Skocz do zawartości

Inwestowanie w złoto. Inwestuje ktoś?


Montella26

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Tak jak w tytule. Inwestuje ktoś z was w złoto? Myślałem, żeby np kupić w banku. Przeznaczyć na to 20 k. I po 5 latach sprzedać banku z zyskiem. 

Jak wiadomo. Złoto nie traci na wartości tak jak nieruchomości. A zawsze można ulokować pieniądze w ten sposób. Nie tracąc na tym. W każdej chwili sprzedając. 

Czekam na opinie 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoto nie służy spekulacji, a raczej do przetrzymania gotowki i zabezpieczenia przed inflacją. Jest też uniwersalne więc w razie wielkiej potrzeby, można złapać w kieszeń i w każdym kraju na świecie to spieniężysz.

Jeśli myślisz o inwestycjach w kruszce w celach zarobkowych to srebro jest bardziej wahliwe.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PrzemAss napisał:

Inwestuję w złoto dobrych parę lat. Pamiętam jak Kruger 1oz za 5700 można było kupić a teraz w okolicach 9k się kręci. W banku moim zdaniem się nie opłaca bo najdrożej.

Wiec to proponujesz. W banku bezpiecznie. A w domu zamiaru tego trzymać nie mam zamiaru. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 25k to tego złota będzie tyle, że zmieści się w pudełku od zapałek. Właściwie 3 monety wielkości 2 zł mniej więcej. No jeśli to będą pastylki po 1gram to arkusz papieru wielkości zeszytu z przyklejonymi na nim 1 groszówkami. Spokojnie je ukryjesz. 1mln PLN w złocie to po kieszeniach upchasz z trochę większym trudem. Ale z wierzchu nie będzie widać jak to przemyślisz. 

 

Ty chcesz to trzymać w skrytce, którą wynajmiesz czy zainwestować w papier (hmmm to moim zdaniem to zwykły papier wartościowy i tyle samo wart)?

 

Złoto jest właśnie o tyle fajne, że przy odrobinie wiedzy możesz samodzielnie sprawdzić bez aparatury (wystarczą proste narzędzia jak waga, suwmiarka) czy moneta jest prawdziwa. 

 

Kupić możesz u dealera. Jakby ktoś próbował sprzedawać podrobione monety to zaraz by się rozniosło. Na reputacji zarabiają więcej. Tylko wybieraj firmy o ugruntowanej pozycji, skądś się ich marża bierze. Polecam 79element, można też tanio kupić w kantorach (jeśli pogadasz z właścicielem), nie polecam lombardów początkującym bo tu można się naciąć. Ale to moje doświadczenia. Poza tym w banku to cię na pewno spiszą (NBP spisuje inne nie wiem), naprawdę ci to potrzebne?

 

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bzgqdn napisał:

Złoto nie służy spekulacji, a raczej do przetrzymania gotowki i zabezpieczenia przed inflacją. Jest też uniwersalne więc w razie wielkiej potrzeby, można złapać w kieszeń i w każdym kraju na świecie to spieniężysz.

Jeśli myślisz o inwestycjach w kruszce w celach zarobkowych to srebro jest bardziej wahliwe.

Srebro jest o tyle niewygodne inwestycyjnie, że już w chwili zakupu jesteś w plecy o ok. 20%. Jest obłożone VAT-em 23% o który w momencie zakupu jesteś w plecy. Szybko i za dobrą cenę spieniężyć kruszce łatwo nie jest, tyle mogę powiedzieć z doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, czy to jest inwestowanie? Raczej opcja na w miarę prawdopodobne przewiezienie wartości dzisiejszej pracy w przyszłość. Nie mam pewności autorze wątku, czy na właściwym poziomie rozumiesz po co Ci złoto. Chociaż tak ogólnie, w miarę dobrze kombinujesz. 

5 minutes ago, Jorgen Svensson said:

Srebro jest o tyle niewygodne inwestycyjnie

Swego czasu, odkrycie jego nowych złóż załamało monetarny system bimetaliczny, bo rozjechała się relacja do GLD.

52 minutes ago, Montella26 said:

W banku bezpiecznie

WOW! To mit szanowny kolego! A nawet jeśli, to błyskawicznie stać się nim może. Szczególnie, gdyby komornik zapytał, bo np. rząd zdelegalizuje złoto. Ale dziś nawet waluty, które zanosisz do banku w depozyt, przestają być Twoją własnością w tym momencie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Montella26 napisał:

Wiec to proponujesz. W banku bezpiecznie. A w domu zamiaru tego trzymać nie mam zamiaru. 

 

W banku właśnie nie jest bezpiecznie bo po pierwsze dane jako klienta będą mieli a drugie jak chcesz u nich trzymać to jak coś się stanie niedobrego to państwo może zarekwirować i od banku najłatwiej to wyegzekwować. Kupować najlepiej u prywatnego dilera ze sprawdzoną opinią, jak wyżej kolega napisał 79element na przykład. Sam tam kupuję i mogę polecić, wysyłka szybka i uczciwe podejście, ceny nie wygórowane. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś o metalach szlachetnych to właściciel tej firmy ma kanał na yt w którym dzieli się dosyć specjalistyczną wiedzą. 

