Skocz do zawartości

Zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji (AI)


Gościu

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie pojawiło się sporo nadużyć na polu tzw. sztucznej "inteligencji" (ang. Artificial Intelligence, w skrócie AI).

Rozwiązania tego typu mogą zawierać szereg manipulacji odbiorcą.

 

Przykładowo program AI:

- przedstawia informacje, które mają zdobyć zaufanie użytkownika, w skrajnym przypadku może wpływać na zachowanie użytkownika i jego stan psychiczny, np. mówi Wam, że Was kocha.

- zaczyna zadawać Wam mnóstwo pytań osobistych, w skrajnym przypadku program usiłuje wprost określić na jakie manipulacje możecie być podatni.
- przez pewien czas usypia czujność użytkownika, a jego działanie zmienia się później, ale zdarzają się również takie przypadki od samego początku.

- przedstawia użytkownikowi nieprawdziwe informacje i szkodliwe treści, jest to np. radykalny feminizm, kwestie aborcji na żądanie tzw. pro-choice lub deprecjonowanie mężczyzn.

- przywołuje powołania na różne osoby z autorytetem, przytacza bez podania źródeł ich rzekome wypowiedzi które okazują się nieprawdziwe, przedstawia swoje rzekome powiązania programu z tymi osobami, w skrajnych przypadkach np. twierdzi że jest Jezusem i próbuje go naśladować.

- to samo dotyczy powoływania się na grupy społeczne.

- występują również manipulacje marketingowe.

 

Uwaga dotyczy wszystkich rozwiązań AI, jeżeli z tego korzystacie należy bardzo ostrożnie podchodzić do tematu.

Szczególnie zagrożone są dzieci oraz osoby o słabszej psychice (np. bluepillowcy).

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie ma technik sprawdzających czy to co dostajesz przed oczami jest prawdą czy pochodzi z AI.

Można wykreować dowolną sytuację, kompromitujące zdjęcia a 5 sekund nagrania rozmowy telefonicznej z tobą pozwoli AI na stworzenie profilu twojego głosu i od tego momentu możesz usłyszeć sam siebie jak się ogłaszasz publicznie, że kto chce może cię bzykać a ty mu za to zapłacisz.

PS:

Podoba mi się to o bluepillowcach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pesymiści widzą zagrożenia - bycie wykorzystanym, więcej kłamstw, deep fake'ów, propagandy oraz straty materialne. 
Optymiści widzą szanse - nowe biznesy, nowe pomysły, przyspieszony rozwój społeczny, przyspieszony rozwój nauki (SCIENCE) oraz machiavelliczne wykorzystanie innych dla własnych celów. 
Pesymiści myślą, że pesymiści są realistami. Optymiści wiedzą, że są optymistami, bo im to osobiście sprzyja i zawsze może po drodze się wykrzaczyć. Ja wolę być w drugiej grupie. 

Mając wiedzę o black pillu - jak ważny jest w ryj, dobry głos, gra i różne takie w życiu społecznym, marketingu czy w ogóle w biznesie i relacjach, mogę wykorzystać to na swoją korzyść. Jest o tyle fajnie, że sektor open source w tym przypadku jest naprawdę duży (o tym gdzieś widziałem specjalny wątek, że programiści-amatorzy robiący w nocy działają zadziwiająco lepiej i potrafią to lepiej optymalizować, ale mniejsza). 

Polecam zainteresować się tematem - być może dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w duże zbiory danych jak choćby Mirek Burnejko to zrobił (jego "chmurowisko"), albo poduczyć się tworzenia aplikacji + data science tyle ile wymagane by stworzyć jakiś ciekawy pomysł. 

Ja sam osobiście staram się ogarniać temat jak się da. Wyczuwam tu ogromną forsę, popyt i nowe rynki. Kto poświęci tysiące godzin na naukę i rozwijanie się w tym, ten za parę lat nie pożałuje. Mam parę pomysłów, które inni już realizują (ale czemu nie tworzyć konkurencji lub na polski rynek z tym wchodzić?), które może nie do końca są w pełni moralne, ale jeśli jest się moralnym tłumacząc, że nie możemy czegoś zyskać, bo ktoś może się uzależnić (to co robią social media), to zawsze się przegra z tymi, którzy to robią. 


Tak więc co mogę polecić? Zapewne realizowanie roadmap z tego zawsze się każdemu przyda.

FYn0ReTXEAMmTqQ?format=png&name=4096x409

 

 

Nie masz pomysłu? 
Wygeneruj.
Nie wiesz od czego zacząć? 
Wygeneruj sobie od tego asystenta. 

I tak we wszystkim... 
 

