Skocz do zawartości

Kompostowanie zmarłych w Kalifornii dla dobra klimatu od 2027r


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie dobrowolnie bo spalanie ciał emituje zbyt wiele CO2, a te okropne wulkany nie chcą przestać się tlić...

 

Baliście się o brak nawozów, nie ma problemu

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11236485/HUMAN-remains-used-compost-2027-new-California-law-tackle-climate-change.html

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kolejny etap dehumanizacji.

 

Wystarczy zadać sobie pytanie co było jednym z głównych elementów tworzenia społeczeństwa?

 

Był to szacunek do zmarłych i rytuały pogrzebowe. 

 

Tutaj macie potraktowanie zmarłego jak padlinę, siup do kompostu. 

 

Jeśli zmarłego traktuje się jak padlinę, to i wartościowanie żywego człowieka spada.

 

  • Like 23
  • Dzięki 4
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Mosze Red said:

Był to szacunek do zmarłych i rytuały pogrzebowe. 

Z zastrzeżeniem, że dla właściwych zmarłych.

Do kompostu zaś często chowano wroga.

Wojskowego, albo klasowego... albo grzał do 25 stopni prądem...

 

55 minutes ago, spacemarine said:

Baliście się o brak nawozów, nie ma problemu

Do tej pory - nie bałem się.

Teraz i sam się boję, i znam datę gdy świat się zacznie bać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Mosze Red said:

To jest kolejny etap dehumanizacji.

Wystarczy zadać sobie pytanie co było jednym z głównych elementów tworzenia społeczeństwa?

Był to szacunek do zmarłych i rytuały pogrzebowe. 

Tutaj macie potraktowanie zmarłego jak padlinę, siup do kompostu. 

Jeśli zmarłego traktuje się jak padlinę, to i wartościowanie żywego człowieka spada.

 

Nie jest to etap dehumanizacji, a spojrzenie krytyczne na obrzędowość.

U podstaw tworzenia społeczeństwa były religie i to one wprowadziły to całe sakrum w stosunku do zmarłych.

Ale wraz z rozwojem społeczństw / postępem nauki myślenie mistyczne jak to jest u osób religijnych powoli zanika.

 

Podobna obrzędowość była np. z paleniem czarownic, zakazem używania piurochronów (no bo jak tak, kawałek żelaza może mieć kontrolę nad wolą Boga???) itp. 

Teraz dochodzimy do etapu, w którym społeczństwa uświadamiają sobie, że nie trzeba ludzi pakować do drewnianych skrzynek przy jednoczesnym kadzeniu jakimś dymkiem przez kapłana.

Kompostowanie to naturalny proces; matkę oszukasz, ojca oszukasz - ale życia nie oszukasz. 

 

Jedyny problem jaki ja widzę to że tego typu trend reklumuje się jako lewackie zdziczenie, kiedy jest to zdecydowanie dobry kierunek rozwoju społeczeństwa.

Po prostu zła narracja.

 

  • Like 1
  • Zdziwiony 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekadę temu tak się miały sprawy "pragmatycznego" podejścia do zwłok w skandynawii:

Cytat

 

Ciepłe jak zwłoki...

[...]

Począwszy od 2011 roku, firmy zajmujące się kremacją mają obowiązek filtrowania uwalniających się do atmosfery gazów i oczyszczania ich z toksyn oraz ołowiu (ten ostatni powstaje w procesie spalania amalgamatu, którym wypełniane są ubytki w naszych zębach). Aby tego dokonać, kominy krematoriów trzeba schłodzić z temperatury 800°C do 180°C. Jako chłodziwa używa się wody, która jest następnie odprowadzana do grzejników w pomieszczeniach dla żałobników. Tak działają już brytyjskie krematoria w Dukinfield, w Cheshire i Warwickshire oraz amerykańskie w West Midlands. Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska wypowiadają się o tej innowacji bardzo pozytywnie. - Wiemy, że to delikatna sprawa, ale generalnie chodzi o ciepło, które po prostu mogłoby się zmarnować - mówi jeden z brytyjskich urzędników, Robin Monk. Zgadza się z nim także zastępca dyrektora Centrum "Death and Society" (CDAS), przy Uniwersytecie w Bath, Dr John Troyer: Wszystko sprowadza się do odpowiedniego powiązania ze sobą  śmierci, ludzkiego ciała i technologii - mówi.

