Skocz do zawartości

Wezwanie na rozprawę - pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dostałem wezwanie w charakterze świadka, Sąd 400 km ode mnie, no trudno, przejadę się, pozwiedzam przy okazji.

Wiem, że należy mi się zwrot za paliwo, już kiedyś składałem taki wniosek.

Teraz odległość jest większa niż wcześniej, należy mi się zwrot za nocleg? Pojadę dzień wcześniej, brać fakturę imienną? 

Czy może jeszcze jakieś zwroty mi się należą (bramki autostradowe, jedzenie itd)?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam dostaniesz zwrot za dojazd od miejsca doręczenia pisma (np adres zameldowania) a nie od miejsca, gdzie aktualnie jesteś i skąd na rozprawę przyjedziesz. Byłem kiedyś w podobnej sytuacji i wysłałem do sądu polecony gdzie napisałem ze mam egzaminy na uczelni i nie mam czasu przyjechać bo muszę się uczyć🤣 O dziwo przyjęli i dali mi spokój ( jeden z uczestników rozprawy nie dojechał z za granicy bo nie dostał wolnego i mu dosrali 500pln kary za niestawienie się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Matti napisał:

Z tego co pamiętam dostaniesz zwrot za dojazd od miejsca doręczenia pisma

 

Od miejsca zamieszkania do tego sądu mam 400km, wiem, że za to mi zwrócą bo kiedyś już miałem podobną sytuację, ale sąd był bliżej.

Pytanie jakie jeszcze koszta pokryją i jak udokumentować?

 

Nie będę się usprawiedliwiał, że nie dam rady przyjechać, w tym mieście jeszcze nie byłem to przy okazji zostanę na weekend i pozwiedazam.

Edytowane przez wielebny93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wielebny93 napisał:

Czy może jeszcze jakieś zwroty mi się należą

Jeżeli przekracza 50km to możesz domagać się świadkowania w swoim najbliższym sądzie tej samej instancji.

....nk hybba, że coś się zmieniło.

11 minut temu, wielebny93 napisał:

to przy okazji zostanę na weekend i pozwiedazam.

KOSZT ALTERNATYWNY......strata czasu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wielebny93 napisał:

Witajcie,

Dostałem wezwanie w charakterze świadka, Sąd 400 km ode mnie, no trudno, przejadę się, pozwiedzam przy okazji.

Wiem, że należy mi się zwrot za paliwo, już kiedyś składałem taki wniosek.

Teraz odległość jest większa niż wcześniej, należy mi się zwrot za nocleg? Pojadę dzień wcześniej, brać fakturę imienną? 

Czy może jeszcze jakieś zwroty mi się należą (bramki autostradowe, jedzenie itd)?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

 

Znam historię gdzie gość pojechał do sądu na świadka na drugi koniec Polski, a tam się dowiedział, że będzie zeznawał w innym terminie i zdalnie :P

 

 

Edytowane przez cst9191
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tornado napisał:

Jeżeli przekracza 50km to możesz domagać się świadkowania w swoim najbliższym sądzie tej samej instancji.

....nk hybba, że coś się zmieniło.

 

Nie zależy mi na tym, bo jak wyżej napisałem, chce przy okazji zwiedzić to miasto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HeadBolt napisał:

Pytanie z ciekawości, na jakiej podstawie obliczana jest tak kwota do zwrotu? Jeden samochód spali 10l/100 a inny 20. Czy może oddają za najtańszy bilet pociągiem/autobusem?

od pojemności silnika pojazdu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złóż podanie, że chcesz być przesłuchany w formie zdalnej. 

 

Mnie zeznawanie nigdy nie zwróciło kosztów i zawsze uważałem to za zmarnowany czas, nie pamiętam kwot. Z tego co kojarzę to mogą być satysfakcjonujące dla studenta albo kogoś z najniższą krajową. 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tornado napisał:

KOSZT ALTERNATYWNY......strata czasu???

 

Żadna strata czasu, ładnie mi się z weekendem połączy więc wykorzystam.

 

Teraz, tmr napisał:

od pojemności silnika pojazdu

 

Dokładnie, teraz chyba coś około 85 gr za kilometr przy pojemności powyżej 900cm^3

 

1 minutę temu, Piter_1982 napisał:

Złóż podanie, że chcesz być przesłuchany w formie zdalnej. 

 

dzięki za propozycję, ale w sumie to bym się tam przejechał, główne pytanie brzmi: jak wycisnąć ich do końca, co mogę wrzucić w koszta i jak to udokumentować?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie taką oto odpowiedź:

"...Praktyka niestety jest taka, że sądy zwracają koszty przejazdu najtańszym możliwym środkiem transportu publicznego(kolej TLK, PKS itp.). W przypadku samochodu należy wykazać, iż nie było żadnych dogodnych połączeń środkami komunikacji publicznej umożliwiających dotarcie do sądu w wyznaczonym terminie. Najlepsze rozwiązanie to kontaktować się z sekretariatem sądu i ustalić czy zostaną zwrócone koszty przejazdu samochodem. Jeżeli wykaże się brak możliwości dojazdu innym środkiem transportu niż samochód, zawsze można w sekretariacie zaproponować, że wynajmie się nocleg w miejscowości w której znajduje się siedziba sądu i do wniosku o zwrot kosztów dołączy się fakturę na nocleg (wartość faktury nie może przekroczyć 45 zł/ za 1 nocleg - kwota diety na nocleg w krajowych podróżach służbowych)." 

 

Nie wiem na ile jest to prawdziwe, ale na Twoim miejscu zadzwoniłbym do sekretariatu sądu i się dopytał. Żeby się nie okazało ze weźmiesz hotel na 300pln/noc a dostaniesz 45zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżę, jakby ktoś szukał takich informacji

Oddali za: paliwo (1,15 PLN, ryczałt od kilometra), bramki autostradowe (paragon), płatny parking obok sądu (paragon), utracony dzienny zarobek (zaświadczenie od pracodawcy).

Niestety, nie przetestowałem czy oddaliby za nocleg (nie miałem na to czasu, musiałem wszystko zrobić na strzała w jeden dzień). Warto było się przejechać tych 800 km (w obie strony) ;) 

Edytowane przez wielebny93
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.