Skocz do zawartości

Porozmawiajmy o pieniądzach


bzgqdn

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że gentlemani i pieniądzach nie rozmawiają, ale... ;)

 

Lata lecą i zacząłem się ostatnio mocniej interesować zabezpieczeniem na emeryturę. 

Nieruchomości - dom właśnie buduję, po rozwodzie bedzie tylko mój. Przegladam czasem ogłoszenia, z myślą o jakimś gruncie, nawet rolnym.

Do tego planuję może jakieś zabezpieczenie w złocie inwestycyjnym, choćby kilka monet na wypadek wojny.

Odkopałem hasła do OFE założonego lata temu i okazuje się że tam też jest jakaś sumka, o ile rząd tego nie ukradnie, może uda się przenieść na inny rachunek (IKE). 

W pracy mam na szczęście PPE więc PPK mnie nie obejmuje, a ostatnio poczytałem trochę o IKE/IKZE i postanowiłem iść w tym kierunku ale w formie rachunku maklerskiego.

Plan mam taki aby IKE traktować bardzo zachowawczo + IKZE nieco agresywniej w oparciu o ETF - tu chodzi głównie o wykorzystanie limitów i odliczeń PIT

Jeśli poczuję bakcyla to z tego samego rachunku maklerskiego mogę "grać" już totalnie agresywnie, ale na to jestem za cienki.

 

Tyle tytułem wstępu.wstępu. Liczę na jakieś rady glownie w temacie ETF. Jakie kanaly obserwujecie, gdzie śledzicie informacje.

 

Nie chce robić reklamy gdzie mam konto maklerskie, ale na pierwszy rzut oka wyglada fajnie, dość przejrzyście, jest sporo podpowiedzi które akcie trzymać, a ktore sprzedawać - na razie jeżdżę, obserwuję.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bzgqdn napisał:

Nie chce robić reklamy gdzie mam konto maklerskie, ale na pierwszy rzut oka wyglada fajnie, dość przejrzyście, jest sporo podpowiedzi które akcie trzymać, a ktore sprzedawać - na razie jeżdżę, obserwuję.

Jak nie chcesz na forum, podrzuć mi info na priw. Sam ostatnio przeglądam konta maklerskie i to co oferują, bo chcę założyć. Na forum niby są info z innych tematów, ale zmieniająca się sytuacja w Polsce i na świecie pokazuje, że na wet info sprzed pół roku już może być nie aktualne ( mówię o inwestowaniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zuckerfrei napisał:

Bierzesz pod uwagę działania wojenne ma terenie RP? Dogrywki tego co dzieje się teraz? 

Tak, ale nie w formie ukraińskiej, ciężkozbrojnej.

Raczej destabilizacja, może jakieś ruchawki polsko-ukraińskie jak te wszystkie kobiety zaczna ściągać swoich mężów do Polski. Spodziewam się też zahamowania rozwoju gospodarczego w Polsce i zwiekszenia bezrobocia, do poziomu z 2002-2008

 

6 minut temu, Patryk napisał:

Polecam GLDV.UK

Dzięki poczytam...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Matti napisał:

Jak nie chcesz na forum, podrzuć mi info na priw. Sam ostatnio przeglądam konta maklerskie i to co oferują, bo chcę założyć. Na forum niby są info z innych tematów, ale zmieniająca się sytuacja w Polsce i na świecie pokazuje, że na wet info sprzed pół roku już może być nie aktualne ( mówię o inwestowaniu)

IKE/IKZE najkorzystniej założyć w DM BOŚ.

2 minuty temu, bzgqdn napisał:

Raczej destabilizacja, może jakieś ruchawki polsko-ukraińskie jak te wszystkie kobiety zaczna ściągać swoich mężów do Polski. Spodziewam się też zahamowania rozwoju gospodarczego w Polsce i zwiekszenia bezrobocia, do poziomu z 2002-2008

Mało realny scenariusz. 

12 godzin temu, bzgqdn napisał:

W pracy mam na szczęście PPE

PPE/PPK jak najbardziej warto mieć (ten kto nie ma zwyczajnie nie umie liczyć pieniędzy mówiąc w skrócie) i wypłacać sobie co jakiś czas i przerzucać na IKE/IKZE właśnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk napisał:

IKE/IKZE najkorzystniej założyć w DM BOŚ.

Tam właśnie mam. 🙂

 

4 minuty temu, Patryk napisał:

Mało realny scenariusz. 

