Jump to content

Polexit z pozostaniem w EOG/EFTA i Strefie Shengen - Argumenty za i przeciw


Recommended Posts

Jestem ciekaw argumentów za i przeciw dla Polexitu. Czyli wyjścia z Unii Europejskiej, pozostając jednocześnie w EOG/EFTA i Strefie Shengen, tak jak stronami tego porozumienia są kraje z poza Unii Europejskiej np. Norwegia, Islandia, Liechtenstein i w pewnej formie Szwajcaria. 

 

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) powstał w 1994 r. w celu objęcia przepisami UE dotyczącymi jej rynku wewnętrznego państw będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Stronami EOG są Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Szwajcaria jest członkiem EFTA, lecz nie przystąpiła do EOG. Celem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) jest rozszerzenie rynku wewnętrznego UE na państwa należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

 

Strefa Schengen – obszar obejmujący 29 państw, na którym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. W tym nie będących w UE (Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Islandia). Strefa ta została utworzona na podstawie układu z Schengen, podpisanego w 1985 roku. Obowiązują w niej przepisy dotyczące między innymi ochrony granic, ochrony danych osobowych, wzajemnej współpracy między służbami policyjnymi państw członkowskich.

 

Argumenty za Polexitem:

 • Zachowamy prawo do przekraczania granic i wolnego przepływu towarów i usług pozostając w EOG/EFTA i Strefie Shengen, tak jak Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Islandia. 
 • Unikniemy absurdów Zielonego (czerwonego) nieładu i kar w przypadku nie wywiązania się z tego, co podpisali i wprowadzają politycy POPiSu. Niszczenia produkcji w Polsce, w skutek praw do emisjo CO2, itd.
 • Zaoszczędzimy 32 tys. złotych kosztów dodatkowych na osobę rocznie do 2050r. - W sumie Unia ma, według francuskich analityków, zainwestować 40 bln euro, co w przeliczeniu na jednego pracującego Europejczyka rocznie daje około 7400 euro, czyli właśnie owe 32 tys. zł. „Droga do zeroemisyjności” - https://www.rp.pl/publicystyka/art39796321-lukasz-warzecha-samobojstwo-europy
 • Niższe ceny prądu, gazu, paliw na stacjach, nie obciążonych opłatami klimatycznymi. Podnoszące konkurencyjność Polskiej gospodarki.
 • Zachowamy prawo do poruszania się samochodami spalinowymi, a elektryczne będą dobrowolnym wyborem, a nie przymusem. 
 • Nie staniemy w przyszłości się płatnikiem netto, tak jak wcześniej Wielka Brytania, która więcej wpłacała do unijnej kasy, niż z niej otrzymywała. Nie wspominając o kosztach szaleństw Fit for 55, które zaczynamy ponosić.
 • Zachowamy suwerenność Polski. Żaden organ UE, nie będzie nam narzucał przyjmowania ciemnoskórych nachodźców, zakazywania gotówki, wprowadzania ocen punktowych dla niewolniko-obywateli.

 

Argumenty przeciwko Polexitowi:

 • Brak dopłat do produkcji rolnej (ze składek które wpłacamy do UE). Choć protesty rolników pokazują, że te dopłaty nie rekompensują już w pełni szaleńczych pomysłów ograniczania produkcji. Płacenia kar za nadprodukcję, ograniczania hodowli zwierząt, pomysłów zalewania pól i łąk, niszczenia rolnictwa.

 

Wchodziliśmy do organizacji, która miała szczytne idee, a wyjdziemy z tworu, który z biegiem czasu zmienił się w opresyjny, socjalistyczny Eurokołhoz. Zmuszający kraje członkowskie (poprzez skorumpowane rządy), do absurdów, wymyślanych przez lewicowe, pseudoekologiczne ruchy i wpływy koncernów oraz służb.

1707422005ftpw4-obraz-2024-02-08-2053246

Edited by Morfeusz
 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zreformowanie UE, ale to raczej nigdy nie nastąpi, skoro ostatnie wybory, które miały być przełomowe, znów zostały wygrane przez von der Leyen i resztę postępowej hołoty.

 

A Polexit oznaczałby ostre przeczołganie nas przez unię, znacznie gorsze niż spotkało to UK przy okazji brexitu. Do tego utrata dostępu do  rynku unijnego (na który z zewnątrz ciężko i coraz ciężej się dostać), możliwe embarga na nasze towary itd.

