Skocz do zawartości

Zasilacz do wiatraka - moc


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie okazyjnie wiatrak na lato, niestety bez zasilacza, nie było w "komplecie" :) W domu przetestowałem na zasilaczu 5V (z innego urządzenia) i działa, jednak obroty są zbyt słabe, aby dobrze chłodził. 

 

Znalazłem oryginalną ładowarkę na Internecie (USB + okrągłe wejście 3.5 x 1.35, do tego wtyczka do kontaktu do której wpina się kabel USB). Jest na nim napisane:

 

Step-up connector cable 5V-12V

Output voltage: 12 V

 

Czyli oprócz zwykłego kabla USB, zawiera w sobie jakiś konwerter, który zwiększa moc do 12v przez co obroty powinny być większe. 

 

Ładowarka (kabel USB + zasilacz) kosztuje 70 zł, trochę przesada jak na kawałek kabla z wtyczką do gniazdka :) Znalazłem ofertę na Aliexpress, tylko mam wątpliwości który model wybrać:

 

1. Output current (prąd wyjściowy) 0,5A , Rated power (moc znamionowa) 6W:

 

1.jpg

 

2. Output current (prąd wyjściowy) 1A , Rated power (moc znamionowa) 7.2W:

 

2.png

 

Który kabel lepiej nada się do wiatraka, jego średnica to około 25 cm? Jest to taki typowy wiatrak biurkowy, trochę większy niż mini, ale nie za duży. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zuckerfrei napisał:

1A i fiut do góry. 

 

 

Nie lepiej kupić 12v do zwykłego gniazdka 240v? 

 

Nie, wolę przez kabel USB, przyda mi się gdybym potrzebował zabrać wiatrak ze sobą i skorzystać z power banku, na przykład podczas grilla :)

 

2 minuty temu, Kacperski napisał:

czym chcesz ten wiatrak zasilać? Porty USB nie mają 5V.

 

Powerbank w przypadku zabrania wiatraka na zewnątrz, w domu: 

 

samsung-oryginalna-ladowarka-sieciowa-ko 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kacperski napisał:

Porty USB nie mają 5V.

Może tam być wsadzony step-up voltage regulator. Czy inwerter jak kto woli i z 5v masz 12v, ale podłączanym do tych gniazd USB które maja na wyjściu ze 2A. 

 

Lepiej by wyszedł zwykły zasilacz transformatorowy czy przetwornica pod 240v. 

@Maurycy w moim pierwszym poście chodziło mi o zasilacz 5v nie 12v. Mój błąd! 

To zamawiaj ten kabel 1A i daj znać co i jak jak już będzie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kacperski napisał:

czym chcesz ten wiatrak zasilać? Porty USB nie mają 5V.

 

Mają dokładnie 5V różną moc. Zależnie od wersji różną ilość amperów. Pojedyncze gniazdo ma zwykle źródło prądowe, żeby nie przekroczyć właśnie mocy. Bo podpinasz np. diodę ona się grzeje wzrasta jej opór bierze więcej amperów i w końcu pali złącze. Możesz zlutować sobie dwa przewody równolegle. Czasami do dysków twardych takie były kiedyś (można kupić osobno) jak jeszcze było USB 1.0 standardem, bo właśnie mało "prądu" dawało pojedyncze gniazdo.

 

Jednym przewodem szły dane, a drugi "dodawał więcej mocy":

 

KAUSBMODMIN2WTGG-1.jpg

 

 

Upewnij się jaki masz silnik. Bo to nie jest tak, że każdy silnik prądu stałego będzie kręcił się szybciej od wyższego napięcia. Śmiem wręcz sądzić, że raczej się spali. Na środku "wiatraczka" powinieneś mieć nalepkę "tabliczkę znamionową".

 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piter_1982 napisał:

 

Mają dokładnie 5V różną moc. Zależnie od wersji różną ilość amperów. Pojedyncze gniazdo ma zwykle źródło prądowe, żeby nie przekroczyć właśnie mocy. Bo podpinasz np. diodę ona się grzeje wzrasta jej opór bierze więcej amperów i w końcu pali złącze. Możesz zlutować sobie dwa przewody równolegle. Czasami do dysków twardych takie były kiedyś jak jeszcze było USB 1.0 standardem bo właśnie mało "prądu" dawało pojedyncze gniazdo.

 

Jednym przewodem szły dane, a drugi "dodawał więcej mocy":

 

KAUSBMODMIN2WTGG-1.jpg

 

 

Upewnij się jaki masz silnik. Bo to nie jest tak, że każdy silnik prądu stałego będzie kręcił się szybciej od wyższego napięcia. Śmiem wręcz sądzić, że raczej się spali. Na środku "wiatraczka" powinieneś mieć nalepkę "tabliczkę znamionową".

 

 

 

Jest tylko coś takiego: 

 

2023-01-12-22-30-51-Stadler-Form-Wentyla

 

Na stronie producenta dodatkowo: 

 

image.png.1bf9c349ed52f749bf2e0477dcc98f38.png

Edytowane przez Maurycy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo w komputerze USB 3.x ma max 4.5 W. 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/USB

Ostatnia tabela po prawej. Ładowarka do telefonu (zwykle ma więcej jak 10W, też patrz na tabliczkę, to się naprawdę przydaje) powinna dać już zauważalnie lepszy efekt. 

 

Przewód jak napisałem, jeśli chcesz podłączać do komputera, możesz zlutować z dwóch niepotrzebnych przewodów albo kupić.

 

ps. sprawdź inne porty w komputerze często jest tak, że tylko jeden jest w standardzie USB 3.0, a dwa np. USB 2.0. 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maurycy napisał:

i działa, jednak obroty są zbyt słabe, aby dobrze chłodził. 

Hlooopie.

Ty masz problem z mocą, napięciem czy samym sobą?

P=u×I

p rower W

u napiecie V

I  prąd A

Zasilanie sinus czy stałoimpulsowy(kwadratowy)?

 

Buhhhaha.

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.