Skocz do zawartości

System bankowy i finansowy jako nasz najgoźniejszy pasożyt - dokument Planete+


Rnext

Rekomendowane odpowiedzi

Odrobinę się zdziwiłem, że taki dokument poleciał w jednak mainstreamowym Planete+. Chociaż znana strategia elit, dopuszcza "wentyle bezpieczeństwa", obnażające i krytykujące obecny system eksploatacji jedwabnika, tak długo, dopóki nie mają potencjału stać się popularne i zacząć stanowić zagrożenie dla fundamentów tego konstruktu banksterki w postaci obozu pracy dla jedwabnika.

 

Widocznie unali, że takowego potencjału nie ma, bo lud jest tak znakomicie wysterowany i zaprogramowany, że nawet się kwestią bycia dymanym w dupsko i okradanym, szczególnie nie interesuje. Nie interesuje go nawet wyrwanie się z codziennej rutyny: "nadstaw dupę - wypij piwo - śpij - powtórz".

 

Dlatego z ciekawością i nieukrywanym kibicowaniem w duchu (nie mylić ze stosunkiem do napastniczych działań militarnych), obserwuję sobie poczynania Rosji i Chin w zakresie wprowadzenia sprawiedliwego pieniądza towarowego w całym BRICS. Może nawet pamiętacie zawirowania na RUB ze wstępnej fazy wojny na UKR, które doprowadziły do związania go ze złotem i ropą zrywając ze swawolą banksterów oraz ucinając potencjał ataków spekulacyjnych za pomocą zagranicznyc, drukowanych  papierków. I w tym kontekście ciekawa zdaje się być wypowiedź Ławrowa sprzed paru dni:

 

"Poważne, szanujące się kraje doskonale zdają sobie sprawę z tego, o co toczy się gra, widzą niezdolność "panów" obecnego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego do negocjacji i chcą stworzyć własne mechanizmy zapewniające zrównoważony rozwój, który będzie chroniony przed dyktatem z zewnątrz. Taki jest kierunek inicjatyw, które zostały niedawno podjęte, tuż przed chwilą – potrzeba zastanowienia się nad stworzeniem własnych walut w krajach BRICS oraz Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Z pewnością będzie to omawiane na szczycie BRICS, który odbędzie się w RPA pod koniec sierpnia 2023 r., na który zaproszona jest również grupa państw afrykańskich".
 
Skoro więc są już "fakty dokonane" i znane są plany (oczywiście należy brać pod uwagę, że Ławrow doskonale żongluje również KaGieBistowskimi metodami manipulacji i dezinformacji) to "hegemon", czyli jego banksterka z pewnością lekko potrząsają gaciami obsranymi na miętowo. Finansjera nie mogła więc nie pójść na wojnę z takim zagrożeniem na horyzoncie. A czyją własnością jest USD? No przecież FEDu. A FED jest własnością garstki współczesnej magnaterii finansowej. Więc wojna o pieniądz jest wojną zachodnich, prywatnych banksterów, sprzedana jedwabnikowi jako wojna narodów/państw, za którą jak zwykle zapłaci jedwabnik i to nierzadko własnym życiem. Ku chwale ojczyzny! elit!
 
Ale przechodząc do rzeczy - wspomniany film:
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rnext napisał:

zawirowania na RUB ze wstępnej fazy wojny na UKR, które doprowadziły do związania go ze złotem

 

8 minut temu, Rnext napisał:

Z pewnością będzie to omawiane na szczycie BRICS, który odbędzie się w RPA pod koniec sierpnia 2023 r., na który zaproszona jest również grupa państw afrykańskich".

 

https://www.pism.pl/publikacje/rosnie-znaczenie-wydobycia-przez-rosje-zlota-w-afryce

 

 

Znaczenie afrykańskiego złota dla Rosji

Od ok. 2010 r. bank centralny Rosji sukcesywnie zwiększał rezerwy w złocie, powiększając je czterokrotnie, do ok. 2 tys. ton. Ich wartość w 2020 r. po raz pierwszy przekroczyła wartość rosyjskich rezerw dolarowych. Obok skupu od producentów krajowych (z Syberii) duży udział w tym procesie uzyskał wywóz złota z państw afrykańskich, głównie nielegalny.

