Skocz do zawartości

Kino moralnego niepokoju - Zanussi, Wajda, Kieślowski


rkons

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

czy ktoś z Was miał przyjemność oglądać filmy wspomnianych reżyserów i może coś polecić?

 

Jakiś czas temu zainteresowałem się twórczością Zanussiego i obejrzałem pierwszy film - 'życie jako smiertelna choroba przenoszona droga plciowa' - odebrałem go pozytywnie i chce pójść za ciosem - poleci ktoś coś? 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Rnext napisał:

Może odrobinę pop-kulturowy już, ale "Ziemia Obiecana" Wajdy. Koniecznie w wersji reżyserskiej. 

Przynajmniej mnie fascynuje, porusza i poniekąd zachwyca. Świetny klimat, kapitalne aktorstwo, genialna scenografia i zdjęcia.

 

Zdecydowanie, zresztą jest też mocno aktualny dzisiaj jeśli chodzi o temat zarabiania pieniędzy i tego co zwykło uważać się za sukces. 

 

4 godziny temu, sargon napisał:

"Popiół i Diament"

 

Dobry film w złej intencji, jak ktoś to pięknie napisał. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Piter_1982 said:

Zdecydowanie, zresztą jest też mocno aktualny dzisiaj jeśli chodzi o temat zarabiania pieniędzy i tego co zwykło uważać się za sukces. 

No szkic charakterologiczny (nie tylko) bohaterów iście rejmontowsko-wajdowski i to podparty fenomenalnym warsztatem aktorskim. Takie rzeczy zawsze aktualne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2023 o 18:57, rkons napisał:

czy ktoś z Was miał przyjemność oglądać filmy wspomnianych reżyserów i może coś polecić?

 

Cały "Dekalog" Kieślowskiego. 

"Przesłuchanie" Wajdy, choć to już naprawdę ciężkie. 

 

Kiedyś lubiłem tak ciężkostrawne kino, ale po czasie stwierdziłem że to jak nurzanie się w emocjonalnych wymiotach obcych ludzi. 

Zdarzają się w życiu ciężkie chwile, nie rozumiem po co sobie jeszcze dokładać grzebiąc się w tak ciężkich ludzkich dramatach. 

Po takim seansie można poczuć się naprawdę gorzej. Po co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Yolo napisał:

 

Cały "Dekalog" Kieślowskiego. 

"Przesłuchanie" Wajdy, choć to już naprawdę ciężkie. 

 

Kiedyś lubiłem tak ciężkostrawne kino, ale po czasie stwierdziłem że to jak nurzanie się w emocjonalnych wymiotach obcych ludzi. 

Zdarzają się w życiu ciężkie chwile, nie rozumiem po co sobie jeszcze dokładać grzebiąc się w tak ciężkich ludzkich dramatach. 

Po takim seansie można poczuć się naprawdę gorzej. Po co? 

 

Masz rację, te filmy są dosyć ciężkie ale ja jakoś nie mam głowy do tych bardziej prostych i trywialnych produkcji - oczywiście, lubię obejrzeć film w stylu 'chłopaki nie placza' jednakże mnie w sztuce filmowej bardzo interesuje realizm, dylematy moralne, poszukiwanie sensu życia i właśnie w 'kinie moralnego niepokoju' szukam odpowiedzi na tego typu pytania - te produkcje powinny zaspokoić moją ciekawość w tej kwestii

 

Zanussi nakręcił sporo filmów autorskich i jego filmy dają wgląd w jego osobiste przemyślenia na temat rzeczywistości itp. - poprostu jestem ciekaw co ma w głowie ten czlowiek i mogę się tego dowiedzieć przez jego filmy 🙂

 

Za jakiś czas zajawka na kino moralnego niepokoju mi przejdzie i przerzucę się na mniej ambitne produkcje 🙂

Edytowane przez rkons
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rkons napisał:

Za jakiś czas zajawka na kino moralnego niepokoju mi przejdzie i przerzucę się na mniej ambitne produkcje 🙂

 

Wszystko co napisałeś, jest do znalezienia w kinie, które ma do zaproponowania coś więcej niż Syzyf rozgnieciony na papkę kamieniem :)

Nie piszę o mniej ambitnych produkcjach- piszę o zachowaniu równowagi, balansu między różnymi odcieniami życia. 

Kino moralnego niepokoju skupia się głównie na cierpieniu. 

 

No ale- co kto lubi. Też się kiedyś zaczytywałem Borowskim i Sołżenicynem. 

Widać było mi to do czegoś potrzebne albo rezonowało z tym co w sobie nosiłem. Tak to przeważnie działa. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.