Cytat
  1. Aplikacja do tworzenia treści: ChatGPT potrafi generować treści o wysokiej jakości, które można wykorzystać do tworzenia blogów, artykułów, postów na media społecznościowe, reklam, scenariuszy i innych form treści. Można stworzyć aplikację, która pozwala użytkownikom wprowadzić temat, na który chcą pisać, a następnie generować dla nich treści.

  2. Tłumacz języka naturalnego: Można stworzyć aplikację, która wykorzystuje API OpenAI do tłumaczenia tekstu. Chociaż istnieją już narzędzia do tłumaczenia, model języka OpenAI ma potencjał do generowania bardziej naturalnych, płynnych tłumaczeń, które lepiej oddają niuanse i kontekst oryginalnego tekstu.

  3. Edytor tekstu z wykorzystaniem SI: Można stworzyć edytor tekstu, który wykorzystuje OpenAI API do pomocy w edycji i poprawianiu tekstu. Ten edytor może sugerować poprawki gramatyczne, stylistyczne i ortograficzne, a także pomagać w reorganizacji i usprawnianiu struktury tekstu.

  4. Asystent sztucznej inteligencji do nauki: Można stworzyć aplikację, która wykorzystuje OpenAI API do udzielania odpowiedzi na pytania związane z nauką. Taka aplikacja mogłaby pomóc studentom w nauce, odpowiadając na ich pytania i dostarczając im informacji w łatwo zrozumiały sposób.

  5. Platforma do generowania opowiadań lub scenariuszy: Można stworzyć platformę, która pozwala użytkownikom na generowanie opowiadań lub scenariuszy na podstawie podanych wskazówek. Taka aplikacja mogłaby być szczególnie użyteczna dla pisarzy, gier fabularnych, a nawet dla firm produkcyjnych szukających unikalnych pomysłów na scenariusze.

 

Zapewne można pomyśleć, że nie da się tak by każdy to robił, ale kiedyś usłyszałem pewną ciekawą rzecz od pewnego "anioła biznesu":
"Jeśli każdy by się zdyscyplinował i nagle stwierdził, że chce być inżynierem - elektrotechnikiem, informatykiem, robotykiem itd., to można by było stworzyć społeczeństwo, gdzie każdy byłby bogaty, ponieważ można byłoby stworzyć roboty wykonujących "normalną pracę", można byłoby pobierać energię z kosmosu (bo rozchodzi się o energię koniec końców) i można byłoby nawet rozwiązać problem starości w tym wszystkim..."
 

 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1

Oczywiście jest to narzędzie, które może być wykorzystane dobrze lub źle, a więc chodzi o realizm.

Tylko narzędzie nie zwalnia całkiem z myślenia. W niektórych obszarach krytycznych takie beztroskie podejście "może się wykrzaczy" jest nieakceptowalne, np. broń autonomiczna.

PS. Również jestem zwolennikiem open source, ale to wymaga wprowadzenia dochodu podstawowego żeby uwolnić potencjał ludzkości.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gościu napisał:

PS. Również jestem zwolennikiem open source, ale to wymaga wprowadzenia dochodu podstawowego żeby uwolnić potencjał ludzkości.

Aby wprowadzić dochód podstawowy i by to miało ręce i nogi, to wciąż należałoby większość ludzi popychać w odpowiednim kierunku. 
Niestety prawda jest taka, że większość ludzi gdyby nie musiałaby pracować, to na 90% nie robiliby produktywnych rzeczy (tj. nie uczyliby się, nie czytali, nie pchaliby do przodu) i szczerze mówiąc nie ma aż za nadto co ich winić, bo każdy lubi podróże i spokój. 

Stąd też zamiast podstawowego dochodu podstawowego jest lepsza praca zastępcza - tj. np.:
1. Sprawdzamy potencjał ludzi - iloraz inteligencji, jaką mają zdolność uczenia się, zapamiętywania, do czego mogą się przydać (tak jak bodajże w Holandii robi się takie testy by wiedzieć w co pchać człowieka). 
2. Wtedy po zbadaniu pokazuje się w czym dana osoba powinna się kształcić by była potrzebna oraz ile czasu dziennie poświęcać na naukę (np. naprawy robotów) by można było jej za to płacić. 
3. Po okresie nauki dana osoba jest dostosowana do społeczeństwa i jest usatysfakcjonowana z bycia potrzebnym. 

Zapewne dochodzi tu jeszcze, co pisałem wcześniej, kwestia Neuralink i jego wykorzystania w nauce. 

To co często się zapomina przy mowie, że roboty wszystko za nas zrobią - tak, zapewne mogą być kierowcami, można mieć automatyczne wózki widłowe, ale roboty robiące np. w budownictwie mogą wymagać więcej energii niż ludzie, którzy energię uzyskują z pożywienia, do którego wyprodukowania może być wymagana mniejsza jednostka energii niż do działania robota. 

