypada małżonkowi, wszystko powyżej 200 k jest dzielone między małżonka i dzieci po równo. Czyli żona / mąż zawija najwięcej. Jeśli nie ma dzieci i żony/ męża, dziedziczą rodzice zmarłego, w następnej kolejności rodzeństwo, później dzieci rodzeństwa.

 

Między prowincjami są różnice w prawie spadkowym ale niezbyt duże.

 

Tak więc jeśli ojciec kumpla zostawił testament i nie uwzględnił syna z Polski to syn nic nie dostanie, jeśli nie zostawi testamentu i zostawił majątek większy niż 200 000 dolarów kanadyjskich to dostanie kasę.

 

Jedyny wyjątek to gdy testament został sporządzony i nie zostało uwzględnione dziecko, o którym rodzic nie wiedział, w tedy należy mu się część niezależnie od testamentu, no ale jak rozumiem to nie dotyczy raczej twojego kumpla.

 

Do pomocy w postępowaniach spadkowych na terenie Kanady zobowiązane są polskie konsulaty i z nimi należy się kontaktować.

 

Wszelkie informacje na temat spadku, jego składników, wartości itp. udziela wykonawca testamentu lub urząd odpowiedzialny za rozdzielenie spadku jeśli testamentu nie było, to zależnie od prowincji może być sędzia, może być urzędnik wyznaczony przez sąd lub członek rodziny lub kilka innych opcji. 

 

Różnice między prowincjami mogą dotyczyć kwoty zarezerwowanej dla współmałżonka, podatków spadkowych, czy proporcji podziału między członków rodziny, ewentualnie kolejności dziedziczenia przez dalekich krewnych czyli dalszych niż dzieci rodzeństwa.

 

Największym wyjątkiem było to, iż w jednej prowincji  (nie jestem na 100% pewny ale chyba Quebec) dom rodzinny wraz z podstawowym wyposażeniem (meble/ rtv/ agd) przysługuje zawsze współmałżonkowi.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że teraz odpowiadam, ale dopiero zobaczyłem wątek - mieszkał w Ontario, albo w okolicach - a alimenty płacili jego rodzice, którzy mieszkają w Polsce. Kolega będzie się dowiadywał, ale ciężka bardzo sprawa z dostępem do jakichkolwiek informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to Ontario, wszystko jak w moim pierwszym poście.

 

Alimenty miał płacone, nie istotne czy ojciec czy dziadkowie.

 

Jeśli był testament i jest uwzględniony to dostanie to co ojciec zapisał.

 

Jeśli go nie uwzględnił nic nie dostanie.

 

Jeśli nie było testamentu dostanie równą część z majątku pomniejszonego o 200 000 cad żony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba nawiązać kontakt z polskim konsulatem i poprosić o pomoc w sprawie spadkowej.

 

http://toronto.msz.gov.pl/pl/konsulat/inne_przedstawicielstwa/

 

Podać swoje dane, dane ojca i poprosić o pomoc w uzyskaniu informacji. Jak będą bardzo uczynni to się wszystkiego dowiedzą, jak mniej uczynni to podadzą konkretne namiary na urząd/ przedstawiciela/ wykonawce testamentu gdzie twój kolega o wszystko się dowie.

 

Tu masz dział prawny, wystarczy opisać sprawę i wysłać mail:

 

http://toronto.msz.gov.pl/pl/konsulat/struktura_urzedu/referat_prawny/

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co o tym sądzicie?

 

Napisałem do konsulatu płaczliwy meil, że proszę o pomoc w sprawie ustalenia, czy należy mi się spadek (pisałem w imieniu kolegi), odpisali:

Szanowny Panie,

Konsulat nie pośredniczy w prywatnych sprawach spadkowych.

Sugerujemy kontakt z profesjonalnym zastępcą procesowym.

Przykładową listę prawników z Ontario może Pan znaleźć tutaj:

http://toronto.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_prawne/adwokaci/

 

Napisałem więc meil do kancelarii, która ma napisane że obsługuje sprawy w j. polskim. Odpisali po ang:

 

Thank you for your e-mail letter dated April 5, 2016.

 

I have a law practice where I have been acting for Embassies and Consulates General and for foreign beneficiaries of Canadian estates since 1967.  I have been acting for Polish beneficiaries of Canadian estates over this long period of years.

 

I will be pleased to give this matter my immediate attention on your behalf and I will be pleased to conduct an investigation and provide you with the information I am able to obtain with regard to your father and your father’s estate.  It will be important for me to obtain information with regard to whether your father has left an estate.

 

It will be important for me to obtain information with regard to whether your father has left an estate.

 

It will be important for me to obtain information with regard to whether your father has died leaving a Will, or if he died intestate, without a Will.  If your father has left a Will, we will be able to determine whether you will be able to share in his estate under the terms of the Will.

 

If your father has died without leaving a Will, you will be entitled to share in this estate.  Depending upon the size of this estate and depending upon whether he is survived by a widow and by children in Canada.

 

If you wish me to act on your behalf with regard to this matter, I will not charge you any fees unless we are able to recover a part of your father’s estate for you.  In this event, the fees I charge are usually between 5% and 10% of the funds we are able to obtain on your behalf.

 

If you wish me to act on your behalf, would you kindly advise me, and would you please let me have the full name of your father and, if possible, his last address in Canada.

 

I will look forward to hearing from you once again at your convenience.

 

Yours sincerely,

 

ROBERT GORDON PRICE, Q.C.

 

RGP/tc

 

 

 

Napisałem że proszę po polsku, więc wrzucili w translator tak, że nadal szczegółów nie rozumiem:

 

Dziękuję za list e-mail z dnia 05 kwietnia 2016.

