Skocz do zawartości

W co dzisiaj zainwestować gotówkę?


Foster

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć szanownemu Gremium,

 

Pytanie jak w temacie, w co dzisiaj zainwestować gotówkę... Jak wiemy inflacja realna jest dużo większa niż ta oficjalna, lokaty średnio procentują w okolicach 8% co odpowiada mniej więcej zwrotowi z zakupu i wynajmu nieruchomości a wiadomo, kasa na lokacie jest zawsze ,,pod ręką,,. Złoto, mhm, tutaj raczej celujemy bardziej w przechowanie wartości niż jakiś zysk w krótkim terminie, srebro podobnie. Waluty, obserwując ostatni kwartał większych ruchów też tam nie ma i zastanawiam się czy aby nie kupić trochę franków, wydają się być najbardziej stabilne. Są jeszcze inwestycje niszowe, klocki lego, dobra kolekcjonerskie, obrazy, auta, krypto, no ale w tym trzeba się już mocno orientować. Zapraszam do dyskusji i przemyśleń w tym temacie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już kilka podobnych tematów...

 

Złoto/srebro raczej pod długi termin tylko.

Pod krótki to sb możemy gdybać i chuya z tego będzie a na dobrach kolekcjonerskich to się trzeba znać bo inaczej pokupisz i będzie się tylko kurzyć.

Jeśli stany dalej będą iść w stronę udupienia ruskich a highmarsy bedą srogo yebać rakietami za dniepr to złotówka ma szansę jeszcze bardziej odbić w następnym roku mimo inflacji (która jednak hamuje przez spowolnienie gospodarcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Mosze Red napisał:

Zakup ruchomości likwidowanych/ bankrutujących firm za pół darmo. 

 

Pojazdy, elektronika, specjalistyczne narzędzia i urządzenia. 

 

Szukać okazji, a później sprzedawać z zyskiem. 

 


Znam przypadek gościa, który z synem jeździ na różne licytacje komornicze i przetargi syndyków. Specjalizują się w maszynach rolniczych, hydraulicznych oraz tokarkach. Kupują na aukcji za półdarmo, lekki remont maszyny i puszczają dalej jako zregenerowana. Bardzo dobry zysk mają z tego.

 

Patrząc na ludzi w moim otoczeniu, najbardziej opłaca się inwestować:

- we własny biznes

- w rynek akcji, ale tutaj tylko długi termin. Daytrading znanalizą techniczną to jest mega stresujące zajęcie ;) 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maroon napisał:

W bombelki inwestuj. 

W jednego już inwestuję co miesiąc niemałą kasę i nie wiem czy i jaka będzie stopa zwrotu;)

 

A co wątku głównego, bardziej liczyłem na Wasze przewidywania co do przyszłości wymienionych przeze mnie ,,narzędzi,, i porównanie tego z moimi przemyśleniami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestowanie - temat rzeka

 

Jaki ma sens kupowanie złota czy srebra w fizyku? Wsadzisz ten metal do sejfu i po roku tego metalu będzie tyle samo co wcześniej - jeśli ktoś Wam proponuje/radzi aby kupić te metale w fizyku to w zasadzie ta osoba spekuluje na wzroście ceny.. dla mnie jest to działanie kompletnie pozbawione sensu bo NIKT nie wie jaka będzie cena metalu za rok, dwa czy dziesięć lat

 

Pragnę przypomnieć, że największe banki inwestycyjne manipulują ceną spot metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro przez papierowe kontrakty terminowe i mogą w każdej chwili zbić cenę tych aktywów

 

Kolejna sprawa - papierowe waluty

Jaki ma sens kupowanie papierowych walut które można dodrukować w nieograniczonej ilości? Kolejny bezsens, nie kupujcie papierowych walut, każda waluta ma swój okres ważności i w długim terminie każda waluta zjeżdża do zera - cash is trash

 

Jeżeli inwestujecie to tylko w aktywa które coś produkują czyli np. akcje, obligacje - nie kupujcie papierowych walut czy metali w fizyku bo - moim zdaniem - jest to działanie kompletnie pozbawione sensu

 

Jeśli już mimo wszystko upieracie się, że chcecie mieć ekspozycję na złoto czy srebro to kupcie akcje spółek wydobywczych ponieważ w przypadku aprecjacji waloru dadzą więcej zarobić niż metal w fizyku

 

Z całym szacunkiem do braci, ale niektorzy wypisują tu straszne bzdury, ktoś tu dobrze napisał żeby zacząć inwestowanie od edukacji, dopiero potem robić finansowe ruchy

Edytowane przez rkons
  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Foster said:

W jednego już inwestuję co miesiąc niemałą kasę i nie wiem czy i jaka będzie stopa zwrotu;)

No to jesteś doświadczonym inwestorem i powinieneś wiedzą się dzielić, a nie odwrotnie. 

1 minute ago, Foster said:

 

A co wątku głównego, bardziej liczyłem na Wasze przewidywania co do przyszłości wymienionych przeze mnie ,,narzędzi,, i porównanie tego z moimi przemyśleniami.

Dziś przewidywanie przyszłości to jak wróżenie z fusów, więc nikt ci nie wywróży lub co wróżka to inna wróżba. 

 

W związku z inshoringiem mogą iść w górę wszelkie firmy produkujące maszyny i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Również zbrojeniówka. 

 

Jeżeli szukasz szybkich deali to w przyszłym roku trzeba się po rynku nieruchomości rozglądać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bernevek napisał:

W razie wojny liczy się kapucha a nie złoto...