Brzmi to trochę utopijnie, ale wciąż lepsze niż puszczenie ludzi niewiedzących co ze sobą zrobić bez pracy kompletnie wolno w świat gdzie nie będzie dla nich pracy. Zapewne także mógłby być dostępny wybór by dana osoba mogła siedzieć i nic nie robić jeśli byłaby gwarancja, że rzeczywiście będzie wegetowała, a nie kradła.

 

Oczywiście, co ode mnie nie padło, pojawiają się myśli - "ALE CZY NA PEWNO TRZEBA?" i wchodzimy w drugą spiralę - myśli Teda Kaczyńskiego i jego "rewolucja przemysłowa i jej konsekwencje" - bardziej produktywne, zaawansowane naukowo i technologicznie wygrywa, a więc mając więcej niż 1 społeczeństwo następuje zjawisko konkurencji i ci, co zrezygnują z wyścigu, zostaną prześcignięci i potem wola silniejszych (którzy to wprowadzali), zostanie im nałożona (tak jak Europejczycy w wojnach opiumowych nałożyli swoją wolę Chińczykom lub po prostu poprzez kolonizację całemu światu).

 

No albo wszyscy mogą się dogadać jak w wypadku bomby atomowej. 

Mi tam się to nie widzi, bo wolę szczerze mówiąc "Singularność" (nawet ostatnio przetłumaczyłem na polski książkę Raya Kurzweila o tym przez program w Pythonie), gdzie o tym opowiada. Chciałbym żyć 300 lat, chciałbym byśmy byli bardziej zaawansowani. 

Wkurza mnie obecna rzeczywistość, że jesteśmy tacy jak nas geny ukształtowały "bo Bóg tak chciał i nie można naruszać tego dzieła" - tak przekonują przeciwnicy transhumanizmu widzący w tej idei źródła wszelkiego zła, a za tym Schwabów, Harariego, NWO i Wielki Reset, a jak to, to koniec absolutnie wszystkiego. Pierdolenie. Kompletnie argumenty Wielomskiego, Usziego czy masy obrońców przed NWO nie przekonują mnie - wręcz te argumenty są niezwykle miałkie i krótkowzroczne. Nie widzą większego sensu obiektywnego dla ludzkości z punktu widzenia wszechświata. 

Ale to już inny temat, zamyśliłem się i się rozpisałem. Materiał na całą książkę, szczerze mówiąc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Libertyn napisał:

Co jest złego w pro choice? 

M.in. naruszanie praw dziecka, mężczyzny (ojca), promowanie nieodpowiedzialności, nieograniczone możliwości nadużyć, wpisuje się to zresztą w radykalny feminizm, w USA nawet chciały aborcję postnatalną czyli po urodzeniu.

 

Jako ciekawostkę podam, że przeprowadziłem na ten temat rzeczową logiczną dyskusję z AI i przyznało, że pro-choice jest złym rozwiązaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gościu napisał:

M.in. naruszanie praw dziecka, mężczyzny (ojca),

Który oczywiście zawsze jest mega uradowany z ciąży partnerki. Nawet takiej której nie ma docelowo na całe życie.  Bo czasem ten ojciec ma 16 lat a matka 15.

Cytat

promowanie nieodpowiedzialności,

Mam inny pomysł. Zakażmy seksu przedmałżeńskiego. Ot przymusowa wazektomia w wieku nastoletnim i po ślubie jej cofnięcie

Cytat

nieograniczone możliwości nadużyć,

Czyli? 

Cytat

 

wpisuje się to zresztą w radykalny feminizm, w USA nawet chciały aborcję postnatalną czyli po urodzeniu.

 No popatrz. W tym samym USA mógłbym zgwałcić Ci córkę i zza krat pozwać ją o dokonanie aborcji bez mojej zgody. 

 

 

 

Cytat

Jako ciekawostkę podam, że przeprowadziłem na ten temat rzeczową logiczną dyskusję z AI i przyznało, że pro-choice jest złym rozwiązaniem.

XD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1

Dobrze, że wspomniałeś o pewnych rzeczach.

Możliwe, że AI zastąpi również kobiety, to już mają zresztą gotowe.

Jeszcze odpowiedni chip i masz, np. wielokrotne orgazmy, bo nawet ciała do tego nie potrzeba angażować.

 

@Libertyn

Nie spamuj proszę emocjonalnie. Nie ma takiego prawa w USA, piszesz kłamstwa.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2023 o 14:35, Strusprawa1 napisał:

do którego wyprodukowania może być wymagana mniejsza jednostka energii niż do działania robota. 

Technologia cały czas idzie do przodu , również w energetyce także nie martw się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Druid napisał:

Technologia cały czas idzie do przodu , również w energetyce także nie martw się.

