Skocz do zawartości

Uszczelnienie kanału samochodowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie uszczelnienia kanału samochodowego . A mianowicie wylałem kanał betonowy pod dałem grubą folię lecz gdzieś coś przepuszcza i pytanie czym doszczelnic od środka (nie leje się ale jest mokra plama wycierasz i widzisz że robi się wilgotne i nachodzi delikatną woda )

Szukam sposobu uszczelnienia od środka i nie ma możliwości aby klej wysechł bo nachodzi wilgoć i rozpaczą więc jakieś porad ?

Teksty odkop itp jest to niemożliwe gdyż poziom wody mam około na 50 cm na wesoło

Ktoś coś jakiś specyfik widziałem na yt

Specyfik KÖSTER czy ktoś stosował ?

154024070_3557754284333527_3590976193206

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zordon napisał:

Ktoś coś jakiś specyfik widziałem na yt

Specyfik KÖSTER czy ktoś stosował ?

Jasne.

Są kleje zastygające w wodzie. Zaprawy. Kiedyś był ceresit.

:)

Tu NIESTETY DOBRE SIĘ KOŃCZY!

ZAPRAWY TE są curewsko drogie.

Szybko anichiluja z zębem czasu.

Dalsze szukanie drogi na skróty BEZCEKOWE!

 

JEDYNA słuszna metoda to SPRAWDZIĆ z kąd i czemu podcieka.

 

Pompa zanurzeniowa.

1Wychleptać  nadmiar.

2 na mokro wyfedrować SDS'em dziurę w najmniej NEWRALGICZNYM spodzie kanału(coś na pojemność/objętość wiadra.....

3 wstawić podziUrkowane wiadro z HDPE.

4 umieścić w nim pompę./Na stałe/

5 Dla animuszu zfrezować strugi cieków DO OTWORU Z WIADREM+POMPA.

 

To śpiewałrm Ja Jarząbek.

:)

52 minuty temu, DOHC napisał:

Fajny kanał, jest wnęka i światło

ZAISTE DOŁĄCZAM KKNGRATULACJEEE.

11 godzin temu, zordon napisał:

mianowicie wylałem kanał betonowy pod dałem grubą folię

Jak wysłałeś?

Ściana murowana!

Zrobiłeś niecke i w niej murowałeś?

Jeśli tak to czy ściany smołowałeś? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wody na 50 cm, dookoła to jeśli spód nie jest zbrojony to po ulewie może Ci podnieść dno. Czym byś tego teraz nie pokrył to parcie słupa wody będzie to odrywać od betonu, a upadek klucza albo młotka naruszy powłokę, pomysł z wiadrem i pompowaniem najciekawszy. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaprawy szlamowe krystalizujące. Tzw. mikrozaprawy. Ceresit robi, Baumit i dużo innych. Ciężko wyczuć która lepsza, ja zawsze Mapei brałem. Szczelność do ok. 2m słupa wody przy najczęściej 2 warstwach. Nakłada się pędzlem po ok. 1 mm warstwa. Drogi syf, koło 80 pln/20kg, ale dość wydajny. Na taki kanał to ja wiem, z 10 worków z zapasem powinno starczyć. 

A, tylko jak to ma isc na podłogę, to na wierzch trzeba dać warstwę ochronną - szlichtę, płytki, zależy co tam producent zaleca. 

 

No i to nie będzie na wieczność jak jest izolacja skopana. Jednak parę lat spokoju powinno być. Zasadniczo do kanałów robionych po wybudowaniu powinno się dawać prefabrykat betonowy, który można z zewnątrz porządnie zaizolować przed wstawieniem. 

 

Inna metoda to kujesz posadzkę na większy wymiar, na dno dajesz chudziaka na zageszczonym żwirze, na to papa x2, murujesz ścianki, z zewnatrz izolujesz masą bitumiczną x2, zasypujesz, zageszczasz, na dno standradowa wylewka, a boki posadzki garażu dolewasz do kątowników. 

