Jump to content

Afirmacja Polski - cudze chwalicie, swego nie znacie


Recommended Posts

Tak mnie coś natchnęło po zerknięciu do wątku, który założył @Assasyn - http://braciasamcy.pl/index.php?/topic/4301-mentalno%C5%9B%C4%87-polaka-czyli-dlaczego-jeste%C5%9Bmy-smutni/#comment-92475

Natchnęło mnie to, że powtarzając stereotypy utrwalamy je. To kolejny poziom matrixa i w tym wątku chciałbym go zacząć zmieniać na bardziej korzystny. Dlatego bazując na mechanizmie tożsamości narodowej proponuję stworzyć wątek afirmacyjny oparty na następujących zasadach:


1. W wątku podajemy przykład rodaków, małych i dużych, płci obojga - a podstawowym kryterium wyboru jest to, co w życiu zrobili - ich dokonania - nie mylić z pozycją i stanowiskiem! (a więc odpadają przynależności do jakichkolwiek grup poza Polską!) Żadnych stopni naukowych, żadnych posad - tylko człowiek i jego czyny.

2. Dziedzina ich działań jest nieograniczona. Sport, nauka, sztuka, wojsko, muzyka, literatura, filozofia, przedsiębiorczość, bohaterski czyn, etc. - co tylko chcecie. Pod warunkiem, że są to rzeczy udokumentowane.

3. Nie zamieszczamy ich biografii, dat, statystyk, linków i rozwlekłych opisów ani skopiowanych z neta materiałów (pójście na łatwiznę). Żadnego copy-paste z wikipedii. Niech napisanie jednego-dwóch samodzielnych zdań określających ich dokonania będzie naszym wyrazem szacunku i niech aktywnie niweluje w nas nasze 'narodowe kompleksy'.

4. Obowiązkowo zamieszczamy ich zdjęcie lub wizerunek - o ile istnieje.

5. Z grona zamieszczanych osób wykluczeni są obywatele RP, którzy wyparli się swojej narodowości (nie mylić z obywatelstwem).

6. NIE PISZEMY O ICH WADACH, BŁĘDACH, PROBLEMACH I TRAGEDIACH! ŻADNEJ MARTYROLOGII!

7. Nie śmieszkujemy.

Każdy post, który nie spełnia powyższych wymagań zostanie wyedytowany lub skasowany, a w skrajnych przypadkach poleci warn.

Ja zacznę:

 

Jerzy Kukuczka - wspinacz i himalaista. Pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów (14 ośmiotysięczników). Wytyczył wiele nowych dróg wspinaczkowych i jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy.
27kukuczka_portret.jpg

 

Jan Czochralski - chemik i metaloznawca. Odkrywca metody otrzymywania monokryształów krzemu dzięki którym możliwe było skonstruowanie tranzystora i budowa komputera. Dodatkowo w czasie okupacji z racji swoich koneksji podjął się sabotowania działań Wermachtu i ratowania rodaków.

ddd431686b2295051ea7d21af75d9fdb.jpg

 

 • Like 17
Link to comment
Share on other sites

Marcin Śmiglecki - polski filozof, logik, teolog i polemista religijny. Jest najwybitniejszych logikiem i wybitnym pisarzem filozoficznym dawnej Polski. Książka Logica przez długi czas była jednym z najlepszych i najbardziej rozpowszechnionych podręczników na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii, gdzie korzystano z niego jeszcze w połowie XIX wieku, na uniwersytecie oxfordzkim. Jego traktat, O Lichwie, opisuje wolnorynkowe mechanizmy rynku, jako właściwe i sprawiedliwe.

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Marian Tadeusz Gryglas - Polski sztangista, w wieku 24 lat wracal do Gdańska ostatnim pociagiem aby zdarzyc na zawody, wracał z wesela swojego brata, nie udalo sie, wpadł po pociąg i stracił noge. Po powrocie do domu wegetował, zastanawial sie jak popełnić samobójstwo, bo kompletnie stracił nadzieje... Mimo to NIE PODDAŁ SIĘ!

Zacząl wyciskac leżąc, zrobił w swojej stodole mini siłownie do której przychodzili młodzi chłopcy. Po paru nastepnych latach brązowy medalista MŚ z Paryża w 1983 roku.

Od tamtej pory zdobył na arenie swiatowej 18 medali, 20-krotny mistrz Polski, jako ciakawostke moge podac że na festiwalu filmowym w Cannes siłował sie na ręke z Sylvesterm Stallone i Arnoldem Schwarzenegerem. Obu pokonał.

