Jump to content

Jaki kurs porgramowania warto wybrać?


Recommended Posts

Posted (edited)

Witajcie,

 

Chciałbym rozeznać się, jaki kurs programowania warto zrobić ? Jest na rynku już trochę tych firm, co świadczą usługi nauki programowania od zera w językach Java, C++, Python albo analityk danych oraz innych, którą szkołę zaoczną, kurs warto wybrać ? Jak zacząć przygodę z nauką programowania ? Samemu ogarnianie tutoriali może być ciężkie. Wiem, że są na forum tutaj informatycy, programiści którzy programują, zaczynali od zera, chciałbym usłyszeć porady, co sprawiało wam największe problemy przy nauce ? Jakie rady macie dla laika, który chciałby zacząć przygodę, przebranżowienie się właśnie w tym kierunku zawodowym. Programista, informatyk jak zna się na programowaniu może dobrze zarabiać, mieć stałą i stabilną pracę, również zdalną, hybrydową.

 

Proszę o wasze rady dla laika, czytałem kiedyś na forum podobne wątki, gdybyście znali, to prosiłbym o wklejenie, gdzie były poruszane podobne tematy.

Otworzyłem osobny wątek, ponieważ w innym poruszałem ogólne tematy rozwoju zawodowego po studiach inżynierskich, chciałbym w tym wątku skupić się na programowaniu i nauce oraz znalezieniu najbardziej wartościowego kursu, gdzie na rynku pracy nie będzie problemu ze znalezieniem pracy, przebranżowieniu się po ukończeniu, wiadomo cały czas trzeba będzie dokształcać się, rozwijać.

 

Polecam również osobny wątek do przeczytania:

 

 

Podaje przykładowe szkoły, kursy które uczą programowania:

https://coderslab.pl/pl

https://kodilla.com/pl

https://www.comarch.pl/szkolenia/programowanie/

https://strefakursow.pl/kursy/programowanie.html

https://eduweb.pl/full-stack-i-programowanie

https://sdacademy.pl/kursy/

https://codecool.com/pl/kursy/

https://katowice.itstep.pl/python

https://akademia108.pl/kurs-full-stack-developer-react-node-js-mern/

 

Korzystaliście kiedyś z ofert szkoleń, kursów ?

Który kurs uważacie za najbardziej wartościowy ?

 

Proszę o wasze rady

Pozdrawiam

Edited by Druid
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ja siedzę w controllingu i zauważyłem, że aktualnie jest boom na analizę danych i ich wizualizację. Również z roku na rok światowe zasoby danych zwiększają się błyskawicznie, więc stwarza się pole manewru dla inżynierów danych. Badanie korelacji pomiędzy w gruncie rzeczy nie związanymi ze soba zbiorami danymi dają zaskakujące efekty.

 

Myślę, że rynek jeszcze nie nasiąkł zbytnio specjalistami ds. BI i tableau, a jeśli tak to wizualizacje, które oni tworzą nie biją jakoś na łeb. Za dużo chaosu, notoryczny brak możliwości porównania danych np. w kolumnie do okresu poprzedniego, co stwarza, że taki dashboard jest zupełnie nieefektywny.

 

Maybe analityk biznesowy? Mapowanie procesów. Sporo spółek poprzestało na identyfikacji typowych procesów i wdrażania modułów dla zarządzania majątkiem, finansami, księgowością - that’s all. A to jest działalność poboczna firmy. Większość firmy nie skupia się na badaniu potencjału działalności podstawowej w celu stworzenia np. rachunku kosztów, w celu badania rentowności i w konsekwencji stworzenia marży produktów, usług w podziale na segmenty, województwa itp. Tutaj mi się wydaje, że jest spore pole manewru.

Edited by rdk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najpierw trzeba sobie ustalić azymut dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Nie ma sensu na ślepo celować w losowy kurs jeśli orientacyjnie nie wiesz po co i na co to potrzebne. Musisz mieć na siebie rozpisany plan. Taki skrypt kroków jakie należy wykonać. Pozwoli zachować dyscyplinę i motywację.

 

Przed podjęciem decyzji najlepszą metodą jest testowanie różnych wariantów i rozwiązań w skali mikro. Nawet sama branża IT to multum różnych zawodów i podejście jakoś to będzie nie wystarczy. Konkurencja jest mocna, więc od samego startu trzeba cisnąć konkretną specjalizację.

