Skocz do zawartości

RTX 3050 - czy warto


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

Mój wysłużony geforce gtx 1650 przejdzie do lamusa bo już niewiele gierek dobrze mi chodzi a na horyzoncie jest coraz więcej fajnych dla mnie gier jak Homeworld 3 no i RTX czyli świecenie się wszystkiego jak psu jajca jest na tyle dostępne że do gry w 1080p będzie dla mnie wystarczający.

 

Z tego co widzę to karta sobie nieźle radzi, ma też dlss więc dla mnie nawet lepiej.

 

 

Zaznaczam że nie obchodzi mnie 4k, mógłbym spokojnie sobie złożyć kompa spokojnie z droższą kartą ale raz żre to prąd, a ja na kompie pracuje cały dzień i gram tylko przy okazji od czasu do czasu. Wogóle chciałem kupić ps5, ale nie ma tam gier dla mnie, póki nie wyjdzie gta VI dla mnie te nowe konsole to strata czasu. To już wolę sobie odpalić emulator i pograć w bardziej grywalne klasyki do czego ta karta się też nadaje np do emulatora ps3 czyli RPCS3

 

 

 

 

Co Panowie myślą, macie taką kartę lub podobną?

Co myślicie o RTX? Czy śledzenie promieni faktycznie robi różnicę?

 

 

A i karta kosztuje około 1400 - 1500zł więc dla mnie akurat, no i jest półpasywna więc wyłącza się poniżej 50 stopni co dla mnie jest idealne do pracy

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spacemarine Teraz od jakiegoś czasu jest lepszy klimat na zmianę kart graficznych, bo jakiś czas temu ceny trochę znormalniały.

Pamiętam, że GF GTX 1050ti którego w 2017 kupiłem za niecałe 700zł, pod koniec 2021 albo nawet i w 2022 nowy kosztował około 1200zł.

 

RTX 3050 wydaje się być wystarczający na ten moment, tutaj porównanie 3 kart w 10 grach:

 

 

 

Osobiście jednak zastanowiłbym się nad dorzuceniem tych ~250zł do RTX 3060, bo widzę, że wydajność jakieś 30% wyższa w grach.

Różnice w poborze prądu nie wydają się być tak duże IMO;

 

Pobór mocy kart graficznych - TGP/TBP
[W] mniej = lepiej

GeForce RTX 3090 Ti pasek.png 450
GeForce RTX 3090 pasek.png 350
GeForce RTX 3080 Ti pasek.png 350
Radeon RX 6950 XT pasek.png 335
GeForce RTX 3080 pasek.png 320
Radeon RX 6900 XT pasek.png 300
Radeon RX 6800 XT pasek.png 300
GeForce RTX 3070 Ti pasek.png 290
Radeon RX 6800 pasek.png 250
Radeon RX 6750 XT pasek.png 250
Radeon RX 6700 XT pasek.png 230
GeForce RTX 3070 pasek.png 220
GeForce RTX 3060 Ti pasek.png 200
Radeon RX 6650 XT pasek.png 180
GeForce RTX 3060 pasek.png 170
Radeon RX 6600 XT pasek.png 160
Radeon RX 6600 pasek.png 132
GeForce RTX 3050 pasek.png 130
Radeon RX 6500 XT pasek.png 107
Radeon RX 6400 pasek.png 53

 

Ile kosztuje granie na nowej karcie graficznej?

Zakładając, że gracie na komputerze 8 godzin dziennie, a jedna kWh energii kosztuje 80 gr, pobór mocy samej karty graficznej ze średniej półki (np. GeForce RTX 3050 - 130 W) będzie kosztował około 25 zł w skali miesiąca. W przypadku topowych modeli (np. GeForce RTX 3090 - 350 W) będzie to już prawie 70 zł w skali miesiąca

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/energooszczedna-karta-graficzna.html

 

Chociaż pewnie zużycia w tym trybie półpasywnym nie brali pod uwagę w tekście nie wczytywałem się teraz w to.

