Skocz do zawartości

"Egzorcysta" Walaszka doceniony przez włoskiego teologa, po emisji serialu we Włoszech


Dworzanin.Herzoga

Rekomendowane odpowiedzi

Bartosz Walaszek doceniony na świecie jako promotor okultyzmu, satanizmu, alkoholizmu i postmodernizmu.

 

Opis z WP:

Afera za granicą. Nie mogą uwierzyć, że to polska produkcja

Polska animacja dla dorosłych "Egzorcysta" została przetłumaczona na język włoski i trafiła do filmoteki Netfliksa we Włoszech. Zainteresowali się nią nie tylko zagraniczni widzowie, ale także teologowie, którzy ostrzegają przed tym "niebezpiecznym produktem".

 

Animowany serial dla dorosłych "Egzorcysta" jest parodią filmów grozy oraz satyrę na polskie społeczeństwo. W latach 2017-2019 można go było oglądać na platformie internetowej Showmax, zanim usługa nie przestała być dostępna w Polsce. Od grudnia 2019 r. serial znajduje się w ofercie polskiego Netfliksa. Pierwsze trzy sezony noszą tytuł "Egzorcysta", kolejne zatytułowane są "Bogdan Boner: Egzorcysta".

Serial opowiada o przygodach Bogdana Bonera, budowlańca świadczącego usługi remontowo-budowlane, który jednocześnie rozprawia się z przeróżnymi bestiami, najczęściej z piekła rodem, którym przewodzi sam Belzebub. Walka z demonami, wampirami, duchami to prawdziwe powołanie Bonera.

Tytuł polskiej produkcji, który kojarzony jest zapewne ze słynnym filmem Williama Friedkina "Egzorcysta", zwrócił uwagę środowisk kościelnych. Animowanym serialem zajął się m.in. dziennikarz i wykładowca Wydziału Teologii Greckokatolickiej Uniwersytetu w Cluj, który bardzo szczegółowo opisał czytelnikom niemal każdy z odcinków pierwszych dwóch serii polskiego

 

Alberto Castaldini po obejrzeniu serialu napisał: "Uważam, że zasługuje on na komentarz, ponieważ antidotum na głupotę często nie wystarcza, aby zneutralizować rozprzestrzenianie się niebezpiecznych produktów, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń". Wykładowca dodaje, że polska produkcja wpisuje się przy tym w nurt "prowokacyjnych" programów Netfliksa.

 

Z tekstu Castaldiniego dowiadujemy się kilku ciekawych rzeczy: "Piekło opisywane w serialu jest swego rodzaju światem równoległym do rzeczywistego, w którym zwyczaje, przyzwyczajenia, wady itd. odpowiadają ludzkim. Demony mieszkają w dużych budynkach, podobnych do bloków mieszkań socjalnych, które do dziś powstają na przedmieściach Europy Wschodniej. […] Powracającym motywem w serialu są też plagi społeczne, z którymi borykają się mieszańcy tamtych rejonów. Nadużywanie alkoholu przez ludzi (w tym duchownych) i demony, warunkuje relacje między tymi dwoma światami".

Dziennikarz i wykładowca Wydziału Teologii Greckokatolickiej Uniwersytetu w swoim artykule ostrzega przed "niebezpiecznym, pełnym okultystycznych elementów, produktem".

 
 
 

Dodaje też bez cienia wątpliwości, że "wielki zamęt, który panuje na ekranach, nie dotyczy jedynie postmodernistycznej i relatywistycznej Europy Zachodniej, ale także i Wschodniej, co widać po polskim serialu".

 

Oryginalny tekst [przetłumaczyłem translatorem, żeby mniej więcej zrozumieć co jest 5]:

https://www.aieinternational.it/la-serie-egzorcysta-volgare-parodia-dellesorcismo/

 

Za duże różnice kulturowe, żeby zrozumieli serial na głębszym poziomie. ;) 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cst9191 

Widząc logo showmax przypomniałem sobie, że specjalnie dla walaszka tam wykupiłem subskrypcję heh.

Nie pomogło, bo platforma padła, mimo, że nawet nieźle się zapowiadała. Ale netlix pokazał siłę i jesienią zeszłego roku wypuścili 3 sezon [nie licząc tych 2 z showmax].

Chociaż ten ostatni tylko zacząłem oglądać i nie dokończyłem na dzień dzisiejszy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.