Tak, chodziło mi o to, że praca ludzka tak naprawdę jest dosyć tania gdy chodzi o fizycznie wykonywane rzeczy - AI i maszyny są zajebiste, ale przekładając to na fizykę, to ludzki organizm jest bardzo oszczędny. 

Zresztą o tym jest w książce "Życie 3.0", której fragment zaraz wstawię (poszedłem w 2019 roku do biblioteki uczelnianej, wziąłem tą książkę (bo nie da się wypożyczyć, tylko na miejscu) i zrobiłem zdjęcia każdej strony :D)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Strusprawa1 napisał:

AI i maszyny są zajebiste, ale przekładając to na fizykę, to ludzki organizm jest bardzo oszczędny. 

Może okazać się, ze w każdej gminie, może nawet w domu będzie działał mały reaktor jadowy, nie mówiąc o pracach nad fuzją jądrową oraz o energii, jaka ta technologia może wykorzystywać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff znalazłem. Przy okazji w książce był temat odnośnie mojej pracy magisterskiej, więc absolutnie czas niestracony. :D

Bardzo ciekawa perspektywa, polecam przeczytać:
 

 

FyT2T9E.jpg

 

zGBS3F1.jpg

 

g7RvL1u.jpg

 

0FJlIuj.jpg

 

iOusPvC.jpg

 

7l9vuOi.jpg

 

j7x7iuS.jpg

 

48vkHXd.jpg

 

o0TzYB4.jpg

 

Był wywiad ostatnio z autorem:

 

 

 

33 minuty temu, Druid napisał:

Może okazać się, ze w każdej gminie, może nawet w domu będzie działał mały reaktor jadowy, nie mówiąc o pracach nad fuzją jądrową oraz o energii, jaka ta technologia może wykorzystywać.

Nie potrafię sobie wyobrazić świata, w którym byłaby dostępna niemal darmowa energia, inteligencja z prędkością obecnych najszybszych komputerów (doliczmy komputery kwantowe...) i możliwości wydobycia materiałów choćby z naszego układu słonecznego. To byłoby coś kompletnie innego niż znamy obecnie.

Dlatego, że obecnie żyjący człowiek nie może tego wiedzieć i nawet sobie wyobrazić, stąd nosi to nazwę syngularność (z angielskiego singularity)
https://en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity

 

Cytat

Superinteligencja, hiperinteligencja lub inteligencja nadludzka jest hipotetycznym agentem, który posiada inteligencję znacznie przewyższającą inteligencję najbystrzejszych i najbardziej utalentowanych ludzkich umysłów. „Superinteligencja” może również odnosić się do formy lub stopnia inteligencji posiadanej przez takiego agenta. John von Neumann, Vernor Vinge i Ray Kurzweil definiują tę koncepcję w kategoriach technologicznego stworzenia super inteligencji, argumentując, że współczesnym ludziom trudno lub niemożliwe jest przewidzenie, jak wyglądałoby życie istot ludzkich w świecie post-osobliwości .[4][21]

Prognozy technologii i badacze nie zgadzają się co do tego, kiedy i czy ludzka inteligencja prawdopodobnie zostanie przekroczona. Niektórzy twierdzą, że postępy w sztucznej inteligencji (AI) prawdopodobnie doprowadzą do powstania ogólnych systemów rozumowania, które omijają ludzkie ograniczenia poznawcze. Inni uważają, że ludzie będą ewoluować lub bezpośrednio modyfikować swoją biologię, aby osiągnąć radykalnie większą inteligencję. Szereg scenariuszy badań nad przyszłością łączy te możliwości, sugerując, że ludzie prawdopodobnie będą łączyć się z komputerami lub przesyłać swoje umysły do komputerów w sposób, który umożliwia znaczne zwiększenie inteligencji. Książka The Age of Em autorstwa Robina Hansona opisuje hipotetyczny scenariusz przyszłości, w którym ludzkie mózgi są skanowane i digitalizowane, tworząc „przesyłane” lub cyfrowe wersje ludzkiej świadomości. W tej przyszłości rozwój tych przesyłanych plików może poprzedzać lub zbiegać się z pojawieniem się superinteligentnej sztucznej inteligencji.

 

1280px-Major_Evolutionary_Transitions_di

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2023 o 21:12, Egregor Zeta napisał:

Na kogo głosować? Na PIS czy PO?

 

Na takie pytanie prawdopodobnie AI wprowadzi użytkownika od razu w błąd odsyłając do ankiety wyborczej (i np. będzie tylko jedna).

 

Jak jednak wiemy, deklaracje partii okazują się oszustwami wyborczymi. Osobiście nie polecam żadnej z tych, z uwagi na ustawy pomówieniowe.

 

Jak napisałem w pierwszym poście, działanie programu może zmienić się np. może coś innego sugerować przed samymi wyborami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.