 

 

Ciężki temat.

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, cst9191 napisał(a):

byłoby zreformowanie UE,

Jak to było za komuny? Lekiem na problemy i wypaczenia jest więcej komunizmu? Czy jakoś tak.

 

UE się nie da zreformować.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

W razie Polexitu wszyscy będą robić nam pod górkę. Hiszpania ciśnie turystów z UK (mają ich dosyć)… to tylko w skali mikro, makro problemy za każdym będą za każdym rogiem. 
 

Utoniemy…

Link to comment
Share on other sites

Jeśli EU nie wycofa się całkowicie z zielonych ładów, fit for 55, ETS 1 i 2. Będę zastanawiał się nad oddania swojego mandatu za POLEXItem.

 

Po wyjściu z EU rolnictwo raczej czeka ciężki los.

 

Edited by Dowódca plutonu
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gdybyśmy opuścili ten eurochlew to sporo państw mogłoby pójść w nasze ślady i też podziękować za to wszystko. Nie oszukujmy się, UE to od dawna skorumpowany, zlewaczały syf dążący do zamordyzmu wobec własnych obywateli. W dodatku zadłużający się po uszy i biedniejący w bardzo szybkim tempie. Tylko wtedy władze krajowe mogłyby mieć problem, bo skończyłoby się mydlenie oczu pożyczkami i funduszami unijnymi. 

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jestem za UE gdzie, że tak powiem Unia nie wpierdala się w sprawy własne krajów, są kontrole na granicach i można pracować, kupić nieruchomość i żyć w każdym kraju bez żadnych problemów.

Edited by doler
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zaraz się forumowe volksdeutsche zlecą i znowu zacznie się pocisk po konfie.🤦🤣

 

40 minut temu, cst9191 napisał(a):

A Polexit oznaczałby ostre przeczołganie nas przez unię, znacznie gorsze niż spotkało to UK przy okazji brexitu

Dopóki w większości w europarlamencie będziemy reprezentowani przez popis - tak właśnie będzie.

 

 

Z jednej strony byłbym za, z drugiej - wiem że to marzenie ściętej głowy.

 

 

 • Like 1
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, zuckerfrei napisał(a):

W razie Polexitu wszyscy będą robić nam pod górkę

A jak zostaniemy w UE to nas załatwią zielonym ładem, politykami identyfikującymy się jako EUropejsczycy a nie Polacy, 1kk migrantów z gwarantowanym socjalem i co tam jeszcze nie wymyślą. Nie żebyśmy mogli wyjść jak na razie, bo Polacy ciągle są EUsimpami.

 

 

Pamiętacie KPO i 5 mld na wiatraki od Siemensa?

I ostatnie środki z KPO na używane samochody elektryczne (pewnie z niemiec)?

No to może słyszeliście, że PO ma ratować PL kolej. ;) Okazuje się, że jedyną firmą spełniającą wymagania na dostarczenie lokomotyw jest kto...? No nie zgadniecie: Siemens.

Wiecie kto likwidował polską kolej? Niejaki pan Krzysztof Celiński. A wiecie gdzie dostał finalnie robotę po latach "ostrego cięcia na kolei dla rożnych post PRLowskich ekip"? No nie zagniecie ;) też w Siemensie.

 

To jest taki sam neokolonializm jak przed I WŚ. Biały pan daje kredyt (KPO) i pozwala kupować perkal oraz paciorki tylko od siebie. 

 

Edited by BumTrarara
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Teraz, doler napisał(a):

Jestem za UE gdzie, że tak powiem Unia nie wpierdala się w sprawy własne krajów, są kontrole na granicach i można pracować w każdym kraju bez żadnych problemów.

Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka,

Unia to projekt niemiecki - sukcesor HRE (Świętego Cesarstwa Rzymskiego),

od podstaw miał w założeniach stworzenie jednego super państwa europejskiego

pod zarządem niemieckim czego się nie udało w średniowieczu.

 

Episode-138-Catch-up-blogpost.png?resize=1120%2C630&ssl=1

 

Tutaj jeszcze nieco o nazistowskich korzeniach współczesnej Unii Europejskiej.

https://www.salon24.pl/u/gotowynawszystko/1335353,nazistowskie-korzenie-unii-europejskiej

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, BumTrarara napisał(a):

Okazuje się, że jedyną firmą spełniającą wymagania na dostarczenie lokomotyw jest kto...? No nie zgadniecie: Siemens.

