Jump to content

Zmiana adresata alimentów


Recommended Posts

Cześć,

 

  Zaraz stanę przed problemem, jaki większość Ojców płacących zasądzone alimenty na swoje dzieci stanie prędzej czy później. Otóż moja córka w tym roku kończy 18 lat i w związku z tym chcę zasądzone alimenty płacić bezpośrednio dziecku, jako osobie uprawnionej do ich otrzymywania. Jestem ustnie dogadany z córką, dała mi swój nr konta bankowego. Będę to robić w formie przelewów bankowych, jak dotychczas ex.

 

Jednak, jak to załatwić od strony formalnej?

 

Wiem, że muszę poinformować o tym fakcie ex (matkę dziecka), która teraz odbiera alimenty należne dziecku. Zamierzam to zrobić w formie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, jak również poprzez sms (mój telefon raportuje dostarczenie sms-a do adresata), gdyż wiem, że ex najprawdopodobniej nie odbierze listu.

Również wiem (jestem tego pewny), że ex poleci do komornika o ściągnięcie zaległych według niej alimentów.

 

Na wstępie przytoczę kilka stron www, poruszających omawiany temat:

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-alimenty-wyplata-wynagrodzenia-bezposrednio-do-rak-dzieci

http://prawowity.pl/aktualnosci/18/1,,196/

https://www.be4legal.pl/zmiana-uprawnionego-odbioru-alimentow/

https://adwokatkkm.pl/alimenty-po-uzyskaniu-pelnoletnosci-przez-uprawnionego-komu-sa-nalezne-czy-nalezy-wnosic-o-zmiane-orzeczenia-sadu/

https://www.eporady24.pl/zawiadomienie_sadu_o_zmianie_odbiorcy_przelewu_alimentow,pytania,3,16,3599.html

 

Kluczowym wydaje się tutaj orzeczenie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 14/77), które stwierdza, że: "W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."

 

Oczywiście w świetle powyższego będę dysponować aktem urodzenia dziecka, wystąpię o to do USC.

 

 

Jak to załatwić od strony formalnej? - by komornik nie miał podstaw wszcząć postępowania egzekucyjnego. Jakiś wniosek do sadu rodzinnego (wzór mile widziany :)), jakieś pismo do komornika, cokolwiek...

 

Proszę, poradźcie coś. Szczególnie liczę na wypowiedzi Ojców, którzy już to mają za sobą lub prawników.

 

Pozdro

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Cześć,

 

Widzę, że przez te kilka dni nikt nie był w stanie czegokolwiek podpowiedzieć...

 

Uwaga, poniższe może mieć tylko zastosowanie, jeśli osoba, wobec której toczy się postępowanie egzekucyjne o alimenty, dysponuje ważnymi potwierdzeniami uregulowania tychże terminowo i w należytej wysokości. Przez "ważnymi" rozumiem też wystąpienie zwrotu "alimenty na rzecz..." w tytule przelewu lub innym potwierdzeniu. O tym, wydaje mi się, że wspominał też Marek w którejś ze swoich książek.

Warto też, alimenty przelewać na wspólne konto, z którego wierzyciel może je sobie wypłacić / przelać. Dysponujecie wtedy potwierdzeniem wykonania tej czynności przez wierzyciela. Traktuje o tym Dokument nr 9 w drugim linku w sekcji do poczytania (na samym dole).

 

OK, poszukałem trochę w internecie i znalazłem sposób postępowania, gdy ex występuje o egzekucję już zapłaconych alimentów:

http://nakaz-zaplaty.pl/porada_prawna/3667/Egzekucja-zapłaconych-alimentów

 

Można też wnieść do sądu (za pośrednictwem komornika, który wykonuje czynności) skargę na czynności komornika (niestety, już koszt 50zł):

https://e-prawnik.pl/pytania/egzekucja-a-alimenty-placone-terminowo.html

https://adwokat-czwakiel.pl/skarga-na-czynnosci-komornika/

 

Lub (tak zrozumiałem) od razu złożyć do sądu tzw. powództwo przeciwegzekucyjne:

https://adwokat-czwakiel.pl/powodztwa-przeciwegzekucyjne/

https://antywindykacjakrakow.pl/zawieszenie-egzekucji-w-powodztwie-przeciwegzekucyjnym/

tu też jest koszt, przypuszczam, że od kwoty nienależnie pobranych alimentów przez komornika plus kosztów komorniczych.