1.jpg

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Jacek Karpiński - elektronik, informatyk, który na początku lat 70-tych opracował i zbudował 16-bitowy minikomputer K-202 oparty na układach scalonych. Skonstruowany przez niego komputer był wydajniejszy od IBM PC produkowanych 10 lat później.

180px-Jacek_Karpi%C5%84ski.jpg

 

Antoni Patek - zegarmistrz, pionier przemysłowej produkcji zegarków i założyciel firmy Patek Philippe produkującej najdroższe i najbardziej ekskluzywne zegarki na świecie.

200px-Antoni_Patek.jpg

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Jan Szczepanik - polski nauczyciel, wynalazca zwany „polskim Edisonem”, „austriackim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” i „galicyjskim geniuszem”. Wynalazł m.in kamizelkę kuloodporną (wraz z drugim Polakiem Kazimierzem Żegleniem), system barwnego tkactwa, system barwnego filmu i kolorowej fotografii, film dźwiękowy, czy silnik elektryczno-chemiczny. Łącznie ponad 50 wynalazków i kilkaset pomysłów technicznych.

0r0N6Ux.jpg

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ignacy Domeyko - geolog, mineralog i ekspert górnictwa. Organizator górnictwa, szkolnictwa i służby meteorologicznej w Chile.

Twórca mapy geologicznej Chile. Wieloletni rektor uniwersytetu Universidad de Chile w Santiago, autor publikacji dot. zasobów naturalnych Chile, Peru, Boliwii i Argentyny.

Jego imieniem nazwano m.in miasto i pasmo gór w Andach jak również planetoidę o numerze katalogowym 2784.

171px-Domeyko.jpg

 

Janusz Kusociński - lekkoatleta, mistrz olimpijski w biegu na 10 km. Rekordzista świata w biegu na 3 km oraz na 4 mile. Wicemistrz Europy na dystansie 5 km. Wielokrotny mistrz Polski na różnych dystansach.

240px-Janusz_Kusoci%C5%84ski.jpg

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Antoni Kuczyński - polski etnolog i historyk specjalizujący się w Syberii i ludach na niej żyjących, specjalista od polskiej diaspory. Wielki erudyta, inteligent z doskonałym poczuciem humoru. i poliglota. Facet z "krwi i kości", który z niejednego pieca jadł chleb. Człowiek o wspaniałym kontakcie z młodzieżą i dziećmi. Nigdy nie zapomnę jego zdjęcia w otoczeniu Jakutów, sięgających mu do ramienia, a on w kowbojkach, jeansach i czapce z lisa (sam zrobił) oraz ze szlugiem w ustach i karabinem w ręku siedział, gdzieś na końcu świata i realizował swoje pasje badania i dokumentowania obyczajów. Nielubiany przez część studentów, ponieważ nie dawał zaliczeń "za nic" tylko za realną wiedzę, a poza tym, bardzo wyśmiewał feminizm, gender etc. Wzór nauczyciela akademickiego i niezależnego umysłu, badacza. Z jego książki "Syberia. Czterysta lat polskiej diaspory. Antologia historyczno-kulturowa" można się dowiedzieć, że dla wielu Polaków, Syberia stała się trampoliną do kariery, polskim "dzikim zachodem", który zdobywali, badali i cywilizowali.

prof.Kuczy%C5%84ski.jpg

 

 • Like 7
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Zygmunt Wróblewski i  Karol Olszewski dwaj polscy chemicy dokonali niecałe 130 lat temu pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu.  Osiągnęli to dzięki autorskiej kaskadowej metodzie skraplania gazów pod zmniejszonym ciśnieniem.

Od XVIII wieku naukowcy mieli świadomość, że gazy da się skroplić. Nie byli jednak pewni ,czy wszystkie. Polacy przełamali ten impas w dziedzinie chemii.

 

olszewski.jpg
 

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Henryk Sienkiewicz. Wychowałem się na tej literaturze. trylogię, czytałem kilka razy, dzięki niemu posiadłem świadomość Polaka, słowianina, czułem się dumny z tego że jestem potomkiem wielkich ludzi.

 

102379mid.jpg

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Władysław Raginis, dowódca obrony Wizny podczas kampanii wrześniowej. Zdając sobie sprawę z przewagi wroga (360 Polaków przeciw 42 tysiącom Niemców), razem ze Stanisławem Brykalskim złożył przysięgę, że żywy nie opuści kompleksu by dodać żołnierzom otuchy. Po 3ch dniach walk, pod presją rozstrzelania przez niemców ocalałych żołnierzy oraz braku amunicji, wielu poległych i rannych poddał bunkry. Przysięgi dotrzymał, rozerwał się granatem po wyjściu swoich ludzi z pomieszczenia, Brykalski zginął wcześniej raniony w głowę. Ta historia zainspirowała zespół Sabaton do stworzenia utworu 40:1.