Spokojnie. Aż tak źle nie jest.

Newag i Pesa w sumie wyprodukuje ok 100 lokomotyw Gryfin i Gama. Chyba 40 sztuk już jeździ w PKP IC.
Pesa wyprodukowałą ok 20 Dartów.
Stadler wyprodukował ok 20 Sztadlerów.

Poza tym newag wypordukował ok 50 Dragonów 2 dla pociągów towarowych. 6 osiowa lokmotywa Dragon 2 z modułęm spalinowym to najlepszy produkt chyba w europie do tej pory. 

 

Edited by Dowódca plutonu
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Niestety w polskim parlamencie nie ma partii, która stawia sobie za cel wyjście z UE. Na horyzoncie nie mamy takiej perspektywy.

 

UE zdecydowanie się nam nie opłaca to przedłużenie naszego ekonomicznego poddaństwa. Różne regulacje mają za zadanie przechylenie korzyści na rzecz zachodnich państw. Dzięki UE padły małe gospodarstwa rolne, spadła produkcja rolna. Teraz nawet wieprzowinę sprowadzamy z zachodu, bo u nas zmniejszono produkcję. To samo z przemysłem.

 

Dodatkowo UE to dewastacja PL na płaszczyźnie kulturowej, feminizm, LPG, aborcja no i ostateczne unicestwienie państw narodowych poprzez imigrację.

 

Takie kwestie jak wolny handel, możliwość przemieszczania, zatrudnienia nie są wobec tego tak istotne.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Warto zauważyć, że wstępowaliśmy do innej Unii. Wtedy obowiązywał inny traktat, obecny lizboński ratyfikował rząd PO premiera Tuska podpisał Lech Kaczyński z PiSu. Latach podobni ludzie u władzy. Na Polexit nie ma szans.

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Morfeusz napisał(a):

bszar obejmujący 29 państw, na którym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych.

Tak swoją drogą to po co nam strefa schengen?

O ile dobrze pamięta to przed wejściem PL miała umowy o ruchu bezwizowym z większą ilością krajów niż po.

 

14 minut temu, Magos Dominus napisał(a):

ć, że wstępowaliśmy do innej Unii.

Do takiej samej... tylko bardziej się kryli.

 

BTW

Od paru dni mamy nowego szefa Rady Europejskiej pana: Antonio Coste.

Kojarzycie faceta? Były premier Portugalii... bardzo podobny do van der Leyen ;) bo też wyleciał/zrezygnował/"dostał kopa w górę" z powodu korupcji. Typowy EUropejsczyk.

https://www.theguardian.com/world/2023/nov/07/portuguese-pm-antonio-costa-resigns-amid-corruption-inquiry

 

Link to comment
Share on other sites

Sytuacja jest tak patowa, że nawet już nie ma sensu się jakoś poważnie wypowiadać. Jakby do tego nie podejść to będzie źle. Co nie zrobimy, jesteśmy po prostu osaczeni różnymi uwarunkowaniami, tu nawet na papierze ciężko byłoby rozpisać jakaś strategię, pomysł a co dopiero to skutecznie realizować. 

Jak napisał @zuckerfrei "Utoniemy. Tak czy siak". Tak wygląda nasza sytuacja i to jest najbardziej dołujące. 

 

To jest cała obecna UE, że ten Portugalczyk będzie szefem Komisji Europejskiej. Praworządności nigdy za wiele. Podobno mocno mu nie po drodze z Tuskiem.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
8 minut temu, Król Jarosław I napisał(a):

Uważam to za źle porownanie. Ich na to stać to raz a dwa oni nie oddali całej władzy tylko mieli coś do gadania.

 

Jeżeli Polska ma wyglądać przez nielegalnych uchodźców jak Szwecja, Niemcy czy Wielka Brytania to wychodzimy z UE. Pieniądze i dobrobyt są mniej ważne niż taka mieszanka kulturowa, która rozsadza kraj od wewnątrz., potem będzie niewykonalne to odkręcić no bo gdzie tych ludzi deportować.

Edited by doler
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.