Skocz do zawartości

Na Śląsku ostatni gasi światło. Brak kobiet, emigracja i nadmiarowe zgony


Patton

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.02.2023 o 10:26, Brat Jan napisał:

Śląsk musi się przebranżowić.

Już się przebranżawia Katowice miasto ogrodów, a Niemcy wracają do energetyki węglowej.

1 minutę temu, bernevek napisał:

I tak się opłaca, ale płace się cofają. 

Racja, tylko jesteś na obczyźnie, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Z racji wykonywanego zawodu będziesz tylko imigrantem, obywatelem zarobkowym, często 2 kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z zamieszczonego wykresu wyglądają mocno nie korzystnie. 

Nie wiem jak ta sytuacja ma się dzisiaj, ale jeszcze kilka lat temu używając aplikacji randkowych, zawsze gdy wyjeżdżałem poza Śląsk to łapało mi o wiele więcej par, a często kobiety lajkowały mnie same. Także potwierdzam w praktyce, że ma to odzwierciedlenie na rynek matrymonialny. 

 

Pomijając ten aspekt, to jeszcze całkiem do nie dawna uważałem Śląsk właśnie jako całkiem dobre miejsce do życia, jednak dzisiaj mam już co do tego wątpliwości. Jednak coraz bardziej region ten odstaje od tego co oferują duże miasta pokroju Wrocławia czy Krakowa. 

 

Tak jak ktoś wcześniej wspomniał: poza Katowicami, Gliwicami i jakimiś wycinkami z innych miast to generalnie nie ma czego szukać, a wiele dzielnic wygląda właśnie tak jak na poniższym filmie. Z tym niebezpieczeństwem to mocno przesadzone, ale zdecydowanie istnieją rejony, które nie zachęcają do życia. A to wszystko przy cenach mieszkań, które zaczynają być całkiem wysokie.

 

Wielka szkoda, bo czuję się związany z tym regionem i widzę jak wszystko idzie w niekorzystnym kierunku. Niemcy nie bez powodu używają wyrażenia "polskie gospodarzenie", które idealnie oddaje to, co się ze Śląskiem stało. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polnische_Wirtschaft

 

Edytowane przez Rembo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Druid napisał:

Racja, tylko jesteś na obczyźnie, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Z racji wykonywanego zawodu będziesz tylko imigrantem, obywatelem zarobkowym, często 2 kategorii.

Oczywiście że często tak bywa, ale w Polsce czułem się obco we własnym kraju przez ostanie lata covidowo ukraińskie, gdzie właśnie dla obcych było wszystko a dla nas nic. 

53 minuty temu, zuckerfrei napisał:

przypomnij mi proszę czemu ja. Bo zakręciłem się w swetrze. Pzdr! 

Była wzmianka o pracownikach stoczni, tworzy wspomagają zachodnie gospodarki 😉 Z tego co pamiętam Ty jesteś topidrut i kiedyś chyba statki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobcowanie na emigracji, to wypadkowa stopnia asymilacji obcej kultury, znajomości języka i bańki, w której się obracasz. Jeżeli ktoś uparcie nie chce się asymilować, to zawsze będzie obcy, naturalne. Dodatkowo często w społeczności lokalne trzeba się "wkupić", dotyczy zarówno imigranta zza granicy jak i z innego kantonu przykładowo, choć poziom "wkupnego" zapewne będzie różny. 

 

No i ostatnia kwestia - czy aby na pewno zawsze warto się asymilować za wszelką cenę? Co ma to dać? Po co to potrzebne? Warto sobie odpowiedzieć. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DOHC napisał:

topidrut

Oj pomyłka. Ja mogę parafinę jak już. 

 

Ja raczej zajmuje się spoiwem lutowniczym. 

 

 

A statki? Byłem w marynarce - ciche buty niestety. 😊

1 godzinę temu, maroon napisał:

Śląska

Po co? Erazmus lepszy. 

Godzinę temu, maroon napisał:

wkupić

Wystarczy w pubie postawić. Potem ja się izolowałem od lokalsów. Nie moja bajka. I w mniejszej ilości mi lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem Katowice na 1 miejscu:

 

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/dobrze-zyje-ci-sie-w-swoim-miescie-sprawdz-jak-wypada-na-tle-innych/htflydf

 

 

Najgorzej oczywiście "ściana wschodnia" i tu bym się obwiał najbardziej tego "gaszenia światła".

Edytowane przez Brat Jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2023 o 17:14, Brat Jan napisał:

A tymczasem Katowice na 1 miejscu:

 

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/dobrze-zyje-ci-sie-w-swoim-miescie-sprawdz-jak-wypada-na-tle-innych/htflydf

 

 

Najgorzej oczywiście "ściana wschodnia" i tu bym się obwiał najbardziej tego "gaszenia światła".

Dokładnie, narzekacie na Śląsk, a prawda jest taka, że najgorzej pod względem finansowym, bezrobocia, oraz deficytu kobiet wypadają takie województwa jak: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, czy moje świętokrzyskie, co widać po wielu wolnych kawalierach nawet pod samymi Kielcami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1678047688_nsgdxi_600.jpg

 

Tutaj pomoże już tylko "krowowe", czyli -500zł od każdej, która dzieci nie ma - na każdą, która dzieci ma. Przy 42% "bezdzietnych z wyboru" system 500+ zbilansuje się całkiem rozsądnie. Od 25 roku życia w górę (DiCaprio nie może się mylić).

Bykowe spowoduje co najwyżej wzmożony import ukraińsko-azjatycki...

  • Like 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kespert napisał:

utaj pomoże już tylko "krowowe", czyli -500zł od każdej, która dzieci nie ma - na każdą, która dzieci ma. Przy 42% "bezdzietnych z wyboru" system 500+ zbilansuje się całkiem rozsądnie.

Jeżeli faktycznie na poważnie nie planują dzieci to Ty wiesz jak one szybko spierdoliłyby z PL?

 

Szybciej niż podczas wojny Ukrainki do PL.:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kespert napisał:

1678047688_nsgdxi_600.jpg

 

Tutaj pomoże już tylko "krowowe", czyli -500zł od każdej, która dzieci nie ma - na każdą, która dzieci ma. Przy 42% "bezdzietnych z wyboru" system 500+ zbilansuje się całkiem rozsądnie. Od 25 roku życia w górę (DiCaprio nie może się mylić).

Bykowe spowoduje co najwyżej wzmożony import ukraińsko-azjatycki...

Jaki był kwik jak kobiety usłyszały ,,Polskie kobiety dają w szyję". Mowa była o bykowym, teraz te krowowe jest pomysł. O kobietach:

eAl3Ugv24TmLRelbWwiEq22cMgISzaJ5.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.