Skocz do zawartości

Francja: Ekolodzy chcą "pokojowego współżycia" ze szczurami


Rekomendowane odpowiedzi

47 minutes ago, Dworzanin.Herzoga said:

oni już w 2018 roku byli przeciwko truciu szczurów itd, a inne postulaty miewali w miarę sensowne

Poważniej, schemat stary i sprawdzony.

Zakładasz organizację "Pomoc dla imigrantów", po czym zaczynasz "walczyć" o:

1. Subwencję na swoją działalność, ulgi podatkowe, nieoficjalnie i oficjalnie, jako darowizna od PIT etc.

2. Aby program 500+ zwiększyć do 700+, i rozszerzyć jego zasięg działania także na imigrantów (tu masz głosy "socjali" i tzw. głos rozsądku, minus mała grupka przeciwników imigracji)

3. Dodajesz jakieś "babciowe" i postulat obniżki wieku emerytalnego (znowu głosy, niemal "za darmo")

4. Zaczynasz głośno walczyć z "paleniem obozowisk imigrantów" przez "nazistowskich ekstremistów".

 

Dzięki 1 impreza sama się finansuje. Dzięki 2 i 3 staje się "społecznie akceptowalna". A 4? Ponieważ jest kojarzone z 2 i 3, RÓWNIEŻ jest rozpowszechniane... zapada idea w ludzkich umysłach, że "palą"... i w rezultacie, dostajesz zwiększoną ilość "incydentów".

Wszelkie analogie do PAH i "mordowania białoruskich imigrantów", czy wcześniej do KOD i "uciekających przed wojną kobiet i dzieci" zamierzone. O państwie nawołującym do bojkotu żydowskich sklepów zamiast "niesprowokowanych ataków" też warto pamiętać - ten sam mechanizm.

 

47 minutes ago, Dworzanin.Herzoga said:

niezamierzoną satyrę

Za "zamierzoną satyrę" byłyby wyroki.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kespert napisał:

"Pomoc dla imigrantów"

Trochę offtop, ale myślę, że warto odnotować:

https://www.tvp.info/68736411/lampedusa-wlochy-rekord-fali-migracyjnej-na-wloskich-wybrzezach-bilans-moze-wzrosnac

 

Ponad 2,7 tys. osób dotarły na włoskie wybrzeża lub zostały zabrane z Morza Śródziemnego przez służby w ciągu 24 godzin. Według sygnałów z morza bilans może wzrosnąć do 3 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Władze Paryża przekonują, że szczury nie stanowią problemu dla zdrowia publicznego i skupiają się na zapobieganiu rozprzestrzeniania się tych zwierząt. Krytykowana za dużą liczbę szczurów w stolicy mer Paryża Anne Hidalgo powoła grupę roboczą ds. „wspólnego życia” z tymi gryzoniami. Prowadzony jest też projekt mający na celu zmniejszenie nieuzasadnionego strachu przed szczurami.

 

https://i.pl/wladze-paryza-chca-przekonac-mieszkancow-do-wspolnego-zycia-ze-szczurami/ar/c1-17618245

 

 

@Dworzanin.Herzoga wypowiedz się Pan! Wypowiesz się Pan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cst9191 napisał(a):

wypowiedz się Pan! Wypowiesz się Pan?

 

Jak już szczury będą miały nadany status uchodźców, jak postulowano w książce "Zoopolis", cytowanej przez Magdalenę Środę, to w końcu zapanuje normalność, ład i porządek w Paryżu.

 

A serio, to każdy wie, że szczury przenoszą choroby i mogą stanowić też bezpośrednie zagrożenie, ale widocznie to jest na ten moment wiedza przestarzała.

 

Tak jak niektórzy psiarze mówią, że na 100 tysięcy osobników pitbulli, pitbul rzadziej morduje człowieka, niż Polak morduje człowieka, przeliczając na 100 tysięcy polaków.

I co za tym idzie, Polacy są wg tych interpretacji bardziej morderczy niż pitbulle. A problemem jest wychowywanie psów, to może i szczury da radę wychować. :P 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy terror LGBT, ekologów i miłośniczek czarnych uchodźców. Przeważnie to ci sami ludzie. 

 

O fabryce Intela w Polsce słyszeliście? Największa inwestycja w historii kraju ale grupa lokalnych oszołomów ma problem. Nie zgadzają się na regulacje strumyka Cieciorki, bo rzeką tego nazwać nie wypada. Intel chce coś około 400 hektarów suchego terenu i trzeba Cieciorkę wyprostować. 

 

A tu zdjęcie Cieciorki:

f3c8bd0ded242ba5med.jpg

 

Ale będą jaja jak zablokują te inwestycję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, Kapitan Horyzont said:

Lokalni oszołomi potrafią liczyć kasę.

