Skocz do zawartości

Przetrwać upały w małym mieszkaniu - jak ogarnąć klimę?


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do Braci: 

Mam małe dwupokojowe mieszkanie z oknami od wschodu więc na szczęście po południu słońce nie uderza bezpośrednio w moją stronę, ale zauważyłem przez ostatnie lata że najgorzej z dużą wilgotnością powietrza w naszym klimacie, co często jest nie do zniesienia - ciężko się oddycha, myśli i funkcjonuje. 
Na zimę ogarnąłem temat powietrza, bo mam oczyszczacze, jednak latem wentylator to za mało - wydaje mi się, że samo osuszenie tego ciepłego powietrza już dałoby sporo do komfortu. 

Planuję większy remont, ale zbieram środki i chce sobie to jakoś rozplanować, więc na razie przekładam, natomiast rozważam montaż klimatyzacji - chyba jest sens zrobić to przed remontem? 
Zdążyłem się dowiedzieć, że największy sens mają urządzenia typu split, trzeba tylko zagracić sobie balkon albo może można to jakoś obok okna wywalić. 

Żeby miało to największy sens musiałbym wewnętrzną część klimy zamontować w sypialni, gdzie również pracuje - tak mi się zdaje. Nie wiem na ile wpłynie to na komfort powietrza w całym mieszkaniu. 

Co polecacie? Jakie macie doświadczenia z tematem? Jak z kosztami zakupu, montażu, eksploatacji? 
Co z pozwoleniami? Co warto robić, a czego nie robić? 

Edytowane przez Peter Quinn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Peter Quinn napisał:

Planuję większy remont, ale zbieram środki i chce sobie to jakoś rozplanować, więc na razie przekładam, natomiast rozważam montaż klimatyzacji - chyba jest sens zrobić to przed remontem? 

To chyba nie ma sensu. Tak na prawdę nie do wytrzymania jest może przez 2-3 tygodnie w lecie. Później według mnie wystarczą porządne żaluzje całkowicie zaciemniające, a od biedy przenośny klimatyzator, który w zimie może pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. Sam o takim myślę i kosztują około 2 500 zetów. W zupełności wystarcza na mieszkanie circa 40 m2 a niektóre, te droższe posiadają dodatkową funkcję oczyszczania powietrza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Peter Quinn said:

Co polecacie? Jakie macie doświadczenia z tematem? Jak z kosztami zakupu, montażu, eksploatacji? 
Co z pozwoleniami? Co warto robić, a czego nie robić? 

 

Rok temu Rotenso z WiFi i grzaniem, lekko przewymiarowane, coś na ok 30-35m2 (sam salon bo mam od słonecznej strony, reszta OK) 3600zł z montażem. Żadne pieniądze za komfort który to daje, i w porównaniu do urządzeń przenośnych. Wszystko ukryte w ścianie, sterowanie przez apkę, w upały przed powrotem do domu odpalam i jak wchodzę to jest przyjemnie. 

 

Ktoś mi wspominał że jak blok to nie każda spółdzielnia zgodzi się na montaż na elewacji, wtedy jednostka zewnętrzna musi stać na podłodze na balkonie. Do sprawdzenie jak to wygląda u Ciebie. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Kleofas said:

To chyba nie ma sensu. Tak na prawdę nie do wytrzymania jest może przez 2-3 tygodnie w lecie. Później według mnie wystarczą porządne żaluzje całkowicie zaciemniające, a od biedy przenośny klimatyzator, który w zimie może pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. Sam o takim myślę i kosztują około 2 500 zetów. W zupełności wystarcza na mieszkanie circa 40 m2 a niektóre, te droższe posiadają dodatkową funkcję oczyszczania powietrza.


Wydaje mi się, że jednak nieznośna pogoda w tym kraju jest cały czas bo albo szaruga albo parówa i nie są to chyba 3 tygodnie. Dużo siedzę w domu - home office. Uciekalem od klimy dlugo, ale juz w zeszlym roku bylo ciezko, a tu trzeba pracowac, myslec, a nie wegetować. 

Rozkminialem te przenośne bajery ale zdaje się, że więcej z tym problemu niż pożytku, ale może się mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima wysusza powietrze, i uwalnia też chyba jakaś chemię do powietrza. Kiepskie dla alergików. Ja myślałem żeby kupić taki mały, i pompować powietrze między gk a ścianą, tylko nie wiem jeszcze jak zrobić wymianę powietrza (jakiś wylot) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenośne urządzenie da radę przy niewielkiej powierzchni. Rurę wywalasz w okno ( niezbędna będzie uszczelka ), pamiętaj, że pracująca klima powoduje powstawanie skroplin ( i co jakis czas konieczność ich wylewania ).

