Skocz do zawartości

Przepisanie majątku, dziedziczenie


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię w następującej kwestii.

Rodzina: rodzice, syn, córka.

Rodzice posiadają dwie działki, na każdej jest dom.

Jedna działka zostaje przepisana na syna umową darowizny gdy on bierze ślub. Przenosi się on tam z żoną, żyje, mieszka

Z drugiego domu i działki korzystają rodzice, żyją tam, mieszkają. Córka wynajmuje mieszkanie z mężem w innym mieście.

Mija 20, 30, 40 lat, nic z powyższych się nie zmienia. Wszyscy dalej żyją, nie wchodzi żaden testament ani darowizna dla córki.

Czy córka ma prawo do jakichś roszczeń do darowizny majątku przekazanemu bratu wiele lat temu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gościu napisał:

Jest termin 10 lat, więc 20 lat nie powoduje roszczeń.

To co mówisz odnosi się do innej sytuacji, a mianowicie: jeśli darowizna została dokonana na co najmniej 10 lat przed otwarciem spadku, to nie uwzględnia się jej przy ustalaniu wysokości zachowku

 

Ja mówię o sytuacji gdzie nie ma mowy o spadku i testamencie bo wszyscy żyją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, krzy_siek napisał:

Ja mówię o sytuacji gdzie nie ma mowy o spadku i testamencie bo wszyscy żyją

Ale jak minęło 10 lat to rodzice nie mogą cofnąć darowizny, chyba, że była zrobiona z jakąś klauzulą typu dochowanie do śmierci, ale to też nie jednoznaczne.

W dniu 15.01.2023 o 15:03, krzy_siek napisał:

Czy córka ma prawo do jakichś roszczeń do darowizny majątku przekazanemu bratu wiele lat temu?

Nie ma bo na jakiej podstawie? Rodzice niepoczytalni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę Was wczytajcie się w mój pierwszy post. Bo odpowiedzi mam na tematy nie odnoszące się do poruszonej sprawy. Nie pytałem ani o kwestie spadku, ani o umowę dożywocia.

 

Parafrazując, uproszczając temat.

Czy jeśli syn od rodziców dostał 30 lat temu działkę z domem, a córka nie dostała nic (rodzice dysponują drugą działką i domem ale tam mieszkają a córka mieszka za granicą), to czy córka ma prawo do jakichś roszczeń od kogokolwiek?

Syn czerpie zyski z majątku otrzymanego od rodziców przez 30 lat (mieszka i żyje, albo sprzedał/wynajmuje), córka nie otrzymała majątku od rodziców.

Edytowane przez krzy_siek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem z prawnikiem godzinę rozgryźć takie sprawy.

Nie zmądrzałem ani deka.

Z jednej strony o swojej własności można decydować jak kto chce, z drugiej istnieje zachówek, dzieciom wciąż należy coś dać nawet jeśli chce się je kompletnie wydziedziczyć, a to otwarta brama do wszelkiego typu roszczeń.

Fakt, to dotyczy spadku a nie żywych ludzi więc póki co raczej nikt nikomu nie może czegoś zabrać, ale to tylko moje odczucie.

Można na przykład wystąpić o alimentowanie od rodziców albo dzieci, bo komuś się źle powodzi, nawet jeśli się to dziecko widziało ostatni raz 30 lat temu.

Można zawłaszczyć cudzy majątek przez zasiedzenie.

 

Moim zdaniem nie spodziewaj się jednej konkretnej odpowiedzi.

W prawie takich nie ma.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, krzy_siek napisał:

Panowie, proszę Was wczytajcie się w mój pierwszy post. Bo odpowiedzi mam na tematy nie odnoszące się do poruszonej sprawy. Nie pytałem ani o kwestie spadku, ani o umowę dożywocia.

 

Parafrazując, uproszczając temat.

Czy jeśli syn od rodziców dostał 30 lat temu działkę z domem, a córka nie dostała nic (rodzice dysponują drugą działką i domem ale tam mieszkają a córka mieszka za granicą), to czy córka ma prawo do jakichś roszczeń od kogokolwiek?

Syn czerpie zyski z majątku otrzymanego od rodziców przez 30 lat (mieszka i żyje, albo sprzedał/wynajmuje), córka nie otrzymała majątku od rodziców.

Bracie, nie podałeś zbyt wielu szczegółów: jakie są/będą dokładnie zależności, czy strony mają dzieci, czy nie ma obciążeń, czy są normalne kontakty, itp., ani nawet kim jesteś w tej historii ojcem, synem, czy innym z kolei. Pod jakim kątem mamy Ci radzić?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gościu napisał:

Bracie, nie podałeś zbyt wielu szczegółów: jakie są/będą dokładnie zależności, czy strony mają dzieci, czy nie ma obciążeń, czy są normalne kontakty, itp., ani nawet kim jesteś w tej historii ojcem, synem, czy innym z kolei. Pod jakim kątem mamy Ci radzić?

Racja nie podałem, nie wiem czy miały te rzeczy znaczenie:) na pewno to kim ja tam jestem (nikim - mnie to nie dotyczy) nie ma znaczenia:) Niemniej jednak mam już odpowiedź (dzięki @Hatmehit i @JoeBlue). Żyjący rodzice mogą rozporządzać swoim majątkiem jak chcą i obdarować jedno z dzieci a drugie nie (nie mówię o spadku/zachowku i wyłączam ekstremalne sytuacje które pewnie są np. wymienione przez @JoeBlue)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.