Skocz do zawartości

Przegłosowano: obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynku co kilka lat + kontrole


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Jest już po sprawie, więc media mogły obwieścić co następuje.

Wrzuciłem poniżej najciekawsze fragmenty.

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ustawa-o-efektywnosci-energetycznej-przeglosowana-nowe-wydatki-dla-wlascicieli/kcxb32y

 

  • Zdecydowaną większością głosów przeszło nowe prawo, które zmusi właścicieli nieruchomości do przygotowywania świadectw charakterystyki energetycznej budynku
  • Nowe prawo to implementacja regulacji unijnych i wejdzie w życie sześć miesięcy po jego opublikowaniu
  • Przepisy zakładają obowiązek okresowych kontroli efektywności ogrzewania i klimatyzacji oraz energetycznej

 

Za było niemal wszyscy obecni na głosowaniu parlamentarzyści PiS, KO, Porozumienia i Kukiz15, wtrzymała się prawie cała Lewica i połowa Polski 2050, a przeciw była Konfederacja.

 

 

Nowe przepisy wejdą w życie sześć miesięcy po dnia publikacji, czyli prawdopodobnie między kwietniem a majem przyszłego roku. Mają przyczynić się do oszczędności energii oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków – napisano w uzasadnieniu do ustawy. W jaki sposób? M.in. upowszechnieniem stosowania świadectw charakterystyki energetycznej budynku.

 

Dotąd takie świadectwa wymagane były dla nieruchomości postawionych po 2009 r., ale wkrótce będzie dotyczyć wszystkich, także starszych. I to niezależnie od tego, czy nieruchomość jest sprzedawana czy nie.

 

Za brak takiego dokumentu będzie groziła kara nawet kilku tysięcy złotych. Grzywnę wymierzy notariusz przy czynności notarialnej. Grzywnę dostanie też ten, kto sporządzi świadectwo niezgodnie z wymaganiami ustawy.

 

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

 

 

Okresowe kontrole

Nowela ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli. System ogrzewania z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła ma być kontrolowany:

 

  1. co najmniej raz na pięć lat dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW, co najmniej
  2. co najmniej raz na dwa lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW
  3. co najmniej raz na cztery lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW
  4. co najmniej raz na trzy lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w powyższych ustępach, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW
  5.  

Ocena efektywności energetycznej będzie musiała być robiona raz na pięć lat dla:

  1. dostępnych części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW
  2. połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW
Edytowane przez cst9191
  • Like 2
  • Dzięki 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • cst9191 zmienił(a) tytuł na Przegłosowano: obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynku co kilka lat + kontrole

W jaki sposób takie świadectwo ma się przyczynić do poprawy "efektywności energetycznej"?

 

Przecież to jest tylko skok na kasę. Tak jak sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

To niczego nie zmienia tylko napycha kieszenie bandzie cwaniaków a urzędnikom daje narzędzie kontroli. Nie bardzo wiem czego ale czegoś na pewno. No i ile cieplych posadek powstanie w urzędach sprawdzających czy dostarczyłeś świadectwo. A jak nie to mandacik. 5000 albo coś w tym guście.

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, wrotycz said:

W jaki sposób takie świadectwo ma się przyczynić do poprawy "efektywności energetycznej"?

Podobnie jak pozamykanie kopalń sprawi, że aktywność Słońca będzie stała ;) 

 

Oczywiście że skok na kasę i produkcja żerowiska wraz z synekurami dla swojaków. Ale i kolejne świadectwo gnicia i upadku, bizantyjskich systemów państwowych. Pasożytniczy aparat, dopiero wówczas ogranicza podatki (pozostawiając je zwykle na dotychczasowym poziomie, gdy nie ma już szans na ściągnięcie nowych kolejnych), kiedy żywiciel ledwie zipie, czyli jest zbyt biedny, żeby cokolwiek wysupłać z sakiewki. Proceder zwiększania przeróżnych "niskich opłat" trwa, póki nie okradną obywateli ze wszystkiego. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na te dane, kotły o mocy 20 - 100 przecież dobrze docieplony dom o powierzchni 200 metrów potrzebuje kotła 18 kW.