 

Wzory powództwa przeciwegzekucyjnego:

https://mamdlugi.pl/download/powodztwo-przeciwegzekucyjne-roszczenie-alimentacyjne/

https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/powodztwo-przeciwegzekucyjne-jak-napisac-wzor/

 

Tu przykładowy wyrok sądu rejonowego w powództwie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego:

https://kancelaria-dek.pl/Pozbawienie_wykonalności_wyroku_alimentacyjnego,1014,589

 

Można wnieść do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przez wierzyciela (matkę dziecka) i (tego nie jestem pewien) komornika podejmującego czynności egzekucyjne, mającego na celu zmuszenie do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem przez dłużnika. Sprawa znalazła się przed wydziałem karnym sądu rejonowego, gdzie zapadł korzystny dla dłużnika wyrok:

http://orzeczenia.swidnica.sr.gov.pl/content/$N/155020150001006_II_K_000025_2013_Uz_2016-10-28_002

 

I jeszcze coś do poczytania:

https://books.google.pl/books?id=Wy0XBgAAQBAJ&pg=PA12&lpg=PA12&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=FOBDhmrqDs&sig=ACfU3U0nQ2p3IoDAI4zxSvc8bRDzZXmKMw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECAcQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

 

Włos się jeży na głowie:

https://books.google.pl/books?id=QiRlEAAAQBAJ&pg=PP4&lpg=PP4&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=Yo8G948qAH&sig=ACfU3U1TsJzqbWxRPoQ3HvhfY043LfHWrg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECBAQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

(Dokument nr 9 - warto mieć na tę okoliczność potwierdzenie wykorzystania alimentów przez wierzyciela, czyli wykonujecie przelew na wspólne z wierzycielem konto)

 

Czy tutaj (na razie nie widzę sensu wydawania 34zł):

https://books.google.pl/books?id=nPNPEAAAQBAJ&pg=PA271&lpg=PA271&dq=komornicza+egzekucja+zapłaconych+alimentów&source=bl&ots=vpNM3bpmfk&sig=ACfU3U0Qs8Q41OYkm74ov6DSAHLrQUViOw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwj1n-DxlfD-AhWDlosKHdYcAlE4KBDoAXoECBEQAw#v=onepage&q=komornicza egzekucja zapłaconych alimentów&f=false

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sprawa jest prosta. 

 

Sam już doszedłeś do tego, że dorosłemu dziecku możesz wypłacać alimenty do rąk własnych lub na konto. 

 

Zasadniczo najważniejsza jest wola pełnoletniego dziecka bo córka teraz sama siebie reprezentuje.

 

Więc po pierwsze niech ci córka potwierdzi ową wolę na piśmie.

 

Czyli skrobnie oświadczenie, że od daty/ dnia tego i tego wskazuje, że właściwy sposób spełniania przez ciebie obowiązku alimentacyjnego to wpłata na jej rachunek bankowy o numerze takim i takim + podpis. 

 

I masz już dokument jakby ex chciała napuścić komornika.

 

Komornik musi wstrzymać czynności jeśli przedstawisz nie budzący wątpliwości dokument, że świadczenie spełniłeś + skarga na czynności komornika do sądu (50 pln opłaty).

 

Więc oświadczenie córki o sposobie wypłacania jej należnych alimentów + potwierdzenia przelewu z banku (pamiętaj aby w tytule dać zawsze że to świadczenie alimentacyjne/ dla kogo/ za jaki okres).

 

 I tyle. 

 

Jak chcesz możesz ex poinformować listem poleconym, ale nie ma to większego sensu skoro i tak uważasz, że nie odbierze i pójdzie do komornika z czystej złośliwości.

 

Spójrz na to z innej strony to jej resztki władzy nad tobą i końcówki wbijania ci szpili skoro córka jest już pełnoletnia.

 

 

  • Thanks 8
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.05.2023 o 11:00, AT91SAM7S256 napisał:

Również wiem (jestem tego pewny), że ex poleci do komornika o ściągnięcie zaległych według niej alimentów.

Na jakiej zasadzie ex pójdzie do komornika ? Skoro córka jest pełnoletnia to ex nie jest już jej reprezentantem ustawowym. Jeśli chciałaby rozpocząć egzekucję to tylko jako pełnomocnik pełnoletniej córki ale potrzebuje do tego pełnomocnictwa. 

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej pisemnie (polecony, umowa, itp.) ustalić z dorosłym dzieckiem, gdzie mają trafiać alimenty: czy na konto madki czy osobiste.

Żaden normalny człowiek nie wskaże konta madki :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.