Skocz do zawartości

Przysłowia i aforyzmy warmiańskie


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam na poprawę humoru. Wrzucam część

 

https://kononopedia.pl/wiki/Krzysztof_Kononowicz#Cytaty

https://kononopedia.pl/wiki/Dialekt_warmiański

 

  • Dzieci trzeba robić normalnie, nie po wariacku, nie po bandycku, nie po pijaku, tylko bez pijaka, bez pijaństwa, przy herbatce, przy ciastkach
  • Niedaleko jest drzewo od morza. Niedaleko. Zawsze te drzewo Cię wywącha, które zanurzone w wodzie, było i jest
  • Pijak prześpi się, a człowiek który ma nie w głowie i to robi co Ty robisz, nigdy się nie prześpi się
  • Szydło na mydło wyjdzie kiedyś
  • Nie bądź taka do przodu, z tego powodu, bo grasz na dwa końce, a dwa końce to ma kij. Jeden bije, drugi gładzi. Poprawia inaczej
  • Na ryczącym koniu daleko nie zajedziesz
  • Nie kop dołki pod sobą, bo kto kopie dołki pod sobą, to może wpaść sam w ten dołek i sam może się zasypać
  • Jest takie przysłowie człowieku: Bóg jest nierychliwy, ale sprawiedliwy, za złe uczynki karze, a za złe wynagradza.
  • Kto ma nieczyste sumienie, ten zakrywa oczy ciemnymi okularami.
  • Czym się skaleczyłeś, tym się lecz.
  • Widzieli gały co wyjmowali.
  • Podaj cegłę, bo Cię walnę w łeb tą cegłą.
  • Gdzie wiatr drzewo pochyli, tam drzewo się chyli.
  • Na pierwszego maja zabili buhaja. Chłopcy jedli mięso, a dziewczyny jaja.
  • W nos poszło! Może wyjść i tyłkiem.
  • Można i dalej można. I przez nogę można.
  • Bez pracy nie ma kolacji… I obiadu… I śniadania nie ma. Nic nie ma.
  • Pijak prześpi się i zdrowy będzie, a durak, wariat - nigdy.
  • Spójrz u siebie w oku dżbło, a później zobaczysz u kogo belkę.
  • Lekarze do leków, pielęgniarki na sale, pacjenci do łózek, a ochrona do piwnicy.
  • Jak zamkniesz od środka na dwa razy, a złodziej wejdzie, to nie wyjdzie prędko. Nie wyjdzie! Bo nie otworzy zamka.
  • Prawny gospodarz, swojej posesji, jak wynajmuje do pracy człowieka, a ma na nosie lat 60, powinien tylko jeść, srać i siedzieć. No i odpocząć.
  • To jest wróg dla mnie! Wróg! Który męczył, ja dałem dach nad głowę jemu, a on mnie oskarżył, że ja mleko wziąłem!
  • Co siedem mil, ludzka stopa będzie. A stopa, siedem mil, to bardzo dużo kilometrów to jest. I człowiek człowieka będzie szanować wtedy.
  • Ty taki starszy, jak ja ksiądz przy ołtarzu!
  • Kłamiesz, jak kto nie umie malować obrazów!
  • Mam prawo nagrywać każdego obywatela, który jest pod narkotykiem, pijany leży i tak dalej!
  • Rozpierdolić to i głupi rozpierdoli. Ale zbudować to i mądry nie zbuduje
  • Można się bawić tym przedmiotem kobiety, ale ostrożnie. Ale ostrożnie…
  • Włóż palec do mojego boku! Niedowiarku! Włóż, a będziesz innym człowiekiem
  • Skończyło się żarty!
  • To już przebrało miarki!
  • Jadę zawiadamiać, dlatego, z tego powodu, że ja w domu nie mam jak żyć… Wojtek mnie wyzywa, inny Oliwier okradł mnie z piniędzy… Muszę zawiadomić o złodziejstwie, o bandyctwie, że takie ludzie w Polsce są
  • Skończy się to z tym! Będzie władz inna, będzie policja… Ale nie będzie policji, milicja będzie. Przywrócę rygor milicyjny!
  • Przyszedł na was kryszka na matyćka
  • Nie będzie wolnych sobót! To z tym kończy się, a jak będzie to raz w tygodniu, a resztę w sobót będzie pracujące
  • Ja nie jestem konfidentem, tylko normalnie zawiadamiam
  • Jak on położył człowieka do ziemi, którego karmił paluszkami słonymi, i ten człowiek zmarł… 
  • Więcej krowa zje sieczki, i koń, zwierze, jak wy (do polskich ministrów)
  • Jak Twój brat cioteczny weszedł na moje podwórko i powiedział: krzyż zrób. I wbij krzyż. Ja wbiłem, znalazłem się w szpitalu. Przez Twego brata ciotecznego i przez Ciebie.
  • Rozmawiałem przed chwilą przez telefon z Jarkiem Kaczyńskim, dzisiaj rano, i… Gdzieś tak godzina była może… szesnasta, piętnasta, szesnasta… Rozmawiałem.
  • Nie przywoźcie dla mnie ani paczki, ani jedzenia, nic. Ja muszę żyć Duchem Świętym
  • Oczy mnie dęba stanęli
  • Żeby ja móg zasiąść na tronie… Prezydenta, tam, w pałacu! W Warszawie!
  • Łzy wylewałem, aż krew z nosa popłynęła i prawie umarłem
  • Ja się nie popuszczę się!
  • Muchy odlecieli do ciepłych krajów
  • Szanowne państwo, ja nie znam tego Stulejki. A co sądzę? Nie wiem co powiedzieć… Jest dobrym człowiekiem
  • Artykuł mówi 182, że kto bez bez tego prawa oczernia człowieka innego, podlega karze od roku do 12 lat albo 250 zł kary
  • Człowieku, mówiłem: „idź stąd”. Powiedziałeś: „nie”. Wymusiłeś na mnie konserwę
  • Do ekologów teraz mówię: zejdźcie z drzew i do domu idźcie!
  • Ooo! To nie tędy droga będzie jemu! Sprawa pójdzie pod sąd! Będzie pociągnięty!
  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.