 

Dom energooszczędny 10 - 12 kW. 

 

Kocioł gazowy dla 100 metrowego domu to 6 kW.

 

Klima na 100 metrów to jakieś 8 kW mocy. 

 

@Rnext ty się może wypowiedz, ale mi to będzie dotyczyło tylko większych budynków np. z ogrzewaniem zbiorowym np. duże kamienice ze wspólną kotłownią, bloki, budynki użyteczności publicznej itp.

 

Mam rację?  

 

 

 

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Mosze Red said:

@Rnext ty się może wypowiedz, ale mi to będzie dotyczyło tylko większych budynków np. z ogrzewaniem zbiorowym np. duże kamienice ze wspólną kotłownią, bloki, budynki użyteczności publicznej itp.

Mam rację?  

 

Też. Tyle, że zwykle jak ktoś ma kociołek gazowy prywatnie, w jakimś domku czy coś, to albo dwufunkcyjny, gdzie CWU przepływowe potrzebuje i tak sporej mocy, więc mniej jak 20kW to rzadkość, albo jednofunkcyjny z zasobnikiem, gdzie raczej nie stosuje się mocy typu 13kW. Nawet nasz Termet nie produkuje niczego poniżej 20kW. Owszem, jest taki kondensacyjny 19kW, tyle że dla wysokiej temperatury czynnika typu 80C na wyjściu. Mało kto ma takie wysokotemperaturowe instalacje, a dla wyj. 50C/wej. 30C to już jest 21kW mocy cieplnej. Ale wytworzone ciepło użytkowe to 19kW. No nie wiem jak oni to chcą liczyć, ale spodziewam się że wyłącznie na korzyść własnych portfeli a nie naszych. Zasadniczo nigdy nie wierzyłem ani w dobre ani w szczere intencje rządu i nie powiem, żebym źle na tym wychodził. Każdemu polecam, bo nie zaszkodzi.

Ale pewnie producenci dostosują się jak zwykle do rządowych durnot i wkrótce będą ich piece też miały katalogowo 19.999 kW albo np. podział klimy np. na 5 sekcji po 5kW ;) Tylko to się najwyżej skoryguje i limity w ustawie zmniejszy.

 

Wiem też do czego pijesz z tą kamienicą. Miasto nas cisnęło wielokrotnie na albo budowę kotłowni (gazowej, a jakże!) w piwnicach albo przyłącze do miejskiego cieplika (i to po super preferencyjnych cenach). Zawsze udawało mi się przekonać resztę właścicieli (bądźmy szczerzy - też nie byli specjalnie zainteresowani) żeby się miasto pokrótce - pałowało kijem na palmie i będziemy bazować na indywidualnych systemach grzewczych, bo jak się choć trochę uzależnimy, to najpierw będzie paluszek a potem budzisz się bez ręki (w końcu tak działa "aparat" w funkcji czasu). Więc (pewnie chwilowo) ten koszt i zawracanie gitary mamy z bani. Kampanię ciśnięcia prowadzili skurczybyki od jakichś 10 lat. 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red jak dla mnie, izolacja od systemu to podstawa. Przynajmniej dopóki mamy "najlepszy rząd po '89" ;) Pamiętajmy, że rząd zawsze chce naszego dobra. Bo nie ma siły, żeby istniał sposób by pozyskał jakiekolwiek inne. Mogą tylko albo "legalnie odebrać" albo kraść "na wale". 

 

I wiesz, teraz by się okazało, że może i mamy wspólne bardzo wydajne ogrzewanie, tylko co z tego, skoro za żadne pieniądze nie ma czym go zasilić. A miejski "cieplik" też nie ma wYngla albo błoto z Kolumbii. I wszyscy są w dupie, bo sobie "niskimi opłatami" gdzie indziej odbiją tzw. sezon grzewczy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Mosze Red said:

Popatrzcie na te dane, kotły o mocy 20 - 100

 

Chyba inaczej rozumiemy ten sam temat artykuł. Cytuję:

 

dotyczy "wszystkich właścicieli i zarządców budynków oraz właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce".

