Skocz do zawartości

Polska na wakacje ale ta "nieoczywista" - Wasze typy?


Rekomendowane odpowiedzi

Siemano Byczki,

 

gdzieś tam w głowie klarują mi się wakacje i chciałbym je chyba spędzić w Polsce ale nie "klasycznie" w stylu Zakopane / Gdańsk / Kraków tylko chciałem Was zapytać co polecilibyście do zobaczenia / odwiedzenia w naszym kraju z bardziej "nieoczywistych" miejsc.

 

Chętnie miejsca gdzie można połazić z plecakiem /  obfotografować trochę widoków / zwierzaków albo po prostu zobaczyć coś ciekawego.

 

Chętnie posłucham o propozycjach z z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Warmii i Mazur ale też i innych.

 

Zastanawiałem się np. czy nie przejść się plażą ze wschodu na zachodnią część Bałtyku (w Polsce) albo gdzieś po Lubelszczyźnie - jest tam chyba trochę fajnych miasteczek.

 

Za propozycje w stylu Kazimierz dziękuję - w większości takich miejsc byłem :) 

 

Środek transportu - na nogach / rower / komunikacja publiczna / samochód (motor odpada nie mam prawka na niego).

 

Co do długości trasy - wsio ryba - jak mam kompa i dostęp do netu to mam wszystko czego mi potrzeba do pracy :) 

 

 

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BumTrarara napisał:

500 km z buta?

 

Nie musi być całość, gdzieś można podjechać, gdzieś można podejść. Luźne dywagacje bez napinki jakiejś konkretnej na kręcenie kilometrów :) 

Dzięki za link :) 

Do obadania :) 

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na Mazurach i szczerze polecam Ci te klimaty🙂.

Sporo zieleni, jezior, dobre drogi rowerowe i czyste powietrze. 

Warto wpaść do Olsztyna, Elbląga, Mikołajek, czy Ełku.

Jeśli interesujesz się historią to możesz  zwiedzić Wilczy Szaniec, albo twierdzę Boyen w Giżycku.

Mamy też kilka zamków krzyżackich na Mazurach.

Polecam też Suwałki i Augustów (zwłaszcza Kanał Augustowski), ale to już województwo podlaskie.

 

 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początek żeby się nie zajechać fizycznie spróbowałbyś przejść część Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na przykład Beskid Niski po Bieszczady, zaczynając w Krynicy a kończąc w Wołosatem. Beskid Niski jest naprawdę urokliwy, po drodze zobaczysz mnóstwo starych kapliczek, dawno wymarłych wiosek, fajne miejscowości jak Iwonicz-Zdrój czy Rymanów-Zdrój. I daję Ci gwarancję, że całymi godzinami, a może i dniami nie spotkasz na szlaku żywej duszy. Tylko człowiek i natura, piękne lasy i pagórki. Akurat jestem z tych rejonów, więc jak to mówią, każda pliszka swój ogonek chwali, ale wiem że na przyjezdnych nasze okolice robią duże wrażenie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to najbardziej lubię i najbardziej odpoczywam nad leśnymi jeziorami i w takich klimatach polecam:

- Bory Tucholskie

- Puszcza Notecka

- Pojezierze Drawskie

Jest gdzie połazić po chaszczach.

 

Z górskich klimatów to lubię szlaki świętokrzyskie i Dolny Śląsk.

 

Z bałtyckich plaż to Słowiński park i okolice Czołpina - tu fajnie mieć rower.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumy nad Tanwią na Lubelszczyźnie w okolicy miejscowości Susiec (Roztocze).

Byłem za małolata na wycieczce szkolnej, widziałem, słyszałem, kiedyś się jeszcze wybiorę.

Fajnie to opisali na blogu:

https://mynaszlaku.pl/szumy-nad-tanwia-i-najwyzszy-wodospad-na-roztoczu/

 

 

 

Poleski Park Narodowy

http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje

Kiedyś tamtędy przejeżdżałem, ale nie było okazji, żeby połazić. Na zdjęciach wygląda pięknie.

Całe Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie jest urokliwe. W młodszych latach byłem nad kilkoma jeziorami tego Pojezierza i było całkiem przyjemnie.

 

Edytowane przez J. Horsie
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maroon napisał:

Góry Sowie, Srebrna Gora, Riese, etc. 

👍

 

Bieszczady - Muczne, Terka z przyległościami ;) Ale to tylko przykłady.

 

Może mój (niezrealizowany) do tej pory plan, objazd całego polskiego wybrzeża śladem latarni morskich? :)

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubelszczyzna: 

Chełm
Bardzo polecam przejażdżkę z parku chełmskiego do jeziora Żółtańce. Jedzie się po drodze rowerowej z kostki, po drodze mija się urokliwą naturę, bagna, bobry, rzeczki, inne jeziorka. Nad jednym z jeziorek jest świetna knajpa "Pstrągowo", gdzie urokliwie można zjeść rybę na molo nad jeziorem. 

