Skocz do zawartości

ChatGPT to sztuczna inteligencja która w dużej mierze zastąpi programistów dziennikarzy i wiele innych zawodów


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

Myślisz że żartuję, bo ile razy to słyszeliśmy i rozchodziło się po kościach, ale docelowo pewnie w ciągu 5 czy 10 lat dzisiejszy programista nie będzie istniał, raczej bliżej mu będzie do testera sprawdzającego generowany kod, który rozmawia z AI generujące kod co obniży koszty i zwiększy produktywność, nagle mnóstwo klepaczy kodu nie będzie potrzebne, obniży stawki na rynku itd. Co więcej to ai może robić inne rzeczy pisać artykuły, układać spersonalizowaną dietę itd

 

Myślisz Panie już tyle było tych game changerów a i tak jest wszystko po staremu, no to obejrzyj poniższe filmiki i dema:

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętajmy że AI uczy się wykładniczo, to jest beta i ma mieć dodane bodajże kilkanaście razy więcej danych, uczy się samo i jest w uczeniu kierowane przez ludzi jakie odpowiedzi są prawidłowe, dzięki temu uczy się szybciej i jest dokładniejsze. Tak robi błędy i trzeba czasem pytać czy to cały kod? Aby wygenerowało cały kod, ale ludzie to jest naprawdę imponujące.

Zawód programisty bardzo się zmieni, nie odejdzie ale w ciągu najbliższych lat wejdą spore zmiany, pewnie chatpgt czy GPT-3 wejdą jako asystenci programowania do kompletowania kodu, automatyczni testerzy itd i kto się nie dostosuje wypadnie z rynku, bo dobry programista z chatgpt będzie wydajniejszy niż 5 czy 10-ciu przeciętniaków. wygeneruje kod i go sprawdzi i projekt niemal gotowy., spadną stawki za projekty. Inna sprawa czy w newralgicznych jak bankowych czy wojskowych ktoś by użył chatgpt?

Idzie nowe Panowie, nie ma co panikować, paradoksalnie Ci co się dostosują pierwsi mogą na tym wygrać

 

Wypróbujcie zresztą sami:

https://openai.com/blog/chatgpt/

opcja try, po rejestracji można się bawić, pytać o cokolwiek, nie tylko kodowanie np napisz mi esej o II Wojnie Światowej itd, nieprawdopodobne, rynek edukacji i prac domowych bardzo się zmieni

 

Wołam Szanownych do wypowiedzenia się co myślą: @mac@starsky@Król Jarosław I@sargon@Akadyjczyk@Piter_1982@Maszracius_Iustus@Carl93m

  • Like 6
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co widziałem tę aplikację wykorzystywaną do tworzenia lolcontentu, jak np:

 

comment_1671177963cawTfBB2rRZfBeU1aBBSNW

comment_167117802492QWf7fitKk8rwtqnizq1w

 

///////

 

comment_16711768125UxKqUgSYtKFpGKONpejVD

comment_1671176884DfeC55qbN5Qv9nDEPWQ7bS

comment_1671176902YrLhuuWM2aA3Vi5SSCDVsK

 

comment_1671132636HgJ224Hey3gqzRJjSnnXv9

 

Jest potencjał.

25 minut temu, Król Jarosław I napisał:

Jestem robolem, jestem na to za głupi.

 

W pierwszej chwili przeczytałem: "jestem robotem".

:P 

  • Haha 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impressive.

 

To już niebawem zastąpi programistów-klepaczy, web developerów itp., ale długo jeszcze (*) nie zastąpi systemowców, gości niskopoziomowych (programujących "blisko" sprzętu) i tworzących architekturę. Dlatego ja się nie boję o swoją przyszłość. Jednakowoż, gdybym miał dziecko/dzieci, to już bym się zastanawiał, czy programista to dobry zawód, bo wspomniane "długo jeszcze" (*) to IMO horyzont 20-25 lat, ale co będzie za 30-40 to sam nie wiem...