 

Wykorzystywanie na większą skalę ciepła uzyskanego w krematoriach szybko przyjęło się w Danii i Szwecji. W krajach tych uzyskana w ten sposób energia, wykorzystywana jest również do produkcji prądu oraz do ogrzewania prywatnych domów. Debatę nad całym projektem podjęła w Danii specjalna komisja etyki, w skład której weszli naukowcy, duchowni i filozofowie. Decyzja, którą ostatecznie podjęto, została przedstawiona parlamentowi. Pomimo różnic w zdaniach, komisja doszła do wniosku, że komercyjne korzystanie z pozyskiwanej w ten sposób energii nie jest nieetyczne.

Obecnie już kilkanaście krematoriów podpisało umowy z lokalnymi firmami, do których dostarczana jest uzyskana przez nie energia. Jeżeli pomysł będzie się rozwijał, mogą na nim skorzystać także inne państwa. Na dalszy rozwój technologii w tym zakresie liczy szczególnie Wielka Brytania, w której ponad 72 procent ciał jest spalanych. Niektórym żałobnikom już teraz podoba się idea tego, że ich bliscy zmarli dadzą jeszcze coś od siebie - dodaje Dr Troyer.

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/zwloki-moga-byc-uzyteczne/qyswvqj

 

 

Przez ten czas ten patent nie został wykorzystany na szerszą skalę, przynajmniej nic o tym nie słychać.

Nie wiem, kurwa, dosyć makabryczne to jest, nawet jeśli praktyczne.

:P 

 

Kiedyś dla beki powiedziałem, że "człowiek to produkt biodegradowalny", ale nie myślałem, że tak daleko to zacznie zachodzić heh.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eknm2005 całkowicie się z tobą nie zgadzam. 

 

Nawet społeczeństwa laickie przywiązują dużą wagę do obrzędów. 

 

Popatrz na Japonię, mnóstwo ateistów ale do obrządków pogrzebowych przykłada się dużą wagę. 

 

Przykłady można mnożyć. 

 

Na dodatek nie ma to żadnego uzasadnienia użytkowego. 

 

Biorąc pod uwagę ilość zgonów w PL w 2020 i przeciętną masę człowieka to uzyskano by:

 

29 574 ton materiału (już abstrahuję, że masa ciał nie jest równoznaczna z ilością "nawozu", ale niech to będzie takie uproszczenie).

 

tymczasem w PL zużyło się w tym samym roku:

 

2 050 000 ton nawozów. 

 

Jak sobie porównasz te liczby to kompostowanie zwłok nie ma żadnego znaczenia dla rolnictwa, gospodarki czy realnej użyteczności więc pozostaje jedynie realizacja celów społecznych, a jedyny cel społeczny jaki tutaj widać to dehumanizacja, obniżenie wartości jednostki, złamanie więzi międzyludzkich (brak miejsc pamięci) itp.  

 

2 050 000

     29 574

 

 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red

 

Czemu całkowicie? 

Chyba się zgodzisz z tym, że tego typu trend jest oznaką laicyzacji społeczeństwa (co może być złe, ale może być i dobre?) ?

U Marksa chyba nawet było stworzenie "obrządków" laickich na wzór chrześcijańskich, bo w końcu coś w niedzielę trzeba robić.

Nie twierdziłem, że wszystkie obrządki i rytuały znikną całkowicie, ale przypuszczam, że jedne moga być wyparte przez inne, bardziej nowoczesne.

 

Możemy się spierać, czy to dobry czy zły trend.

X lat temu pamiętam było sporo szumu o to, czy wolno palić zwłoki, z tekstami obrońców status quo w stylu 'bo w Auschwitz palili...'. 

Teraz jest to w wielu krajach mało kontrowersyjny temat, nawet chyba w takiej Polsce? (może mam mało kontaktu co ludzie sądzą w PL)

 

Podobnie będzie pewnie z tym całym 'kompostowaniem' ludzi.