Myślisz że będzie gorzej? Mi się wydaje że obecny dobrobyt, tak samo jak rynek pracownika musi się kiedyś skończyć,  Czy to za sprawą wojny, nowego covida, czy innej sztucznej formy zubożenia społeczeństwa. Ale raczej wielkiej wojny z czołgami się nie spodziewaam w tym dziesięcioleciu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bzgqdn napisał:

Myślisz że będzie gorzej? Mi się wydaje że obecny dobrobyt, tak samo jak rynek pracownika musi się kiedyś skończyć

Myślę, że będzie lepiej, rynek pracownika prędko się nie skończy, bo społeczeństwo się starzeje, a automatyzacja pracy to kropla w morzu zapotrzebowania na pracowników. Pracodawcy cały czas ściągają pracowników z najdalszych zakątków świata do Polski, bo ciężko znaleźć ludzi. Oczywiście działania militarne namieszałyby znacznie w sytuacji Polski. Wtedy ciężko powiedzieć. 

 

4 minuty temu, bzgqdn napisał:

obecny dobrobyt

Polska jeszcze nie osiągnęła i przez długie lata nie osiągnie swojego potencjału, dobrze nam idzie jeśli chodzi o PKB na osobę, majątkowo z kolei nadal jesteśmy w ogonie EU. Generalnie jestem optymistą jeśli chodzi o polską gospodarkę. Jedynie wojna lub inny kataklizm może namieszać. Patrząc wstecz to nawet pandemia wyrządziła niewielkie szkody.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja widzę duży skok do przodu w ostatnim dwudziestoleciu. Pamietam czasy minimalnej na poziomie 1000 brutto, albo stawek typu 3zl/h.

Zgadzam się że do poziomu zachodu jeszcze nam dużo brakuje, ale jednocześnie nasz rozwój nie jest zachodowi na rękę, mamy być "low cost country" przynajmniej tak długo aż się granica UE na wschód nie przesunie.

Jesli ukraina wejdzie do UE to moze sporo pozmieniać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bzgqdn napisał:

Generalnie ja widzę duży skok do przodu w ostatnim dwudziestoleciu. Pamietam czasy minimalnej na poziomie 1000 brutto, albo stawek typu 3zl/h.

Też pamiętam :) 

Jeszcze jeden ETF sobie sprawdź: VHYD.uk 

Poza tymi dwoma w sumie niczego więcej z ETF międzynarodowych posiadać nie trzeba według mnie. 

Oczywiście to czy chcesz akumulujący czy dystrybuujący to już zależy od Twoich preferencji i potrzeb. 

13 godzin temu, bzgqdn napisał:

Plan mam taki aby IKE traktować bardzo zachowawczo + IKZE nieco agresywniej w oparciu o ETF - tu chodzi głównie o wykorzystanie limitów i odliczeń PIT

Mam jeszcze jedną uwagę do tego co napisałeś. Uważam, że na początku powinno się inwestować bardziej agresywnie, przynajmniej na IKE/IKZE gdzie limity są stosunkowo niskie.  Powiedzmy tak: główny portfel (nie IKE,IKZE) powinien być zachowawczy, a te dodatkowe konta to już inwestowanie agresywne nastawione na większy zysk, ale z ryzykiem większej straty. Wtedy maksymalnie wykorzystasz dźwignie jaką jest brak podatku belki. Im konto bardziej rośnie dzięki zyskom i wpłatom tym bardziej stopniowo zmieniasz strategię na bardziej ostrożną. 

13 godzin temu, bzgqdn napisał:

nieco agresywniej w oparciu o ETF

ETF nie są do agresywnego inwestowania.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieruchomosci na wynajem, pomimo tego co inni piszą stabilny wzrost rocznie +10-15% rocznie i dochód z najmu 6-7%.

 

Tylko nowe budynki w dużych miastach, 35-39m 2 pokoje z garażem. Ludzie są skazani na wynajem przez wysoki ceny zakupu mieszkań.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Patryk napisał:

ETF nie są do agresywnego inwestowania

Źle to ująłem, "agresywnie" w stosunku do np. ike/ikze w formia rachunku oszczędnościowego gdzie kasa tylko leży.