Edytowane przez SamiecGamma
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SamiecGamma napisał:

Impressive.

 

To już niebawem zastąpi programistów-klepaczy, web developerów itp., ale długo jeszcze (*) nie zastąpi systemowców, gości niskopoziomowych (programujących "blisko" sprzętu) i tworzących architekturę. Dlatego ja się nie boję o swoją przyszłość. Jednakowoż, gdybym miał dziecko/dzieci, to już bym się zastanawiał, czy programista to dobry zawód, bo wspomniane "długo jeszcze" (*) to IMO horyzont 20-25 lat, ale co będzie za 30-40 to sam nie wiem...

Logistyk podobno bardzo jest przyszlosciowy. Najlepiej to miec fach w ręku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Czy programiści będą jeszcze potrzebni? Gdzie nas to zaprowadzi, sam jestem ciekaw. Gdybym miał dzieci naprawdę bym się bał. Zresztą na lini czasu prawdopodobieństwo, że nas zmiecie z plaszy nasza własna technologia rośnie. 

 

Myślę, że pierwsze poważne zmiany mogą być w diagnostyce medycznej i zdziwią się bardzo lekarze (jeśli legislacja da radę iść za rozwojem technologicznym).

 

Jeśli chodzi o programistów co innego, koder co innego ktoś kto pracuje nad algorytmami. Ktoś będzie musiał programować te sztuczne inteligencje. Do tego połączenie ze światem zewnętrznym - detektory. Myślę, że niezależnie od tego co przyniesie przyszłość, warto mieć posprzątaną kuwetę (zaczynając od spraw formalno, prawnych - nie pokończone studia, rozwody, urwane relacje, spadki itp. a na finansowych i zdrowiu kończąc).

 

A najważniejsze cieszyć się życiem. Czy gdybyś przeżył swoje życie do chwili śmierci szczęśliwie będąc w zgodzie z własnymi zasadami to czy miałbyś, żal że nażyłeś się za krótko, czy raczej, że nie zrobiłeś tego co chciałeś?

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, xander99 napisał:

Logistyk podobno bardzo jest przyszlosciowy. Najlepiej to miec fach w ręku 

 

Fakt, że trochę to się smutne robi, bo co ma robić solidny umysł ścisły, który jednak nie ma natury wizjonera? (bo tacy zawsze będą mieli pracę, tu nie ma wątpliwości). Za moich czasów był/jest ogromny wybór: matematyk - może siedzieć w statystyce, data science, branży ubezpieczniowej (aktuariusz), programista - algorytmy, systemy operacyjne i niskopoziomowe rzeczy, AI właśnie, chmura. Dużą część z tego za 30 lat AI może pozamiatać.

Edytowane przez SamiecGamma
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kresem syfilizacji technicznej jest chyba calkowite zastapienie biologicznej  inteligencji jej syntetyczna ( trwalsza ) forma . Na poczatek robole pozniej cala reszta idzie na smieci . 

Edytowane przez thyr
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalna bzdura, programista to prócz pisania kodu to cały zestaw innych TWÓRCZYCH umiejętności, natomiast KAŻDA  "sztuczna inteligencja" jest ODTWÓRCZA. Filmy wyżej wymienione są tworzone w większości dla pozyskania ruchu na reklamy, jeżeli chcesz posłuchać czegoś konkretnego i umiesz angielski polecam 

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, SamiecGamma napisał:

To już niebawem zastąpi programistów-klepaczy, web developerów itp.,

Nie zastąpi frontów. 
Frontów miały zastąpić wyswigi, elementory wixy itp. Nie zastąpiły.

