Jump to content

Zmiana adresata alimentów


Recommended Posts

Cześć,

 

  Zaraz stanę przed problemem, jaki większość Ojców płacących zasądzone alimenty na swoje dzieci stanie prędzej czy później. Otóż moja córka w tym roku kończy 18 lat i w związku z tym chcę zasądzone alimenty płacić bezpośrednio dziecku, jako osobie uprawnionej do ich otrzymywania. Jestem ustnie dogadany z córką, dała mi swój nr konta bankowego. Będę to robić w formie przelewów bankowych, jak dotychczas ex.

 

Jednak, jak to załatwić od strony formalnej?

 

Wiem, że muszę poinformować o tym fakcie ex (matkę dziecka), która teraz odbiera alimenty należne dziecku. Zamierzam to zrobić w formie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, jak również poprzez sms (mój telefon raportuje dostarczenie sms-a do adresata), gdyż wiem, że ex najprawdopodobniej nie odbierze listu.

Również wiem (jestem tego pewny), że ex poleci do komornika o ściągnięcie zaległych według niej alimentów.

 

Na wstępie przytoczę kilka stron www, poruszających omawiany temat:

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-alimenty-wyplata-wynagrodzenia-bezposrednio-do-rak-dzieci

http://prawowity.pl/aktualnosci/18/1,,196/

https://www.be4legal.pl/zmiana-uprawnionego-odbioru-alimentow/

https://adwokatkkm.pl/alimenty-po-uzyskaniu-pelnoletnosci-przez-uprawnionego-komu-sa-nalezne-czy-nalezy-wnosic-o-zmiane-orzeczenia-sadu/

https://www.eporady24.pl/zawiadomienie_sadu_o_zmianie_odbiorcy_przelewu_alimentow,pytania,3,16,3599.html

 

Kluczowym wydaje się tutaj orzeczenie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 14/77), które stwierdza, że: "W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."

 

Oczywiście w świetle powyższego będę dysponować aktem urodzenia dziecka, wystąpię o to do USC.

 

 

Jak to załatwić od strony formalnej? - by komornik nie miał podstaw wszcząć postępowania egzekucyjnego. Jakiś wniosek do sadu rodzinnego (wzór mile widziany :)), jakieś pismo do komornika, cokolwiek...

 

Proszę, poradźcie coś. Szczególnie liczę na wypowiedzi Ojców, którzy już to mają za sobą lub prawników.

 

Pozdro

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Cześć,

 

Widzę, że przez te kilka dni nikt nie był w stanie czegokolwiek podpowiedzieć...

 

Uwaga, poniższe może mieć tylko zastosowanie, jeśli osoba, wobec której toczy się postępowanie egzekucyjne o alimenty, dysponuje ważnymi potwierdzeniami uregulowania tychże terminowo i w należytej wysokości. Przez "ważnymi" rozumiem też wystąpienie zwrotu "alimenty na rzecz..." w tytule przelewu lub innym potwierdzeniu. O tym, wydaje mi się, że wspominał też Marek w którejś ze swoich książek.

Warto też, alimenty przelewać na wspólne konto, z którego wierzyciel może je sobie wypłacić / przelać. Dysponujecie wtedy potwierdzeniem wykonania tej czynności przez wierzyciela. Traktuje o tym Dokument nr 9 w drugim linku w sekcji do poczytania (na samym dole).

 

OK, poszukałem trochę w internecie i znalazłem sposób postępowania, gdy ex występuje o egzekucję już zapłaconych alimentów:

http://nakaz-zaplaty.pl/porada_prawna/3667/Egzekucja-zapłaconych-alimentów

 

Można też wnieść do sądu (za pośrednictwem komornika, który wykonuje czynności) skargę na czynności komornika (niestety, już koszt 50zł):

https://e-prawnik.pl/pytania/egzekucja-a-alimenty-placone-terminowo.html

https://adwokat-czwakiel.pl/skarga-na-czynnosci-komornika/

 

Lub (tak zrozumiałem) od razu złożyć do sądu tzw. powództwo przeciwegzekucyjne:

https://adwokat-czwakiel.pl/powodztwa-przeciwegzekucyjne/

https://antywindykacjakrakow.pl/zawieszenie-egzekucji-w-powodztwie-przeciwegzekucyjnym/

tu też jest koszt, przypuszczam, że od kwoty nienależnie pobranych alimentów przez komornika plus kosztów komorniczych.

