Skocz do zawartości

Celebrujmy to, co nas różni. DLACZEGO?


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem sobie memy późno w nocy i zobaczyłem nagranie pokazujące jakiś ziomeczków z armii, którzy byli różnego koloru skóry i uśmiechali się do kamery z podpisem "Celebrate our differences". Jest to też hasło postępowego multi-kulti, powtarzane co i raz gdzie się da. I ja się chciałem zapytać czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć z jakiego powodu to jest dobre lub chociaż lepsze niż celebrowanie tego, co nas łączy?

 

No bo tak, jestem w stanie zrozumieć, że różnice pomiędzy poszczególnymi osobnikami tego samego gatunku powodują, że na wypadek poważnych problemów jest większa szansa, że któryś z rodzajów tego gatunku przetrwa i gatunek nie wyginie. Podobnie ze stabilnością oferowaną przez różne systemy polityczne, różne kraje czy nawet regiony. Jeśli któryś z nich zacznie działać w kierunku swojej zagłady, reszta ma to w nosie i ludzkość żyje dalej. Nawet to, że poszczególni ludzie mają różne cechy osobowości, że są tacy, którzy lubią przewodzić i tacy, którzy lubią podążać, bardziej i mniej agresywni i tak dalej, działa w ten sposób. 

 

ALE. Ze wszystkich różnic między ludźmi kolor skóry jest jednym z najmniej znaczących czynników w czymkolwiek. No tak, mamy pewne statystyczne różnice wzrostu, siły czy inteligencji, ale to nie ma żadnego znaczenia na poziomie jednostkowym. Ilość melatoniny w skórze wpływa bezpośrednio praktycznie na reakcję na słońce. To zupełnie bez znaczenia, jaki kolor skóry ma człowiek. Po co celebrować tę zupełnie bzdurną różnicę, podkreślając przez to podziały, kiedy można celebrować, fakt że jednak 99% rzeczy jest podobne. Tak samo, co z tego, że ktoś tam jest gejem czy lesbijką, czy którąś inną literką w skrócie? Premiujmy to, co ma znaczenie, np. bycie dobrym człowiekiem, działanie we wspólnym  celu społeczności (patriotyzm), bycie tego samego gatunku nawet.  Generalnie zdecydowana większość ludzi przechodzi przez te same rzeczy w życiu, różnice są kosmetyczne. O ile lepiej ludzie by się traktowali, gdyby wiedzieli że sąsiad to człowiek taki jak oni, tylko głosuje na inną partię, która i tak jest tym samym co pozostałe?

 

I ja wiem, że nasuwającą się odpowiedzią jest celowe tworzenie podziałów celem zarządzania, a może nawet deterioracji społeczeństw zachodnich. W Ameryce nie mogą przestać patrzeć na kolor skóry i cały kraj na tym cierpi, a pośrednio wszystkie kraje w Amerykańskiej strefie wpływów, bo to przełazi na nas. Może jednak jest coś, co tłumaczy to zjawisko lepiej. Niedobrze jest zakładać złą wolę. Toteż ponawiam pytanie: dlaczego celebrowanie różnic jest dobre?

 

Takie nocne rozkminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rnext zmienił(a) tytuł na Celebrujmy to, co nas różni. DLACZEGO?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.