Perspektywa dostępu do złota była w ostatnich latach jednym z powodów zwiększania obecności wojskowej i biznesowej Rosji w Afryce. Opiera się ona na politycznym uzależnianiu autorytarnych rządów poprzez wspieranie ich najemnikami oraz budowaniu przestrzeni działania dla oligarchów chcących omijać zachodnie sankcje. Kierując żołnierzy z tzw. grupy Wagnera do wybranych, bogatych w złoża państw, Rosja uzyskiwała korzystne warunki działania dla firm wydobywczych powiązanych z patronem grupy, Jewgienijem Prigożinem. W ten sposób od 2017 r. budowała partnerstwo z sudańskim dowódcą paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF), gen. Mohamedem Hamdanem Dagalo, obecnie zastępcą głowy państwa w ramach rządzącej junty wojskowej, który kontroluje znaczną część wydobycia Sudanu. Dzięki jego pomocy w ostatnich latach – według ustaleń brytyjskiej prasy – Rosjanie mogli nieformalnie wywozić z tego kraju nawet do 30 ton rocznie, podczas gdy wartości oficjalnego eksportu były minimalne. Szlak przez Sudan, gdzie wsparcie RSF ułatwia niekontrolowany dostęp do międzynarodowego lotniska w Chartumie i portu w Port Sudan, pozwala też wywozić kruszec z sąsiedniej Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA). M.in. w zamian za dostęp do kopalni złota wagnerowcy od grudnia 2021 r. wspierają też wojskowe władze Mali. Ograniczenie możliwości wywozu złota drogą lotniczą jest jednym z celów wprowadzenia stref zakazu lotów dla samolotów używanych przez rosyjskich najemników, co jest negocjowane przez USA z państwami regionu – decyzje takie podjęły już sąsiadujące z Mali Niger, Algieria i Gwinea.

Zmiany w obliczu inwazji na Ukrainę

Działania w Afryce przyczyniły się do względnego zabezpieczenia systemu finansowego Rosji przed skutkami możliwej konfrontacji z Zachodem. Po rozpoczęciu inwazji złoto pomogło utrzymać wartość rubla mimo rosnących kosztów wojny i zachodnich sankcji. Niezależnie od narzuconych obostrzeń Rosja ma możliwość – tak jak wcześniej np. Wenezuela – nieformalnej sprzedaży kruszcu za pośrednictwem państw trzecich lub spoza zasobów banku centralnego, i pozyskania w ten sposób twardej waluty. Pozwala to władzom rosyjskim odzyskać i ustabilizować wartość rubla po początkowych spadkach. Złoto może też służyć jako zabezpieczenie pożyczek oraz lokata kapitału dla przedsiębiorców oraz oligarchów, których zagraniczne aktywa zostały zamrożone.

Aby zwiększać dostępne zasoby złota, władze rosyjskie intensyfikują tempo jego pozyskiwania w Afryce. Przypisywane wagnerowcom ataki na drobnych poszukiwaczy w RŚA z marca br. zapewne miały na celu eliminację konkurencji, a w konsekwencji – faktyczną monopolizację wydobycia i eksportu. Według relacji uciekinierów z RŚA, którzy przekroczyli granicę sudańską, w pobliżu bogatych w złoto okolic Andaha wagnerowcy używali przeciw pracującym tam górnikom (też z Czadu, Nigru i Sudanu) helikopterów bojowych i czołgów, dążąc do usunięcia ich z zajmowanych terenów i konfiskaty kruszcu. Trzy tygodnie po wyjątkowo długiej wizycie gen. Dagalo w Moskwie, która zbiegła się z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, ambasadorowie USA, Wielkiej Brytanii i Norwegii w Chartumie alarmowali o nielegalnym wydobyciu sudańskiego złota przez grupę Wagnera. Potwierdziły to późniejsze doniesienia o zwiększeniu obrotów zakładów przetwarzających złoto w Atbarze, które należą do powiązanej z Prigożinem i wagnerowcami spółki Meroe Gold. Oprócz obróbki surowca pochodzącego z kontrolowanych przez siebie kopalni w regionie Darfuru, skupuje ona kruszec od drobnych poszukiwaczy z doliny Nilu, działając przez pośredników.

Mimo początkowych sygnałów o przekierowaniu części personelu, zwłaszcza wagnerowców, z państw afrykańskich na front ukraiński, nie doszło do widocznej redukcji obecności Rosjan w RŚA, Sudanie czy Mali. Przeciwnie, od początku marca widoczne są symptomy ożywienia, np. szczególna aktywność dyplomatyczna lub organizacja w Chartumie przed 9 maja parady zwycięstwa.

 

Wnioski i perspektywy

Trwająca od kilku lat ekspansja Rosji w Afryce – oprócz wymiaru wojskowego i rywalizacji z Zachodem, zwłaszcza z Francją – ma duże znaczenie strategiczne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pozwala bowiem podmiotom z Rosji pozyskiwać w sposób nierejestrowany złoto, które służy wzmocnieniu odporności jej systemu finansowego. Sprzyjać temu będzie budowany przez Rosję model partnerstw z państwami rządzonymi autorytarnie, oparty na nieprzejrzystych, niejawnych umowach i popieraniu przewrotów wojskowych.

