Skocz do zawartości

Czemu w Polsce jest źle mimo, że mogłoby być dobrze


maroon

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu zaznaczam, że nie jest to przykład reprezentatywny, ale często występujący, zbyt często. 

 

Poniżej mamy dwa przedłużacze. Jeden produkcji czeskiej, drugi polskiej. 

 

IMG-20221213-112337.jpg

 

Czym się różnią nie będę opisywał, bo widać. W srodku też różnice są znaczne. Czesi swój produkt sprzedają wszędzie tam gdzie gniazdo typu E jest używane (pl, fr, cz, be, sv). Polska firma natomiast żebrze żeby chociaż w pl ktoś od nich brał. 

 

Teraz gdzie jest problem. Ano problem jest w przeżeraniu zasobów. Czesi rozwijali produkcję, inwestowali w sprzęt i maszyny oraz we wzornictwo. Opłaciło się. 

 

U nas tymczasem polski Janusz jedzie na tej samej chujowej formie i wtryskarce od 20 lat, a wszystkie zyski przeznacza na swoje domy, fury i egzotyczne wycieczki. 

 

I to jest nasz mental, który nas gubi. Zamiast inwestować, rozwijać i cierpliwie czekać na zwrot, to wszystko przeżeramy na bieżąco. 

 

Oczywiście są w pl firmy, które potrafią inwestować w rozwój. Ale jest ich niewiele. 

  • Like 5
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, maroon napisał:

Oczywiście są w pl firmy, które potrafią inwestować w rozwój. Ale jest ich niewiele. 

Jak ja lubię Twoje marudzenie?!

Niebawem zbraknie tematów o przypierdololo.

:)

Osobiście WOLĘ ten z prawej.....bo niema blokady.

Chyba* za maooo bywałeś w UKlandzie.

Tam byś ujarzmił prąda.  Co?

 

...podpowiadam: malowanie olejną glazury/terakoty, tapetowanie do szafy, pleśniejące dywany/wykładziny, 4 warstwy farby na cokole płota, domki z czerwonej jak Łódź fabryczna, osiedlowe budki z powidłami/mydłami, parki bez drzew, żarcie rozpierdalające kichy po 2 funole za korytko. 

 

57 minut temu, maroon napisał:

Poniżej mamy dwa przedłużacze.

Ke?

...raczej rozgałęzienia.

Coś słabo kabeluum na foto widzę.

 

Nic nie napisałeś o plastiku z jakiego zrobione?

HDPE, PP, ABS?

:)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maroon napisał:

Od razu zaznaczam, że nie jest to przykład reprezentatywny, ale często występujący, zbyt często. 

 

Poniżej mamy dwa przedłużacze. Jeden produkcji czeskiej, drugi polskiej. 

 

U nas tymczasem polski Janusz jedzie na tej samej chujowej formie i wtryskarce od 20 lat, a wszystkie zyski przeznacza na swoje domy, fury i egzotyczne wycieczki. 

 

I właśnie dlatego jebłem śmiechem oglądając już dawno temu na kanale prosta ekonomia odcinek o tym jak to podnoszenie podatków tłamsi przedsiębiorców bo inaczej to oni inwestują firma się rozwija a zyskiem dzielą się z pracownikiem poprzez podwyżki jak juz zarobią.

 

Gówno.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia z czego to tak naprawdę wynika, może z tego, że sami Polacy podskórnie traktują siebie samych jak śmieci, więc żrą śmieci, kupują śmieci, które sami produkują itd. Wolę nie snuć hipotez. Przykre. To co wrzuciłeś - polski będzie wzorniczo wyglądał jak gówno na podłodze. W życiu bym tego nie kupił, bo jest np. o 4PLN tańsze. We mnie to budzi natychmiast jakiś odruch niechęci, jak bym do ręki wziął produkt który zwyciężył w światowym rankingu największej tandety. Jakaś pogarda do konsumenta dla mnie z tego płynie. Pamiętam jak mój tata wyklinał na niektóre towary sprzęty, miotając najstraszniejsze wówczas przekleństwo "co za szajs made in Poland". No wiele się nie zmieniło. 

 

Jak napisał w okolicach 1770r. Adam Smith w swojej książce "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów" - "Polska jest to kraj, w którym, o ile mi wiadomo, nie produkuje się nic ponad środki niezbędne do przeżycia." Tylko nawet jak sobie wezmę "niezbędniki", np. jakieś głupie jabłka (które najczęściej są ohydne) a jesteśmy ponoć potentatem w ich produkcji, to ja się zastanawiam, komu to smakuje i kto to je? A sery? ja pierdolę, taka potęga mleczarska i robimy głównie coś o smaku i konsystencji parafiny do świeczek (no dobra, są małoskalowe rzemieślnicze produkty i bardzo wporzo). 

 

Może dlatego że każda generacja musi zaczynać wszystko od nowa? Od nowa się uczyć, od nowa doskonalić produkty, od nowa budować majątek rodzinny. Wciąż nasi przodkowie są rabowani jako i my jesteśmy. No to co mamy zbudować i przekazać w "kodzie kultury produkcyjnej"? 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, wykorzystali naszą słabość w postaci kręgosłupa moralnego i rzucili nas z gównem na niemieckie i sowieckie czołgi wybijając nam całą śmietankę genetyczną i inteligencje. Ja się już z tym prawie pogodziłem. Jeżeli nie miałem wpływu na wzrost czy mordę z jaką się urodziłem, to nie czuje również potrzeby utożsamiania się z krajem w którym się urodziłem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, Rnext said:

W życiu bym tego nie kupił, bo jest np. o 4PLN tańsze

Kilka już razy obserwowałem firmy, które usiłowały wprowadzić na masowy rynek produkty o wysokiej (stosunkowo) jakości, przy niewiele wyższej cenie.

Wszystkie skończyły tak samo.

Masowemu odbiorcy nie zależy na jakości... albo też, "nie stać go" na jakość.

Zamiast butów za 300zł, które wytrzymają rok, woli kupić buty za 100zł, które wytrzymają dwa miesiące... bo "tańsze". A ja jestem tak biedny, że nie stać mnie na takie "oszczędzanie".

Ci sami ludzie głosują w "demokratycznych wyborach".

 

47 minutes ago, Rnext said:

No to co mamy zbudować i przekazać w "kodzie kultury produkcyjnej"?

Husarską fantazję na koniu w samochodzie.

Pogardę dla "kupczyków" czy "kujonów", nie mówiąc o pogardzie dla prawa.

 

Ucz się siodła, szabli, dzbana,

a poznają w tobie Pana.

https://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/dobre-rady-pana-ojca/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maroon napisał:

. Zamiast inwestować, rozwijać i cierpliwie czekać na zwrot, to wszystko przeżeramy na bieżąco. 

 

Według mnie pokłosie naszej historii. Poco kumulować majątek jak w każdej chwili przyjedzie w odwiedziny rus, prus lub szwed:).

 

Polska od lat to kraj tranzytowy. Głównie dla obcych wojsk :).

Edytowane przez Baca1980
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.