 

Wzory powództwa przeciwegzekucyjnego:

https://mamdlugi.pl/download/powodztwo-przeciwegzekucyjne-roszczenie-alimentacyjne/

https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/powodztwo-przeciwegzekucyjne-jak-napisac-wzor/

 

Tu przykładowy wyrok sądu rejonowego w powództwie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego:

https://kancelaria-dek.pl/Pozbawienie_wykonalności_wyroku_alimentacyjnego,1014,589

 

Można wnieść do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przez wierzyciela (matkę dziecka) i (tego nie jestem pewien) komornika podejmującego czynności egzekucyjne, mającego na celu zmuszenie do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem przez dłużnika. Sprawa znalazła się przed wydziałem karnym sądu rejonowego, gdzie zapadł korzystny dla dłużnika wyrok:

http://orzeczenia.swidnica.sr.gov.pl/content/$N/155020150001006_II_K_000025_2013_Uz_2016-10-28_002

 

I jeszcze coś do poczytania:

https://books.google.pl/books?id=Wy0XBgAAQBAJ&pg=PA12&lpg=PA12&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=FOBDhmrqDs&sig=ACfU3U0nQ2p3IoDAI4zxSvc8bRDzZXmKMw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECAcQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

 

Włos się jeży na głowie:

https://books.google.pl/books?id=QiRlEAAAQBAJ&pg=PP4&lpg=PP4&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=Yo8G948qAH&sig=ACfU3U1TsJzqbWxRPoQ3HvhfY043LfHWrg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECBAQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

(Dokument nr 9 - warto mieć na tę okoliczność potwierdzenie wykorzystania alimentów przez wierzyciela, czyli wykonujecie przelew na wspólne z wierzycielem konto)

 

Czy tutaj (na razie nie widzę sensu wydawania 34zł):

https://books.google.pl/books?id=nPNPEAAAQBAJ&pg=PA271&lpg=PA271&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=vpNM3bpmfk&sig=ACfU3U0Qs8Q41OYkm74ov6DSAHLrQUViOw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECBEQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sprawa jest prosta. 

 

Sam już doszedłeś do tego, że dorosłemu dziecku możesz wypłacać alimenty do rąk własnych lub na konto. 

 

Zasadniczo najważniejsza jest wola pełnoletniego dziecka bo córka teraz sama siebie reprezentuje.

 

Więc po pierwsze niech ci córka potwierdzi ową wolę na piśmie.

 

Czyli skrobnie oświadczenie, że od daty/ dnia tego i tego wskazuje, że właściwy sposób spełniania przez ciebie obowiązku alimentacyjnego to wpłata na jej rachunek bankowy o numerze takim i takim + podpis. 

 

I masz już dokument jakby ex chciała napuścić komornika.

 

Komornik musi wstrzymać czynności jeśli przedstawisz nie budzący wątpliwości dokument, że świadczenie spełniłeś + skarga na czynności komornika do sądu (50 pln opłaty).

 

Więc oświadczenie córki o sposobie wypłacania jej należnych alimentów + potwierdzenia przelewu z banku (pamiętaj aby w tytule dać zawsze że to świadczenie alimentacyjne/ dla kogo/ za jaki okres).

 

 I tyle. 

 

Jak chcesz możesz ex poinformować listem poleconym, ale nie ma to większego sensu skoro i tak uważasz, że nie odbierze i pójdzie do komornika z czystej złośliwości.

 

Spójrz na to z innej strony to jej resztki władzy nad tobą i końcówki wbijania ci szpili skoro córka jest już pełnoletnia.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 8
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.05.2023 o 11:00, AT91SAM7S256 napisał:

Również wiem (jestem tego pewny), że ex poleci do komornika o ściągnięcie zaległych według niej alimentów.

Na jakiej zasadzie ex pójdzie do komornika ? Skoro córka jest pełnoletnia to ex nie jest już jej reprezentantem ustawowym. Jeśli chciałaby rozpocząć egzekucję to tylko jako pełnomocnik pełnoletniej córki ale potrzebuje do tego pełnomocnictwa. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Cześć.

 

OK, chciałbym dopisać epilog do tego wątku.