Według mojego ex szefa nietechnicznego, wordpress ma zastąpić cały webdev. Po co kodować jak można szablon ogarnąć i przeciągać obrazki.
Problem jest gdy klient chce mieć cos nieszablonowego 

 


 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz oprogramowanie, sztuczną inteligencję uzupełnić treścią, zasobami, a skąd weźmiesz zasoby? A no właśnie. Od ludzi. To nie jest twórcze, ale odtwórcze w tej chwili i długo jeszcze będzie, może nigdy się nie zmieni. To pracuje na bazach danych. Nie wykorzystasz tego komercyjnie. Próbują wykorzystywać w gówno artykułach, ale to się nie pozycjonuje po duplicate content, gówno treści. Twórczych zawodów sztuczna inteligencja nie zastąpi jeszcze bardzo, bardzo długo, nie na tym poziomie, który jest teraz. Ludzie też wkurwiają się na zautomatyzowaną obsługę klienta. Takie firmy długo nie wytrzymają.

 

Z drugiej strony uważam, że to doskonałe narzędzie do nauki, taki własny nauczyciel, masa inspiracji, szansa na udoskonalenie własnej roboty i raczej tutaj bym kierował uwagę, że pracownicy dostaną wsparcie, dzięki sztucznej inteligencji. Popełnią mniej błędów. Może uda się wykluczyć błąd ludzki w wielu miejscach. Naturalna kontrola techniczna.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DOHC Spytałem A.I o pewną palącą kwestię, a po usłyszeniu odpowiedzi twierdzącej spróbowałem inaczej podejść do tematu. Ale jak widać, nie daje się zrobić w ch...

 

lShA5gX.png

 

@cst9191 Drugie pytanie poniżej. :P 

 

nUrSyQA.png

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Like 1
  • Haha 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do dziennikarzy, a dokładnie prac pisemnych.

Ostatnio wyskoczył mi na youtube krótki filmik jakiegoś polskiego młodziaka, który za pomocą właśnie tego ChatGPT - rozwiązywał maturę z języka polskiego w 10 minut. Po prostu, końcowa rozprawka / interpretacje / wyjaśnienia zlecał AI do napisania. Na ile w tym wszystkim końcowy tekst jest zrozumiały i składnie napisany to kwestia osobistego dopieszczenia.

To samo pewnie tyczy się matury z matematyki. Chociaż tutaj już od paru lat istnieje system prowadzenia ucznia na rączkę w postaci kursów i korepetycji.

Ok rozumiem, że na oficjalnej państwowej maturze nie ma możliwości korzystać z różnego rodzaju wspomagania. Jednak idąc tym tokiem, wszelkie prace dyplomowe licencjackie, również na dzień dzisiejszy inżynierskie mogą być/będą tworzone przez AI.

 

Pamiętam do dziś, jak mnie babki z j.polskiego męczyły pisaniem wypracowań po 3-4 strony A4. Dzisiaj mógłby zrobić to za mnie robot w mniej niż 5 minut.

Czyli co, teraźniejszy system edukacji kompletnie do wyjeb... zmiany?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mac napisał:

Musisz oprogramowanie, sztuczną inteligencję uzupełnić treścią, zasobami, a skąd weźmiesz zasoby? A no właśnie. Od ludzi. To nie jest twórcze, ale odtwórcze w tej chwili i długo jeszcze będzie, może nigdy się nie zmieni. To pracuje na bazach danych. Nie wykorzystasz tego komercyjnie. Próbują wykorzystywać w gówno artykułach, ale to się nie pozycjonuje po duplicate content, gówno treści. Twórczych zawodów sztuczna inteligencja nie zastąpi jeszcze bardzo, bardzo długo, nie na tym poziomie, który jest teraz. Ludzie też wkurwiają się na zautomatyzowaną obsługę klienta. Takie firmy długo nie wytrzymają.

 

Z drugiej strony uważam, że to doskonałe narzędzie do nauki, taki własny nauczyciel, masa inspiracji, szansa na udoskonalenie własnej roboty i raczej tutaj bym kierował uwagę, że pracownicy dostaną wsparcie, dzięki sztucznej inteligencji. Popełnią mniej błędów. Może uda się wykluczyć błąd ludzki w wielu miejscach. Naturalna kontrola techniczna.