 

A te kotły 20kW+ dotyczy kontroli. Okresowych, obowiązkowych kontroli.

 

17 hours ago, cst9191 said:

Okresowe kontrole

 

(...) zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli. System ogrzewania z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła ma być kontrolowany:

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext jak ktoś zostaje w PL to ja to widzę, że tak będzie wyglądało za 15 lat jeśli człowiek nie będzie chciał być dojony na każdym kroku.

 

Dla singla domek z powierzchnią użytkową parteru 25 + antresola 15. 

 

Dla pary lub rodziny 2+1 ciut więcej, 30 - 35 parter + 20 piętro. 

 

Dom dobrze docieplony, żeby spełniał "normy", wykonany w odpowiedniej technologii, ewentualnie z bala (płaski 22+ cm, półbal; 25 - 38) co da odpowiednią izolację termiczną jak się dociepli narożniki i inne wrażliwe punkty, tak żeby władza z drona kamerą termowizyjną jak będzie badać nie miała za co wpier.... mandatu, dla dobra klimatu :) 

 

Ogrzewanie mały piec kaflowy do tego własne paliwo czyli albo wierzba energetyczna albo półdziki sad, z którego będziesz wycinał nim drzewo przekroczy dozwolony obwód pnia ;) 

 

Plus dla picu elektryczne grzejniki olejowe, żeby urzędas się nie miał o co przy....

 

W domu wszystko energooszczędne, oświetlenie, pralka w klasie A, lodówka normalnego rozmiaru w klasie A (kosztowne), albo mała w klasie D która będzie miała podobną konsumpcję (i tak najprawdopodobniej na zimę wyłączana dla oszczędności xd). Do łask wróci własna ziemianka/ spiżarnia bo temperatura w ciągu roku 5 - 8 c, a jak sie zrobi w podłodze miejsce na pojemniki z lodem to i chłodniej.

 

Jakaś mała instalacja pv z małym magazynem, żeby nie mnożyć kosztów, która w lato będzie ok, ale w zimie wyciśnie z 300 - 400 w co pozwoli jedynie na odpalenie światła, TV i energooszczędnego kompa. 

 

Własne szambo/ przydomowa oczyszczalnia. 

 

Wszystko oczywiście na wiosce, dalej od drogi, żeby nie mogli na tobie wymusić podłączenia do czegoś ;) 

 

No i to będzie los klasy średniej xd

 

Co będzie miała biedota, można się domyślić. 

 

Przypuszczam, że dobrze uzyskać uprawnienia rolnicze i mieć kawałek ziemi, choćby dla picu. 

 

  • Like 6
  • Dzięki 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Mosze Red said:

Co będzie miała biedota, można się domyślić. 

Miejskie getta... Nie sądzę, żebym się bardzo pomylił w swojej predykcji sprzed jakichś dwóch lat. 

Ale przynajmniej będzie w nich można latte wypić ;)

 

3 minutes ago, Mosze Red said:

Przypuszczam, że dobrze uzyskać uprawnienia rolnicze i mieć kawałek ziemi, choćby dla picu

Też się zastanawiałem, jednak mi tam styknie jakaś max. 1ha permakultura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat, ale tutaj macie lepszy motyw na dojenie obywateli z $$. "Moto Doradca" na filmie twierdzi, że sxsczególnie zagrożeni powinni czuć się właściciele aut firmowych - 

 

Przecież oni robią z psiarni, innych służb mundurowych i teraz PP - gestapo normalnie.

@Mosze Red Słyszałeś coś o tym?

Edytowane przez Kiroviets
dop
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/25/2022 at 12:32 PM, Piter_1982 said:

Może ludzie na potęgę zaczną wymyślać jak to ominąć

Jeśli mowa o ogrzewaniu, nie powinno to dotyczyć CWU - czyli kocioł o mocy cieplnej 25kW, dla celów grzewczych dostanie na tabliczce "nominalna moc cieplna dla celów grzewczych 5kW" i niech się...

A że potem "CWU" będzie szła w recyrkulacji przez np. grzejniki... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.