 

Oczywiście jak woda gruntowa głęboko, to niby można olać izolacje, bo to "tylko" kanał, ale wody gruntowe lubią zmieniac poziom, opadowka może napływać, itp. 

Edytowane przez maroon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, maroon napisał:

Zaprawy szlamowe krystalizujące. Tzw. mikrozaprawy.

 

To tylko zamaskuje problem i go spotęguje z czasem, jak nakładanie plomby na chory ząb.

 

Uszczelnienie w tej chwili kanału od wewnątrz uniemożliwi wysychanie ścian, które będą wciąż nabierać wodę z zewnętrznej, uszkodzonej strony.

Ta wilgoć będzie się kumulować, brak możliwości wyschnięcia czy odparowania. Z czasem doprowadzi do dużych problemów. 

 

@zordon

Masz dwie możliwości-

- poprawić wentylację zawilgoconego miejsca- np. nawiercić mur punktowo do 3/4 głębokości i założyć dużą kratkę wentylacyjną, dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się problemu- wyjście najtańsze choć średnio estetyczne i mające sens jeśli to tylko zawilgocenie.

- Odkopać uszkodzony fragment ze sporą zakładką i zaizolować ponownie od zewnątrz- tu masz gwarancję skuteczności, ale i sporo pracy, skoro wysoki poziom wody. 

 

 

Edytowane przez Yolo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, Yolo said:

 

To tylko zamaskuje problem i go spotęguje z czasem, jak nakładanie plomby na chory ząb.

 

Uszczelnienie w tej chwili kanału od wewnątrz uniemożliwi wysychanie ścian, które będą wciąż nabierać wodę z zewnętrznej, uszkodzonej strony.

Ta wilgoć będzie się kumulować, brak możliwości wyschnięcia czy odparowania. Z czasem doprowadzi do dużych problemów. 

To zależy z czego są ściany. Jak z bloczków betonowych, a tak się wydaje, to nic im się strasznego nie stanie, poza problemem, że wilgoć może podciągać w górę i np. kątowniki będą z czasem od spodu rdzewieć. Jak z innych materiałów, to tak czy inaczej za jakiś czas zaczną się rozlatywać. 

 

Wiadomo, że uszczelnienie od wewnątrz to plaster na dupę, ale jak się porządnie od razu nie zrobiło, to potem zawsze boli. 

 

Akurat zaprawy szlamowe są używane do stabilizacji przemakających ścian z powodzeniem, a kompleksowych metod z wierceniem i natryskiem do wewnątrz uszczelniaczy, to raczej nikt przy kanale stosować nie będzie. 

 

Wentylowanie ściany to średni pomysł, bo nie wiesz czy za chwilę w innym miejscu wilgoć się nie pojawi, także to też jest plaster na dupę, choć na pewno tańszy. 😁

 

Tak na marginesie folie budowlaną, to można na kibel pod tyłek kłaść, a nie stosować jako warstwę uszczelniającą. 😂

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maroon napisał:

To zależy z czego są ściany. Jak z bloczków betonowych, a tak się wydaje, to nic im się strasznego nie stanie, poza problemem, że wilgoć może podciągać w górę i np. kątowniki będą z czasem od spodu rdzewieć. Jak z innych materiałów, to tak czy inaczej za jakiś czas zaczną się rozlatywać. 

 

Tak czy owak, uszczelnienie od wewnątrz spotęguje problem. To już lepiej nic nie robić, wtedy wilgoć będzie punktowa, nie rozprzestrzeni się po całej ścianie.

 

1 godzinę temu, maroon napisał:

kompleksowych metod z wierceniem i natryskiem do wewnątrz uszczelniaczy, to raczej nikt przy kanale stosować nie będzie. 

 

Dlatego nie proponuję żadnych uszczelniaczy. Iniekcje zresztą mają największy sens przy podciąganiu kapilarnym, tu mogłoby to nie zadziałać. 