 

9N72rz9.png

 

Okolica na ogół piękna. Bogata w jeziora, naturę, 

 

Rezerwat przyrody Gliniska
Z innych miejsc, to np. Rezerwat Przyrody Gliniska, gdzie można się nieźle pobawić paralotnią. Obok są pozostałości po zamku zniszczonym przez Szwedów. Widać z lidara, że można znaleźć jakieś ciekawe pozostałości. Oczywiście, jak ktoś woli, to może sobie namiot postawić. Niebo w nocy jest czyste kompletnie. Widok na gwiazdy jest bajeczny, podobny do tego niżej. Jak dla mnie dużo lepsza wycieczka niż wyjazd nad morze kilkaset kilometrów.


eiGedW4.png

 

 

https://dawnodzis.blogspot.com/2018/03/ukad-obronny-grodu-w-skibicach.html

Skibice+lidar+1.bmp

 

Ktoś zrobił ładny widok miejsca odludnionego na południu powiatu (niedaleko słynnego Przewodowa):
https://www.google.com/maps/@50.4462319,24.030846,3a,75y,25.07h,88.02t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipPaWu7JRas7xWaltYzSaLWmMdTW7w37jlENqOLs!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPaWu7JRas7xWaltYzSaLWmMdTW7w37jlENqOLs%3Dw203-h100-k-no-pi-10-ya180-ro0-fo100!7i4048!8i2024

 

Hrubieszów raczej ciężko polecić jako że zostało okrzyknięte najnudniejszym miejscem w Europie: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-16/przegral-zaklad-za-kare-zamieszka-w-hrubieszowie-miejsce-pomogli-wybrac-internauci/

 

Z innych miejsc poza tymi, to piękne jest jezioro białe (Okuninka koło Włodawy). Byłem w te wakacje i polecam. W wakacje są imprezy z mnóstwem kobiet (jeśli ktoś szuka), wesołe miasteczko i tanie domki. 

Na kierunku zamojskim, to polecić mogę lasy roztoczańskie - Krasnystaw i Zwierzyniec. Byłem w 2019 roku na wyjeździe geoinformatycznym w lipcu i wraz z Czeszką z erasmusa musiałem oznaczać domki po okolicy. Ładną okolicę wyznaczono. Nawet nie wiedziałem, że w takim miejscu może być tak pięknie (nie przez Czeszkę, ona miała nadwagę, a ja byłem zajęty :D).

O tutaj, piękna góra, lasy, idealne na wycieczkę pieszą i kontemplację: https://www.google.pl/maps/place/50°34'39.2"N+23°07'08.4"E/@50.5764752,23.1146313,1680m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d50.577562!4d23.118989


 

 

 

 

PS. Choć na ogół sądzę, że może większość nie uważać tych terenów za dużo piękniejszych od wprost turystycznych Mazurów, Pomorza czy Małopolski. U mnie może być taka ocena przez subiektywne sądzenie, bo tu dorastałem jak choćby moja obsesja na punkcie wsi Nieledew (do której muszę przyjechać przynajmniej raz na dwa miesiące).

Moim zdaniem największą bolączką pod względem turystyki (takiej dla samotników jak np. do Norwegii dla tego się jedzie) jest to, że domy rozstawione są losowo, nie w kupie. Czasem więc jak się idzie, to na zadupiu może być grupka domów, gdzie na podróżnika ci patrzą jak na jakiegoś intruza. Niestety, takie moje spostrzeżenie.

Oczywiście takie rozstawienie ma konsekwencje ekonomiczne i logistyczne, ale to inny temat.

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biebrzański Park Narodowy (wiosną dużo fotografów-ornitologów z całej Europy).

 

Jura Krakowsko-Częstochowska (szlak Orlich Gniazd) rowerem + nocleg w Pałacu w Nakle (Lelów) – klimatyczne miejsce i wnętrza, genialni gospodarze (pol.-amer. małżeństwo), śniadanie przy wspólnym stole, jazz w tle i wieczorny turniej rzucania podkowami :)  Niezbyt tani nocleg, ale warto chociażby na weekend.

 

Jeśli morze to Poddąbie + plaże i wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.

 

Kotlina Kłodzka + czeskie Teplice i Adrspach

 

Nie w PL, ale blisko i wszystkim polecam góry na Słowacji – Mała Fatra, Wlk Fatra, PN Słowacki Raj i słowackie jaskinie (Demianowska, Lodowa, Wolności - http://www.ssj.sk/pl ).

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazury POLECAM ! Okolice Biskupca Reszelskiego, Jeziora DADAJ, widoczki, lasy, jeziora. A jak sie znudzi to Olsztyn - kafejki i restauracje, fajne zabytki i miejsca.

Pojezierze Brodnickie - Jeziora Zbiczno i Bahotek piekne miejsca, cisza i duzo fajnych szlakow w lesie plus stadniny koni jak sie znudzisz. Domki lub hotele lub kwatery. Tanio i pieknie.

No i oczywiscie Torun, skarbnica zabytkow, fajna starowka, sporo kultury (Muzea, architektura, teatry)

Tak w skrocie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Strusprawa1 napisał:

Choć na ogół sądzę, że może większość nie uważać tych terenów za dużo piękniejszych od wprost turystycznych Mazurów, Pomorza czy Małopolski. U mnie może być taka ocena przez subiektywne sądzenie, bo tu dorastałem

Nie tylko Ty tak masz, bo ja rok temu zakochałem się w rejonach opisywanych przez Ciebie do tego stopnia że osiądę tu na stałe. Każda osoba która mnie odwiedza również jest pod wrażeniem regionu. Polesia czar.

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zychu napisał:

Z lubelszczyzny to mogę polecić w Lublinie fajne miejscówki do picia - działki nad Bystrzycą, wzgórze Czwartek, torowisko przy Kuźni Matrycowej... 

Jest jeszcze jezioro na południu oraz duże wąwozy na Czubach, ale raczej tak średnio jechać specjalnie do Lublina by przejść się po wąwozie, gdzie są ludzie, a po bokach bloki.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.