Ale to wybierzesz, co będziesz chciał, obie opcję są ok. :P 

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin.Herzoga

Dzięki wielkie za odpowiedź, akurat prąd to już złotówkę kosztuje za 1kwh z wszystkimi innymi kosztami:

"W 2022 roku średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosiła 77 gr, w 2023 jest to 0,94 - 1,03 zł."

https://www.rachuneo.pl/artykuly/wzrost-cen-pradu

 

Czyli pewnie z 40 zł miesięcznie dla 3050 jak u mnie chodzi z 12 czy 14 h dziennie bo w tle robią się czasem jakieś rzeczy na cpu, no i w sumei jak nie gra się to karta tyle nie ciągnie

 

main-qimg-e991e27b8084d3085b87da4bbcea50

 

 

W sumie to nawet 20w nie biorą jak się nie gra

 

power-consumption.png

 

https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-rtx-3050-gaming-x/36.html

 

 

W sumie racja 300 zł więcej i taki inno 3060 z 12gb to też ciekawa opcja za 1679zł

https://www.x-kom.pl/p/673611-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-3060-twin-x2-lhr-12gb-gddr6.html#Opinie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTX 3050 ma wydajność mniej więcej jak RTX 2060, tyle że mniej zjada "prundu".

 

Nie warto, najlepszy wybór w budżetowych kartach to RX 6600 od AMD, którego kupisz już poniżej 1300 PLN: https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-6600-fighter-8gb-gddr6-axrx-6600-8gbd6-3dh-5949666/

 

Jest 120 PLN tańszy od najtańszego 3050 i ma wydajność na poziomie 3060.

 

Jest to aktualnie najbardziej opłacalna karta w kategorii cena/ wydajność.

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem lapka z RTX 3060 bodaj i pogrywałem w Control z ray-tracing. Gra wyglądała naprawdę super, ale ostatecznie przerzuciłem się na 4K bez tego. W Cyberzbycha nie dało się grać z ray-tracingiem bodaj i musiałem ustawiać rozdzielczość kontrolowaną. Teraz noszę się z zakupem serii 40x

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spacemarine ja miałem z dwóch stajni grafiki, do samych GPU nigdy nie miałem zastrzeżeń, natomiast miałem zastrzeżenia do wykonania kart przez MSI (mocowanie chłodzenia, łatwo wyrabiające się otwory na śrubki, co ma znaczenie jak chcesz np. pastę na GPU wymienić), więc unikam kart tego producenta.

 

Preferuję Gigabyte, Zotac, Power Color. 

 

No i unikam kart z pojedynczym wentylatorem i jedno slotowych, zawsze lepiej mieć dwa wentylatory i lepszy przepływ powietrza, z oczywistych względów.  

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na razie zastanawiam się między tym 3050 8gb a 3060 12gb

 

Wogóle jak przeglądam jak ludzie obniżają taktowanie gpu na 3060 to zmniejszają pobór o 50 watów i tracą może z kilka klatek, z 45 na 40

 

 

Więc to też jakaś opcja, bo ja 4k mam gdzieś bo raz mam monitor specjalny który jest bezpieczny dla oczu i robią takie tyko w full hd, więc 4k i tak mnie nie interesuje, wogóle kosztował więcej niż karty serii rtx 40XX lol

No i miałbym zapas mocy na przyszłość a obniżając taktowanie o jakieś 5 czy 10% nie żałoby tyle prundu

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto. Brałbym 3060. Albo pozbierał dłużej na 4080. Ostatecznie poczekał na piątą generację ;)

 

Ale ja zawsze zielony byłem i nigdy Radków nie miałem. Sam chcę wymienić kartę, ale to raczej wymiana w sumie całego komputera, więc się zabieram za to zdecydowanie za wolno ;) Ostatnią robiłem 5 lat temu. Do tej pory nie miałem jakichś problemów wydajnościowych na GTX 1080, ale nie gram powyżej FHD no i wiadomo, bez RTX.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, spacemarine said:

Co Panowie myślą, macie taką kartę lub podobną?

