Skocz do zawartości

Chce zawrzeć ślub kościelny bez skutków cywilno-prawnych


Gixer

Rekomendowane odpowiedzi

Oj, będziesz musiał posmarować, znaczy się wspomóc kościół swoją ofiarą i modlitwą. Przede wszystkim ofiarą.

No bo jak to tak? Przed Bogiem to mąż i żona a przed USC konkubenci? To tak nie może być.

Pan biskup może i się zgodzi, tylko ile to będzie kosztować...

 

Ale do rzeczy: ja o takim przypadku nie słyszałem.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to prościej zrobić. Przebierasz ziomka za księdza. Idziesz w plener gdzieś robić imprezę i taka sama ceremonia, ale tylko ziomeczek bierze w łapkę :D I to tak samo ważne, jak te wszystkie śluby kościelne.

  • Like 6
  • Haha 2
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślub kościelny to o ile wiem w polskim systemie prawnym ślub konkordatowy, gdzie dokumenty i tak trafiają do USC. Rodzi zatem zwykle prawne skutki. Chyba że mnie ktoś z błędu wyprowadzi ;)

 

Swoją drogą, w tej firmie i kota ochrzczą czy przygotują do bierzmowania za bilety PLN, więc może i się da xD

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Obliteraror napisał:

Ślub kościelny to o ile wiem w polskim systemie prawnym ślub konkordatowy, gdzie dokumenty i tak trafiają do USC.

 

Ale osobno podpisuje się papiery inne. Można nie zawierać, oczywiście jak zawsze wymagania są. Nie wiem czy utrudniają czy nie, Mam kilku znajomych co brali jako osoby niewierzące. Musiał tylko oświadczenie podpisać, że będzie dzieci wychowywał zgodnie z chrześcijańską nauką kościoła, czy jakoś tak, a też ludzie niestworzone rzeczy opowiadali. 

 

@Gixer pamiętaj, że ślubu może udzielić kapłan nie koniecznie ksiądz diecezjalny. Czasami łatwiej dogadać z ojcem z jakiegoś małego zgromadzenia. Część z nich ma bardzo luźne podejście do prawa cywilnego, z racji tego, że częścią ich posługi jest odwiedzanie innych domów zgromadzenia po całym świecie. Dwa oni często naprawdę groszem nie śmierdzą. O ile ksiądz diecezjalny dostaje owieczki do strzyżenia (różnej wielkości stadko), o tyle zgromadzenia każde sobie rzepkę skrobie. To naprawdę światli ludzie jeśli chodzi o biznes.

 

Osobną kategorię stanowią kapelani wojskowi, też można z nimi naprawdę wiele załatwić.

 

Plus jest taki, że i jedni i drudzy, często mają dostęp do ciekawych obiektów (zabytkowe kaplice w zakonach itp.) więc cena jaką wołają niejako rekompensuje te wymagania. Idziesz do przeora, ojca przełożonego itp. i mówisz, że masz marzenie, bo wziąć ślub tutaj bo Św. X to dla ciebie wyjątkowa postać. Przy okazji mimochodem wspominasz jakie wymagania masz spełnić, żeby wziąć bez następstw prawnych. 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nikt kto się tutaj wypowiada nie wie o czym mówi 🤣🤣🤣

 

Sprawa wygląda tak:

 

 

Ślub bez skutków cywilnych w katolickim Kościele

W Kościele Katolickim można zawrzeć małżeństwo bez skutków cywilnych.To jednak sytuacja wyjątkowa, wymagająca specjalnej zgody urzędnika kościelnego.

Wprowadzenie tzw. małżeństwa konkordatowego ułatwiło życie wielu par, które za jednym zamachem chciały zawrzeć ślub kościelny ze skutkami cywilnymi. Osoby, które wybierają taką opcję nie muszą składać przysięgi w kościele i dodatkowo fatygować się do Urzędu Stanu Cywilnego. Niewiele osób jednak wie, że w Polsce możliwe jest zawarcie małżeństwa kościelnego, które nie wywoła skutków na gruncie prawa państwowego.