Rosja będzie dążyć zarówno do wzmocnienia kanałów pozyskiwania, jak i nieudokumentowanego wywozu kruszcu z państw afrykańskich. Szczególne znaczenie przypisuje tu Sudanowi, gdzie m.in. temu celowi miałoby służyć ustanowienie rosyjskiej bazy wojskowej nad Morzem Czerwonym – na co wstępnie zgodę wyraził gen. Dagalo – oraz wydzielenie dla RSF autonomicznej strefy szkoleniowej w Port Sudan.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież kto by się spodziewał? 
Przecież niezależnie od systemu jest masa jedwabników i po prostu jest różnica jak bardzo są dociskani.
A jak ktoś się sprzeciwia to ma łatkę komunisty i argumentum ad Polpotum.

No i wieczne "wolny rynek by wszystko naprawił" bo przecież modelowo by działało wszystko. 
Ale najbardziej wolny rynek ora ludzka psychika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje jedna "złota zasada". Kto ma złoto, ten ustala zasady ;)

 

A Kacapy w Afryce nie robią niczego innego, od tego co robili (i robią) Jankesi. Co oczywiście nie legitymizuje zbrodniczych działań.

No, może Rusy nie wyrzynają w pień całych wiosek, może nie mają ekonomicznych hitmanów dokonujących przejęć na własność całych krajów jak w Ameryce Środkowej, ale wojna hegemona z krainą aspirującą do roli choćby kontynentalnego imperium zawsze będzie grą - eufemistycznie mówiąc - nieczystą i plugawą. To również generuje mój osobisty powód niechęci i wrogości do wszelkich imperiów, bo potrafią być imperium, wyłącznie żerując na krzywdzie ludzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu w Europie pitu-pitu o sankcjach, a tymczasem Wagnerowcy transportują tonami złoto z krajów Afryki do Rosji i na inne rynki.

 

Francja traci wpływy w swoich postkoloniach, ale boi się zareagować podobno w obawie o dostawy uranu z Rosji do swoich elektrowni.

 

Edytowane przez Brat Jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rnext napisał:

Istnieje jedna "złota zasada". Kto ma złoto, ten ustala zasady ;)

 

A Kacapy w Afryce nie robią niczego innego, od tego co robili (i robią) Jankesi. Co oczywiście nie legitymizuje zbrodniczych działań.

No, może Rusy nie wyrzynają w pień całych wiosek, może nie mają ekonomicznych hitmanów dokonujących przejęć na własność całych krajów jak w Ameryce Środkowej, ale wojna hegemona z krainą aspirującą do roli choćby kontynentalnego imperium zawsze będzie grą - eufemistycznie mówiąc - nieczystą i plugawą. To również generuje mój osobisty powód niechęci i wrogości do wszelkich imperiów, bo potrafią być imperium, wyłącznie żerując na krzywdzie ludzi.

Pamiętam jak kilka miesięcy temu pisałeś, że maksymalne Ruscy będą mogli prowadzić wojnę do wiosny, bo skończą im się rezerwy złota. 

No cóż, można powiedzieć że znaleźli rozwiązanie swoich problemów. :P 

Edytowane przez Hubertius
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Brat Jan napisał:

który kontroluje znaczną część wydobycia Sudanu. Dzięki jego pomocy w ostatnich latach – według ustaleń brytyjskiej prasy – Rosjanie mogli nieformalnie wywozić z tego kraju nawet do 30 ton rocznie

 

57 minut temu, Rnext napisał:

z Afryki to "tylko" 30 ton rocznie

 

Tyle to z samego Sudanu, a złoża ciągną się przez cały Sahel i w większosci są już kontrolowane przez Rosję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wrotycz napisał:

Jak to jest, że wtedy rozumiał o co biega a teraz pieprzy jak porłuczony?

 

Dalej rozumie, tylko rżnie głupa zmienił retorykę.

 

Przy okazji tutaj wypowiedź J. Kaczyńskiego z podobnego czasu, od zaznaczonego momentu 10'10'' do 10'45'' o konieczności rozproszenia władzy w demokracji.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Dworzanin.Herzoga said:

Dalej rozumie, tylko rżnie głupa

 

Dokładnie to samo można powiedzieć o Kaczyńskim. Nawet w tym filmie (Bez znieczulenia - Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Jan Parys - 18.01.1993) mówi o ograniczaniu władzy a sam się do tego nie stosuje. Czyżby zapomniał? (pytanie retoryczne)

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.