Skocz do zawartości

Psycholog Dr Witkowski o szarlatanerii w psychologii i psychoterapii kontra naukowemu podejściu w pomocy ludziom


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy film psychologa Dr Witkowskiego, który bez ogródek opowiada że wielu psychologów czy psychoterapeutów nie kieruje się podejściem naukowym, a swobodną interpretacją czy wyborem nurtów. Opowiada również o negatywnych skutkach takich wątpliwych specjalistów.

 

Zaznaczam, że są bardzo dobrzy psychologowie czy psychoterapeuci, sławny Zimbardo np wprowadził koncepcję eksperymentu więziennego, którego skutki widzieliśmy w czasie srovida. Natomiast nie ma się co oszukiwać że ten popularny kierunek produkuje wielu specjalistów na rynek, którzy mogą zrobić więcej szkód niż pożytku. Warto posłuchać gdyż to środowisko go nie lubi ;)

 

 

  • Like 5
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spacemarine said:

Warto posłuchać gdyż to środowisko go nie lubi


Już sam fakt, że jakieś środowisko ma swoje "dogmaty" . stygmatyzacje i temu podobne daje do myślenia. 

Mnie wręcz razi - a obserwowałem to zarówno u lekarzy, jak i u niektórych psycho loszek, gdy mają oni wdukane do głowy jakieś terminy, które przyswajają na ten czy inny sposób, niby jeżdżą na pierdyliard szkoleń, certyfikacji i nie wiadomo czego, a kompletnie nie ma w ich działaniu myślenia, empatii czy autorefleksji. 

Nabyłem swego rodzaju wstrętu do głoszenia jakichś górnolotnie brzmiących teorii z dziedziny psychologii przy kompletnym braku zrozumienia drugiego człowieka. Zdaje mi się, że osobę nadmiernie przeintelektualizowaną idzie wyczuć na kilometr. 

Tak samo lekarze - masz wszystkie obowiązkowe szczepienia, ale w kwestii nowego preparatu wykorzystującego nową metodę po raz pierwszy na masową skalę zdajesz się być sceptyczny i chcesz poczekać, aż będą konkretniejsze wyniki długoterminowego stosowania - "szur!", "foliarz!, "antyszczepionkowiec!". Nie ufa NAUCE! 
To tak, jakbyś przyjmował tabsy na ból głowy, kolana, ale na ból brzucha nie, bo nie akcpetujesz skutków ubocznych a zostałbyś nazwany antytablektowcem. 

Podobne obserwacje widać we wszelkich "wojenkach" politycznych, albo religijnych - np. tzw. "turbo katole" mają wbite jak amen w pacierzu zasady KK, znają modlitwy na pamięć, orientują się dobrze co się dzieje w ich parafii a kompletnie nie rozumieją podstaw własnej religii, a ludzi wyznających inne nurty najchętniej by sami ukrzyżowali. 
Tak samo przysłowiowy lewak jak słysza słowa "prawaka" to nawet nie próbuje go wysłuchać i na zapas zaneguje wszystko co on powie. 

Ludzie mają kompletnie zamknięte głowy i to idzie zaobserwować w różnych dziedzinach życia. 

Edytowane przez Peter Quinn
  • Like 10
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, spacemarine napisał:

Opowiada również o negatywnych skutkach takich wątpliwych specjalistów.

Znam że swojego podwórka dwie takie osoby, które przyjmują "pacjentów" z dużymi problemami, a ja sam bym im nie powierzył popilnowania dopiero co znalezionego kamienia. Współczuję, bo w dzisiejszych czasach trend julkowych oderwanych od rzeczywistości "psychologów" jest dosyć popularny, śledzę część tych osób na Instagramie to jednym słowem - skandal że oni komuś doradzają.

 

Oczywiście są też męskie odpowiedniki... Dziwi mnie fakt, że teoretycznie powinni być świadomi, że robią krzywdę, ale hajs im wszystko przesłania. Patologia poziom 1000.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem książkę psychoterapeuty (nazwiska nie pamiętam), który zajmował się różnymi nurtami i przez 5 lat próbował psychoanalizy. Nikogo, ani jednej duszy, nie udało mu się w ten sposób wyleczyć/pomóc i zawsze zwracał się do terapii bahawioralnej (terapii zachowań) i wtedy udawało mu się ludziom pomóc.

 

Po pięciu latach zarzucił psychoanalizę i uznał, że nie nadaje się ona do niczego.

Dla mnie zastanawiające, że aż tyle czasu mu zajęło zorientowanie się w sytuacji - że ta metoda nie działa ale i tak szanuję, bo przyznał, że to było nieskuteczne i zawsze starał się to "naprawić" innymi metodami.

 

Tu pan Witkowski potwierdza, tak jak ten terapeuta, również ze swojego doświadczenia, że psychoanaliza jest szkodliwa. A mimo to dalej są ludzie, instytucje, trendy, które ją i kej podobneb wynalazki promują.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto tu też przypomnieć ostatnią aferkę związaną z wydaleniem psychologa (którego imienia tu nie wolno wymawiać) z popularnego programu o ślubach aranżowanych. 