Lokalnym oszołomom wójt zrobi inspekcje ppoż., sprawdzi wywóz szamba, przejrzy warunki zabudowy... i dojdą do wniosku, że jednak "nie warto".

To przyjezdni oszołomi z "eko-zarobku" będą stanowić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem na przestrzeni 2 lat.

 

Australia 2019:

 

Australia zabija miliony dzikich kotów

 

W Australii rozpoczęło się wielkie wybijanie dzikich kotów - do 2020 roku ma ich zginąć ponad 2 miliony.

W tym celu samoloty rozrzucają zatrute kiełbasy. Zwierzę ginie 15 minut po ich zjedzeniu.

 

https://www.rp.pl/nauka/art1361411-australia-zabija-miliony-dzikich-kotow

 

Australia 2021:

 

Australia. Najgorsza plaga myszy od dziesięcioleci. "Nocą ziemia się rusza"

 

Dramatyczne wiadomości z Australii. Nowa Południowa Walia, stan, którego stolicą jest Sydney, walczy z ogromną plagą myszy.

Setki gryzoni atakują sklepy spożywcze, gryzą pacjentów w szpitalach i pustoszą farmy. "To jest jak szarańcza" - narzekają Australijczycy.

 

https://turystyka.wp.pl/australia-najgorsza-plaga-myszy-od-dziesiecioleci-noca-ziemia-sie-rusza-6621164759550784a

 

Mnie trochę irytuje narracja, gdzie były jakieś badania nad małą grupką całkowicie dzikich kotów i po oszacowaniu ile zabijają ptaków, ekstrapolowano ten wynik

mnożąc ilość wszystkich kotów w Polsce, w tym tych domowych zakładając automatycznie, że polują tyle samo co dzikie koty przez tą średnią "łowność" dzikiego

i ogłoszono, że urządzają holokaust wróbli i koty są jedynym powodem tego stanu rzeczy.

 

Tymczasem ornitolog tak się na ten temat wypowiadał:

 

Mieszkańcy polskich miast (nie tylko dużych) obserwują od jakiegoś czasu spadek liczebności wróbli, których przed laty było bardzo dużo.

 

– Spadek liczebności wróbla spowodowany jest kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest brak miejsc do gniazdowania. Zadziwiający może być fakt, że problem ten nie dotyczy tylko dużych miast.

Zamykając otwory wentylacyjne i uszczelniając wszelkie otwory w budynkach, pozbawiamy wróble – a także inne chronione gatunki, takie jak jerzyk czy pustułka – miejsc, w których ptaki

te mogły zakładać swoje gniazda – mówi dr hab. Tomasz Janiszewski, ornitolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.


Drugim powodem, dla którego coraz trudniej spotkać wróbla na polskich osiedlach jest zubożenie bazy pokarmowej.

– Coraz mniej owadów, spadek ilości pokarmu roślinnego, zanik transportu konnego, chemizacja środowiska, koszenie trawników, to tylko niektóre składowe prowadzące

do zanikania naszego ćwierkającego towarzysza – wyjaśnia naukowiec.

 

Negatywnie działa również powszechna wycinka miejskich krzewów. – W wielu miastach zapanowała moda na idealnie przystrzyżone, duże powierzchnie trawników.

Przy okazji likwiduje się gęste krzewy, w miejsce których sadzi się rośliny miniaturowe. Jest to oczywiście wygodne z punktu widzenia ekonomii, ponieważ o taką zieleń łatwiej

można dbać i nie wymaga to dużych kosztów. Natomiast wraz z wycinką starych, wysokich żywopłotów wróble tracą bezpieczne azyle.

Żywopłoty stanowią bowiem dla nich miejsce schronienia, odpoczynku a także bezpiecznego noclegu – mówi specjalista cytowany przez biuro prasowe UŁ. 

 

https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/Coraz-mniej-wrobli-w-Polsce.-Ornitolog-wyjasnia-gdzie-tkwi-przyczyna

 

BTW

Ja od kilku lat temu mam przyczepione wysoko do ściany kanciapy pomalowane drewnochronem okolicznościowe drewniane opakowanie na wódkę w kształcie karmnika

[przed spolerowaniem był na nim napis: "dla ciebie wódka, dla ptaszka budka"] i tam co roku sikorki zamieszkują, rozmnażają się i wyprowadzają.

😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeszcze w czerwcu sytuacja była dynamiczna w Paryżu:

 

W odpowiedzi na krytykę obecnych działań z zakresu zwalczania gryzoni w Paryżu, władze miasta

poinformowały o planie powołania komisji do spraw "wspólnego życia ze szczurami".