 

Grafikę możesz generować z ai

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin.Herzoga AI zaorało Korwina xd

 

A tak w temacie miałem okazję już testować ten programik i muszę przyznać, że jest całkiem niezły. Dałem mu równanie ekonomiczno-matematyczne zapisane słownie i fajnie ogarnął (z kilkoma widocznymi artefaktami pochodzącymi z kodu, ale pewnie kiedyś poprawią). To co jest niezłe to szybkie i w miarę precyzyjne odpowiedzi nawet na złożone kwestie. Do tego selekcjonuje i przedstawia najważniejsze informacje dotyczące wywołanego zagadnienia. Poważnie rozważa nawet iracjonalne pytania i przedstawia potencjalne rozwiązanie problemu. Przykładowo wyszło, że jest możliwe, aby chomik inwestował na giełdzie forexowej, aczkolwiek jest to nietypowa czynność dla tego zwierzęcia. Nie odpowiada natomiast na kwestie dotyczące przyszłości, osobiste, mało znanych person czy pytania typu "jak znaleźć dziewczynę?". Ogólnie bardzo przydatne narzędzie i rzeczywiście ma przyszłość. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam na co dzień narzędzi AI - zarówno ChatGPT jak i MidjourneyAI - jestem pod wrażeniem jak i mam obawy o przyszłość - jako programista, ale też o to, w jakim kierunku to pójdzie. 
Myślę, że o ile nie ograniczą AI dla zwykłego jadacza chleba, to będziemy mieli do czynienia z sytuacjami, gdzie jedna osoba + ileś narzędzi AI (lub jedno generalne) będzie mogła zrobić więcej niż cały zespół - co z jednej strony będzie dobre dla tworzącego, z drugiej bardzo złe dla rynku pracy. 

Już teraz ludzie strajkują na serwisach typu artstation i nie godzą się, żeby inni publikowali sztukę generowaną przez AI - co będzie dalej? Kto nad tym zapanuje? 

Gdyby człowiek był istotą rozumną to takie AI byłoby czymś wspaniałym dla nas wszystkich, bo mogłoby zapewnić globalny dobrobyt praktycznie w każdym aspekcie, nie musielibyśmy tyle pracować itp. Problem zacznie się, gdy władzę nad narzędziami AI przejmą idioci, politycy i wszelkiego rodzaju obślizgłe typy - nad tym już cięzko będzie zapanować.... 

Spekuluję, że globalna sieć się podzieli na lokalne albo całkiem się rozpadnie - scenariusz rodem z Cyberpunka. Bo ludzkość to idioci. 

Osobiście sam chciałbym mieć takiego wirtualnego asystenta z przyjemnym głosem i rozważam, czy nie byłoby to lepsze niż mieć za żonę feministyczną polkę. 

Ciekawe czasy... Myślę, że to wielu z nas przerośnie. Sam CEO OpenAI stwierdził, że kapitalizm w obecnej formie praktycznie na pewno nie przetrwa. 

Edytowane przez Peter Quinn
  • Like 5
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Peter Quinn said:

, to będziemy mieli do czynienia z sytuacjami, gdzie jedna osoba + ileś narzędzi AI (lub jedno generalne) będzie mogła zrobić więcej niż cały zespół - 

 

Gównoetaty już robią pod siebie. 😁

 

Cóż. Osoby naprawdę kumate, z gruntowną interdyscyplinarną wiedzą, umiejętnością logicznego myślenia, formułowania problemów i wyobraźnią nie powinny się zbytnio obawiać. 

 

Dla całej reszty będzie masakra. 

 

Gdzie te wszystkie fizyczne etaty tych wszystkich "umysłowych" pomieszczą 😁

 

Chociaż... tak się przez chwilę zastanowiłem. Może być też tak, że zatrudni się jednego debila + AI, które za debila będzie wszystko robić. 🤔

 

Ciekawe jakby wyglądały negocjacje pomiędzy dwoma AI, np. ustalanie warunków handlowych. 

 

I księgowość. 😁 

 

Jakby wyjebać handlowców i księgowych świat stałby się lepszy. 

Edytowane przez maroon
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.