 
Potrzebna dyspensa
 
 Istotne wskazówki co do zasad zawierania małżeństw w Kościele Katolickim narzeczeni znajdą w instrukcji dla duszpasterzy dotyczącej małżeństwa konkordatowego z 1998 r. Jest to oficjalny dokument Konferencji Episkopatu Polski.
Z instrukcji wynika, że co do zasady wszystkie małżeństwa kościelne powinny mieć gwarantowane skutki cywilne, przewidziane prawem polskim. Osiągnięcie tego skutku możliwe jest w dwojaki sposób. Albo poprzez zawarcie małżeństwa konkordatowego (młoda para bierze ślub tylko w kościele, ale z zachowaniem procedur i formalności urzędowych m.in. związanych z uzyskaniem zaświadczenia kierownika USC). Albo poprzez uprzednie zawarcie małżeństwa cywilnego wobec kierownika USC, a następnie małżeństwa kanonicznego.
Kościół Katolicki dopuszcza także zawarcie małżeństwa kościelnego bez skutków cywilnych. Zgodnie z instrukcją jeśli kandydaci na małżonków nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca czyli Kurii diecezjalnej. W piśmie należy wskazać jakimi powodami kierują się narzeczeni decydując się na taki rodzaj ślubu. Jest to niezbędne celem uzyskania zgody urzędnika kościelnego. Oficjalna zgoda Ordynariusza jest konieczna do zawarcia małżeństwa kościelnego bez skutków cywilnych.
 
 
Edytowane przez Gixer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wspomniałem o tym w którymś wątku.

Na pewno byłoby to lepsze niż full opcja z konkordatowo-cywilnym szitem :D

Pozostaje kwestia ustawy pomówieniowej, czyli bezpieczne zamieszkanie nie na swoim.

Oraz znęcania się katolickiej madki i systemu nad dziećmi, czyli obustronna rezygnacja z dzieci przed ceremonią (bo jednostronna może unieważnić całą szopkę).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to? Chcesz wziąć ślub bez konswekwecji cywilnych? Używająć kobiecego języka: jest to bardzo nieodpowiedzialne oraz gówniarskie. Czyżbyś nie chciał wziąć odpowiedzialności za swoją decyzję? Czyżby brakowało Ci jaj? Czyżby kierował Tobą strach oraz wygodnictwo? Czyżbyś się bał, że coś zjebiesz?

 

Brzmi znajomo? To zajrzyj tutaj:

 

Teraz będzie bardziej poważnie: jakikolwiek ślub chciałbyś wziąć czy ze skutkami cywlnymi czy nie, czy kościelny, cz cywilny i tak będziesz na straconej pozycji w perspektywie czasu. Ogólnie zabawa w śluby w dzisiejszym systemie prawnych przez mężczyzn to ostra jazda bez trzymanki. Nawet jeśli pani się znudzisz, zrobisz coś nie tak, to niezależnie od formy tego ślubu poniesiesz jego koszty Ty, a nie ona. Tak to niestety wygląda. Nieznane są oraz nieocenione wyroki sądów rodzinnych lub też interpretacja rzeczywistości przez sędziny tam zasiadające.

 

Zastanów się nad tym jeszcze parę razy.  

Edytowane przez Krugerrand
  • Like 3
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci te g****? Myszka nalega, bo koleżanki pytają? Wystarczy wyhodować męskie jaja i nie godzić się na wszelkiej maści śluby czy inne cyrki. Gdy oboje ludzi lubi spędzać, z sobą czas(kobieta i mężczyzna) to nie muszą przed nikim udawać, że potrzebują niejako ,, dopełnienia" relacji. Tylko ludzie wymyślają jakieś obrzędy, tradycje, by załatać pustkę istnienia. Z resztą nie biorę już żadnych sakramentów, nie uczestniczę od wielu lat w obrzędach kościelnych, ślubach kościelnych i każdych innych, nie godzę się na bycie chrzestnym itd.