 

Władysław Raginis

Raginis2.jpg

 

Stanisław Brykalski

166px-Stanislaw_Brykalski.jpg

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Mieczysław Fogg (właściwie Fogiel) Któż z nas nie zna chociażby jednej piosenki tego artysty? Dla mnie osobiście jedna z nawiększych i najważniejszych osobistości polskiej sceny muzycznej. Wręcz ikona. Często nazywam Go polskim Sinatrą albo Nat King Cole'm. Pomimo, że nie moja bajka mam do tej osoby ogromny szacunek za wkład w rodzimą kulturę ale również za postawę życiową (uczestnik wojny polsko - bolszewickiej, powstaniec warszawski).

 

A-487198-1366365452-1989.jpeg.jpg

Edited by maniks
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stefan Bryła, pionier zastosowań technik spawalniczych konstrukcji stalowych. Pierwszy na świecie drogowy most (stoi do tej pory koło Łowicza), który był spawany a nie nitowany to jego dzieło.

Oprócz tego dzieła był też autorem lub konsultantem przy budowie wielu znanych budynków, w tym ówczesnych drapaczy chmur: w Katowicach i w Warszawie (gmach Prudentialu), ale także za granicą: np. Woolworth Building w Nowym Jorku.

 

 Stefan Bryła

 • Like 2
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Julian Dunajewski - polski ekonomista, autor wielu pozytywnych reform budżetowych i podatkowych. Co ciekawe, po nim równie inni Polacy zaczęli pełnić funkcję ministra skarbu Austrii: Leon Biliński, Witold Korytowski, Seweryn Kniaziołucki czy Wacław Zaleski. Polscy ekonomiści i prawnicy byli wówczas cenieni nawet przez zaborców, a przynajmniej przez zabór austriacki. 

 

RI9qKPv.jpg

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fryderyk Chopin, znany w dzieciństwie jako Jaśnie Pan Pichon, bo w ten sposób podpisywał swoje dziecięce listy. Absolutny geniusz klawiatury o niebotycznej wyobraźni muzycznej i fenomenalnej technice. Szczególnie zachwyca Azjatów a budząc w nich autentyczną fascynację Polską i jej losami. Jeden z najznamienitszych naszych "ambasadorów" w kulturze.

 

1c843ba26a.png

 

p.s. Jeśli wyjadę gdziekolwiek i posłucham Chopina, mam ochotę albo wracać albo się rozpłakać.

 • Like 4
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Tadeusz Sendzimir ur. we Lwowie (1894-1989r)

Metalurg. Udoskonalił metodę cynkowania blach. Zamiast wcześniejszego trawienia blach w kwasach umieszczał je w atmosferze wodoru. Schłodzona stal lepiej łączyła się z roztopionym cynkiem. Metoda ta była tańsza i bezpieczniejsza od tradycyjnej.

Opracował nowy typ maszyny do walcowania blach na zimno w sposób ciągły aż do uzyskania żądanych wymiarów i tolerancji grubości.

Wynalazł walcarkę planetarną z heliocentrycznym układem małych walców roboczych poruszających się po obwodzie dużych walców umożliwiającą walcowanie bardzo  cienkich taśm.

Opracował technologię ciągłego odlewania stali z jednoczesnym walcowaniem na gorąco.

Zakładał swoje firmy w wielu krajach a jego patenty zostały zakupione przez największe firmy związane z metalurgią.

Trudno zliczyć odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie metalurgii przyznane przez instytuty  z różnych państw.

Patriota.

 

Znalezione obrazy dla zapytania walcarka sendzimira

Podobny obraz

 

 • Like 5
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ernest Malinowski – polski inżynier drogowy i kolejowy, bohater obrony Callao w 1866, budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej.

W książce Malinowskiego motywem jego działania jest chęć pomocy narodowi walczącemu o niepodległość (w opozycji do Meiggsa który finansował budowę jako kapitalista).

Ilustracja

 

Ignacy Pantaleon Prądzyński  – inżynier wojskowy, autor m.in. projektu budowy Kanału Augustowskiego. Wódz naczelny powstania listopadowego (a nikt podobno nie chciał tej fuchy). Dowódca w bitwie pod Iganiami. Strateg.