Co myślicie o RTX? Czy śledzenie promieni faktycznie robi różnicę?

W 1080p siedzę na RX580 karcie jakies 30% szybszej od 1650 i wszystko chodzi (np. Chernobylite). 

Ostatnio grałem na 4070 za 4k cebulionow ale w 1440p z RTXami, DLSSami i nie była to ogromna różnica. Z RTX nie wszystkie gry się lubią, np. Mechwarrior 5 miał mikro zacięcia.

Jeżeli zostajesz w 1080p to RX580 czy ekwiwalentna GTX1060 nówka do znalezienia dobrze poniżej 1k.  

 

 

40 minutes ago, Mosze Red said:

Preferuję Gigabyte, Zotac, Power Color. 

Z moich doświadczeń nie padały mi Gigabyte, ASUS, Gainward. Power Color kiedyś zdechł ale dawno, może podciągnęli jakość. Obecnie kilka lat na budżetowym Sapphire i śmiga, już chyba nie ma wielkiej różnicy w jakości między budżetówkami a głównymi graczami.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spacemarine napisał:

Wogóle chciałem kupić ps5

Jako fanboy Sony, jak i właściciel PS5, następną konsolą jaką kupię będzie pewnie xbox. Game pass robi robotę, plus Microsoft zaczął inwestować w nowe studia i własne exlusivy. Tak naprawdę nawet najnowszy God of war mnie nie zachwycił i jedyną grą dla której warto było mieć sprzęt od Sony był Duch Tsushimy. 

 

4 godziny temu, spacemarine napisał:

Mój wysłużony geforce gtx 1650 przejdzie do lamusa

To ja już swojego gtx 970 muszę wystawić na muzealnej półce 😎 Chociaż dla gier w które gram na PC, rpgi Owlcat, ta karta styka.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni dziękuję za pomoc i cenne rady, wybór padł jednak na rtx 3050, gdybym był młodszy i grał po szkole 8h do nocy to bym się nie zastanawiał i brał 2060 albo coś nawet z sero 40xx ale człowiek stary i już tyle nie gra, bardziej sobie cenię ciszę, bo komp jest na częściach be quiet i jest niemal niesłyszalny i chcę by tak pozostało przynajmniej kiedy nie gram, a mniej mocy to mniej ciepła i brak potrzeby szybkich wiatraków. Więc będę miał bida wersje rtx 3050 8gb do 1080p i mi to starczy na 2 czy nawet 3 lata na luzie. Jak wyjdzie gta VI pewnie za rok czy później to i tak pleja kupię. Poza tym ten rtx ma tdp 130 watt obecna karta ma około 80W więc w miarę to przy moim cichym setupie da radę.

 

Dzięki za pomoc :)

 

@Templariusz

Zakładałem kiedyś wątek o ps5 czy warto kupić i w pełni się zgadzam, god o war wygląda fajnie ale pograłem na ps4 chyab z godzinę i strasznie się wynudziłem, horizon tez nudy. Ja jestem z pokolenia Killzone, burnout, motorstorm czyli gier gdzie siadasz i robisz totalny rozpdol i możesz się wyżyć a tutaj jakieś smęty, nudy, nie ma już takich gier dla mnie. W gta VI zagram bo na pewno będzie trzymać formę mimo wszystko i może faktycznie warto brać xboxa dla game passa. Ja już nie jestem nałogowym graczem jak w liceum a wtedy grało się we wszystko, dziś cenię swój czas, jak już coś gram to musi być naprawdę dobre. Większość obecnych gier jest mizerna i ciekawsze tytuły znajduje w indykach np gra trail out taka rozpducha jak flatout czy burnout i planuje ją przejść jeszcze raz na rtx 3050

 

 

 