 

Jak wspomniałem na wstępie, córka już wcześniej wyrażała zgodę na przelew alimentów bezpośrednio na jej konto. Również od niej wiem, że matka też nie wyrażała sprzeciwu wobec tego. W związku z tym umówiłem się z już dorosłą córką u mediatora sądowego, by tam podpisać stosowną umowę. Jednakże od mediatora dowiedziałem się, że taką umowę mogę podpisać przed nim z matką córki, jako osobą uprawnioną wyrokiem rozwodowym do otrzymywania alimentów na rzecz córki. Do zawarcia umowy wówczas nie doszło.

 

Jednakże wpadłem na taki pomysł, że wykorzystam do przelewów alimentów wspólne z matką córki konto bankowe, na którym był kredyt hipoteczny. Robiłem to tak, że na to wspólne konto robiłem przelew alimentów i zaraz z tego wspólnego konta przelewałem te alimenty już na konto córki. Tak, że matka widziała przepływ tych pieniędzy, ale już nie mogła ich wypłacić / przelać na jakieś swoje konto. Taka sytuacja trwała kilka miesięcy.

 

Jestem obecnie w trakcie sprawy o podział majątku, i jednym z ustaleń podziału był warunek całkowitej spłaty kredytu hipotecznego przez ex oraz likwidacja wspólnego konta po spłacie kredytu. Jako że ex spłaciła już ten kredyt, zaproponowałem ex zawarcie odpowiedniej ugody przed mediatorem sądowym przed likwidacją wspólnego konta. Ex zgodziła się, taką ugodę zawarliśmy, i alimenty przelewam bezpośrednio już córce na konto. Dodatkowym plusem jest też to, że już nie muszę płacić opłaty za przelew tych alimentów.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Temat na czasie. Dzięki za te informacje.

 

Ja mam dokładnie taką samą sytuację.

 

1. Córka kończy w tym roku 18 lat.

2. Sprawa o podział majątku z ex od 8 lat się buja ponieważ ex wymyśla kolejne roszczenia z dupy, a sąd nie ukróca tego bezhołowia. 

3. Niespłacony kredyt hipoteczny, którego ex nie obsługuje od sierpnia 2013 - nie spłaca swojej połowy raty.

 

 

 

Edited by rarek2
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Acha, jeszcze dogadałem się z córką, że każdorazowo przesyła mi potwierdzenie otrzymania ode mnie alimentów. Tak że mam dwa potwierdzenia: jedno moje, że przelałem córce alimenty, drugie od córki, że je dostała (stosownie do mojego wpisu z 14 maja 2023 nt. Dokumentu nr 9). To szczególnie było ważne, kiedy robiłem przelewy alimentów przez wspólne konto, a teraz też nie zawadzi mieć.

 

12 godzin temu, rarek2 napisał(a):

2. Sprawa o podział majątku z ex od 8 lat się buja ponieważ ex wymyśla kolejne roszczenia z dupy, a sąd nie ukróca tego bezhołowia. 

3. Niespłacony kredyt hipoteczny, którego ex nie obsługuje od sierpnia 2013 - nie spłaca swojej połowy raty.

@rarek2, nie poddawaj się. Na sprawach żądaj od niej zwrotu również spłaconych przez Ciebie jej połowy rat kredytu (jeśli to robisz), oprócz innych Twoich roszczeń wobec niej.

 

Mojej ex już trochę rura zmiękła, gach ją kopen  w dupen, 50+ lat na karku, masa 0,09+ ton, córka zaraz pójdzie w świat... Ale i tak muszę być przygotowany jeszcze na wszystko ze strony ex...

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, AT91SAM7S256 napisał(a):

Na sprawach żądaj od niej zwrotu również spłaconych przez Ciebie jej połowy rat kredytu

 

Oczywiście, że wnoszę o to wraz z odsetkami i waloryzacją a do tego z wynagrodzeniem za korzystanie z tego kapitału. Kredyt przestałem płacić ponad rok temu, bank już wystąpił z wezwaniem do zapłaty i wniósł powództwo do sądu, przeciwko mnie i ex. Nie chciała płacić ratami to będzie płacić jednorazowo zapewne za pośrednictwem komornika.... bank jej nie odpuści i będzie darł do gołego mięsa.

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.