 

Mam praktykę prawniczą, gdzie zostały działającą w ambasadach i konsulatach generalnych i zagranicznych beneficjentów kanadyjskich osiedli od roku 1967. I zostały działających na rzecz polskich beneficjentów kanadyjskich osiedli nad tym długim okresie lata.

 

Będę zadowolony, aby dać tę kwestię mojej natychmiastowej interwencji w Twoim imieniu i będę zadowolony, przeprowadzić dochodzenie i dostarczyć informacji jestem w stanie uzyskać w odniesieniu do swojej posiadłości ojca i ojca. Będzie to dla mnie ważne, aby uzyskać informacje w odniesieniu do tego, czy twój ojciec opuścił posiadłość.

 

Będzie to dla mnie ważne, aby uzyskać informacje w odniesieniu do tego, czy twój ojciec opuścił posiadłość.

 

Będzie to dla mnie ważne, aby uzyskać informacje w odniesieniu do tego, czy twój ojciec zmarł pozostawiając testamentu lub gdy zmarł testamentu, bez woli. Jeśli twój ojciec pozostawił testament, będziemy w stanie określić, czy będzie w stanie uczestniczyć w jego posiadłości pod względem Woli.

Jeśli twój ojciec zmarł nie pozostawiając testamentu, będzie uprawniony do udziału w tej nieruchomości. W zależności od wielkości tego majątku w zależności od tego, czy jest on Pozostawił wdowę i dzieci w Kanadzie.

 

Jeśli chcesz mnie do działania w jego imieniu w odniesieniu do tej kwestii, nie pobieramy żadnych opłat, chyba że jesteśmy w stanie odzyskać część majątku ojca dla Ciebie. W takim przypadku opłaty Zaklinam są zwykle pomiędzy 5% a 10% środków jesteśmy w stanie uzyskać w Twoim imieniu.

 

Jeśli mnie chcesz działać w Twoim imieniu, zechciałby Pan mi doradzić, a ty daj mi mieć pełną nazwę swojego ojca, a jeśli to możliwe, jego ostatni adres w Kanadzie.

 

Ja czekam na kontakt z Państwem ponownie w Twojej wygody.

 

Z poważaniem,

 

ROBERT GORDON PRICE, Q.C.

 

RGP/tc

 

 

 

 

 

Ale myślę że to dla kolegi świetna sprawa - będą szukać za darmo, jak nic nie znajdą nic nie traci, tak? A jak znajdą, 5 - 10% zabiorą? To byłoby idealne wyjście, czy gdzieś tu może tkwić haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś czegoś pewien, zawsze najlepiej mieć to na piśmie. Jak widać-o ile tłumaczenie nie szwankuje-pobierają wynagrodzenie od wysokości ewentualnego spadku. To jest już zobowiązanie na piśmie. Można się dopytać, czy koszty zmierzające do stwierdzenia faktów ponosi klient. Oczywiście adwokat musi mieć pełnomocnictwo do dokonywania pewnych czynności, więc należy zawrzeć z nim umowę w celu zajęcia się sprawą, nawet ustna wystarczy, czyli zwykłe zlecenie dokonania czynności, o ile się nie mylę, a pisemna do konkretnych czynności wymagających zgody zainteresowanych, gdy trzeba np. o coś wystąpić w urzędzie.

 

Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

 

Wystarczy i należy dopytać się adwokata. W razie problemów językowych gdy w grę wchodzą jakieś zobowiązania, lepiej mieć tłumacza. Ale to co piszę to chyba oczywistości, no ale pytanie zadałeś takie raczej proste.

Fajnie by było dla klienta, gdyby każdy prawnik nie rzucał od razu kwot za samo zajęcie się sprawą.

Edytowane przez AdrianoPeruggio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku pomijam formułki grzecznościowe, tłumaczę ci sedno pisma:

 

Ma wiele lat doświadczeń w zajmowaniu się sprawami spadkowymi gdzie spadkobiorcy są z Polski.

 

Chętnie zajmie się wszystkim, od momentu uzyskania aktu woli/ pełnomocnictwo (umowy o prowadzeniu sprawy) na piśmie od ciebie.

 

Nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie sprawy, dopiero po zakończeniu postępowania pobiera prowizję 5% do 10% od części spadku, którą klient dostanie (nie pisze od czego zależy wysokość tej prowizji, ale to na bank będzie zawarte w pełnomocnictwie). Czyli jeśli nic mu się nie należy, nic nie zapłaci.

 

Wszystko w formie umowy pisemnej/ pełnomocnictwa oczywiście.

 

Ustala stan majątkowy, wszystko na temat co ojciec zostawił, sposób dziedziczenia itp.

 

I opisują to co ja opisywałem we wcześniejszych postach, czyli dziedziczenie testamentowe (jak syn jest uwzględniony) i poza testamentowe, jak ojciec nie zostawił ostatniej woli.

 

 

1 Teraz kolega powinien poprosić kancelarię z Kanady o pełnomocnictwo do podpisania.

 

2 Zrobić tłumaczenie pełnomocnictwa u tłumacza przysięgłego (zakładam że nie będzie dłuższe niż 2 strony A4) to 60 -100 pln.

 

3 Porada adwokata, który ogarnia prawo kanadyjskie (weryfikacja pełnomocnictwa czy nie ma kruczków) jakieś 150 - 200 pln.

 

4 Podpisanie pełnomocnictwa u notariusza (tzw. notarialne poświadczenie podpisu) jak dobrze pamiętam 20 pln + vat sama czynność kosztuje + jakaś drobna suma za każdą potwierdzoną kopię czyli notariusz to będzie jakieś 40 - 60 pln. 

 

5 Wysłać pełnomocnictwo do owej kancelarii w Kanadzie i czekać na efekt.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.