 

1 godzinę temu, maroon napisał:

Wentylowanie ściany to średni pomysł, bo nie wiesz czy za chwilę w innym miejscu wilgoć się nie pojawi, także to też jest plaster na dupę, choć na pewno tańszy. 😁

 

Odnoszę się do tego co jest teraz. 

Czasem wystarczy pozwolić ścianie oddychać i problem nie będzie eskalował, jeśli w innych miejscach izolacje były dobrze zrobione. 

 

Ja bym się wstrzymał i obserwował, tu nie ma możliwości szybkiego, łatwego i taniego sposobu na załatwienie problemu. 

A plama wilgoci w kanale, jeśli nie jest duża i się nie powiększa, to jeszcze żadna tragedia.

Byle kanału szczelnie nie zamykać, żeby się nie zagrzybił. 

 

 

W dniu 17.01.2023 o 10:31, zordon napisał:

mianowicie wylałem kanał betonowy pod dałem grubą folię lecz gdzieś coś przepuszcza

 

No jeśli faktycznie tylko folia, to słabo. 

 

A jeśli jest tak jak w opisie- bloczki były puste i rdzeń ścian stanowi lany beton, wtedy lepiej jednak nie wiercić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zakładając że problem jest punktowy, to można jeszcze wykuć otwór od góry nad plamą, wybrać piach czy co tam jest, poprawić izolację pionową (o ile w ogóle jest, bo jak nie ma to bez sensu, bo woda pójdzie dalej i ominie), zasypać, zageścic, zalać. 

 

Jak do dziury będzie szybko woda napływać, to pompa i pompować. 

 

Też sporo zabawy, ale dużo mniej niż odsłanianie całości. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kolego wody gruntowe wysoko nic Ci nie pomoze....

Chyba tylko profesjonalne technologie, tj projekt pod lokalizacje, dobrane materialy i wykonastwo...

Kanał tego nie wart.

Uszczelnianie folia itp ma to do siebie ze jak gdzies przepuści- a moim zdaniem to rzecz pewna to woda zostaje duuuużo dłużej - z wlasnego doswiadczenia wiem...

U ojca w garazach osiedlowych wszyscy budowali kanaly. Roznica w glebokosci i uszczelnieniach. Po latach powiem Ci ze predzej czy poźniej kazdy pompował wode, niektorzy nawet zasypali kanaly... coz geologi nie oszukasz tak łatwo.

Ojciec zrobił na opak.

Po wykopaniu przed wylewką poszedł sypki przepuszczalny piasek 20-30 cm. Po murowaniu ścian rowniez takim poaskiem zostały opsypane. Kanał 1,5 cegly silikatowej płytszy. Jeśli chodzi o wylewkę to sam sobie popatrz ceny https://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/zaprawy-i-tynki/wylewki-betonowe-wylewka-samopoziomujaca,a372,qb5.html Bo róznie z tym bywa. 

Dla mnie i tak wygodny bo jak coś robie to na siedzaco . Fakt, do codziennej roboty niezbyt...

Efekt ? Też mieliśmy wode jak byly mokre wiosny. Ale bylo jej mniej niz u sasiadow i sama odplywała.

W niektorych latach sasiedzi pompowali wode a my nie

Teraz bym kupil sobie najazdy i tzw: mobilny podnośnik.

Podnosisz auto na 80-100cm i do zabawy w mechanika starczy.

A odpada ryzyko wiecznie wilgotnego garażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiedyś widziałem jak w nowo wybudowanym budynku, w garażu podziemnym sączyła się woda ze ścian, przyjechali specjaliści z firmy która zajmuje się takimi sprawami. Wywiercili kilka otworów, wkręcili w te otwory szybkozłącza hydrauliczne, wpuścili jakiś środek uszczelniający i problem zniknął. Do wygooglania, to nawet jakieś szczególnie drogie nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.