 

 

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Miasta Paryża burmistrz 17. dzielnicy Geoffroy Boulard zwrócił się do władz stolicy z zapytaniem o "bardziej ambitny plan walki z rozprzestrzenianiem się szczurów", podnosząc kwestię "szkodliwości gryzoni dla jakości życia paryżan i 44 milionów osób odwiedzających miasto każdego roku". W odpowiedzi przedstawicielka ratusza poinformowała o planowanym powołaniu komisji do spraw "wspólnego życia ze szczurami".

- Postanowiliśmy ostatnio z mer Anne Hidalgo powołać komisję do spraw (...) wspólnego życia ze szczurami, (...) by było ono bardziej znośne dla paryżan - poinformowała, cytowana przez El Pais, Anne Souyris.- Nie oznacza to, że powinniśmy pozwolić szczurom włóczyć się po mieście - zaznaczyła. Przypomniała też, że w mieście od 2017 roku obowiązuje już plan walki z gryzoniami, zakładający m.in. wymianę śmietników, zabezpieczenie włazów kanałów ściekowych, karę grzywny za dokarmianie gryzoni, ustawianie pułapek oraz deratyzację budynków. 

 

Paryż powoła komisję do spraw "wspólnego życia ze szczurami"

Celem komisji, będącej efektem współpracy ratusza z Instytutem Pasteura, Sorboną i Muzeum Historii Naturalnej, ma być "zwalczanie uprzedzeń i pomoc paryżanom w lepszym koegzystowaniu ze szczurami". Podczas czwartkowego posiedzenia władze miasta podkreślały, że szczury "nie stanowią problemu dla zdrowia publicznego". Tłumaczyły to m.in. faktem, iż zarejestrowane w przeszłości przypadki zakażenia potencjalnie groźną leptospirozą dotyczyły wyłącznie pracowników oczyszczania miasta, którzy mogą zapobiegać chorobie poddając się szczepieniom.

Warto jednak zauważyć, że poza leptospirozą, mogącą prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, upośledzenia czynności wątroby a nawet śmierci, szczury roznoszą szereg innych chorób. Wśród nich wymienia się riketsjozę, tularemię oraz gorączkę szczurzą, która u 10 procent zakażonych kończy się poważnymi powikłaniami. Gryzonie te mogą również pośredniczyć w przenoszeniu na człowieka pasożytów.

Zdaniem obecnej na debacie ekolożki Douchky Marković szczury stanowią jednak "pożyteczny" element ekosystemu, a strach przed nimi jest "nienormalny i nieuzasadniony". Propozycja merostwa spotkała się również z przychylną oceną stowarzyszenia Paris Animaux Zoopolis, nawołującego do korzystania z "nieśmiercionośnych metod" walki z gryzoniami.

 

https://tvn24.pl/swiat/paryz-miasto-powola-komisje-ds-wspolnego-zycia-ze-szczurami-7171328

 

A w Bordeux kilka dni temu:

 

Francja: W Bordeaux szczury

uniemożliwiają wywóz śmieci

Szczury w Bordeaux uniemożliwiają pracownikom służb oczyszczania miasta wywóz śmieci z uwagi

na zagrożenie zdrowia - informuje we wtorek dziennik „Le Figaro”.

 

Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników są zagrożone z powodu całych gromad szczurów, które mieszkają w kontenerach na śmieci w mieście.

Szczury dosłownie "spadają na nich podczas opróżniania kontenerów" - informują władze miasta.[...]

 

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/francja-w-bordeaux-szczury-uniemozliwiaja-wywoz-smieci,755926.html

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2023 o 20:48, Dworzanin.Herzoga napisał(a):

Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników są zagrożone z powodu całych gromad szczurów, które mieszkają w kontenerach na śmieci w mieście.

Szczury dosłownie "spadają na nich podczas opróżniania kontenerów"

Elegancja Francja :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2023 o 07:08, RealLife napisał(a):

Mamy terror LGBT, ekologów i miłośniczek czarnych uchodźców. Przeważnie to ci sami ludzie. 

 

O fabryce Intela w Polsce słyszeliście? Największa inwestycja w historii kraju ale grupa lokalnych oszołomów ma problem. Nie zgadzają się na regulacje strumyka Cieciorki, bo rzeką tego nazwać nie wypada. Intel chce coś około 400 hektarów suchego terenu i trzeba Cieciorkę wyprostować. 

 

A tu zdjęcie Cieciorki:

f3c8bd0ded242ba5med.jpg

 

Ale będą jaja jak zablokują te inwestycję. 

 

Dostaną haracz i dadzą sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cst9191 napisał(a):

Dostaną haracz i dadzą sobie spokój.