Ilustracja

 

Dodam jeszcze, że gdzieś przeczytałem, że plan Bitwy Warszawskiej 1920 był inspirowany planami Prądzyńskiego.

 

 

Edited by Eldritch
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Władysław Turowicz

Po dojściu do władzy komunistów ojciec Władysława wrócił do Polski odmawiając wcześniej objęcia stanowiska dyrektora kolei w komunistycznej Rosji.

Po wybuchu II Wojny Światowej przez Rumunię, Francję przedostaje się do Wielkiej Brytanii gdzie nadzorował stan techniczny samolotów wysyłanych do walki.

W 1948r. z trzydziestoma pilotami udaje się do Pakistanu. Tam pracował jako mechanik, wykładał na Pakistańskiej Akademii Sił Powietrznych, dowodził bazami sił powietrznych  Chaklali i Kohat, dyrektorował lokalnej agencji badań kosmicznych SUPARCO. Wspomnę też o jego żonie Zofii.

Szybowniczka Aeroklubu Warszawskiego, skoczek spadochronowy. Wyszkoliła kilkaset pakistańskich kadetów i szybowników.

Władysław Turowicz

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Stefan Banach - polski matematyk, uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych matematyków XX wieku, twórca podstaw analizy funkcjonalnej. Zbyt wiele czasu i miejsca tutaj musiałbym poświęcić, aby opisać godnie tego wielkiego rodaka, polecam zapoznać się z jego życiorysem. Jakiś czas temu rozmawiając z Indusem mieszkającym w Stanach, gdy ten usłyszał, że jestem z Polski, to padło z jego ust właśnie to nazwisko. Zrobiło mi się jakoś tak cieplej na sercu, że ktoś na świecie kojarzy nas z tuzami nauki, a nie tylko z jakimiś cienkimi bolkami. Druga strona medalu jest niestety taka, że gdyby ten człowiek nie figurował w moim życiorysie, to pewnie sam bym nie wiedział kto on zacz.

 

150px-%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%85_%D8%A7%D9

 • Like 8
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Zbyszko Cyganiewicz (Jan Stanisław Cyganiewicz)

Siłacz i zapaśnik w stylu klasycznym. Walczył na arenach Europy i Ameryki a jego walki trwały po kilka godzin.

Anegdota z turnieju w Argentynie

" Przez kilka dni nasz wojownik stoczył 119 walk i dotarł do finału, w którym czekał na niego Abe Kaplan. Do zwycięstwa potrzebne było trzykrotne położenie przeciwnika na łopatki. Polak jednak wygrał bez tego. "Zbyszko" wyrzucił Kaplana za ring, w tłum kibiców. Sędzia dwa razy go wyliczył, nawet namawiał, by wrócił do walki, ale Abe był już tak przestraszony, że się poddał."

Na koncie miał 1093 wygranych pojedynków. Ponoć płynnie porozumiewał się dziewięcioma językami.

W Stanach dorobił się fortuny. Amerykańscy dziennikarze nazywali go  "The powerful son of Poland"

Po latach mówił:

"Moje zwycięstwa imponowały Amerykanom, a Polakom dodawały otuchy. A wtedy Polakami nikt się nie zajmował. Wobec żywiołu niemieckiego rzesza Polaków nie stanowiła żadnego czynnika."

  

ZByszko1

 

 

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Stefan Kudelski wynalazł pierwszy profesjonalny przenośny magnetofon. W latach 60tych jego konstrukcja o nazwie  NAGRA stała się podstawowym typem magnetofonu używanym przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie.

 

Wynalazca urodził się i wychował w Polsce, a po II wojnie światowej osiadł i pracował w Szwajcarii.

 

Zdjęcie inżyniera i więcej informacji o zdobywcy 2 Oscarów tu

http://film.interia.pl/wiadomosci/news-stefan-kudelski-pierwszy-polak-ktory-zdobyl-dwa-oscary,nId,1948588

Edited by Endeg
Link to comment
Share on other sites

Józef Hoffman, (1876 - 1957), kompozytor, pianista, dyrygent, wynalazca. Jednym z najbardziej znanych jego wynalazków to wycieraczka szyby samochodowej.

Josef_Hofman_03.jpg

 

Jerzy Różycki Jerzy_Rozycki.jpg Henryk Zygalski Henryk_Zygalski.jpg

matematycy i kryptolodzy. Panowie w 1933 złamali kod niemieckiej Enigmy.

Edited by bezprym
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.