No i inna sprawa że na pc jest pełno gier za darmo na epic mam całą kolekcję gier i nawet nie chce mi się odpalić, no ale przy nowej karcie będzie okazja. Dodatkowo emulacja x360 i ps3 działa już super więc wszystko co mnie bawi mam w jednym miejscu, nie muszę odpalać starych konsol

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, spacemarine napisał:

Większość obecnych gier jest mizerna i ciekawsze tytuły znajduje w indykach

Totalnie się zgadzam, choć mam inny gust co do gier, to ostatnio wiele nisko budżetowych produkcji podobało mi się o wiele bardziej niż gry z segmentu AAA. Tutaj Game pass ujawnia swoją moc, możesz wypróbować wiele mniejszych a potencjalnie interesujących tytułów bez kupowania każdego z osobna. Mi się poprzednie god of war podobał, ragnarok jest po prostu tym samym, nie ma tego powiewu świeżości. Za to zachwycił mnie Elden Ring, odkrywanie świata gry sprawiło mi mega radochę. Także cenię swój czas, człowiek nie jest już w liceum i nie ma czasu ani nawet ochoty ogrywać byle crapa. GTA V był genialny, świetnie napisana gówna historia, ciekawi protagoniści i do tego masa pobocznych aktywności, pamiętam że w golfa czy tenisa lubiłem sobie pograć w tej grze. Podobnie miałem w Red Dead Redemption 2. Szkoda że Cyberpunk nie poszedł śladami tych gier i Night City wyglądał jak makieta miasta a nie żyjący świat. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zawsze robię małe zestawy na formacie ITX i low power. Karta może max ciągnąć 100W i obce mi są takie dylematy. 😁 Aktualnie stary RX580 i zdecydowana większość gier, które mnie w ogóle interesują chodzi ok. Cicho, komp mało miejsca zajmuje, prądu mało żre, cóż więcej potrzeba. 😁 W lapku mam 1060 i o ile na tym w zasadzie wszystko co mnie interesuje śmiga, to grzeje się potwornie. 

 

Jsk technologia pójdzie do przodu, to znowu sobie jakieś nowe low-power cube złożę. 😁

 

Ale i tak ostatnio najbardziej mnie jara odpalanie na emulatorze ms-dos jakichś staroci. Większość tych gier, choć prosta, to ma większą grywalność niż obecne mega produkcje. 

Edytowane przez maroon
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 12:01, Templariusz napisał:

Jako fanboy Sony, jak i właściciel PS5, następną konsolą jaką kupię będzie pewnie xbox.

 

Ja ma XSS i PS4 i powiem szczerze że exy Sony robią robotę. Nawet to z poprzedniej generacji. Nie są to jakoś drogie sprzęty więc można kupić obie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, yrl napisał:

 

Ja ma XSS i PS4 i powiem szczerze że exy Sony robią robotę. Nawet to z poprzedniej generacji. Nie są to jakoś drogie sprzęty więc można kupić obie. 

 

Ja nadal mam ps3 i ps4, myślę by z nostalgii kupić sobie ps2 i skupować oryginały póki tanie, ale emu jest wygodniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 07:37, spacemarine napisał:

i jest półpasywna więc wyłącza się poniżej 50 stopni co dla mnie jest idealne do pracy

Z doświadczenia tobie radze, jak chcesz kupić to nie żałuj pieniędzy i dołóż z parę jeszcze stów, żebyś nie żałował zakupu bo jednak mogłem mieć coś lepszego.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to robią teraz giery chujowo zoptymalizowane zwyczajnie. Na GTX1050TI powinno wszystko chodzić gładziutko kurła, a nie tutaj wymyślają ceny z kosmosu. Kupisz karciochę, giera bez optymalizacji i tak będzie gówno i potrzeba zmiany ustawień. Już to przerabiałem wiele razy w życiu. Nie potrafią robić portów, konsument łyknie wszystko, nawet dobry komp nie pomoże, jak produkt zjebany. Smutna rzeczywistość branży.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.