Organizacja, która przez wiele lat chroniła pedofilów i nadal broni, a na przestrzeni dziejów mordowała inne ,, zacofane" narody, plemienia w ,,dobrej wierze i w imieniu Boga" nie jest de facto moim faworytem.Otwórz oczy i nie daj się wciągnąć w pułapkę.

  • Like 9
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak. 

Związałem się z siostrą żony brata. 

Dziewczyny inteligentne, wykształcone, głęboko wierzące w Boga. Uprawiające dużo sportu, mające zasady i upodobanie do książek i wiedzy. Nie uznają telewizora w domu, nie mają instagrama, nie stroją się, nie chodzą po klubach itp. 

Utrzymują się same odkąd poszły na studia. Moja skończyła 2 trudne kierunki studiów i pracuje na 2 etaty a teraz robi jeszcze 4 letnie studia z psychoterapii. 

Jednym słowem himalajki. 

Moja zamiast instagrama na telefonie ma pismo Święte, jeździła na pielgrzymki rowerowe po Europie. Wiara jest dla niej ważna i nie ma żadnego problemu z tym że ślub będzie tylko kościelny. Dla niej mogło by nie być wesela ale ja sobie tego nie wyobrażam. Mam duża rodzinę i naturalnym dla mnie jest taka ceremonia, spotkania i całe wydarzenie. Zresztą moje ciotki i wujkowie powoli wymierają wiec pewnie zobaczę ich po raz ostatni i stworzymy wspólne wspomnienia. 

 

Chcemy skorzystać z programu "pierwsze mieszkanie" dlatego chcemy ominąć skutki cywilno prawne bo by nas ten program ominął. Program jest wyjątkowo atrakcyjny a że ja mam już 3 nieruchomości to po ślubie ona już nie może skorzystać. 

Mam doświadczenie więc znalezienie i zakup kolejnej nieruchomości to pestka. 

 

Tak więc teksty o matrixie, pantoflach itp są mocno nie trafione 😉

 

  • Like 1
  • Haha 6
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gixer napisał:

Jednym słowem himalajki

 

Istnieją!!!!! :D Gdzie szukać? Zdradź mi tę tajemnicę, bo już porzuciłem nadzieję :D Tylko nie mów, że na pielgrzymach, bo takich orgii jak tam się odbywają to nie ma nigdzie (zazwyczaj od tyłu, po Bożemu, bliżej krzyża) :D

Edytowane przez wielebny93
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wielebny93 napisał:

 

Istnieją!!!!! :D Gdzie szukać? Zdradź mi tę tajemnicę, bo już porzuciłem nadzieję :D Tylko nie mów, że na pielgrzymach, bo takich orgii jak tam się odbywają to nie ma nigdzie (zazwyczaj od tyłu, po Bożemu, bliżej krzyża) :D

Zupełny przypadek. 

Ale myślę że wśród dziewczyn co chodzą po górach czy jeżdżą dużo na rowerach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdole wiecie co? jak czytam wasze posty to czasem rzygać mi się chce.

 

Ja rozumiem że nie każdy jest wierzący ale gościu zadał proste pytanie a wy pierdolicie jak 15 letni ateusze a nie dorośli faceci weźcie sobie trochę kubeł zimnej wody na łeb może?

Jeszcze zacznijcie wbiegać do kościoła i puszczać z tel JEBAĆ PIS (akurat pis to pierdolę ale wiecie o co chodzi)

 

KOŚCIÓŁ MAFIA KURWA, ORGIE NA PIELGRZYMKACH, KSIĘŻA PEDOLIE, ATEIZM , BOGA NIE MA BO TAK MÓWIĘ I CHUJ.

 

Jesteście nie lepsi niż te femistyczne babony na które ciśnie całe forum i redpill, które spaliły by kościół, skrobały się jak ziemniaki do obiadu, zalegalizowały wszelkie dewiacje itd.

 

@Gixer Szukaj takich informacji w miejscach od tego bo tutaj sam widzisz jak jest.

15 godzin temu, mac napisał:

 I to tak samo ważne, jak te wszystkie śluby kościelne.