Przenośne urządzenie da radę przy niewielkiej powierzchni. Rurę wywalasz w okno ( niezbędna będzie uszczelka ), pamiętaj, że pracująca klima powoduje powstawanie skroplin ( i co jakis czas konieczność ich wylewania ).

 

Przenośne urządzenie będzie dużo głośniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, slusa said:

Klima wysusza powietrze, i uwalnia też chyba jakaś chemię do powietrza. Kiepskie dla alergików.


Chemia w powietrzu? Z tego co widziałem, to niektóre urządzenia jonizują powietrze i filtrują, więc na plus chyba? Jestem alergikiem, ale od jakiegoś czasu używam też oczyszczaczy powietrza - myślę, że ta kombinacja by tylko wzmocniła efekt lepszego powietrza?

To że osusza to właśnie dobrze latem, na tym mi zależy - problemem w Polsce jest wysoka wilgotność powietrza podczas upałów, przez co odczuwa się to bardziej - jakbyś w saunie był wiecznie. Otwarcie okien w nocy nic nie daje czasem. 

Inną kwestią jest, że jak idę do kogoś zimą kto ma klimę i nie ma nawilżacza powietrza, albo przesadza z jej użyciem to wtedy jest faktycznie lipa. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz swoje mieszkanie/dom to instaluj. Klima to nie tylko chłodzenie powietrza ale także regulacja wilgotności i czasami są takie z funkcją grzania.
Jakbym miał swoją nieruchomość to byłaby to jedna z pierwszych inwestycji podnoszących standard życia. 

Nie wiem jakie będzie to lato, ale jeśli będzie nieznośne to kupię przenośną klimę. Tyle dobrze, że mam garaż to jest gdzie trzymać przez zimę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima to super sprawa w dodatku niedroga, za 3 koła ogarną ci wraz z montażem, wietrzenie jaj, gdy za oknem 40 stopni bezcenne...

 

Ja mam dwie na 28 metrach 🤣

Wujaszek montował trzy lata temu w liczbie trzech na chacie i wychodziło mu po 2 k od sztuki z montażem, dzisiaj 3 trzeba dać.

 

WARTO!

Pamiętam czasy studenckie jak miałem kawalerkę na poddaszu i bez klimy w czerwcu słońce napierdalalo w czachę że hej!

 

Czułem się jak w tropikach i w dodatku za darmo!

 

To były czasy!

 

All inclusive!

 

A w lodówce wtedy były pustki i berlinki 😋

Edytowane przez RENGERS
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Peter Quinn said:

Rozkminialem te przenośne bajery ale zdaje się, że więcej z tym problemu niż pożytku, ale może się mylę.

"Przenośne" to bardzo pojemne słowo; mój "przenośny" klimatyzator 40kg stoi w tym samym miejscu od kilkunastu miesięcy ;) i ma zabudowane w murze przewody doprowadzające/wyloty.

 

Hałas - zależy od producenta i jakości. W mej subiektywnej opinii to wentylator potrafi "zdefiniować" ogólną głośność w budżetowych sprzętach. Split znacznie cichszy od przenośnych - płacisz za komfort, jak wszędzie.

Są ludzie, dla których "dźwięk" konkretnego modelu jest "nie do wytrzymania", niezależnie co pokazuje decybelomierz - warto przy zakupie pytać o możliwości zwrotu.

 

Oczyszczanie powietrza - tak samo jak z nawilżaczami, rekuperacją czy oczyszczaczami, klima MUSI być czyszczona regularnie. Albo zacznie rozprowadzać w powietrzu to, co się w niej wyhoduje. Sporo sprzętu ma rożne bajery typu filtry węglowe, HEPA, osuszanie parownika, lampy UV, jonizację... to tylko odwleka w czasie czyszczenie. Warto patrzeć na czas życia filtru - są półroczne, są i dziesięcioletnie.

Aha, automatyczne osuszanie parownika likwiduje generalnie problem odprowadzania skroplin.

 

Pozwolenia - do sprawdzenia w Twojej wspólnocie mieszkaniowej. Jak z MPZP, jak papier mówi że nie wolno, to niewiele da się zdziałać, więc od sprawdzenia czy "da się", warto zacząć - bo to może rozstrzygnąć dylemat split czy przenośna. Jak nie da się zamontować splita, warto od razu spytać czy w elewacji można zamontować dyskretny wywiew (technicznie to jest po prostu wywietrznik grawitacyjny, a nie klimatyzacja) ;) .

Warto inwestować przy "przenośnych" w zewnętrzny wywiew, a najlepiej jak obsługuje i zewnętrzny wywiew, i zaciąg (dwa obiegi, dwa wloty i dwa wyloty). Szczególnie to dobre dla alergików - nie masz przenikania alergenów z zewnątrz. Oczywiście split tego problemu nie ma wcale :) i to każdy alergik powinien brać pod uwagę - ale znowu, wspólnota/montaż decyduje.