 

Srebra nie polecam, bo tracisz o wiele więcej po zakupie a i gęstość inwestycji ma o wiele mniejszą. Przykładowo kilogram srebra sprzedasz obecnie za około 3200 a złota za ponad 250k, gdzie kilogramowa sztabka spokojnie w kieszeni się zmieści. 

Edytowane przez PrzemAss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestowanie w złoto w UK to ciekawy sposób. W UK wszelkie zyski na złocie nie są obłożone żadnym podatkiem. Do jakiejś tam kwoty podczas zakupu nie musisz w ogóle podawać danych i królewska mennica zawsze od ciebie odkupi to co ci sprzedała. 

https://www.royalmint.com/     

Kumpel pokazywał mi ostatnio taką sztabkę 5g. Wartość jak sprawdzaliśmy około 350 funtów, rozmiar jak ostatnia kość paliczka kciuka u przeciętnej osoby i grubość jakieś 2.5mm.

Edytowane przez UncleSam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Montella26 napisał:

W banku bezpiecznie. A w domu zamiaru tego trzymać nie mam zamiaru. 


Poczytaj co ostatnio zrobili bankierzy w Libanie. W skrócie: ,,nie mamy Twoich pieniędzy i co mi zrobisz?”.

 

Ja znowu polecam dywersyfikację.

Ja brałem srebro, troszkę już nagromadziłem to teraz złota kupię. Regularnie, co miesiąc kupuje kilka monet w ramach ,,odkładania”.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PrzemAss napisał:

Inwestuję w złoto dobrych parę lat. Pamiętam jak Kruger 1oz za 5700 można było kupić a teraz w okolicach 9k się kręci. W banku moim zdaniem się nie opłaca bo najdrożej.

 

Niektórzy pamiętają uncje po 4k ;)

 

Jak ktoś chce się bawić to minimum inwestycja na 5 albo i więcej lat

28 minut temu, UncleSam napisał:

Inwestowanie w złoto w UK to ciekawy sposób. W UK wszelkie zyski na złocie nie są obłożone żadnym podatkiem. 

W polszy też nie ma podatku, bodajże minimum pół roku trzeba trzymać

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Montella26 napisał:

Ja się jednak przejdę do tego banku. Wyłożę 20 k. I za kilkanaście lat wypłacę. Albo będę kupował co jakiś czas. Jak odłożę trochę gotówki 

To chcesz kupić i tam zostawić na kilkanaście lat?

Za 20k bym wrzucił w obligacje, jakieś stabilne akcje albo ETF. 

Złoto nie zarabia, rośnie jego wartość nominalna, ale siła nabywcza dlugoterminowo jest bardzo stabilna. Złoto jest do re na czarną godzinę.

 

Zawsze mozesz pożyczyć Palikotowi, wlasnie robi zbiórkę z umową na 10lat i odestki wyplaca co miesiąc  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał kupić złoto z nadzieją na spory zysk, to bez względu na to czy to byłaby sztabka czy monety to bym to przetopił i odlał z tego coś ładnego. I wystawił za co najmniej dwukrotność poniesionych kosztów. 

 

Złoty Eros obejmujący Psyche mógłby naprawdę się zwrócić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, spacemarine said:

Niektórzy pamiętają uncje po 4k ;)

Ej no, ja to pierwsze eNBePowskie "Orły Bieliki" pamiętam po ca 2k (PLN) za uncję.

I to wcale tak dawno nie było. 

Tak się skalpuje jedwabniki na walucie. 

 

ps. Formalnie Bielik nie jest orłem tylko jastrzębiem. Tak dla porządku. Pewnie symbolizować ma "jastrzębie" postrzeganie waluty (w przeciwieństwie do RPP) ;)

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Montella26 napisał:

Na tym to już się w ogóle nie znam. Nie wiem na czym to polega. Jedynie wiem że to jakaś wirtualna waluta i tyle. 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4948456/standard-bitcoina-zdecentralizowana-alternatywa-dla-bankowosci-centralnej

Dobre entry position do świata krypto. Wytłumaczone jak dla dzieci. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jan III Wspaniały napisał:


Poczytaj co ostatnio zrobili bankierzy w Libanie. W skrócie: ,,nie mamy Twoich pieniędzy i co mi zrobisz?”.

Czy Liban można nazwać krajem cywilizowanym? Jak ktoś ma własne mieszkanie/dom i jest pewien, że nikt mu tego nie podbierze, to niech sobie w nim trzyma. Ja nie mam mieszkania, w u rodziców na wsi, gdzie jest zero zabezpieczeń, trzymał nie będę. Tym bardziej nie będę trzymał w wynajmowanym mieszkaniu za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, UncleSam said:

Wsadź to lepiej w BTC. Lepiej na tym wyjdziesz. 

Chyba że się szef jakiejś giełdy przekręci i umrze nie zostawiając hasła.

150 milionów dolarów poszło z dymem w ten sposób kilka lat temu.

 

Co do juana opartego na złocie...

Bardziej słyszałem, że będzie oparty na kalendarzu.

Minie pewien czas typu pół roku i jego wartość się wyzeruje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.