Tsssoooo? Kapucha chyba w słoiku jak chowasz się na strychu albo w piwnicy. W każdym innym przypadku złoto wymienisz na lokalną walutę z pocałowaniem ręki. Ne słyszałem, żeby Polacy organizowali charytatywny skup złota i srebra od Ukraińców, a hrywien już tak. To samo banki centralne, zaraz się przyssały wzajemnie do swoich fujar żeby dało się wymieniać jednego śmiecia na drugi.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bernevek  wez mi wytłumacz po co Ci będzie potrzebna papierowa waluta w czasie wojny? 😅

 

Jeśli z góry zakładasz scenariusz wojenny to najlepszą inwestycją będzie nauka języka i spierdalanie jak ruskie wjadą..

 

Albo zacznij kopać schron, najlepiej jeszcze dziś!

Edytowane przez rkons
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rkons

Cytat

wez mi wytłumacz po co Ci będzie potrzebna papierowa waluta w czasie wojny? 

Dolar / euro to waluty, które się nie załamią w razie czego. Z uznawaniem (a nawet płaceniem) nimi w wielu krajach nie będzie problemu.

Wyobrażasz sobie, żebyś za pralkę zapłacił złotem? 

W końcu podaż przewyższyłby popyt. Cena złota na bank by tąpnęła. 

Poza tym, kto potrzebuje zlota w trudnych czasach? Tutaj większą rolę grają węglowodory, wiedza (chociażby właśnie języki). 

 

Cytat

Jeśli z góry zakładasz scenariusz wojenny to najlepszą inwestycją będzie nauka języka i spierdalanie jak ruskie wjadą..

Rząd planuje pobory.. Ta woja już u nas jest, jak na razie "po cichu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bernevek pełna zgoda w kwestii posiadania zlota w fizyku, totalny bezsens

 

Czyli jednak idziesz w scenariusz wojenny, rozumiem i szanuję - ja nie wiem co się wydarzy w przyszłości więc trzymam akcje amerykanskie, akcje chińskie i kryptowaluty, jak będzie wojna to spierdalam

Edytowane przez rkons
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zastanawiam. Przymierzam się do nieruchomości w dużym mieście i w dobrej lokalizacji, ale czy to jest dobry moment? Nie mam pojęcia. Jak w 2007-8 kupowałem mieszkanie to też była górka, potem ze 3-4 lata lekka korekta, ale gdziś od 2012 systematyczne wzrosty i jestem finalnie do przodu, więc sam już nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SamiecGamma napisał:

Ja też się zastanawiam. Przymierzam się do nieruchomości w dużym mieście i w dobrej lokalizacji, ale czy to jest dobry moment? Nie mam pojęcia. Jak w 2007-8 kupowałem mieszkanie to też była górka, potem ze 3-4 lata lekka korekta, ale gdziś od 2012 systematyczne wzrosty i jestem finalnie do przodu, więc sam już nie wiem...

Ja w tym miesiącu odbieram w Wawie kawalerkę od Deva. Zakup finansowawany w 1/3 kredytem.

 

W tej chwili są tak wysoki ceny najmu, że pomimo wyższych stóp % wychodzę z ładną kwotą na rękę. Wybór najemcy jest teraz bezproblemowy, z wyborem ekip tak samo.

 

Nieruchy kupuje się na lata więc ewentualnymi korektami się nie przejmuje, ponieważ w normalnych czasach mieszkania rosną ok 8% rocznie. W dłuższym okresie mieszkania są zawsze powyżej inflacji.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MM_ napisał:

Ja w tym miesiącu odbieram w Wawie kawalerkę od Deva. Zakup finansowawany w 1/3 kredytem.

 

W tej chwili są tak wysoki ceny najmu, że pomimo wyższych stóp % wychodzę z ładną kwotą na rękę. Wybór najemcy jest teraz bezproblemowy, z wyborem ekip tak samo.

 

Nieruchy kupuje się na lata więc ewentualnymi korektami się nie przejmuje, ponieważ w normalnych czasach mieszkania rosną ok 8% rocznie. W dłuższym okresie mieszkania są zawsze powyżej inflacji.

 

Ja bardziej myślałem o dwóch pokojach, kawalerki wydają mi się teraz kurewsko drogie, ale patrząc na trendy społeczno-ekonomiczne (zwiększająca się ilość singli w dużych miastach i to, że ludzie nie mają kasy na mieszkania i dużo z nich będzie wynajmować) to może powinienem przemyśleć zakup mniejszego mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Foster napisał:

Cześć szanownemu Gremium,

 

Pytanie jak w temacie, w co dzisiaj zainwestować gotówkę... Jak wiemy inflacja realna jest dużo większa niż ta oficjalna, lokaty średnio procentują w okolicach 8% co odpowiada mniej więcej zwrotowi z zakupu i wynajmu nieruchomości a wiadomo, kasa na lokacie jest zawsze ,,pod ręką,,. Złoto, mhm, tutaj raczej celujemy bardziej w przechowanie wartości niż jakiś zysk w krótkim terminie, srebro podobnie. Waluty, obserwując ostatni kwartał większych ruchów też tam nie ma i zastanawiam się czy aby nie kupić trochę franków, wydają się być najbardziej stabilne. Są jeszcze inwestycje niszowe, klocki lego, dobra kolekcjonerskie, obrazy, auta, krypto, no ale w tym trzeba się już mocno orientować. Zapraszam do dyskusji i przemyśleń w tym temacie.

Tylko amerykańskie akcje spółek płacących dywidendę, dla dywersyfikacji etfy na Indie oraz Brazylie.

704c9ecf65ecd5a8101493970c46e980.png

1 godzinę temu, rkons napisał:

Jeśli już mimo wszystko upieracie się, że chcecie mieć ekspozycję na złoto

ale tu przecież wszyscy mają nadzieje, że te sztabki złota na wojnie wymienią za puszkę szynki lub antybiotyk xD

Edytowane przez Patryk
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.