Jump to content

Załatwienie renty socjalnej członkowi rodziny


Recommended Posts

Cześć, mam w rodzinie osobę upośledzoną w stopniu lekkim (od urodzenia) oraz zakwalifikowaną (niecałe 30 lat temu, w szkole)do 3. grupy inwalidzkiej.

 

Osoba ta pracowała przez max. 5 lat w swoim życiu.

 

Uważam, że jest niemal całkowicie niezdolna do pracy, z przyczyn takich jak:

 

-brak umiejętności czytania, pisania, liczenia, a więc zachodzi konieczność załatwiania za nią wszelkich spraw, konieczność dowozenia i odbierania z pracy itd...

 

- podatność na oszustwa, np. kiedyś prawie doszło do podpisania b. niekorzystnej umowy przez tę osobę, ale ktoś trzeci temu zapobiegł;

 

 

Czytałem, że konieczne w takiej sytuacji byłoby wykazanie, że doszło do pogorszenia stanu zdrowia. Czy zaświadczenie lekarskie to stwierdzające będzie wystarczajacym dowodem?

 

 

Jeśli ktoś miał podobną sytuację, jest w stanie coś poradzić, to proszę o komentarz.

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, cst9191 napisał:

Czy zaświadczenie lekarskie to stwierdzające będzie wystarczajacym dowodem?

 

O przyznaniu renty socjalnej decyduje zaświadczenie komisji lekarskiej ZUS, a nie dowolnego lekarza. Więc chcąc nie chcąc, musisz w tej sprawie zgłosić się do ZUS-u, tam Ci wyjaśnią całą procedurę. 

  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Obadaj też temat ubezwłasnowolnienia. Nie będzie mogła podpisywać umów tj nie będą miały żadnej mocy prawnej. Tu przyda się rodzic, o ile jeszcze żyje. A renta do wyrwania spokojnie. Bodaj 1000-1500 zł/ms przy nie pracowaniu. 

Edited by OdważnyZdobywca
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Żebyś się nie zdziwił, że takie spokojnie.

 

Jak rozumiem niepełnosprawność w stopniu lekkim. Ludzie mówią 3 grupa, ale to już ok 30 lat nie ma. Do niewielu rzeczy się przydaje tak naprawdę. Renta to też nie takie hop siup, szczególnie teraz. Jakaś zapomoga kilkaset PLN prędzej z MOPS i ewentualnie jedzenie z banku żywności (to najłatwiej dostać z automatu, a bywa więcej niż znośne). Pierwsze co to jeśli nie ma orzeczenia, musi stanąć na komisji, żeby je dostać. Najlepiej byłoby udowodnić ciągłość upośledzenia. Każdy brak w papierach będzie na niekorzyść. 

 

Zależy ile lat ma jeszcze ta osoba. Poszukaj fundacji u siebie w mieście, kontaktu z ludźmi z podobnym problemem. Doradzą co lokalnie można zrobić. 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Tak, jak @OdważnyZdobywca napisał, ubezwłasnowolnienie, częściowe, lub całkowite, jeśli ta osoba nie jest zdolna do czynności prawnych. Nie wiem, kim jesteś dla tej osoby, ale z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie do sądu rodzinnego może wystąpić rodzic tej osoby, małżonek, dziecko lub dzieci (dorosłe) lub rodzeństwo tej osoby (ogólnie krewni w linii prostej). Może też wystąpić z takim wnioskiem z urzędu prokurator. Wtedy ta osoba występująca staje się (na ogół, jeśli się na to zgodzi, będzie wzywana do sądu w tej sprawie) jej przedstawicielem ustawowym, będzie musiała też składać do sądu coroczne (najczęściej) sprawozdanie znad opieki nad ubezwłasnowolnionym.

Może to potem ułatwić załatwienie renty np w zus, ale tego akurat nie wiem.

  • Like 2
Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.