Od strony racjonalnej jest to pozytywny trend, bo sensem chowania ludzi do ziemi było ich właśnie przemielenie/zapobieżenie chorobom.

 

A co do wartości pragmatycznej takiego rozwiązania. Należałoby również uwzględnić takie rzeczy jak zagospadorowania przestrzeni publicznej.

 

Personalnie gucio mnie obchodzi co się z będzie działo z  moim ciałem  po mojej śmierci.. bo nie będę już żył. 

 

BTW. 

Co do cmentarzy dla zwierząt to kto bogatemu zabroni.

Tak samo jak ktoś jest bogaty może sobie postawić mauzoleum, albo zabalasamować (czy jak to się nazywa) swoje ciało na rozwój technologii, by je wskrzesić.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Rnext said:

O rany. Pewnie jestem skrzywiony naszą prymitywną kulturą, ale wrzucił byś własną matkę na kompost? Serio?

Miałbym opory spowodowane wychowaniem w katolickiej rodzinie, ale od strony racjonalnej uważam to za całkowicie słuszne.

 

Wolę odpowiadać za swoje ciało - chcą je skompostować po mojej śmierci? Nie ma problemu.

Edytowane przez eknm2005
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, eknm2005 said:

Wolę odpowiadać za swoje ciało - chcą je skompostować po mojej śmierci? Nie ma problemu.

Niby Twój wybór i nikomu nic do tego. Chociaż nie sądzę, żeby Bezos czy Billy Bramka (logiczna? ;)) chcieli trafić na kupę obok obornika. Jakoś udawało się uprawiać rośliny bez żadnego, nawet ludzkiego nawozu (dziś to się nazywa "bio"), nawet całe dżungle rosną bez niego. Generalnie sporo jest biomasy na naszej planecie. Bardziej mi to śmierdzi niemieckim podejściem do podludzi - na mydło i rękawiczki dla damulek. Ale powtórzę, skoro Ci to nie przeszkadza, że jakaś paniusia będzie szpanować rękawiczkami z Twojej skórki z pleców albo się podmywała mydełkiem z Twoich piszczeli i tłuszczyku, co mnie do tego? Jak tam chcesz, bylebyś miał zerowy wpływ na decyzje innych. 

 

ps. Niestety nie potrafię się oprzeć przekonaniu, że jest to element budowania pogardy do samych siebie i przekonywania, że nadajemy się jedynie na nawóz.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdzące krowy :lol: to swoją drogą.

 

9 minut temu, Ace of Spades napisał:

Podobno z kompostowania powstanie gaz, którym będzie się ogrzewać okoliczne osiedla mieszkaniowe i wodę w basenach

To przecież pisałem, że się przy okazji metan wytwarza.

 

Tak z drugiej strony... to nie lewica parła w kierunku kremacji jako nowoczesnego sposobu pochówku?

No a teraz kremacja wydziela CO2 i pewnie jest na ruskim gazie. Socjalizm bohatersko pokonuje trudności... 🙀

 

ps.

Post sponsorowany przez EKOBurgery. EKOBurgery - wyhodowane w 100% na kompoście z ludzkich zwłok!!! Jedzcie EKOBurgery, bądźcie EKO.

 

😲🤮🙄🦹‍♂️

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Ace of Spades said:

Podobno z kompostowania powstanie gaz, którym będzie się ogrzewać okoliczne osiedla mieszkaniowe i wodę w basenach.

Prędzej będzie zasilało "metanowe jety" elit, niż się ktokolwiek z "nizin" przy tym ogrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext

 

Nie sądzę, by głównym powodem kompostowania było uzyskanie nawozów.

W mojej opinii jest to raczej alternatywa / trend do redukcji cmentarzy, które chcąc nie chcąc muszą się rozrastać z czasem.

Oczywiście, doły można pogłębiać itd., ale przestrzeń, którą zajmują zmarli, może być lepiej wykorzystana dla żywych.

 

Tak powstała chyba idea kremacji. Teraz jest to upgrade, że zamiast palić, można zwrócić zwłoki z powrotem do natury.

Co pewnie oburzy wiele 'religijnych' osób: "z prochu powstałeś, w proch się obrócisz". 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.