Jump to content

Ogrzewanie domu letniskowego


Recommended Posts

Dzień dobry. Proszę o opinię. Domek z bala 100 M2 powierzchni użytkowej. Planujemy go użytkować jako letniskowy powiedzmy od maja do października.

Będzie kominek. Była w planie instalacja ogrzewania podłogowego na dole (maty grzewcze lub coś w tym stylu-generalnie ogrzewanie elektryczne po to też by móc "zdalnie" ogrzać domek przed przyjazdem).

Jak sądzicie jakie ogrzewanie byłoby najrozsądniejsze. Nie wiem ile takie ogrzewanie podłogowe pobiera prądu.... Domek jest w lesie. Pompa ciepła była brana pod uwagę ale jest zbyt kosztowna.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli domek ma być użytkowany wyłącznie sezonowo, a więc w domyśle w miesiące letnie, to po cholerę rozwodzić się nad rozwiązaniami, których i tak nie będziesz używał? Kominek w zupełności wystarczy, jeśli domek będzie zamykany na cztery spusty na sezon zimowy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jak w lesie, to kominek+płaszcz+duży wymiennik/akumulator  bym zrobił. Skoro to domek sezonowy.

 

Aczkolwiek trochę czasu bym spędził na analizie tego, co wymyślą polskie pojeby w interpretacji nakazów unijnych eko-nazioli.

Czy domek  sezonowy z bali to będzie własność podpadająca pod podatki od klasy ? Czy będzie to klasa jakaś C, czy  zdecydowanie G i do piekła, bo spala się w nim cokolwiek innego poza e-papierosem.

Czy będzie do nakazowego wyburzenia za 15 lat bo planeta płakusia...

 

Nikt nie wie co UESSR wymyśli zaraz, także może po grecku - wieczna budowa z zaprzyjaźnionym kierownikiem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam podobną zagwozdkę. Też kominek, brałem dodatkowo pod uwagę maty na podczerwień, ale mam dwóch znajomych którzy mają je w domach (mieszkalnych całorocznych) i twierdzą, że ten rodzaj ciepła im nie odpowiada ( powietrze w pomieszczeniu pozostaje chłodne - trochę tak jak w marcu, słoneczko cię rozgrzewa ale powietrze zimne, więc trochę ci ciepło ale jednak też czujesz chłód) i będą montować pompy ciepła. Do mniejszych domków rozwiązaniem może być też taka klimatyzacja https://klimatyzator.net.pl/
Mój projektant tłumaczył mi też, że w cenie pompy ciepła i podłogowki można zamontować podłogowe maty grzewcze elektryczne i dużo fotowoltaiki, która będzie w stanie (podobno) zapracować na ogrzewanie elektryczne.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Zbyt dużo odpowiedzi nie ma, ale może ktoś kumaty w temacie zechce podpowiedzieć.

A mnie interesowałoby mnie coś takiego:

chłodzenie w lecie, lekkie dogrzewanie w zimie + wymiana powietrza z zewnątrz z opcją zamknięcia czyli obiegu wewnętrznego (gdyby w zimie smog był za duży).

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Brat Jan

Rekuperator z chłodzeniem + dogrzewaniem klimą w kanale dolotowym,

Wymiana powietrza przez rekuperację + bypass wprowadzający obieg zamknięty jak w samochodzie.

 

Bardziej DIY:

Lekkie chłodzenie/dogrzewanie, można ogarnąć montując dolot powietrza nawet bez rekuperacji ale wymuszony mechanicznie,  gdzieś w zacienionym rogu działki, dalej rurą w ziemi >1m głębokości do domku. Na tej głębokości masz zawsze dodatnią temperaturę <~8 stopni. W lecie z takiego dolotu masz powietrze lekko schłodzone, a w zimie lekko podgrzane (zależne od długości kanału). 

Dalej każdy klimatyzator wyprowadzić temperaturę do potrzebnej.

Edited by bzgqdn
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.