 

Osuszanie - chyba każda klima jest osuszaczem, i wprost w trybie suszenia może pracować. Jak każda kondensacyjna, zależy skuteczność od temperatury i pierwotnej zawartości wilgoci w powietrzu - im większa "sauna" tym szybciej osusza. Tutaj pułapka - większość klim podaje "skuteczność osuszania" dla optymalnych warunków, czyli np 10l/dobę przy 35C i 90% wilgotności. A w 20C i 70% to maleje do 1l/dobę lub gorzej... jak z "jamnikami" bateryjnymi, co mają po 1000W mocy "muzycznej", trzeba na skuteczność osuszania patrzeć z przymrużeniem oka. Do prawdziwego osuszania są chemiczne osuszacze.

Mogę się tu mylić, ale klima która naraz kontroluje dokładnie temperaturę i wilgotność - prawdopodobnie musi mieć zbiornik na wodę i nawilżacz. Albo kontrola odbywa się kosztem jednej z wartości.

 

Grzanie - sporo klim może pracować w trybie grzania. Niektóre wprost grzeją prądem, inne odwracają obiegi i zaczynają działać jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Co potem widać w kosztach grzania około 2.7x - więc wiadomo co wybrać. Szczególnym chamstwem producentów są modele "bliźniacze", gdzie jeden jest wyłącznie klimą, drugi klimą i PC (i cena + 100%). Koszt materiałowy to około +20%, i nie powinno być więcej.

UWAGA! Klima z funkcją grzania w mieszkaniu z miernikami ciepła - to proszenie się o problemy, jeśli "mierniki" zaczną mierzyć energię dostarczoną przez klimę, a potem wspólnota każe zapłacić rachunek za grzanie sieciowe.

 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie najpierw wspólnota. Bo jeszcze cię obciążą, dodatkową opłatą za zniszczenie elewacji. I w żadnym wypadku nie sugeruj się tym, że ktoś już ma.

 

Komfort jest, nieporównywalny. Kilka stów co roku trzeba wydać, podobnie jak za przegląd piecyka gazowego. 2 lata temu zamontowałbyś za 3,5 tys. teraz pewnie więcej. Ceny sporo się zmieniają w zależności od sezonu. To właściwie ostatnia chwila, bo zaraz będzie naprawdę szczyt sezonu. 

 

ps. z budżetowych rozwiązań mogę polecić grube zasłony i srebrny koc "ratunkowy". Kilka lat się u mnie sprawdzało, estetyka oczywiście mocno nie wyjściowa, ale funkcjonalnie działa. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w mieszkaniu w bloku, polecam 🙂

Jednostka zewnętrzna na balkonie taki wymóg spółdzielni ale dają pozwolenie bez problemu, widzę sporo osób montuje na barierkach balkonów więc albo spółdzielnia zmieniła warunki albo ludzie montują bez pozwolenia, ja pytałem bo wiedziałem że bez problemu pozwalają. 

Dobrze założyć po lub pod koniec remontu żeby nie robić ścian jak już masz klimę na ścianie. 

Ja mam trochę większej mocy niż potrzeba także wiatrak postawie w drzwiach pokoju i rozdmucha na resztę mieszkania. 

Dla lepszego obiegu powietrza dobrze zamontować wiatraczek w otworze wentylacji no chyba, że już masz mechaniczną. 

Edytowane przez MaxMen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące wypowiedzi - przespacerowałem się dziś specjalnie między blokami, żeby podejrzeć na balkonach kto ma i trochę się naliczyłem, więc myślę że z pozwoleniem problemu nie będzie. 

Rozkminiam tylko gdzie to w mieszkaniu umiescic, zeby mialo to sens. 
Na ile trzeba bedzie kuć żeby pozakrywać instalacje etc. 

Edytowane przez Peter Quinn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam temat, ekspozycja od wschodu i kawalerka na 9 p. Też myslałem o klimatyzacji czasem. W koncu założylem rolete zewnętrzna na drzwi balkonowe i okienko przy nich. A poza zwykłymi roletkami to jeszcze plisy zaciemniające.

Trochę to dało, ale wiadomo, jak słońce napierdziela to nawet jakby okien nie było wcale, to by przez ściany było nagrzane.

W obecnym mieszkaniu dałem tylko rolete zewnętrzną od zachodu.

Klima na pewno zrobi robote, ale plisy też możesz założyć - nie są drogie. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MaxMen said:

Dobrze założyć po lub pod koniec remontu żeby nie robić ścian jak już masz klimę na ścianie. 


No właśnie sęk w tym, że chce przed, żeby w tym roku mieć chłodno, a w przyszłym odświeżyć ściany. 
Nie będzie można tego jakoś zdjąć/zabezpieczyć podczas remontu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.