Nie idziesz z lewicowo-feministycznym nurtem? 

Ek93EkGXgAI-DYo.jpg

Nie ważne, że głosisz wartościowe treści i trzeźwo oceniasz problemy współczesnych mężczyzn. 
Być może zdarzyło mu się powiedzieć czy napisać coś niepoprawnego - jak każdemu. 
Natomiast według tamtejszych "słusznych" psycho loszek, wszystko co mówił ten Pan było złe. 

Edytowane przez Peter Quinn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko idzie w kierunku faszerowania tabsami i tyle, reszta to tylko takie pitolenie i brandzlowanie się terminami, na netflix był taki dokument "take your pills" i pokazuje jak nastolatki w usa są faszerowane masowo dragami, a to na adhd, na lepszą naukę itd, to nie są suplementy, lecz często silnie uzależniające specyfiki z skutkami ubocznymi. Dawniej jak ktoś miał adhd to częściej grał w piłkę i tyle

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr Witkowski zwraca m.in uwagę na brak zdiagnozowania pacjenta pod kontem chorób poza psychicznych. A tu jest pole do popisu. Przy dzisiejszym zanieczyszczeniu środowiska i jedzenia oraz przy niezdrowym trybie życia, muszą pojawić się jakieś, mniejsze lub większe dolegliwości fizyczne, które mogą rzutować na sferę psychiczną człowieka.

 

Jest jeszcze sprawa oddziaływania społeczeństwa, mediów, religii etc. na psychikę. Nie muszę mówić jak ostatnie lata zniszczyły poczucie stabilności, wiary w innego człowieka, w autorytety, a nawet w najbliższych. A relacje międzyludzkie, między płciowe? Tu to jest dramat...

 

Jestem kompletnym laikiem w naukach psychologicznych, ale myślę, że zapewniając człowiekowi dobre środowisko życia, tzn. spełnienie wszystkich potrzeb podstawowych i wyższych, taki osobnik nie musi korzystać z pomocy psychologicznej. Wiem, że są choroby niezależne od zewnętrznych czynników. Tymi właśnie te nauki powinny się zajmować przede wszystkim. Pozostałe są wynikiem pewnych braków, które powinny byś uzupełniane przez zdrowe rodziny, społeczeństwo, szkoły, prawo i państwo. Jeżeli te tkanki są chore, komórka będzie obumierać...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

Załączam dokument o psychoanalizie Lacan. Spotkanie z psychoanalizą - YouTube
Osoby wypowiadające się w wywiadzie zachowują się jakby byli wyznawcami Lacana.
Z ciekawszych cytytów "Tylko sesje o zmiennym czasie trwania pozwalają odkryć się nieświadomości" 🤣
Nie miał stałego cennika. 
Podał cenę sesji, takiej kwoty ze sobą zazwyczaj nie nosiłam.
Nie miałam tyle, proszę zatem dać tyle ile pani ma
Czasami przyjmował za darmo XD
Sam sięgał do Twojej kieszeni, a pieniądze upychał do szuflady
To kilka cytatów, w których widzę więcej sprzeczności niż logiki
Oto cytat skopiowany z Wikipedii
 

W podobny sposób organ erekcyjny zaczyna symbolizować miejsce rozkoszy, nie jako on sam, ani nawet nie jako obraz, lecz jako brakująca część pożądanego obrazu: dlatego można porównywać go do {\displaystyle {\sqrt {-1}}} znaczenia uzyskanego powyżej, do rozkoszy, którą mnożnik wygłoszenia przywraca funkcji braku signifiant, wynoszącego (-1).

Jacques Lacan, Subversion du sujet et dialectique du desir dans l'inconsisten freudien, 1966
Lacan został usunięty z uczelni (chyba jedyny plus)
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi się ten film o tym wujka Timo (o źródłach psychoanalizy). Nie do końca tu się z nim zgadzam, ale wielu tutaj może się zgodzić. 


Na ogół sam miałem do czynienia w młodości z psychologami i po swoich doświadczeniach wiem, że to był jakiś żart. Psycholożki nijak realnie nie pomagają. Już porady kryminalisty Andrew Tate'a lub ogólnie coachów pokroju Rafała Mazura, mimo że nie są psychologami i ich materiały dostepne w większości są za darmo, są dużo bardziej wartościowe - tysiące razy bardziej.

 

Już nie mówiąc, że psycholożki lub nastolatki idące na ten kierunek same mają bardzo często niepoukładane w głowie. Mój brat chciałby się leczyć psychologicznie i chodził do dziesiątek psychologów/psycholożek w życiu (ma żonę chorą psychicznie, od której się uzależnił, ale z drugiej strony go mentalnie i psychicznie niszczy) i sam wie, że to gwno daje. Polecałem oczywiście mu to forum...

 

Mam nadzieję, że tego nie przeczyta, hehe.

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.