 

55 minut temu, Patryk napisał:

Powiedzmy tak: główny portfel (nie IKE,IKZE) powinien być zachowawczy, a te dodatkowe konta to już inwestowanie agresywne nastawione na większy zysk, ale z ryzykiem większej straty. Wtedy maksymalnie wykorzystasz dźwignie jaką jest brak podatku belki.

Odwracasz moje myślenie o 180 stopni. IKE i IKZE zamierzalem zasilać raz do roku pod limit, ustawić jakąś strategię  np. etf + obligacje i nie zaglądać tam za często - tak bezobsługowo.

Natomiast "luzem" poza tymi portfelami np. złapać jakieś akcje od czasu do czasu.

 

Ciekawy punkt widzenia, szczególnie teraz gdy dopiero zaczynam i tej kasy nie ma tam tak dużo, a cytując przedmówcę

14 minut temu, zuckerfrei napisał:

kto nie ryzykuje ten nie pije szampana

 

14 minut temu, MM_ napisał:

Nieruchomosci na wynajem

Zawsze bylem zwolennikiem nieruchomości, nawet gołego gruntu, bo już go przecież nie przybędzie, ale na taką inwestycję mnie na razie nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Patton zmienił(a) tytuł na Porozmawiajmy o pieniądzach
28 minut temu, MM_ napisał:

Nieruchomosci na wynajem, pomimo tego co inni piszą stabilny wzrost rocznie +10-15% rocznie i dochód z najmu 6-7%.

 

Tylko nowe budynki w dużych miastach, 35-39m 2 pokoje z garażem. Ludzie są skazani na wynajem przez wysoki ceny zakupu mieszkań.

 

Pod warunkiem, że jesteś prawnikiem. Musi być scustomizowana umowa, bo sama umowa najmu okazjonalnego gówno daje. Trzeba się na tym po prostu znać bardzo dobrze, żeby się zahedge'ować. KC i prawo ochrony lokatorów w małym paluszku.

Ja sam w tym roku miałem zacząć swoją przygodę w tym temacie, ale zrezygnowałem jak sobie poczytałem, co najemcy potrafią odpierdolić. A nie mam nerwów na spędzanie czasu w polskim sądzie, żeby walczyć o swoją własność...

 

Edytowane przez SamiecGamma
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bzgqdn napisał:

Zawsze bylem zwolennikiem nieruchomości, nawet gołego gruntu, bo już go przecież nie przybędzie, ale na taką inwestycję mnie na razie nie stać.

Nie polecam inwestycji w nieruchomość na wynajem. Raz, że musiałbyś się wesprzeć kredytem. Dwa: ryzyko prawne, problemy z lokatorami i tak dalej. Wolę takie inwestycje zostawić dużym funduszom. Trzy: do takich celów najlepsze będą duże miasta wojewódzkie (studenci). Jeżeli w takim nie mieszkasz to będziesz musiał dojeżdżać w razie jakiś awarii itp. 

 

24 minuty temu, bzgqdn napisał:

Odwracasz moje myślenie o 180 stopni. IKE i IKZE zamierzalem zasilać raz do roku pod limit, ustawić jakąś strategię  np. etf + obligacje i nie zaglądać tam za często - tak bezobsługowo.

Natomiast "luzem" poza tymi portfelami np. złapać jakieś akcje od czasu do czasu.

No tak jak mówię, wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy TERAZ do zainwestowania, ile możesz co roku dokładać, ile czasu chcesz poświęcić na zdobywanie wiedzy o spółkach/rynku itd. Jeżeli chcesz tylko raz na rok wlać kasę na konta i kupić, a kolejne 360 dni mieć to w dupie to ETF będą optymalne :)  Jeżeli chcesz być aktywnym inwestorem (co niekoniecznie przekłada się na większe średnioroczne zyski) to wtedy IKE/IKZE do akcji/bardziej ryzykownych instrumentów a konto główne jakieś bardziej ''na emeryturkę'' (obligacje, etf). 

 

Odradzam także złoto.

Edytowane przez Patryk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj wszelkich milionerów co potrzebują Twoich pieniędzy, unikaj wszystkiego w necie i poza co ma trading w nazwie. Jedynie mogę polecić z czystym sumieniem tego autora

wiele-do-stracenia-300x439.png

 

Książka o inwestowaniu, POLECAM! Sam autor ma swoją stronę odszukajcie "technikę i..." to jedyne co w miarę się sprawdziło dla mnie na przestrzeni lat, reszta to paździesz i oszuści

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.