 

Ciekawe czy Rafałek tak zażarcie walczyłby o los szczurów, gdyby był francuzem, tak samo jak walczył o poprawę losu kaczek w dawnych latach:

 

Kosno oprotestowuje wiele inwestycji w mieście. Przez długi czas był np. "hamulcem" Galerii Białej. Inwestor w końcu zapłacił mu 40 tys. zł za opracowanie ekspertyzy dotyczącej sztucznej wysepki dla kaczek przy pobliskim stawie. Wtedy Kosno przestał protestować. Nie podobało mu się również, że Kompania Piwowarska w procesie produkcji do chłodzenia zamierza używać amoniaku. Ale po wpłacie 15 tys. zł na konto fundacji za kolejne opracowanie zagrożenie ustało.

 

2008 rok - wtedy jeszcze był opisywany jako potężny ekoterrorysta, w ostatnich latach trochę się zdegradował...

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
7 godzin temu, cst9191 napisał(a):

Tak się kończą rządy socjalistów.

 

My też mogliśmy być europejczykami, niestety w zeszłym roku Wrocławscy radni zarządzili hekatombę szczurów:

 

Wrocław idzie na wojnę z plagą szczurów. Radni miasta przegłosowali, że obowiązkowa deratyzacja w ścisłym centrum i dzielnicach nadodrzańskich będzie trwała

nie pięć, ale 10 miesięcy w roku, a w niektórych punktach miasta praktycznie bez przerwy. Powodów, dla których stolica Dolnego Śląska musi zacząć skuteczniej

walczyć z gryzoniami są miliony.

 
 

Szczurów we Wrocławiu jest już na tyle dużo, że przyzwyczaiły się do obecności człowieka i przestały się bać ludzi. Codziennie można spotkać stada buszujących

po śmietnikach osobników. Na dowód może posłużyć wideo nagrane przez Mateusza Krzyżowskiego, pracownika firmy zwalczającej szkodniki.

 

Szacuje się, że na każdego z blisko 700 tysięcy wrocławian przypada 10 szczurów. 6 lat temu ich populacja liczyła tu dwa miliony.

Teraz jest ponad trzy razy większa - informuje dziennikarz Polsat News, Jacek Gasiński.


https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-03-18/plaga-szczurow-we-wroclawiu-gryzonie-wchodza-do-domow-przez-ubikacje/

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin.Herzoga w Polsce nie tylko Wrocław ma problem ze szczurami:

 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-11-25/poznan-zmaga-sie-z-plaga-szczurow-mieszkancy-przerazeni/

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-10-14/lublin-miasto-ma-problem-ze-szczurami-ratusz-zapowiada-zmiane-przepisow/

 

Już nie wrzucam starszych artykułów gdzie mowa o innych dużych miastach. Domyślam się, że ta walka ze szczurami przypomina walkę z wiatrakami heh

 

 

Osobiście bardziej od szczurów cenię sobie muchy :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niedawno aktywiści bronili prawa szczurów do życia w Paryżu, a teraz władze miasta wypierdalają bezdomnych przed mistrzostwami, żeby nie psuli krajobrazu:

 

Paryż pozbywa się bezdomnych przed igrzyskami

 
Dzisiaj, 28 marca (13:32)

Paryż szykuje się do Igrzysk Olimpijskich. Francuzi postanowili, że wywiozą ze stolicy bezdomnych. Policja niszczy nocami ich dzikie obozowiska.

Działania, mające poprawić wizerunek Paryża, wzbudziły ogromne kontrowersje.

 

Paryż pozbywa się bezdomnych przed igrzyskami

 

Media ujawniły, że już kilkanaście tysięcy bezdomnych imigrantów, którzy koczowali w namiotach pod paryskim mostami i na obrzeżach francuskiej stolicy, zostało na polecenie rządu dyskretnie

wywiezionych do kilkunastu innych miast Francji. 

Problem polega na tym, że władze wspomnianych miast nie zostały o tym w ogóle poinformowane. Wielu wywiezionych z Paryża imigrantów znalazło się znowu na ulicy, tyle że w innych regionach kraju.

Głos w sprawie zabrał m.in. mer Orleanu Serge Grouard. Od maja ubiegłego roku co trzy tygodnie z Paryża przyjeżdża autobus z 30-50 bezdomnymi migrantami, najczęściej

o nieuregulowanym statusie pobytu. Do Orleanu przybyło już około 500 osób - stwierdził polityk cytowany przez "La Republique du Centre".

Każdemu nowo przybyłemu zapewnia się 3 tygodnie pobytu w hotelu na koszt państwa, po czym pozostawia się go samemu sobie - wyjaśnił Grouard.

Krytyka władz

Bezdomnych biorą w obronę organizacje charytatywne, domagając się od rządu zagwarantowania im dachu nad głową.

Głos krytyki wobec prezydenta Emmanuela Macrona płynie też ze strony francuskiej prawicy. 

Jej działacze zarzucają Macronowi, że przestał panować nad masowym napływem przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.