Skocz do zawartości

Ciekawe ksiazki z dziedziny wojskowosci


Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany jedna z audcyji Marka gdzie mowil jak pracowal w bibliotece i duzo czytal o strategii i wojskowosci chcialem sie Was zapytac jakie ksiazki polecacie z powyzszej dziedziny?

 

Ja polecam:

"Sun Tzu" Sztuka Wojny (to pewnie kazdy juz zna)

"O wojnie" Clausevitz

 

Z gory dziekuje

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trylogia Wańkowicza "Monte Cassino", bardzo ciekawe wielowątkowe spojrzenie na jedną konkretną bitwę z niskiego poziomu. 

 

Praktycznie wszystkie książki Petrka o działalności polskiej MW i floty handlowej w  trakcie 2 w. ś., szczególnie trylogia Wielkie Dni Małej Floty, Druga Mała Flota i Pod Obcymi Banderami - mało politykowania, dużo wspomnień i technikaliów. 

 

Ze współczesnych to jest sporo angielskojęzycznych publikacji o wojnie w Zatoce i Afganistanie. 

 

Wbrew pozorom sporo można też wyciągnąć z drugowojennej beletrystyki McLeana czy współczesnej Clancy'ego - Czerwony Sztorm, Niedźwiedź i Smok, Dekret. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIS "Encyklopedia współczesnej broni palnej"

SPADON "Współczesne śmigłowce bojowe"

Ian V. Hogg "Karabiny wyborowe"

Yaakov Katz "Czarodzieje broni"

Stephen Ambrose "obywatele w mundurach"

Stephen Ambrose "D-day bitwa o Normandię"

Aleksander Sołżenicyn "Archipelag gułag"

Bogusław Wołoszański "Wiek krwi"

Krzysztof Wójcik "Psy wojen"

Jacek Wist "Pierwszy kontrakt"

Grzegorz Kaliciak "Karbala"

Marcin Modrzewski "Pilot F-16"

💥💥💥💥

Kai Fu Lee "AI 2014 Ten vissions for our future"  to absolutna nowość dostępna w wersji anglojęzycznej (o broni autonomicznej)

💥💥💥💥

I prawdziwe game changery dla praktyków na cięzkie czasy:

Madleaf "Strzelectwo bojowe"

Selco Begović "Survival w mieście"

M.Czerwiński/ P.Makowiec "Podstawy ratownictwa taktycznego"

 

Mam nadzieję że pomogłem!

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osprey ma całe serie , i takie historyczne, i typowo wojskowe, kampanijne, ale i taktyczne.

I o sprzączce od majtek ułana, i o Wojnach Rewolucyjnych, i o taktyce plutonu w Wietnamie.

 

np.

https://ospreypublishing.com/us/world-war-ii-infantry-tactics-9781472852755/

 

Miałem cały dysk zawalony skanami , niestety poszedł się ... i jak dotąd nie chciało mi się dać do odzysku, bo awaria jest ponad metody domowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę troche piwniczną literaturą. 

 

"Włóczęga" - Franciszek Bancarzewski.

Wspomnienia autora, bedącego w czasach II WŚ komendantem oddziału specjalnego Pierwszego batalionu Batalionów Chłopskich Ziemi Podlaskiej. 

 

Od razu uprzedzam, że nie dostaniecie tego w mainstreemie. Prawdopodobnie Lubelskie biblioteki mają jakieś kopie. Pozycja, którą świetnie mi sie czytało, głównie z 2 powodow:

 

- merytorycznego - doskonale, surowo opisuje jak wygląda wojna od strony wsi. Czyli tam gdzie większość planuje spieprzać w razie "W". Jakie są problemy zwykłych chłopów, ktorzy muszą ciułać na kontyngent, jak i tych, którzy wstapili w struktury pospolitego ruszenia i w partyzanckich podjazdach nekają wroga na przedpolu, budują działania dywersyjne typu: wykolejenie pociągu, kradzież i niszczenie sprzętu. 

 

- sentymentalnego - rzecz dzieje na terenach, w których sie wychowałem i wiele nazwisk a nawet potomków ludzi opisanych w tej pozycji dane mi bylo poznać osobiście. Pierwszy powód dla ogółu prawdopodobnie lepszy, ale może ktoś to czyta z obecnych terenów przygranicznych z Białorusią, a tytułu nie znał. 

 

W kazdym radzie polecam. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Martinez said:

Sun Tzu" Sztuka Wojny

 

To jest komedia jak wszystkie chińskie mądrości. 

 

 „Kiedy kot siedzi przed szczurzą

dziurą, dziesięć tysięcy szczurów nie może wyjść na zewnątrz. Kiedy

tygrys strzeże brodu, dziesięć tysięcy jeleni nie może się przeprawić." 

 

Albo złota rada:

 

Zawsze uderzaj we wroga niespodziewanie.

 

Normalnie objawienie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie wrażenie, zawsze robią biografie/książki naznaczone osobistym rysem. Warunki się zmieniają, jednak to jak ludzie stają w ich obliczu i jak potem żyją z decyzjami swoich wyborów, jest dla mnie ciekawe. Dwie, które mi utkwiły w pamięci. 

 

Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom. - ogólnie wszystkie jego książki polecam, co nie znaczy, że ze wszystkim się zgadzam. 

„Egzekutor. Wstrząsająca spowiedź żołnierza AK, wykonawcy wyroków śmierci.”

 

Szin Bet. Strażnicy Izraela. - film szeroko pokazuje postawy agentów i szefów Mossadu. 

 

ps. branżowe księgarnie mają zwykle obszerne stoiska na MSPO, można wziąć do ręki i obejrzeć większość pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.