 

Musisz, więc wybrać kilka zawodów czy specjalizacji i zebrać o tym podstawowe dane. Następnie uczysz się zagadnień wstępnych (ogarniasz sobie coś w rodzaju sylabusa lub roadmap) z każdego tematu. Jeśli coś cię mocno odpycha już na samym wstępie to oznacza, że jest to do wyeliminowania.

 

Na podstawie zebranych informacji podejmujesz subiektywnie najlepszy możliwy wybór na dany moment i stan wiedzy. Tutaj jest pora na męską decyzję na temat wyboru kursu lub kontynuacji nauki na własną rękę. Pierwsza opcja pozwoli zaoszczędzić czas, ale jeśli się pomyślisz to poniesiesz stratę w postaci czasu i pieniędzy. Druga opcja w przypadku pomyłki to większy koszt czasowy, ale łatwiej będzie zrezygnować nie ponosząc strat finansowych.

 

To forma inwestycji, nie wiesz jaki będzie wynik, aczkolwiek możesz dopomóc losowi swoją motywacją i zdeterminowaniem. Na sam koniec już zostanie odcinanie kuponów od mądrze podjętej decyzji lub pogodzenie się ze stratą i wyciągnięcie lekcji do kolejnego biegu. 

 

Ze wskazówek ogólnych na topie są teraz DevOPS, machine learning, big data, a nawet zwykłe rozwiązania Business Intelligence, o których wcześniej było powiedziane. Najbardziej przystępne wydają się developer BI oraz zwykły typ analityka danych (nie powiązany z IT). Może sieciowiec ma jeszcze lajty, ale wszystko inne w IT to masa nauki i pracy własnej.

 

Język C++ to dinozaur, nisza dla branży embedded, powoli wypierany przez Pythona czy Rust. Niektórzy polecają zacząć naukę od tego języka, ale tak naprawdę to najłatwiejsza drogą do tego by się zniechęcić do programowania. Podobnie Java należy do grona języków topornych i przestarzałych. Głównie jest używana w starych korpo projektach. Już C# jest dużo lepszy i bardziej user friendly. Najlepszy zysk względem użyteczności, a ofert pracy moim zdaniem jest wokół języków typu JavaScript lub TypeScript. No i kompetencje związane z AWS lub Azure są ważne w dzisiejszych czasach. 

 

Niestety wybór jak i research musisz wykonać sam, bo subiektywne porady nie będą dla każdego obiektywnie działać. Na pocieszenie dodam, że odpowiedzi przyjdą z czasem same pod warunkiem, że podejmiesz właściwy krok lub nawet jeśli się potkniesz próbując coś działać i nie stojąc w miejscu.

 

Edited by Ksanti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odnoszę wrażenie, że pytanie jest trochę źle postawione.

 

@Ksanti bardzo dobrze Ci wyjaśnił co i jak.

 

Ja uważam, że należy pomyśleć o sobie, o swoich predyspozycjach, talentach itd.

Nie ma sensu żebyś uczył się czegoś i robił to na siłę, każdego dnia z kwaśną miną - tylko dlatego, że dobrze płacą.

 

Druga sprawa, że język to tylko język. Ważniejsze czy potrafisz logicznie myśleć, budować w głowie algorytm na rozwiązanie problemu.

Czemu o tym wspominam, bo zmienisz pracę a tam nie będzie pythona a golang. I co?

Świat IT dynamicznie się zmienia ale ciągle są potrzebni ludzie, którzy potrafią myśleć i oni mogą spać spokojniej od innych.

 

Jak będziesz znał gita, podstawy CI/CD w praktyce, Rest API -  to nie musisz mieć niewiadomo jakiego doświadczenia żeby dostać pracę.

 

Pozdrawiam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 9.07.2024 o 18:12, Druid napisał(a):

?

Masz napisane wszystko powyżej. Od miesięcy chcesz zaplanować idealne posunięcie, tak żeby ani kropli czasu nie zmarnować. 

 

Mamy ci pomóc na podstawie twojego subiektywnego opisu sytuacji, nie wiedząc do czego tak naprawdę jesteś zdolny. No nie da się. Nie uda się. Każdy, kto napisze zrób to i to, a zgarniesz tyle i tyle postąpi nieroztropnie i nieodpowiedzialnie. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Piter_1982 napisał(a):

chcesz zaplanować idealne posunięcie, tak żeby ani kropli czasu nie zmarnować. 

Wszystko idealnie nie da się zaplanować, jednak jeśli nie znasz dobrze tematu, rynku wówczas bardzo łatwo wtopić czasowo i finansowo, więc wolałem zapytać starszyzny, która ma w tym jakieś doświadczenie, kto pyta nie błądzi.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.