Nie mierz wszystkich swoją miarą, ja osobiście pierdole śluby cywilne tym w kraju bo każdy wie jak jest ale ślub kościelny kiedyś bym chciał zawrzeć.

 

Powiem to co zawsze idźcie pokrzyczeć pod meczety jaka religia zła zobaczymy ile pożyjecie albo pobędziecie na wolności XDDDD 

Edytowane przez bassfreak
  • Like 6
  • Haha 1
  • Zdziwiony 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i faktycznie jest taki prawny potworek, który nazywa się ślub kanoniczny ;)

Skutków prawnych nie rodzi żadnych, zgoda kościelna jest fakultatywna, nie obligatoryjna, zgodnie z polskim prawem to nadal konkubinat.

 

Po co to robić, nie mam kompletnie pojęcia. No może jedynie dlatego, że jesteś wannabe mężem, ona wannabe żoną, ale realnie to zupełnie nie, więc intercyza niepotrzebna ;)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bassfreak napisał:

Nie mierz wszystkich swoją miarą, ja osobiście pierdole śluby cywilne tym w kraju bo każdy wie jak jest ale ślub kościelny kiedyś bym chciał zawrzeć.

 

Powiem to co zawsze idźcie pokrzyczeć pod meczety jaka religia zła zobaczymy ile pożyjecie albo pobędziecie na wolności XDDDD 

Stary, rób sobie, jak chcesz. Nie jestem od tego, żeby mówić w co masz wierzyć, co masz robić, gdzie chodzić, jakie śluby składać i przed kim.

 

Ale i Ty mi nie mów, co mogę, a czego nie mogę napisać. Chcesz zawrzeć to zawieraj. Co mi do tego? Uraziłem Cię swoim zdaniem o kościele? Bo takie mam i niestety mocno uzasadnione, jestem w stanie podać tonę argumentów, w czym tkwi hipokryzja i patologia tej instytucji.

 

Nie trzeba iść pod meczet, żeby wolność ograniczyli. Wystarczy, że zechcesz przyśpieszyć zwrot VAT w US i dojebią Cię z każdej strony. Natura ludzka do zła nie potrzebuje religii, polityki, instytucji, niczego. Wystarczy czysta, wrodzona nienawiść. Twoje zdanie przeciwstawne do mojego i się w końcu pozabijamy. Ale wolę tego uniknąć przez dyskusję, a Ty tutaj skaczesz agresywnie. Przezywasz kogoś, a sam dokładnie taki jesteś. Weź się uspokój.

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gixer napisał:

Czy ktoś tutaj słyszał o takim przypadku żeby biskup się na to zgodził ?

 

 

Wyznasz wiarę i dasz porządny datek to kto wie, cuda się zdarzają, nie takie cuda w tym kraju były, np jeden z prezesów pewnej tv w Polsce miał unieważniony ślub kościelny, ślub pobłogosławiony przez samego Papieża to co tam taki ślub

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gixer... to kombinujesz jakby się zarazić syfilisem ale tak nie do końca? W połowie?

 

Żaden papier czy ceremonia nie zagwarantuje  szczęścia..ale to doskonale wiesz. Tylko zagrożenia są niemal identyczne z alimentami włącznie, oskarżeniami o przemoc itp.

 

Kup sobie lepiej Suzuki

GSX-R i postaw w salonie.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PyrMen napisał:

@Gixer... to kombinujesz jakby się zarazić syfilisem ale tak nie do końca? W połowie?

 

Żaden papier czy ceremonia nie zagwarantuje  szczęścia..ale to doskonale wiesz. Tylko zagrożenia są niemal identyczne z alimentami włącznie, oskarżeniami o przemoc itp.

 

 

Sam ślub kościelny nie ma żadnych skutków cywilno-prawnych więc o czym my mówimy?

5 minut temu, spacemarine napisał:

np jeden z prezesów pewnej tv w Polsce miał unieważniony ślub kościelny, ślub pobłogosławiony przez samego Papieża to co tam taki ślub

A to już wgl był kabaret ja pierdole szkoda gadać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.